PDA

View Full Version : Kινητά, sar και ακτινοβολίες

loner
24-10-2005, 17:29
Αλλα απο πρωτη σεπτεμβριου τελειωσε ομως το εν λογω πακετο και εγινε ακομη πιο νεο πακετο με 500 λεπτα και 500 μηνυματα προς το νουμερο του ετερου ημιση και επειδη με το ζορι βγαζω 2 βδομαδες!

Mιλας 500 λεπτα στο κινητο το δεκαπενθημερο; Κοψε λιγακι γιατι δεν σας βλεπω για πολυ καιρο μαζι.... Καλυτερα παρε καμια τηλεκαρτα, η τουλαχιστον τα λεφτα και η ακτινοβολια που τρως δωστα να κανεις καμια μαγνητικη. Να δεις τουλαχιστον και τι παιζει μεσα σου... Περα απο την πλακα, φιλε μιλας ΠΑΡΑ πολυ στο κινητο. ΚΟΦΤΟ και παρε τηλεκαρτες.....
Παντα φιλικα.

mefistofelis
24-10-2005, 18:53
Mιλας 500 λεπτα στο κινητο το δεκαπενθημερο; Κοψε λιγακι γιατι δεν σας βλεπω για πολυ καιρο μαζι.... Καλυτερα παρε καμια τηλεκαρτα, η τουλαχιστον τα λεφτα και η ακτινοβολια που τρως δωστα να κανεις καμια μαγνητικη. Να δεις τουλαχιστον και τι παιζει μεσα σου... Περα απο την πλακα, φιλε μιλας ΠΑΡΑ πολυ στο κινητο. ΚΟΦΤΟ και παρε τηλεκαρτες.....
Παντα φιλικα.
Παντως οπωςδηποτε παρε κανα bluetooth handsfree.Εγω αν μιλησω 10 λεπτα με ποναει το κεφαλι μου μετα.Καλυτερα να ειμαστε προνοητικοι γιατι οταν θα σκασει η βομβα θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε

DidicolA
24-10-2005, 22:16
Παντως οπωςδηποτε παρε κανα bluetooth handsfree.Εγω αν μιλησω 10 λεπτα με ποναει το κεφαλι μου μετα.Καλυτερα να ειμαστε προνοητικοι γιατι οταν θα σκασει η βομβα θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε
εχω παρει handsfree απο την πρωτη μερα γιατι πιανοταν το χερι μου!!!!
για την φαση με την κοσμοτε ξερει κανεις τιποτα?

loner
25-10-2005, 10:15
Καλα και το handsfree ειναι δικοπο μαχαιρι.... Οι αποψεις ειναι διφορουμενες για το αν προστατευει η κανει μεγαλυτερο κακο.... Οff topic βεβαια αλλα........

Iannis
25-10-2005, 11:42
Μη κανετε υπερβολες γιατι σε λιγο θα πάτε για μαγνητική Εγκεφάλου.
Δεν ειναι καόλου καλαμπούρι.
Εχεις 2 Watt κολυμένα στο αυτί σου τόση ώρα το μήνα??????

loner
25-10-2005, 16:36
Μη κανετε υπερβολες γιατι σε λιγο θα πάτε για μαγνητική Εγκεφάλου.
Δεν ειναι καόλου καλαμπούρι.
Εχεις 2 Watt κολυμένα στο αυτί σου τόση ώρα το μήνα??????

Εχει handsfree (το οποιο λειτουργει σαν κεραιο ΟΛΟ και ειναι 3 φορες χειροτερα κατα την αποψη μερικων).
2 watt ειναι στην χειροτερη περιπτωση. Δεν μας ειπε και ο φιλος τι κινητο εχει για να δουμε και δεικτη sar (εκει να δειτε τι γινεται... Ηταν να παρω ενα motorola και τελικα πηρα δευτερη μπαταρια για το panasonic μου γιατι το motorola ειχε διπλασιο (!!!!!!) δεικτη sar.... Να μου λειπει. Ο Ιαπωνας (το Χ70 μου) ειναι απο τα πιο "ακινδυνα" κινητα, στην Ευρωπη....)
Περισσοτερα εδω: www.sarvalues.com

EIMAI OFFTOPIC TO ΞΕΡΩ!!!

stavpal
25-10-2005, 16:56
εγώ χρησιμοποιώ το κινητό κάπου 2λεπτά το μήνα και πολύ λέω - βασικά μόνο μυνήματα
(π.χ. να πάρω τηλ με το κινητό έχω κάπου 2 μήνες - αλλά που και που - μόνο μυνήματα (και αυτό ΑΝ χρειαστεί)

DidicolA
25-10-2005, 17:11
έχω λοιπόν την σύνδεση σε 7610 και την κάρτα σε 3510η οποτε όσο μικρότερο τόσο "καλυτερο"?
από ποσο και πάνω δεν είναι καλο?

loner
25-10-2005, 17:14

Bluetooth handsfree; Ετσι θα εχει συνεχεια κολλημενο στο κεφαλι του 2.4 GHz! Σε μικρη ισχυ βεβαια, αλλα θα τα εχει.... Αν θελεις την αποψη μου καλυτερα να μιλαει κατευθειαν οσο λιγοτερο γινεται βεβαια με το κινητο χωρις Ηandsfree και ιστοριες. Αν γινεται καλο ειναι να εχει clamshell για να μην ακουμπαει απευθειας η κεραια πανω στο κεφαλι του. Εστω και 2-3 εκατοστα παιζουν ρολο.....

loner
25-10-2005, 17:23
Το 3510 σου εχει 0.83W/Kg (oχι ιδιαιτερα καλο)
To 7610 σου εχει 0.54W/Kg (αρκετα καλο)

Το οριο ειναι τα 2W/kg. Αλιμονο ομως αν τα φτανει!!!!!!
Γενικα οσο χαμηλοτερο τοσο καλυτερα. Προσωπικα δεν θα επαιρνα με πανω απο 0.70 Το δικο μου εχει 0.459 και το moto που ηθελα να παρω ειχε 0.98!!!!!! Οχι ρε και ετσι!!!!!!!!!!

DidicolA
25-10-2005, 17:48
η λίστα είναι "ψιλοπαλια" και τα κινητά που δείχνει είναι παλιά υπάρχει κάποια "καινουργια" λίστα με "κινητα" και σκέφτομαι να πάρω άλλο ένεκα και ο φαντάρος που θα παω

loner
25-10-2005, 22:24
A, ναι οντως....
Βαλε στο Google στο πεδιο της αναζητησης το εξης: Μοντελο κινητου (πχ Νοkia 3510i) και ακολουθως γραψε sar value. Δηλαδη θα ειναι ετσι: "Νokia 3510i sar value"
Kανε αναζητηση και θα δεις οτι στο πρωτο η δευτερο αποτελεσμα θα σου βγαλει την τιμη sar value χωρις να χρειαζεται να μπεις καν στην σελιδα που λεει. Αν θες βεβαια μπες, και ελεγχεις απο εκει οτι θες ειναι πολυ καλη σελιδα ουτως η αλλως....

stavpal
25-10-2005, 22:32
εμένα το siemens c55 έχει sar value 0.59W/kg

loner
25-10-2005, 22:48
Κυριλε....
Για κοιτα κατι Μοtorola ν171 v220 v50 (ημαρτον) και βεβαια το ΦΟΒΕΡΟ (με ολη την σημασια της λεξης Εricsson z1010!
Ξερετε δεν εδινα καθολου σημασια στα sar, και ομως πλεον αποτελει τρομερα σημαντικο παραγοντα για την επιλογη μου σε κινητο.... Γι'αυτο και εκατσα με το x70!

sa1901
26-10-2005, 00:07
Πώπω ... αν ξαναπάρω κινητό θα είναι το πρώτο που θα κοιτάξω. Το δικό μου και του συζύγου έχουν τα εξής:

Panasonic GD90 (http://mobile.softpedia.com/phones/Panasonic/Panasonic-GD90.shtml) 0.86 W/Kg

Panasonic GD92 (http://mobile.softpedia.com/phones/Panasonic/Panasonic-GD92.shtml) 0.97 W/Kg

Panasonic G60 (http://mobile.softpedia.com/phones/Panasonic/Panasonic-G60.shtml) 0.732 W/Kg

loner
26-10-2005, 15:15
Ωχ αμαν! Μακρια απο τα παιδακια σου τα κινητα Στελλα... :D

sa1901
26-10-2005, 16:03
Ωχ αμαν! Μακρια απο τα παιδακια σου τα κινητα Στελλα... :D
Γι' αυτό να είσαι σίγουρος.

Στις εγκυμοσύνες το είχα τελείως κλειστό για μήνες. Μετά το συνήθισα έτσι, μάθαν και όλοι οτι δεν το χρησιμοποιώ και τώρα κάθεται μέσα στο συρτάρι με μία κοσμοκάρτα που ανανεώνω κάθε χρόνο με 7€ (και δεν την καταναλώνω). Το χρησιμοποιώ μόνο σε περίπτωσεις που βγαίνω εκτος σπιτιού χωρίς την υπόλοιπη οικογένεια. Σχεδόν ποτέ δηλαδή. :D

Του συζύγου τώρα... Εντάξει δεν το χρησιμοποιεί πολύ, αλλά το κουβαλάει στην ζώνη του. Επικίνδυνα πράγματα. Θα δούμε τι θα κάνουμε με αυτό. Ίσως πάρουμε ένα με μικρότερη ισχύ.

loner
26-10-2005, 22:14
Στελλα (και ολοι οι υπολοιποι) τσεκαρετε ΟΠΩΣΔΗΠΩΤΕ το παρακατω. Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζαμε.... Απο εδω και περα το πρωτο που θα κοιταω ειναι το sar... Και παλι ομως οπως θα δειτε δεν φτανει μονο να ειναι χαμηλο το sar....
Δειτε εδω:http://www.mobilelabelling.com/

Αλλα στην τελικη μηπως θα τρελλαθουμε με ολα αυτα που διαβαζουμε;;;; Η κριση δικη σας....

loner
29-10-2005, 19:13
Παρτε μια λιστα με sar...
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=620740#post620740

Σκεφτηκα το εξης. Αν υποθεσουμε οτι η κινητη στην χωρα μας ξεκινησε το 96-97 (δλδ διαδοθηκε ευρεως) τοτε παμε για 9 χρονια με κινητα. Δεδομενου οτι τα παλια κινητα ειχαν (οχι ολα) υψηλοτερα sar, δεν θα ειχε βγει κατι;;;;; Και 2η παρατηρηση. Αν ξαναυποθεσουμε οτι μια αξονικη εγκεφαλου επιτρεπεται καθε 3 χρονια, (και φυσικα η αξονικη χρησιμοποιει ακτινες Χ οι οποιες ως γνωστον μαμουν οτι βρουν στο διαβα τους) τοτε ξεπερναμε σε συσσορευση την ακτινοβολια της αξονικης με χρηση κινητου 10 λεπτα την μερα πχ για 3 χρονια;;;; Μου φαινεται δυσκολο....
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λεω οτι ειναι ΟΚ να μιλατε αφοβα, αλλα μηπως ειναι λιγο τραβηγμενα ολα αυτα;;;;;;;;;;;

Να Αγαπατε Αλληλους
29-10-2005, 20:04
και τιν ακτινοβολια της ατμοσφαιρας δεν την σκεπτεστε?????

loner
29-10-2005, 21:19
Εννοεις την κοσμικη ακτινοβολια; Η τα cb, mega,ant1 τσοντοκαναλα και οτι λογης σημα ραδιοφωνικου και οχι μονο σταθμου;;;;;;;

Υ.Γ. Φυγαμε παρα πολυ απο το αρχικο θεμα....

schumifer
29-10-2005, 21:54
Δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν είναι μιλάς σήμερα και έχεις συμπτώματα αύριο. Δε ξέρεις πώς αθροίζει ο καθε οργασνισμός τις επιβλαβείς επιδράσεις

loner
29-10-2005, 22:51
Ρε παιδια για μισο λεπτο. Ειναι αθροιστικη η ΜΗ ιονιζουσα ακτινοβολια;;;;;; Δεν το νομιζω. Ηξερα μονο για τις ακτινες Χ και γενικα τις ιονιζουσες.........

Orthodox
30-10-2005, 02:42
Καμιά ιδέα για το qtek 8080, δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο στο google...

schumifer
30-10-2005, 09:27
0.3κάτικάτι .Καλά είμαστε Όρθο. Μην ανησυχείς. Σε κάτι γερμανικά μου το βρήκε ο γούγλης

Orthodox
30-10-2005, 16:14
0.3κάτικάτι .Καλά είμαστε Όρθο. Μην ανησυχείς. Σε κάτι γερμανικά μου το βρήκε ο γούγλης

Nice, good news :001:
Έψαξα και γω λίγο και να πω την αλήθεια μου φάνηκε περίεργο που δεν είχε άμεσα αποτελέσματα… Λέω μην τυχόν και έχει 2-3 watt και γι αυτό δεν το γράφουν πουθενά… :D

loner
30-10-2005, 17:44
Mην αμφιβαλεις. Μην αμφιβαλεις καθολου φιλε......

Orthodox
31-10-2005, 15:33
Καλά ε! έψαχνα στο google και η πλάκα είναι ότι είχα την κούτα του κινητού πίσω μου που το γράφει, τι το γράφει δλδ μάτι βγάζει…. SAR 0.317 W/Kg

loner
31-10-2005, 20:48
Mια χαρα εισαι....

loner
01-11-2005, 18:07
Διαβασα οτι στα 1800Μhz (cosmote) τα κινητα εκπεμπουν max 1.0W ανα κιλο. Στα 900 (vodafone,tim) εκπεμπουν max 2.0. Oσο ειναι και το οριο ασφαλειας δλδ.... Πως γινεται ομως ενα κινητο που εχει δεικτη sar 1.45 (ericsson 1010) η οποιοδηποτε πανω απο 1, να περιοριστει στα gsm 1800;;;; Οι τιμες sar τοτε τι ρολο βαρανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πχ το 0,46 που εχει το Χ70 μου ισχει και για τα 2; (1800 και 900); Η μηπως ειναι πιο λιγο το sar στα 1800;
Και κατι αλλο. Και σημαντικοτερο ολων ισως. Μικροτερο sar ΔΕΝ σημαινει ασφαλεστερο κινητο!!!!!! Μικροτερο sar ισον μικροτερη ισχυ, δλδ πιο ασταθες σημα δλδ σε λιγο δυσκολες συνθηκες το χανει και τσιτωνει ακομα παραπανω (ασχετα με το τι γραφουν ολα τα κινητα φτανουν πολυ παραπανω απο την τιμη που τους δινουν, τουλαχιστον μεχρι 2W) για να βρει σημα....

Εvo8-By-m-diox
01-11-2005, 19:33
Εμενα από ότι κατάλαβα δεν έχει λίγο αλλα ούτε πολύ sar...Έχω το 6670 και έχει ο,67....

AquaSonic
02-11-2005, 10:12
Διαβασα οτι στα 1800Μhz (cosmote) τα κινητα εκπεμπουν max 1.0W ανα κιλο. Στα 900 (vodafone,tim) εκπεμπουν max 2.0. Oσο ειναι και το οριο ασφαλειας δλδ.... Πως γινεται ομως ενα κινητο που εχει δεικτη sar 1.45 (ericsson 1010) η οποιοδηποτε πανω απο 1, να περιοριστει στα gsm 1800;;;; Οι τιμες sar τοτε τι ρολο βαρανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πχ το 0,46 που εχει το Χ70 μου ισχει και για τα 2; (1800 και 900); Η μηπως ειναι πιο λιγο το sar στα 1800;
Και κατι αλλο. Και σημαντικοτερο ολων ισως. Μικροτερο sar ΔΕΝ σημαινει ασφαλεστερο κινητο!!!!!! Μικροτερο sar ισον μικροτερη ισχυ, δλδ πιο ασταθες σημα δλδ σε λιγο δυσκολες συνθηκες το χανει και τσιτωνει ακομα παραπανω (ασχετα με το τι γραφουν ολα τα κινητα φτανουν πολυ παραπανω απο την τιμη που τους δινουν, τουλαχιστον μεχρι 2W) για να βρει σημα....

Eιναι απλο! Οι εταιρειες σου δεινουν τις υψηλοτερες τιμες που μπορει να φτασει το κινητο. τα 1800 και τα 900 εχουν 2 ξεχωριστες κεραιες μολις ξανα ξεβιδωσω το m55 μου θα ανεβασω. Οσο για το Χ70 ναι! ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ!!! Μικροτερο sar = μικροτερη εκπομπη απο το κινητο = λιγοτερα ηλεκτρομαγνητικα κυματα (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ!!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ!) = καλυτερο για εμας! Αλλιως γιατι το m55 μου (οπως και ολα μου τα siemens) οταν ειναι πιο κοντα σε κεραια το sar μειωνεται (συμφωνα με ενδειξεις της netmonitor) ? ;)

Coolmind
02-11-2005, 13:11
Υπαρχουν τοσα και τοσα για τα οποια δεν γνωριζουμε τιποτα,πχ οπου και αν βαλεις(σε εξωτερικο χωρο)μια δορυφορικη κεραια πιανεις σημα.Μου λεει καποιος οτι αυτο μαζι με ολα τα αλλα δεν ειναι βλαβερο?

loner
02-11-2005, 16:48
Δεν ξερω αν ισχυουν αυτα που λες φιλε Aquasonic.... Watt ισον ισχυς. Καλυτερα για μας θα ηταν αν οταν δεν αρκουσε το sar που δινουν οι εταιριες για να βρει σημα το κινητο το κινητο θα εβγαζε εκτος δικτυου. Και οχι να ξεσκιζεται και να ανεβαζει μεχρι 2W για να βρει σημα...... Και αυτο το κανουν ολα..... Ψαξε και λιγο στο νετ.

Ασχετο, δεν μπορω μπορω να μπω στο metalplanet ρε aquasonic.... Ουτε login ουτε τιποτα. Τι κανετε;;;;

deadlock7
03-11-2005, 15:00
Κοιταξτε κι αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24720).Δεν μιλαει για τις συσκευες βεβαια,αλλα για το δικτυο και την ακτινοβολια!

loner
03-11-2005, 17:53
Ενδιαφερον. Εσυ ομως εισαι εφησυχασμενος τωρα;

loner
10-12-2005, 20:33
Mιλησα μιση ωρα στο ασυρματο. Ξεχζα την οτενετ για τα 11αρια στο download.
Και μετα εφαγα flash. Ρε μαμακα Στελιο ποση ωρα μιλαγες, ποση ακτινα εφαγες παλι;;;;;;

Ετσι εψαξα να δω για την ακτινοβολια των ασυρματων σε σχεση με τα κινητα. Τα αποτελεσματα ευτυχως ειναι καθυσηχαστικα. Τουλαχιστον σε σχεση με τα κινητα....
Η ισχυς που εκπεμπουν ειναι 12mw/kg δηλαδη sar 0.012.... Ουσιαστικα δηλαδη ενα μισαωρο ειναι σαν να μιλας περιπου 3 λεπτα με το mpx200 το κινητο με το μικροτερο sar απο ολα... Παλι καλα....

Παρτε και το link:http://www.hpa.org.uk/radiation/understand/information_sheets/cordless_telephones.htm

backgroundman
11-12-2005, 14:34
Καλησπέρα, πολύ ωραία η συζήτησή σας παιδιά. Θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάποια πράγματα. Καταρχήν αυτό που υπόθηκε για τα hands-free με καλώδιο (οτι λειτουργούν σαν κεραία) ισχύει μόνο στη περίπτωση δυο γωνιών του καλωδίου ως προς το κινητό και με συγκεκριμένο μήκος καλωδίου (μικρό). Γενικά είναι πολύ δύσκολο να λειτουργίσει σαν κεραία και όταν γίνει αυτό τότε δεν μπορεί να λειτουργίσει σαν hands-free οπότε το καταλαβαίνεις αμέσως.
Τα bluetouth έχουν σαφώς λιγότερη ακτινοβολία απο τα κινητά αλλα έχουν και οι ακτινοβολίες αθροίζονται στον οργανισμό. Το καλύτερο είναι ανοιχτή ακρόαση και το κινητό σε απόσταση τουλάχιστον 0.5 μέτρων.

Το sar που έχουν τα κινητά είναι μέσος όρος εκπεμπόμενης ακτινοβολίας. Σαφώς αν έχουμε κινητό με μικρότερο sar είναι καλύτερα αλλα αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορούμε να δεχτούμε περισσότερη ακτινοβολία απο το sar. Άλλωστε κάποιος με μικρότερο sar ο οποίος μιλάει περισσότερη ώρα δέχεται περισσότερη ακτινοβολία. Επιπλέον οι τιμές των sar έχουν βγεί με μετρήσεις σε ειδανικές συνθήκες και όχι σε πραγματικές. Σε πραγματικές συνθήκες έχουμε περισσότερη ακτινοβολία καθώς το σήμα απο την εταιρία δεν είναι πάντα σταθερό και μέσα στα όρια λήψης, οπότε για να μπορούμε να μιλάμε καθαρά αυξάνεται η ισχύς (γιατι δε μπορεί να αλλάξει η συχνότητα) και έτσι δεχόμαστε περισσότερη ακτινοβολία.

Ένας καθηγητής στη σχολή (Φυσικό Αθήνας) που ασχολείται με ηλεκτρομαγνητική μόλυνση λέει οτι για ασφάλεια θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τα κινητά (για ηλικίες άνω των 18) 3 λεπτά το μήνα, ναι το μήνα... Επίσης με τα hads-free απλά μπορούμε να αυξήσουμε αρκετά αυτόν τον χρόνο ασφαλείας, αρκεί να κρατάμε το κινητό σε απόσταση απο το σώμα μας (τουλάχιστον 0.5 μέτρα) ακόμα και όταν δε μιλάμε. Να πω οτι ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν έχει κινητό και δεν μιλάει ποτέ σε κινητό...

Οι ακτινοβολίες που δεχόμαστε γενικά καθημερινά είναι πολλές και διάφορες. Αυτο που έχει σημασία είναι οτι με τα κινητά η πηγή εκπομπής της ακτινοβολίας είναι μερικά χιλιοστά ή εκατοστά απο τον εγκεφαλό μας, οπότε η ενέργεια που δεχόμαστε είναι κατα πολύ μεγαλύτερη απο την ενέργεια που δεχόμαστε απο μια κεραία που βρίσκεται μερικά χιλιόμετρα μακρυά ή απο ένα δορυφόρο που βρίσκεται αρκετά χιλιόμετρα μακρυά. Η ενέργεια της ακτινοβολίας φθείνει εκθετικά με την απόσταση και φθείνει ακόμα πιο πολύ διαπερνόντας διαφορετικά υλικά. Σημαντικό επίσης ρόλο έχει και η συχνότητα της ακτινοβολίας. Η ακτινοβολία των κινητών καθώς και των ασύρματων τηλεφώνων και δικτύων είναι μικροκυματική και σαν άμεσο αποτέλεσμα έχει την αύξηση της κινητικής ενέργειας των μορίων των υλικών που προσπήπτει και άρα της θερμοκρασίας τους. Σκεφτείται οτι μετά απο 5 λεπτά συνομιλίας στο κινητό χωρίς hands-free η θερμοκρασία του εγκεφάλου αυξάνεται 2 με 5 βαθμούς Κελσίου. Το ίδιο γίνεται και με τα ασύρματα τηλέφωνα, μόνο που επειδή η ενέργεια είναι πολύ μικρότερη γίνεται σε μεγαλύτερο χρόνο, όπως επίσης και με τα ασύρματα δίκτυα στο σπίτι.

SoulRiver
11-12-2005, 21:00
Τελικα η αγνοια ειναι ευτυχια :D

Hemispasm
11-12-2005, 21:16
Σκεφτείται οτι μετά απο 5 λεπτά συνομιλίας στο κινητό χωρίς hands-free η θερμοκρασία του εγκεφάλου αυξάνεται 2 με 5 βαθμούς Κελσίου.Λυπαμαι αλλα αυτο δυσκολευομαι παρα πολυ να το πιστεψω :)

Ξερεις ποση ενεργεια χρειαζεται για να αυξησεις τη θερμοκρασια μιας (ημι)συμπαγους και ανομοιογενους μαζας 2κιλων κατα 5 βαθμους κελσιου? και μαλιστα σε 5 λεπτα? Για να μη μιλησω για τις επιπτωσεις που θα ειχε αμεσα μια τετοια αυξηση της θερμοκρασιας στον εγκεφαλο :)

loner
11-12-2005, 21:18
Παρα πολυ καλα αυτα που λες φιλε. Το θεμα ειναι οτι πρακτικα ειναι αδυνατο να εφαρμοστει το 3 λεπτα τον μηνα. Γιατι; Πολυ απλα, σε ενα λεωφορειο ας πουμε αν μιλαει ο διπλανος για 10 λεπτα τοτε θα φας κι εσυ ακτινοβολια για τουλαχιστον 2-3 λεπτα. Απο εκει και περα θελετε να μιλησουμε για τα καλωδια της ΔΕΗ; Εγω εχω απεναντι απο το μπαλκονι μου καλωδια τις ΔΕΗ στα 2 (!!!!!) το πολυ 2,5 μετρα. Οπως καταλαβαινετε το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ειναι πολυ ισχυρο. Ειναι παρα πολλες οι πηγες ειναι αδυνατο να προφυλαχθει καποιος... Βεβαια δεν ειναι στο φασμα συχνοτητων που εκπεμπουν τα κινητα αλλα υπαρχει κινδυνος. ΜΗΝ πιστευετε στις ερευνες ειτε θετικες ειτε αρνητικες για τα κινητα. Γινονται σε συγκεκριμενες συνθηκες. Για παραδειγμα θυμαμαι σε μια σελιδα ειχα διαβασει οτι τα ποντικακια που λενε οτι βγαζουν καρκινους και ιστοριες για αγριους αν εκτεθουνε σε ακτινοβολια που εκπεμπουν τα κινητα, εκτιθονται για 20 ωρες την ημερα (πραγμα που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εφαρμοστει στους ανθρωπους) και πολλες φορες τα ποτιζουν και για να εμφανισουν καρκινους... Οπως και να εχει σιγουρα ειναι μεγαλα τα συμφεροντα και ασφαλες συμπερασμα δεν μπορει να βγει.... Παντως αθωα δεν ειναι.... Ουτε τα κινητα ουτε οτιδηποτε ασυρματο, και απορω με πολλους που στηνουν δικτυα ασυρματα στο σπιτι τους... Σιγουρα ειναι μικροτερο το ποσο της ακτινοβολιας, αλλα υπαρχει. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα bluetooth! ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΣΑΣ!!!!! Εκπεμπουν στα 2.4 Ghz και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο! Καλυτερα τα ενσυρματα handsfree. Τελος μην ξεχνατε οτι οσοι εχετε παιδακια κυριως βρεφη καλο ειναι να προσεχετε με τις ενδοεπικοινωνειες που εκπεμπουν και αυτες στα 2.4 και μερικοι τα βαζουν και διπλα απο τα κεφαλια του μωρου!!!!!!

Παντως ειμαστε ουσιαστικα ενα μερος ενος πειραματος πιστευω. Και τα αποτελεσματα αυτου του πειραματος δεν ξερουμε αν θα ειναι καλα η οχι.... Εκτος και αν αρχιζουν να σκανε αποτομα μαζικα διαφορα, οποτε ολοι θα ξερουμε το αποτελεσμα..... Αντε βοηθεια μας.....

sotiris
11-12-2005, 21:25
0,65 το p800, 0,76 το 3650.
Τα κινητά εκπέμπουν σε μεγάλη συχνότητα.
Στα 1800MHz λένε ότι εκπέμπουν λιγότερο.
Από κει και πέρα, η μικροκυμματική ακτινοβολία δεν είναι υπεριώδης, οπότε δε νομίζω ότι έχει την απαραίτητη ενέργεια να προκαλεί μεταλλάξεις - καρκίνο.
Για αύξηση θερμοκρασίας ναι, αλλά 2-5 βαθμοί είναι πολλοί νομίζω.

Edit: to wifi, εκπέμπει εκπληκτικά χαμηλά, οπότε δε νομίζω ότι τίθεται θέμα.

NoDsl
11-12-2005, 21:48
To καμάρι μου

Motorola V525
Network: GSM900 / GSM1800 / GSM1900
Availability: Available
Form factor: Clamshell
Antenna: External
SAR: 0.9 W/Kg

AquaSonic
11-12-2005, 22:17
. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα bluetooth! ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΣΑΣ!!!!! Εκπεμπουν στα 2.4 Ghz και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο!

ΗΡΕΜΙΣΕ! Δεν πα να εκπεμπει στα 100000000ghz αμα η κεραια πηγαινει μονο στα 10m λιγοτερο κακο σου κανει απο το κινητο. Γιατι στο bluetooth το σημα δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο του κινητου τηλεφωνου! Τα fm και uhf ειναι πολυ χειροτερα απο το bt. Δεν λεμε οτι κανει καλο, αλλα σιγουρα οχι τοσο κακο οσο οτι αλλο υπαρχει με κεραια διπλα σου. και το wifi σε ποια συχνοτητα δουλευει νομιζεις? 2.4ghz, οπως και πολλα αλλα συστηματα, μιας και ειναι fta συχνοτητα! Και τα δορυφορακια τοσο ειναι! Και αμα το σκεφτεις καλα, την ιδια , αλλα και μεγαλητερη εκπομπη εχουν πολλα τηλεκατευθηνομενα. ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ επαιζαν 3-4 ωρες καθε μερα και συνεχιζουν και σημερα? Επαθαν τπτ? :002:

soulclaimer
11-12-2005, 23:20
Το δικο μου είναι 0.56 (Νοκια 3200). Εχω μιλησει 260ωρες περιπου μ αυτο το κινητο ποση ακτινοβολια εφαγα....

backgroundman
12-12-2005, 10:53
Λυπαμαι αλλα αυτο δυσκολευομαι παρα πολυ να το πιστεψω :)

Ξερεις ποση ενεργεια χρειαζεται για να αυξησεις τη θερμοκρασια μιας (ημι)συμπαγους και ανομοιογενους μαζας 2κιλων κατα 5 βαθμους κελσιου? και μαλιστα σε 5 λεπτα? Για να μη μιλησω για τις επιπτωσεις που θα ειχε αμεσα μια τετοια αυξηση της θερμοκρασιας στον εγκεφαλο :)

Μάλλον δε το διατύπωσα σωστά. Ανεβαίνει η θερμοκρασία του εγκεφάλου στη περιοχή γύρω απο το αυτί και όχι όλου του εγκεφάλου. Είχα ακούσει σε ένα ντοκυμαντέρ οτι η πρώτη επίπτωση απο τα κινητά είναι η καταστροφή του ακουστικού νεύρου. Στην Αμερική που έχουν τα κινητά πολύ περισσότερα χρόνια απο εμάς έχουν ήδη ξεκινήσει να έχουν προβλήματα και οι μηνύσεις στις κατασκευάστριες εταιρίες έχουν αρχίσει. Όλα αυτά τα έλεγαν σε εκπομπή του Κούλογλου, νομίζω πέρσυ. Τέλος μια δικηγόρος στην Αμερική είπε οτι με τα κινητά θα γίνει ότι έγινε και με τις καπνοβιομηχανίες, που δήλωναν οτι δεν ήξεραν τις επιπτώσεις του καπνίσματος, αλλα στο τέλος αποδείχθηκε οτι είχαν πεί ψέματα...

nikoskar
12-12-2005, 11:00
αυτα περι ακτινοβολιας το εχουν μεγαλωποιησει.

loner
12-12-2005, 15:34
ΗΡΕΜΙΣΕ! Δεν πα να εκπεμπει στα 100000000ghz αμα η κεραια πηγαινει μονο στα 10m λιγοτερο κακο σου κανει απο το κινητο. Γιατι στο bluetooth το σημα δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο του κινητου τηλεφωνου! Τα fm και uhf ειναι πολυ χειροτερα απο το bt. Δεν λεμε οτι κανει καλο, αλλα σιγουρα οχι τοσο κακο οσο οτι αλλο υπαρχει με κεραια διπλα σου. και το wifi σε ποια συχνοτητα δουλευει νομιζεις? 2.4ghz, οπως και πολλα αλλα συστηματα, μιας και ειναι fta συχνοτητα! Και τα δορυφορακια τοσο ειναι! Και αμα το σκεφτεις καλα, την ιδια , αλλα και μεγαλητερη εκπομπη εχουν πολλα τηλεκατευθηνομενα. ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ επαιζαν 3-4 ωρες καθε μερα και συνεχιζουν και σημερα? Επαθαν τπτ? :002:

Τα τηλεκατευθυνομενα επιαναν μεχρι 20-30 μετρα. Το κινητο σου χιλιομετρα... Ε, δεν νομιζω να εχουν την ιδια ισχυ.
Οτι εχει κεραια διπλα μου δεν το εχω κολλημενο στο αυτι μου, οποτε.... Το wifi λειτουργει στην ιδια συχνοτητα. Καλο ειναι να εισαι 24 ωρες σε ενα επιπλεον ηλεκτρομαγνητικο πεδιο;
Πλιζ μην προσπαθεις να τα βγαλεις αθωα... Ειναι φυσιν αδυνατο.
Τελος αν ειναι 100000000Ghz εχουμε περασει και τις ακτινες ****. Οποτε ****τα..... :)

Υ.Γ. Φιλε Σωτηρη, σιγουρα δεν ειναι υπεριωδης. Αλλα μην ξεχνας οτι πολλοι λενε οτι ειναι αθροιστικη (αμφιβαλλω παρα πολυ). Δηλαδη το σωμα δεν ξεχναει! Αν ισχυει αυτο, βαλε, βαλε, βαλε οποτε καποια στιγμη μπουμ..... Τελευταιες ερευνες εδειξαν οτι προκαλει βλαβες στο DNA. Αλλα η ιδια ερευνα εβαζε τα ποντικακια 20 ωρες την μερα σε αντιστοιχο πεδιο... Πραγμα που ΤΟΝΙΖΩ ειναι αδυνατο να ισχυσει στον ανθρωπο. Οποτε δεν ξερεις τι να πιστεψεις. Θα το μαθουμε μια και καλη.