PDA

View Full Version : Aυτοκινητα:Γιαπωνεζικα vs Ευρωπαικα

vazelo
29-11-2005, 01:40
Ας αλαφρυνουμε λιγο το thread για το nfs να τα πουμε εδω.
Θελω να ακουσω αποψεις!

anonymous-root
29-11-2005, 01:57
Χωρίς να είμαι από τους ειδικούς του χώρου μέχρι στιγμής γνωριζω τα εξής:

Αξιοπιστία κινητήρων, αντοχή = γιαπωνέζικα
Κράτημα στο δρόμο, ασφάλεια = γερμανικά.

Konos
29-11-2005, 02:09
Χωρίς να είμαι από τους ειδικούς του χώρου μέχρι στιγμής γνωριζω τα εξής:

Αξιοπιστία κινητήρων, αντοχή = γιαπωνέζικα
Κράτημα στο δρόμο, ασφάλεια = γερμανικά.

Σωστος. Για να καταλαβεις το Golf GTI εχει της παναγιας τα ματια απο αεροσακους ηλεκτρονικα και αλλα τετοια κολπα για την ασφαλεια του οδηγου και των επιβατων και κοστιζει περιπου 30000 ευρω. Στην ιδια τημη το Civic TypeR εχει τα βασικα χωρις τιποτα το ιδιετερο. Τα 2 αυτοκηνιτα εχουν 200 αλογα αλλα το Golf ειναι turbo ενω το Civic ατμοσφαιρικο. Αξιοσημηωτο ειναι οτι το GTI θελει service καθε 30 χιλιαδες χιλιομετρα σε αντιθεση με το Civic που θελει καθε 15 χιλιαδες. Τα συμπερασματα δικα σας.

anonymous-root
29-11-2005, 02:23
Αξιοσημηωτο ειναι οτι το GTI θελει service καθε 30 χιλιαδες χιλιομετρα σε αντιθεση με το Civic που θελει καθε 15 χιλιαδες. Τα συμπερασματα δικα σας.

Μήπως τα λές ανάποδα; (γιατί τότε τα ευρωπαικά φτάνουν τα γιαπωνέζικα σε αξιοπιστία μηχανικών μερών)

29-11-2005, 02:49
Κοnos είσαι σίγουρος ; Απόλυτα σιγουρος ;

Επειδή ξέρω για πολλά αυτοκίνητα (δεν ξέρω ακριβώς για τα 2 που είπες, αλλά ξέρω για τα toyota yaris, volkswagen golf & polo, renault clio ΣΤΑΝΤΑΡ) ότι στα 15κ κάνουν αλλαγή λαδιών και στα 30 κανονικό σέρβις. Μην τα μπερδεύουμε, έτσι;

Επίσης η toyota δίνει 6 χρόνια εγγύηση για τα μηχανικά μέρη, honda 7 years, volkswagen & renault 2 years (δεν είμαι σίγουρος αν η ρενο το έχει κάνει 3). Tα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη .-

ea6gka
29-11-2005, 03:08
http://img355.imageshack.us/img355/2329/japa00076fx.png (http://imageshack.us)

sakattack
29-11-2005, 03:16
εγω παλι θελω το Γερμανο μου :003:
ή εστω τα γερμανοτραφη ;)

apoulakos
29-11-2005, 03:45
Ανάλογα τι θέλεις από το αυτοκίνητό σου. Εγώ πάντως προτιμώ τα γερμανικά. :033:

sa1901
29-11-2005, 03:58
Από αντοχή, σίγουρα τα γιαπωνέζικα.

Εμείς έχουμε ακόμα, ένα Toyota Corola του '77 και δεν έχει κανένα μηχανικό πρόβλημα.

Coolmind
29-11-2005, 04:44
Περι ιαπωνικων οι εταιριες με το μεγαλυτερο iso κατασκευης αυτοκινητων στον κοσμο ειναι 1η mitsubishi 2η honda 3η toyota.Τωρα ειναι τι θελεις να το κανεις το καρο!!!.
Αν θελεις ενα αυτοκινητο που δεν θα σε αφησει ποτε(κατα γενικη ομολογια)παιρνεις ιαπωνα,αν σε ενδιαφερει η στιβαρη κατασκευη,και μια πιο ουδετερη επαφη με τον δρομο πας κατα γερμανια πλευρα.Αν σε ενδιαφερει η σχεδιαση και το κρατημα στον δρομο πας ιταλια,γαλλια.Η αληθεια ειναι οτι ενα δεν κανει τα παντα,και το λεω αυτο γιατι εχω οδηγησει παρα πολλα αυτοκινητα και απο ολες σχεδον τις κατηγοριες.Και για να κλεισω(με ενα ονειρο)αν ειχα τα χρηματα θα επαιρνα με κλειστα ματια evo VIII για γρηγορο,ενα Volvo η ενα saab για ταξιδια,και ενα hummer H1 για το βουνο!!!

Konos
29-11-2005, 05:02
Μήπως τα λές ανάποδα; (γιατί τότε τα ευρωπαικά φτάνουν τα γιαπωνέζικα σε αξιοπιστία μηχανικών μερών)

Δεν τα λεω αναποδα. Τα στοιχεία αυτά είναι από έγκυρα περιοδικά του χώρου τα οποία διαβάζω. Πριν αρκετά χρόνια η Ιαπωνία ήταν κυρίαρχη στην αξιπηστια των κινητήρων, τώρα όμως τα ευρωπαϊκά δεν υστερούν πουθενά. Για παράδειγμα να αναφέρω ότι ο κινητήρας 1.8Τ του volkswagen group που φοράνε τα octavia και audi μπορεί άνετα να αντέξει μέχρι 400 άλογα χωρίς προβλήματα. Αυτό πιστεύω ότι λέει πολλά.

schumifer
29-11-2005, 05:25
Δεν τα λεω αναποδα. Τα στοιχεία αυτά είναι από έγκυρα περιοδικά του χώρου τα οποία διαβάζω. Πριν αρκετά χρόνια η Ιαπωνία ήταν κυρίαρχη στην αξιπηστια των κινητήρων, τώρα όμως τα ευρωπαϊκά δεν υστερούν πουθενά. Για παράδειγμα να αναφέρω ότι ο κινητήρας 1.8Τ του volkswagen group που φοράνε τα octavia και audi μπορεί άνετα να αντέξει μέχρι 400 άλογα χωρίς προβλήματα. Αυτό πιστεύω ότι λέει πολλά.

Aς προσέχουμε λίγο όταν αποδίδουμε τον όρο "εγκυρότητα" σε περιοδικά ειδικού τύπου. Πολλά έχουν ακούσει τα μάτια μας και περσσότερα έχουνε δει τ'αυτιά μας
Πλέον οι διαφορές έχουν μειωθεί ολοφάνερα στα αυτοκίνητα που πουλάνε .Δε μιλάμε για ειδικά τουτου (RX-8,ferrari) αλλά για αμάξια που πουλάνε .

george hmmy
29-11-2005, 11:26
Να κάνω την πρώτη μου δημοσίευση εδώ.... Το Polo μοντέλο 2002 κάνει σέρβις κάθε 7.500 χλμ. Εγώ αν και "ευρωπαίος" αυτό που ακούω ανά τον κόσμο είναι ότι για μηχανική αξιοπιστία και αυτοκίνητο που δε θα σε αφήσει ποτέ είναι από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου. Από κει και πέρα θεωρώ ότι υστερούν σχεδιαστικά και από ποιότητα/ποικιλία υλικών στο εσωτερικό τους.

Skinny13
29-11-2005, 12:29
ολα τα αμαξια αντεχουν αμα τα πας κανονικα...

τωρα αν εσυ θες να το πηγαινει π**α-κ**ο .... καλυτερα Ιαπωνεζικο...

Ευρωπαικα...δεν ειναι μονο τα Γερμανικα αλλα εχουμε και τα fiat ...τα οποια ειναι γτπ.

panoc
29-11-2005, 12:50
Οι Γερμανοι είναι φίλοι μας, οι Γάλλοι κολητοί μας και οι Ιαπωνες εραστές μας.
Διαλέχτε τι στυλ οδήγησης θέλετε και πάρτε το ανάλογο.
Πχ Η χλύδα του Γερμανού, τα στροφιλίκια του Γάλλου και τα μοτερ των Γιαπονέζων, ή κάπως έτσι.

Indiana
29-11-2005, 12:57
και τα δύο είναι άριστα και από σχεδίαση και από μηχανικά μέρη........
για γρήγορο αυτοκίνητο ή θα χτύπαγα το Audi RS4, που είναι πανέμορφο, και όπως λέει ο φίλος μου ο Jeremy Clarkson, "is better than a M3", και από την άλλη το καινούριο Evo Concept.....απλά καταπληκτικό....
εμένα χρόνια είχε ο πατέρας μου ένα Toyota Rav4, ιαπωνικό, το οποίο ήταν φοβερό...μηδαμινό κόστος στο service, άψογο.....βέβαια παίζει ρόλο και ο οδηγός......

εγώ ένα έχω να πω......τα αμερικάνικα είναι χάλια από πλευρά εμφάνισης.....μόνο κάποια supercars αξίζουν να τα αγοράσεις.....

EDIT:
Επίσης να αναφέρω και το Ferrari f430, που πραγματικά είναι ένα διμάντι σχεδιασμού αλλά και καινούριων τεχνολογιών, που έρχονται κατευθείαν από την φόρμουλα 1..........

madg
29-11-2005, 12:59
οτι και να λεμε παιδια το παν στα αυτοκινητα ειναι τα λεφτα!με λιγα λογια οτι πληρωνεις παιρνεις!αμα ειναι καλο και ακριβο απο οπου και να ειναι(Γερμανια,Ιαπωνια κλπ)ειναι τζετ!
αλλα πανω απο ολα ειναι η Μ3 (για να μη ξεχνιομαστε :) :) :) :) :) :) )

kerneld
29-11-2005, 13:16
Εγώ απλά να σχολιάσω ότι η αξιοπιστία είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν συντηρείς σωστά το αμάξι σου θα αντέξει και δεν θα σου βγάλει προβλήματα.

Η πιό αξιόπιστη πηγή κατ'εμέ (από την εποχή που διάβαζα 4 τροχούς) είναι οι ετήσιες αναφορές που βγάζει η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου (ADAC αν δεν κάνω λάθος) όπου διεξάγει αντίστοιχες έρευνες σε πανγερμανικό επίπεδο. Οι εκπλήξεις πολλές με αρκετές μάρκες ποιότητας, γοήτρου και κοινωνικού status (βλέπε mercedes, bmw) να ταπεινώνονται από άλλες πιό "λαικές".

Προσωπικά συντηρώντας σωστά ότι αυτοκίνητο (και μηχανή) πέρασε από τα χέρια μου (και των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου) τα πήγε μια χαρά. Όσα τα παραμελήσαμε λιγάκι (π.χ. ένα VW Passat Station μοντέλο 1984) έβγαλαν και τα περισσότερα προβλήματα.

Περί ιαπωνικής αξιοπιστίας πάντως να πώ ότι έχει πάρει διαστάσεις μύθου. Αξιόπιστα αυτοκίνητα σε μεγάλο βαθμό τα ιαπωνικά αλλά να είμαστε και ρεαλιστές. Αν είχαν την αξιοπιστία που τους αποδίδεται και δεν έβγαζαν ποτέ μα ποτέ βλάβες όπως ισχυρίζονται οι περισσότεροι κάτοχοι τους (αλλά όχι όλοι μιας και κάποιοι δεν ντρέπονται να πουν τις περιπέτειες της Corolla ή του Civic τους), οι περισσότερες αντιπροσωπείες και τα σέρβις τους θα είχαν πολύ απλά κλείσει, και οι άλλες μάρκες (ευρωπαικές κτλ) απλά δεν θα πούλαγαν.

Από την πώληση αυτού καθαυτού του αυτοκινήτου, το κέρδος του αντιπροσώπου είναι οριακό. Από τα σέρβις και τα ανταλλακτικά βγάζουν όλοι.

madg
29-11-2005, 13:44
Εγώ απλά να σχολιάσω ότι η αξιοπιστία είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν συντηρείς σωστά το αμάξι σου θα αντέξει και δεν θα σου βγάλει προβλήματα.

Η πιό αξιόπιστη πηγή κατ'εμέ (από την εποχή που διάβαζα 4 τροχούς) είναι οι ετήσιες αναφορές που βγάζει η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου (ADAC αν δεν κάνω λάθος) όπου διεξάγει αντίστοιχες έρευνες σε πανγερμανικό επίπεδο. Οι εκπλήξεις πολλές με αρκετές μάρκες ποιότητας, γοήτρου και κοινωνικού status (βλέπε mercedes, bmw) να ταπεινώνονται από άλλες πιό "λαικές".

Προσωπικά συντηρώντας σωστά ότι αυτοκίνητο (και μηχανή) πέρασε από τα χέρια μου (και των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου) τα πήγε μια χαρά. Όσα τα παραμελήσαμε λιγάκι (π.χ. ένα VW Passat Station μοντέλο 1984) έβγαλαν και τα περισσότερα προβλήματα.

Περί ιαπωνικής αξιοπιστίας πάντως να πώ ότι έχει πάρει διαστάσεις μύθου. Αξιόπιστα αυτοκίνητα σε μεγάλο βαθμό τα ιαπωνικά αλλά να είμαστε και ρεαλιστές. Αν είχαν την αξιοπιστία που τους αποδίδεται και δεν έβγαζαν ποτέ μα ποτέ βλάβες όπως ισχυρίζονται οι περισσότεροι κάτοχοι τους (αλλά όχι όλοι μιας και κάποιοι δεν ντρέπονται να πουν τις περιπέτειες της Corolla ή του Civic τους), οι περισσότερες αντιπροσωπείες και τα σέρβις τους θα είχαν πολύ απλά κλείσει, και οι άλλες μάρκες (ευρωπαικές κτλ) απλά δεν θα πούλαγαν.

Από την πώληση αυτού καθαυτού του αυτοκινήτου, το κέρδος του αντιπροσώπου είναι οριακό. Από τα σέρβις και τα ανταλλακτικά βγάζουν όλοι.
θα συμφωνησω μαζι σου!αν θυμαμαι καλα το 99????,2000??????ειχε βγει ποιο αξιοπιστο το almera ΣΤΗ Γερμανια παρακαλω!

cakrit
29-11-2005, 13:45
Προσωπικά είμαι κάτοχος ενός Golf 4. Η ασφάλεια στον δρόμο και η ποιότητα κατασκευής του είναι αυτά που με έκαναν όταν πήρα αυτοκίνητο να πάω σε αυτό. Κατά τα άλλα, κατά γενική ομολογία έβγαλαν πολλά μικροπροβλήματα. Ναι δεν είναι σημαντικό αν μπορούν να στο διορθώσουν εύκολα, αλλά είναι πολύ σημαντικό οτι κατα μέσω όρο οι κάτοχοι golf 4 έπρεπε τον πρώτο χρόνο να περάσουν 4-5 φορές από το service για κατασκευαστικά προβλήματα. Επίσης στα μειονεκτίματα είναι το οτι ο κινητήρας καίει πάρα πολύ λάδι (δεν έχει σχέση ο τρόπος οδήγησης, είναι δηλωμένω απο την εταιρία)
Έχω περάσει και αρκετές ώρες οδήγησης σε ένα Avensis 7ετίας. Είναι γεγονός οτι ποτέ δεν έκαψε γραμμάριο λαδιού, ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρό μηχανικό πρόβλημα.
Για μένα οι μηχανές των ιαπώνων είναι κλάσεις ανώτερες σε αξιοπηστία. Δείτε απλα την διαφορά σε διάρκεια εγγύησης της TOYOTA και της VW. Συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνεται απαράδεκτο ένα αυτοκίνητο από τα πιο ακριβά της κατηγορίας του να έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση.
Πριν αγοράσω το αυτοκίνητο, ήμουν ανάμεσα στο golf και το corolla. Το μόνο που τελικά με οδήγησε στο golf ήταν η μεταπωλητική του αξία, που συγκριτικά με άλλα αυτοκίνητα δεν έχει πραγματικά καμία σχέση.
Πιστεύω πάντως οτι αν πραγματικά θέλεις απροβλημάτιστο κινητήρα πρέπει να πας σε ιάπωνα.

Jason
29-11-2005, 15:43
Θα το εκανα εγω αυτο το thread απο στιγμη σε στιγμη κ με προλαβατε!Επειδη δεν θα αγορασω αυτοκινητο με βαση την αξιοπιστια, αλλα με την απολαυση, προτιμω ευρωπη.Οχι πως ορισμενα Ιαπωνικα δεν ειναι απολαυστικα (το αντιθετο αν σκεφτουμε περιπτωσεις πχ Evo, 350z κλπ..). Η αξιοπιστια που θιξατε παντως εξαρταται απο παρα πολλα..

loner
29-11-2005, 16:41
Mια φραση... Τι ηταν τοσα χρονια το 97% στα ταξι μας;
Χαιρετε.................

Υ.Γ.Datsun Bluebird. To Γ@ΜΙΣΤΕΡΟΤΕΡΟ ΚΤΗΝΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!

djmouzz
29-11-2005, 16:54
To καλύτερο αυτοκίνητο έχει Ιαπωνικό κινητήρα, Γερμανική ασφάλεια, Ιταλικό σαλόνι και Γαλλικές αναρτήσεις αλλά δεν έχει βγει ακόμη.

Σημ1. Τα TOYOTA είναι εδώ και καιρό Ιαπωνικής κατασκευής αλλά Ευρωπαικής συναρμολόγησης. Εξ ου και κάτι καινούρια προβλήματα όπως κρεμαγέρα στα Avensis.
Σημ2. Tα Honda εκτός από ακριβά είναι γυμνά από εξοπλισμό μέσα. Εξ ου λέγονται και κινητήρας με ρόδες.
Σημ3. Εγώ Renault έχω και δεν είναι ούτε το πιο αξιόπιστο ούτε και το ομορφότερο αλλά έχω μπάρμπα με συνεργείο Renault και ξέρω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

_GaARa_
29-11-2005, 17:03
καλα τα ιαπωνικα(τρομεροι κινητηρες)
αλλα μην ακούσω για Ιταλικά,μόνο design τπτ άλλο...
ναι απο εκει ξεκινησαν όλα αλλα δεν ειναι πλέον τα καλυτερα
και σταματατε να πιπιλάτε την καραμέλα για την formula
ειναι τελίως ασχετα μεταξύ τους...
Τα ιταλικα μετά απο κανα 2 χρόνια
πετανε προβλήματα
Σε αμαξι φίλου:Στον πρώτο χρόνο ελατωματικο πηρούνι
και μετα απο 6 μήνες χαλασμένη κρεμαγέρα :021:
Για μένα γερμανικα
Ποιός έφτιαξε τον πρώτο Turbo FSI κινητηρα?

kerneld
29-11-2005, 17:07
Mια φραση... Τι ηταν τοσα χρονια το 97% στα ταξι μας;
Χαιρετε.................

Υ.Γ.Datsun Bluebird. To Γ@ΜΙΣΤΕΡΟΤΕΡΟ ΚΤΗΝΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!

Κατά καιρούς θα δεις ότι κάποια μοντέλα αυτοκινήτων προτιμούνται από την συμπαθή συνωμοταξία των τετραπ.....επαγγελματιών οδηγών ταξί.

Η επιλογή τους αυτή είναι άμεσα συνυφασμένη με την πολιτική των επίσημων αντιπροσώπων/εισαγωγέων όσον αφορά το θέμα της τιμολόγησης/κοστολόγησης του αυτοκινήτου και των ανταλλακτικών του. Απλά κάποιοι εισαγωγείς υιοθετούν πιό επιθετική (φθηνή) πολιτική τιμολόγησης (ειδικά στα ανταλλακτικά) και προτιμώνται από τους συμπαθείς πιθηκ.....οδηγούς ταξί.

Μαζί ή λίγο πιο μετά από τα nissan (datsun) bluebird, μεσουρανούσαν τα VW Jetta, τα πρώτα seat toledo (αυτά που είχαν πέμπτη πόρτα αντί για καθαρόαιμο πορτμπαγκάζ) μέχρι των ημερών μας όπου βλέπεις ένα σκασμό skoda octavia.

Βασικά λίγο έχει να κάνει με την συνολική αξιοπιστία του αυτοκινήτου μιας και αυτό που μετράει βασικά είναι το κόστος συντήρησης. Μηχανικά ούτως ή άλλως οι κινητήρες ντίζελ είναι πιό αξιόπιστοι, οικονομικοί και έχουν λιγότερες φθορές από τους βενζινοκινητήρες

Τρανό παράδειγμα είναι τα προδεκαετίας seat toledo που κατάφερε ο επίσημος αντιπρόσωπος να τα εισάγει σαν ταξί παρακάμπτωντας (με τους γνωστούς τρόπους) τον (ηλίθιο) νόμο του Υπουργείου Συγοινωνιών που θέλει τα αυτοκίνητα ταξί να είναι 4πορτα με ξεχωριστό πορτμπαγκαζ (δηλ. κλασσικές μπερλίνες.

kerneld
29-11-2005, 17:18
To καλύτερο αυτοκίνητο έχει Ιαπωνικό κινητήρα, Γερμανική ασφάλεια, Ιταλικό σαλόνι και Γαλλικές αναρτήσεις αλλά δεν έχει βγει ακόμη.

Σημ1. Τα TOYOTA είναι εδώ και καιρό Ιαπωνικής κατασκευής αλλά Ευρωπαικής συναρμολόγησης. Εξ ου και κάτι καινούρια προβλήματα όπως κρεμαγέρα στα Avensis.
Σημ2. Tα Honda εκτός από ακριβά είναι γυμνά από εξοπλισμό μέσα. Εξ ου λέγονται και κινητήρας με ρόδες.
Σημ3. Εγώ Renault έχω και δεν είναι ούτε το πιο αξιόπιστο ούτε και το ομορφότερο αλλά έχω μπάρμπα με συνεργείο Renault και ξέρω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Για οικονομικούς αλλά και άλλους διάφορους, λόγους όλες οι μεγάλες ιαπωνικές μάρκες έχουν κανονικά εργοστάσια σε κάποια ευρωπαική χώρα. Οι λόγοι πολλοί και προφανείς:

1) δεν υπάρχει κόστος μεταφορικών από την Ιαπωνία
2) καμία ανησυχία για μεταβολές στις συναλλαγματικές ισοτιμίες με το γιεν ή για επιβάρυνση μέσω δασμών στην τιμή του αυτοκινήτου
3) παρόμοιο ή και μικρότερο κόστος στην παραγωγή (η ιαπωνία δεν έχει πλέον φτηνά εργατικά χέρια)
4) πολύ καλά κέντρα εξέλιξης και σχεδίασης των μοντέλων για να αποκτήσουν τα αυτοκίνητα τους ευρωπαικό χαρακτήρα.

Η Toyota έχει πλέον πλήρες εργοστάσιο και στην Τουρκία. Η Nissan έχει κανονικό στο Sunderland της Αγγλίας (εκεί σχεδιάστηκε και παράγεται το Νισσαν Πριμέρα εδώ και καμιά 10αριά και βάλε χρόνια).

spirosta
29-11-2005, 17:20
Πρώτα από όλα να πω πως το κάθε πότε κάνει ένα αμάξι service δεν παίζει ρόλο στην αξιοπιστία του. Προσωπικά και να με πληρώνουν το αμάξι μου θα το πηγαίνω κάθε 15000 και όχι κάθε 30000 χιλ. Έχετε δει μπουζί μετά τα 30000χιλ? Είναι λιωμένα. Φίλτρα μπουκωμένα και τα λοιπά. Πάντα είναι θέμα αντιπροσωπίας και πως στα τρ'ωει η κάθε μία. Επίσης η αλλαγή λαδιών εξαρτάται από τα λάδια. Πλήρως συνθετικά κάθε 15000 ενώ απλά κάθε 5000.

Πέρα από αυτό όμως είμαι κάτοχος ενός Almera 96' sedan. Από τα πρώτα που ήρθαν. Το αμάξι κοντεύει 10 χρόνια και η μόνη σοβαρή ζημιά (αν θεωρείτε σοβαρή) ήταν αλλαγή δίσκου στα 36000 χιλ. Ήταν ελλατωματικός και φυσικά η αλλαγή ήταν δωρεάν. Από εκεί και πέρα έχει φτάσει τα 130000 χιλ και ακόμη είναι σαν καινούργιο. ούτε να τρίζουν πλαστικά ούτε μειωμένες αποδώσεις. Α! επίσης έχουν αλλαχθεί και αμορτισερ αλλά αυτά είναι τα αναλώσιμα. Όλα αυτά απλά για να υπάρχουν.

Πάντως θεωρώ ότι πλέον αυτός ο μύθος παύει να ισχύει. Πλέον και ευρωπαικές εταιρίες αποκτούν την κορυφαία αξιοπιστία και με την κορυφαία ασφάλεια αλλά και αντοίστιχα οι ιαπωνικές. Δεν ξαναπέρνω almera αφού το καινούργιο δεν μου αρέσει αισθητικά και νομίζω ότι του λείπει κάτι στην ασφάλεια. Βέβαια είναι κορυφαίο στο δρόμο αφού έχω κάνει και ταξίδι μαζί του και πολύ καλά κρατήματα. (το έχει ο ξάδερφος.). Πλέον όμως είμαι φανατικός οπαδός του megane sedan ή laguna. Και δεν νομίζω πως δεν έχει την αξιοπιστία της nissan η renault. Αλλά έχει και κορυφαία ασφάλεια και παραπάνω εξοπλισμό στα ίδια αναλογικά λεφτα. (αχ να επιτραπεί το πετρέλαιο στην αθήνα και θα πάρω και εγώ καινούργιο αμάξι)

Indiana
29-11-2005, 17:42
καλα τα ιαπωνικα(τρομεροι κινητηρες)
αλλα μην ακούσω για Ιταλικά,μόνο design τπτ άλλο...
ναι απο εκει ξεκινησαν όλα αλλα δεν ειναι πλέον τα καλυτερα
και σταματατε να πιπιλάτε την καραμέλα για την formula
ειναι τελίως ασχετα μεταξύ τους...
Τα ιταλικα μετά απο κανα 2 χρόνια
πετανε προβλήματα
Για μένα γερμανικα
Ποιός έφτιαξε τον πρώτο Turbo FSI κινητηρα?

Εγώ ανέφερα την Ferrari και όχι την Fiat........
διάβασε λίγο τη τεχνολογία της f430.... κιβώτιο f1, launch control,traction control, κεραμεικά φρένα, 5 ρυθμίσεις (sport,race, snow, rain, cdt)....
και δεν είναι καθόλου άσχετα μεταξύ τους.......όσο αφορά την Ferrari......

για τα συμβατικά ιταλικά, το ξέρω έχουν προβλήματα....

Γιάννης
29-11-2005, 19:11
Παιδιά εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις από αυτοκίνητα αλλά τα μόνα αυτοκίνητα που με βολεύουν είτε σαν επιβάτη, είτε σαν οδηγό (βέβαια μόνο 6-7 αυτοκίνητα έχω οδηγήσει), είναι τα fiat. Ειδικά σαν επιβάτης έχω μπει σε πάρα πολλά αυτοκίνητα (φίλων, συγγενώμν κτλ) αλλά την άνεση του fiat σαλονιού έχω να τη λεώ. Είναι κρίμα τόσα αυτοκίνητα δυνατά, γρήγορα, κτλ να θέλεις να βάλεις ένα φίλο στο πίσω κάθισμα και να πρέπει να πάθει οχτώ κράμπες μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις. Βέβαια όπως σωστά έχουν πει κι άλλοι, εξαρτάται και τι το κάνει ο καθένας το αυτοκίνητο και τι προτεραιότητες βάζει.

Τώρα όσον αφορά την αξιοπιστία, και μόνο που βλέπω το 99% των σχολών οδήγησης να έχουν είτε yaris είτε starlet, κάτι πρέπει να ξέρουν.

madg
29-11-2005, 19:17
δεν διαφωνω Γιαννη μπορει να ειναι ανετα τα fiat αλλα το θεμα ειναι για ποσο???εννοωντας βεβαια οτι βγαζουν αρκετες ζημιες τα ατιμα!

spirosta
29-11-2005, 19:34
Φίλε γιάννη όταν λες οτι μόνο τα fiat έχουν άνετο σαλόνι τι εννοείς? Για κάνε ποιο συγκεκριμένα τα πράματα γιατί όπως τα λες μιλας για μικρα αμάξια και μάλλον τρίπορτα. Διότι άνετο είναι και το saab 95 αλλά και το megane αλλά και το 306 kai to 206 και πάρα πολλά άλλα. Όλα στην κατηγορία τους. Εκτός και πάλι αν αναφέρεσαι σε σπορ αμάξια που δεν τα παίρνεις για την άνεση.

Γιάννης
29-11-2005, 19:56
Αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν μέτρο σύγκρισης είναι 4θυρα με 4θυρα, όχι κουπέ με οικογενειακά. Το μόνιμο πρόβλημά μου όταν κάθομαι σε πίσω καθίσματα είναι ότι δεν έχω που να βάλω τα πόδια μου. Στο typo μου ακόμα και με τέρμα πίσω τα μπροστινά καθίσματα, οι πίσω δε στριμόχνωνται. Σε κορόλα και σε rav4 που μπήκα πρόσφτα δεν ίσχυε το ίδιο.

Geofrou
29-11-2005, 20:00

Ρε φίλε πού το είδες εσυ το πηρούνι στο αυτοκινητο.....???????Μήπως έχεις μπλεχτεί λίγο μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής?? :102:

Γιάννης
29-11-2005, 20:02
Ψέματα, για το rav4 ίσως να κάνω λάθος, δε θυμάμαι καλά αλλά για κορόλα, nissan suny, και αρκετά ακόμα δεν κάνω λάθος.

spresv
29-11-2005, 20:04
Eχω βαρεθει να την ακουω αυτη την καραμελα με τα ιαπωνικα κ τα ιταλικα. Να πω και εγω την εμπειρια μου με τα αυτοκινητα στην οικογενεια.

Fiat Cinquecento 1100cc μοντελο '96. Ουδεποτε παρουσιασε μηχανικο προβλημα με μια μοναδικη εξαιρεση καπου στα 7-8 χρονια λειτουργιας του που χρειαστηκε αλλαγη στον ιμαντα του εκκεντροφορου. Νευρικο, καιει λιγο, παρκαρει οπου θες.

Alfa Romeo 33 1700cc μοντελο '92. Μια φορα εσπασε στο ερημην ο ιμαντας εκκεντροφορου (αστοχια υλικου μαλλον, καθως δεν ειχε κλεισει μηνα καινουριος). Τοτε επεσε στα χερια ενος ασχετου κ ηλιθιου μηχανικου ο οποιος του αλλαξε τα φωτα. Απο τοτε (2000) κ επι 3 χρονια σερι καθε καλοκαιρι εβγαζε προβλημα. Πολυ γρηγορο και νευρικο, σχετικα ελαφρυ, καιει πολυ λιγο για τα κυβικα του, και οι γνωστες (και μη) σιγουρα θα ερωτευθουν τον ηχο του boxer.

Γιάννης
29-11-2005, 20:09
Spresv κι εγώ από τη μπερλινέτα (fiat) που είχαμε από το ποτέ, το typo μου που κλείνει 15ετία και το tempra του παππού μου, έχω την καλύτερη γνώμη για τα fiat σαν αξιοπιστία. Αλλά από την άλλη έχω ένα φιατάδικο απέναντι από το σπίτι μου και από εκεί μαθαίνω τα αντίθετα, δεν ξέρω.

outlaw
29-11-2005, 20:15
Eχω βαρεθει να την ακουω αυτη την καραμελα με τα ιαπωνικα κ τα ιταλικα. Να πω και εγω την εμπειρια μου με τα αυτοκινητα στην οικογενεια.

Fiat Cinquecento 1100cc μοντελο '96. Ουδεποτε παρουσιασε μηχανικο προβλημα με μια μοναδικη εξαιρεση καπου στα 7-8 χρονια λειτουργιας του που χρειαστηκε αλλαγη στον ιμαντα του εκκεντροφορου. Νευρικο, καιει λιγο, παρκαρει οπου θες.

Alfa Romeo 33 1700cc μοντελο '92. Μια φορα εσπασε στο ερημην ο ιμαντας εκκεντροφορου (αστοχια υλικου μαλλον, καθως δεν ειχε κλεισει μηνα καινουριος). Τοτε επεσε στα χερια ενος ασχετου κ ηλιθιου μηχανικου ο οποιος του αλλαξε τα φωτα. Απο τοτε (2000) κ επι 3 χρονια σερι καθε καλοκαιρι εβγαζε προβλημα. Πολυ γρηγορο και νευρικο, σχετικα ελαφρυ, καιει πολυ λιγο για τα κυβικα του, και οι γνωστες (και μη) σιγουρα θα ερωτευθουν τον ηχο του boxer.

Άσε μας ρε φίλε κι εσύ με του Μουσολίνι τα αποβράσματα....εδώ μιλάμε για furer powa και japan quality.....τα δικά σου είναι μούφα και έχουνε χαλάσει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, ενώ τ άλλα είναι σκυλιά.....eject έχεις για το κάθισμα?

(fiat seicento του '00 - ~60k km - στα 10k km έβγαλε ιμάντα alternator / fiat tempra '91 ~100k km στα 40k km έβγαλε τρόμπα νερού και στα 60k km τις πίσω δαγκάνες για τα ταμπούρα......thats all....ας μην αρχίσω τι βγάζουνε των γνωστών μου τα γερμανικά-ιαπωνικά, που τους τα παίρνεις με το τσιγκέλι, άμα τους ποτήσεις αλκοόλ αλλιώς "είναι σκυλιά"......για τα renault προς το παρών έχω θετική άποψη απ αυτά που ακούω και προπαντώς βλέπω).

_GaARa_
29-11-2005, 20:20
Ρε φίλε πού το είδες εσυ το πηρούνι στο αυτοκινητο.....???????Μήπως έχεις μπλεχτεί λίγο μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής?? :102:
υπάρχει και σε αμαξι.

spresv
29-11-2005, 20:23
Άσε μας ρε φίλε κι εσύ με του Μουσολίνι τα αποβράσματα....εδώ μιλάμε για furer powa και japan quality.....τα δικά σου είναι μούφα και έχουνε χαλάσει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, ενώ τ άλλα είναι σκυλιά.....eject έχεις για το κάθισμα?
:081::081::081:

Απ οσο ξερω για τα renault δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας, αλλα ηλιθιοτητας "αρχιτεκτονικης" στα ενδοτερα του κινητηρα. Διπλα ακριβως απο το σπιτι μου εινια ενα συνεργειο renault. Ο μονιμος καημος του μηχανικου ειναι αυτος. Οτι πχ για να αλλαξεις το λουρι του δυναμο πρεπει να κατεβασεις το μισο κινητηρα... Προσωπικη εμπειρια δεν ειχα ποτε.

Edit κ PS καπακι:

Το συμπερασμα μαλλον ειναι οτι τα σημερινα φτιαχνονται για να χαλανε.....

Jason
29-11-2005, 21:14
Ειστε πολυ υπερβολικοι με τα ιταλικα.Εγω τα θεωρω οσο αξιοπιστα ειναι κ τ΄αλλα κ δεν το λεω στον αερα, το λεω επειδη εχουν περασει τρια ιταλικα απο μας κ εχουμε κ αρκετα αλλα στο σοι μου.Κατηγορειτε τα εσεις για αξιοπιστια, στο δρομο ομως κ στην αισθηση αφηνουν πισω τους αλλους να κλαινε.Γιατι το αυτοκινητο δεν το κανει μονο ενας κινητηρας αλλα μετραει ολο το στησιμο.Οχι οτι απο μοτερ οι ιταλοι υστερουν.Εχετε ακουσει ποτε σας το εξακυλινδρο 3,2 της Alfa Romeo?Ακουστε το κ θα με θυμητειτε!Spresv μποξερ ειναι all the money..Εχουμε μια Alfa Romeo 145 1,4 Boxer.Τ'ακους κ ηδονιζεσαι!

_daemon_
29-11-2005, 21:22
Μπορεί τα ιταλικά να μην έχουν την καλύτερη μηχανή αλλά από design είναι κορυφή...

panoc
29-11-2005, 21:26
:081::081::081:

Απ οσο ξερω για τα renault δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας, αλλα ηλιθιοτητας "αρχιτεκτονικης" στα ενδοτερα του κινητηρα. ........

Το συμπερασμα μαλλον ειναι οτι τα σημερινα φτιαχνονται για να χαλανε.....

δεν έχω παρα να συμφωνήσω.
ως κάτοχος ενός clio2 1.4(ήταν τόσο δλδ :D ) το οποίο έχει υποστεί τις άπειρες μηχανικές μετατροπές, το άπειρο σκίσιμο στα 48.000χλμ και στα 3χρόνια κυκολοφορίας του, ποτε ούτε μια φορά δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάω για καθημερινή χρήση μεταξύ 5000-7800rpm.
Βεβαια για να αλλάξω ιμάντα χρονισμο έπρεπε να κατεβάσω τη μηχανή..... :086:

loner
29-11-2005, 22:51
Eχεις δικιο οσον αφορα τα Jetta. Τα toledo δεν ξερω κατα ποσο ηταν αξιοπιστα. Ξερω παντως οτι η συντριπτικη πλειοψηφεια ηταν Bluebird....
Α, οσον αφορα τους Ιταλοφιλους μπορουν να μου εξηγησουν γιατι εχει γινει τοσος ντορος οτι τα fiat (και εννοητε οτι δεν μιλαω για τα 127,128 τα οποια ηταν αειθαλη) ειναι χρεπια; Γιατι δεν λενε το ιδιο και για τα corolla πχ;;;; Προς αποφυγη παρεξηγησεων εγω Ισπανικο εχω... Απλα το καλο και το σωστο πρεπει να λεγεται.....

Υ.Γ. Kerneld τα τοτε toledo τα ειχε παρει η VW ή ηταν της seat;;;;

Κατά καιρούς θα δεις ότι κάποια μοντέλα αυτοκινήτων προτιμούνται από την συμπαθή συνωμοταξία των τετραπ.....επαγγελματιών οδηγών ταξί.

Η επιλογή τους αυτή είναι άμεσα συνυφασμένη με την πολιτική των επίσημων αντιπροσώπων/εισαγωγέων όσον αφορά το θέμα της τιμολόγησης/κοστολόγησης του αυτοκινήτου και των ανταλλακτικών του. Απλά κάποιοι εισαγωγείς υιοθετούν πιό επιθετική (φθηνή) πολιτική τιμολόγησης (ειδικά στα ανταλλακτικά) και προτιμώνται από τους συμπαθείς πιθηκ.....οδηγούς ταξί.

Μαζί ή λίγο πιο μετά από τα nissan (datsun) bluebird, μεσουρανούσαν τα VW Jetta, τα πρώτα seat toledo (αυτά που είχαν πέμπτη πόρτα αντί για καθαρόαιμο πορτμπαγκάζ) μέχρι των ημερών μας όπου βλέπεις ένα σκασμό skoda octavia.

Βασικά λίγο έχει να κάνει με την συνολική αξιοπιστία του αυτοκινήτου μιας και αυτό που μετράει βασικά είναι το κόστος συντήρησης. Μηχανικά ούτως ή άλλως οι κινητήρες ντίζελ είναι πιό αξιόπιστοι, οικονομικοί και έχουν λιγότερες φθορές από τους βενζινοκινητήρες

Τρανό παράδειγμα είναι τα προδεκαετίας seat toledo που κατάφερε ο επίσημος αντιπρόσωπος να τα εισάγει σαν ταξί παρακάμπτωντας (με τους γνωστούς τρόπους) τον (ηλίθιο) νόμο του Υπουργείου Συγοινωνιών που θέλει τα αυτοκίνητα ταξί να είναι 4πορτα με ξεχωριστό πορτμπαγκαζ (δηλ. κλασσικές μπερλίνες.

outlaw
29-11-2005, 23:02
Α, οσον αφορα τους Ιταλοφιλους μπορουν να μου εξηγησουν γιατι εχει γινει τοσος ντορος οτι τα fiat (και εννοητε οτι δεν μιλαω για τα 127,128 τα οποια ηταν αειθαλη) ειναι χρεπια;

Όπως ακριβώς "οι ΑΜΔ ζεματάνε", "οι intel σπέρνουνε" και "οι γυναίκες είναι όλες φουτάνες"......και τα fiat είναι "χρέπια"....πάρε ένα 1α και πές μας.

Απλα το καλο και το σωστο πρεπει να λεγεται.....

Ποιό είναι αυτό ακριβώς?

Γιατι δεν λενε το ιδιο και για τα corolla πχ;;;;

Τα corolla είναι όλα χρέπια.....ΟΚ τώρα?

Geofrou
29-11-2005, 23:16
υπάρχει και σε αμαξι.
Pε φιλαράκι επειδή κατα τύχη είμαι γιος μηχανικού μήπως έχεις μπερδεψει το πηρούνι με το ψαλίδι....????Για να μην πω ότι έχεις μπερδέψει τιποτα πιο σοβαρό....!!!!!!!!!!!!!!!!!

soler
29-11-2005, 23:19
Ρε παιδάκια για χαλαρώστε λίγο...άπαντες.
Μια χαλαρή κουβεντούλα είναι μην δημιουργείτε εντάσεις και κόντρες.

Ευχαριστώ.

Geofrou
29-11-2005, 23:52
Ρε παιδάκια για χαλαρώστε λίγο...άπαντες.
Μια χαλαρή κουβεντούλα είναι μην δημιουργείτε εντάσεις και κόντρες.

Ευχαριστώ.
Φίλε αν εννοείς εμένα απλώς δεν μπορεί να λέει ο καθένας ότι του έρθει στο κεφάλι...Εγώ αν και "γιαπωνέζος" δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με τα ιταλικά ούτε με τίποτα...Αλλά όπως είπα και πριν δεν μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει χωρίς καμία βάση...Και μην υποτιμάτε κανένα αυτοκίνητο γιατί όλα έχουν τα πλεονεκτηματα τους αλλα και τα μειονεκτήματα τους....

loner
30-11-2005, 00:20
Όπως ακριβώς "οι ΑΜΔ ζεματάνε", "οι intel σπέρνουνε" και "οι γυναίκες είναι όλες φουτάνες"......και τα fiat είναι "χρέπια"....πάρε ένα 1α και πές μας.

Ποιό είναι αυτό ακριβώς?

Τα corolla είναι όλα χρέπια.....ΟΚ τώρα?

1. Πολυς κοσμος το λεει. Οχι μονο εγω...
2. Οτι (θελετε δεν θελετε να το παραδεχθειτε) τα γιαπονεζικα (κυριως) και τα Γερμανικα (στο δεσιμο και στα κρατηματα) ειναι τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα.... Ξαναλεω. Δειτε τα ταξι. Ειναι δεικτης για το ποσο γερο ειναι ενα αυτοκινητο... Εχεις δει ποτε φιλε warlord ιταλικο ταξι; Εγω ποτε.... Εχω δει nissan, peugeot, skoda, seat,toyota,vw μεχρι και lada και dacia!!!! Fiat η Αlfa Romeo ποτε.... Και μην μου πειτε εχουν συμφερον οι εισαγωγεις για να βγαλουν dacia ταξι!!!!!!!!
3. Αυτο το λες εσυ.... Δες λιγακι τις ταξινομησεις που γινονται καθε μηνα και ελα πες μας... Μαμακες ειναι που δεν παιρνουν ΚΙΑ,fiat, seat και τα ρεστα;

outlaw
30-11-2005, 00:30
1. Πολυς κοσμος το λεει. Οχι μονο εγω...
2. Οτι (θελετε δεν θελετε να το παραδεχθειτε) τα γιαπονεζικα (κυριως) και τα Γερμανικα (στο δεσιμο και στα κρατηματα) ειναι τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα.... Ξαναλεω. Δειτε τα ταξι. Ειναι δεικτης για το ποσο γερο ειναι ενα αυτοκινητο... Εχεις δει ποτε φιλε warlord ιταλικο ταξι; Εγω ποτε.... Εχω δει nissan, peugeot, skoda, seat,toyota,vw μεχρι και lada και dacia!!!! Fiat η Αlfa Romeo ποτε.... Και μην μου πειτε εχουν συμφερον οι εισαγωγεις για να βγαλουν dacia ταξι!!!!!!!!
3. Αυτο το λες εσυ.... Δες λιγακι τις ταξινομησεις που γινονται καθε μηνα και ελα πες μας... Μαμακες ειναι που δεν παιρνουν ΚΙΑ,fiat, seat και τα ρεστα;

1. Ξέρεις τι μου λές τώρα ρε loner? Σου έφερα το παράδειγμα με τους AMD και παρ όλα αυτά επιμένεις. Πήγαινε άνοιξε thread σε όποιο forum θές για υπολογιστές και πες : "μα το λέει πολύς κόσμος οτι οι AMD ζεματάνε και οι intel είναι πιο ψυχροί"....να δεις.....το θέατρο του παραλόγου είναι να επικαλείσαι την γώμη των πολλών.....πολύς κόσμος επίσης πιστεύει και στο μάτι και στα άστρα και στα μάγια και στις χαρτορίχτρες....
2.Θα επικαλεστώ τα λόγια του geofrou με δικιά μου παραλαγή: "Εγώ αν και "ιταλός" δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με τα ιταλικά ούτε με τίποτα...Αλλά όπως είπα και πριν δεν μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει χωρίς καμία βάση...Και μην υποτιμάτε κανένα αυτοκίνητο γιατί όλα έχουν τα πλεονεκτηματα τους αλλα και τα μειονεκτήματα τους...."....τα ταξί δε με απασχολούν καθόλου....έχω 2 φίλους ("φίλους"....τεσπα) ταξιτζίδες και πίστεψέ με, μόνο η κράση του αυτοκινήτου δε τους νοιάζει.
3.Φυσικά το λέω αυτό....όπως επίσης οτι οι mercedes είναι κουβάδες οι BMW τενεκέδες και οι Ferrari πατίνια....απλή στοίρα αντίδραση στο "ο πολύς ο κόσμος λέει...."

loner
30-11-2005, 00:50
οταν όλοι μας θα έχουμε οδηγήσει σε σειρά ετών 2-3 γερμανικά 2-3 γιαπωνεζικα 2-3 ιταλικα και πάει λέγοντας, τότε είμαστε σε θέση να μιλάμε με αποδειξεις.
πόσο μάλλον όταν δεν έχουμε οδηγήσει ποτέ.

το να επικαλήστε περιοδικά του χώρου τουλάχιστον ελληνικά ειναι απλά απαράδεκτο. τα περισσοτερα απλά τα παίρνουν.

θα πρέπει να καταλάβαιτε επίσης τη φιλοσοφία κάθε αυτοκινήτου.
το thread είναι σαν ενα thread που συζητάτε πιο pc είναι καλύτερο, χωρίς να διευκρινίζετε σε ποιο τομέα και κυρίως μη λαμβάνοντας υπόψη οτι τα pc είναι εντελως διαφορετικά - από low end celeron μέχρι Χ2-.

θα πρέπει πρώτα να θέσετε τις βάσεις.
Σε ΤΙ υπερεχει το κάθε αυτοκίνητο και κυρίως το μοντελο (γιατί ολες οι εταιρίες έχουν βγαλει κατά καιρούς πατάτες).
ΤΙ ζητάτε εσείς από το αυτοκίνητο.

Απλά πραγματα.

outlaw
30-11-2005, 01:05
Και που είναι η δυσκολία του να αποκτήσει κανείς Ιαπωνικό αυτοκίνητο?....και τί είναι δηλαδή, ο βασιλιάς των αυτοκινήτων που βρίσκεται εκεί ψηλά και δε το φτάνουμε? Εγώ άμα ήθελα θα είχα, όπως κι εσύ όπως και ο οποιοσδήποτε, δεν έχω κόμπλεξ με τ αμάξι που έχω, δε θεοποιώ κανένα. Άντε πούλα αυτό που έχεις να το πάρεις, τι το κοιτάς εκεί ψηλά? Επίσης μιλάς για "δεδομένη υπεροχή"....δικό σου συμπέρασμα....άμα στο δικό σου το μυαλό είναι "δεδομένη", σ εμάς που τα χουμε οδηγήσει, άσε να το κρίνουμε μόνοι μας. Άλλωστε δεν είναι και ο ευσεβής μας πόθος "μακάρι να είχα γιαπωνέζικο". Για τα δικά μου γούστα, μέτρα και σταθμά και φυσικά τσέπη (και δεν ενοώ μόνο το κονδύλι απόκτησης), το ιταλικό μου έρχετε κουτί και το γιαπωνέζικο το αφοδεύω πατόκορφα μαζί με το γερμανικό και το κογκολέζικο και τους κατόχους τους μαζί αμα λάχει....τ αμάξι για μένα είναι εργαλείο και το ιταλικό μου έχει κάνει απόσβεση 100 φορές απ το να είχα τα "δεδομένης υπεροχής". Όσον αφορά το ποιόν πειράζει που δεν το έχει, νομίζω φαίνετε.

Υ.Γ. Για τα ταξί δεν έχω ιδέα γιατί δεν κυκλοφορούνε Ιταλικά αλλά να μαντέψω οτι το πας στο οτι είναι super ζημιάρικα και ασύμφορα? Ούτε saab ταξί έχω δει όμως, ούτε subaru ούτε bmw.....ειν κι αυτά του πεταματού?....τεσπα ο καθένας μ αυτά που έχει...κι εγώ τ αγαπάω τ αμάξι μου κι σ όποιον δεν αρέσει ας μη μπει.....αλλά όχι κι επειδή το λέει "ο πολύς ο κόσμος" (για να μην παρεξιγιόμαστε κι όλας).

Skinny13
30-11-2005, 01:08
Μπορεί τα ιταλικά να μην έχουν την καλύτερη μηχανή αλλά από design είναι κορυφή...

Θεμα γουστου ειναι τα παντα...περι ορεξεως...

Alexisferos
30-11-2005, 03:23
εγω και η οικογενια μου εχουμε στα χερακια αυτη την στηγμη 3 αυτοκινητα και εχουμε αλλαξει αλλα 3.
Αρχιζω.
Ο πατερας μου με ενα corolla 16αρι 4A-FEμοτερ 105 h.p του 94 και μονο με 400.000 χλμ πανω τωρα το αμαξι δεν ξερει τι παει να πει σερβις.(το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το ελαφρι τιμονι του)
δεν χαλαει δεν σε αφηνει και δεν κανει ποτε κολπα
Πριν ο πατερας μου ειχε fiat 131 Supermirafiori 1600 DOHC μοτερ 98p.s.
δεν εχω να πω πολλα γι αυτο το αμαξι γιατι μικρος τοτε δεν ειχα και πολλα παρε δωσε με μοτερια..
ειχε τρελα χλμ και εκει εμαθα να οδηγαω εγω η αδερφη μου και η μανα μου.
Εγω τωρα εχω αλαξει 2 car και το 3το μου το εχει η σιστερ μου γιατι δεν ειμαι ελλαδα.
νο1 fiat uno turbo 1.3 turbocharged SOHC 105bhp (μονο πηγενε καλα ολα τα αλλα ηταν μαυρα χαλια. ηλεκτρικα @#$%@$^^ μοτερ εσταζε λαδακι απο την πρωτη μερα, σασμαν να μην πω καλυτερα, ποιοτητα κατασκευης απλα &*%&$&*)^)^ ) το εδωσα
για το νο2 ενα golf 2 gti 18αρι 112ps (καλο πατημα και αλλη ποιοτητα κατασκευης καμια σχεση με το uno αλλα δεν μου αρεσε.. γερμανικα αλογα παιδια ειχα μαθει με το unο που στα φαναρια μαμουσε, ο γερμανος τον επινε απο το 16αρι του πατερα μου καθαρα.. και εχει και λιγοτερα αλογα ο φαδερ και ειναι και ποιο ...χοντρος...)
νο3 και ετσι και εγω πηγα στο peugeot 306 s16 του 97 με Gestion Magnetti Marelli (φερμενο απο ιταλια) 167 αλογακια.
οπου μπορω και να σας πω αρκετα καλα λογια και αλλα τοσα χαλια, παει τον κολο του, στιβει σαν τρενο και δεν εχει βγαλει σοβαρο προβλημα αλλα αν ειναι να κανεις αλαγη ιμαντα πρεπει να ξεβιδωσεις την μια βαση του μοτερ, ενα απλο παραδειγμα, ασε που τα ηλεκτρονικα και πολλα αλλα ειναι made in italy οτι αυτο σας κανει να καταλαβετε.
και εχουμε και ενα αλλο αμαξι ενα ford curier 1.7 diesel του 97 οπου και ειναι το αγαπημενο αμαξι μας.
δεν καιει τπτ αλλα δεν παει πανω απο 160χλμ και δεν παθενει τπτ.
εχει καλο πατημα και σταθερο τιμονι (μπορω να πω σχεδον το ιδιο καλο με το 306 μου)
εσωτερικο δεν λεει και πολλα γιατι ειναι το απλο αλλα τα πλαστικα του ειναι ομορφα και αν και μετριας ποιοτητας δεν κραζουν φτηνιαρικα

μπορω να πω οτι τα αμαξια που μου αρεσουν και εμενα ειναι τα ιαπωνικα γιατι απλα δεν παθενουν τπτ και πανε αρκετα καλα. οσο για φτιαξιμο περνουν αφανταστο.
γερμανος τωρα θα ειναι παντα γερμανος οπου και για μενα στα λιγα κιβικα θα ειναι ποιο αργος με αμαξι ιαπωνικης προελευσης. καλο το m power και τα s αλλα δεν σκοπευω να τα παρω ποτε

και ετσι που λετε ιαπωνας και παλι ιαπωνας και τωρα που τα νεα μοτερια του ιαπωνα ειναι diesel και ολο τρελα τι αλλο θες. βλεπε d4d 1.4 diesel 95 ps.. δεν σπαει δεν χαλαει δεν καει δεν μασαει και παει και καλα..

οσο για τα car με 500ps αν ειμαι μονος και κ@βλ0μεν0ς (και εχω το χρημα) μια lamporgihini η απλα ενα μαυρο Μ5 με μαυρο ζαντικο για να παω βολτα την famili.

outlaw
30-11-2005, 04:59
οταν όλοι μας θα έχουμε οδηγήσει σε σειρά ετών 2-3 γερμανικά 2-3 γιαπωνεζικα 2-3 ιταλικα και πάει λέγοντας, τότε είμαστε σε θέση να μιλάμε με αποδειξεις.

το να επικαλήστε περιοδικά του χώρου τουλάχιστον ελληνικά ειναι απλά απαράδεκτο. τα περισσοτερα απλά τα παίρνουν.

το thread είναι σαν ενα thread που συζητάτε πιο pc είναι καλύτερο, χωρίς να διευκρινίζετε σε ποιο τομέα και κυρίως μη λαμβάνοντας υπόψη οτι τα pc είναι εντελως διαφορετικά - από low end celeron μέχρι Χ2-.

Σε ΤΙ υπερεχει το κάθε αυτοκίνητο και κυρίως το μοντελο (γιατί ολες οι εταιρίες έχουν βγαλει κατά καιρούς πατάτες).

Απλά πραγματα.

Τι έγινε ρε παιδιά?.....Δε θυμάμαι να είπε τπτ τέτοιο ο φίλος loner :120:

panoc
30-11-2005, 07:44
Τι έγινε ρε παιδιά?.....Δε θυμάμαι να είπε τπτ τέτοιο ο φίλος loner

Απλά πραγματα.

!!!!!!!! εγώ τα έγραψα αυτα!!!!!
θα ζητήσω χίλια συγνώμη από το φίλο loner διοτί ειναι προφανές οτι πάτησα το κουμπί επεξεργασία αντι για το κουμπί παράθεση!!!!
και να φανταστείτε οτι μετά το τελειώσα απορούσα γιατί δε μου ανεβασε το post.

Δυστυχώς δεν έχω το αρχικό κείμενο.
Ζητώ και πάλι χίλια συγνώμη.

EDIT

outlaw ευχαριστώ για την υπόδειξη.

cakrit
30-11-2005, 08:47
θα ζητήσω χίλια συγνώμη από το φίλο loner διοτί ειναι προφανές οτι πάτησα το κουμπί επεξεργασία αντι για το κουμπί παράθεση!!!!

Καταρχήν LOL :)

Λοιπόν παιδιά είναι όπως τα είπανε και οι παραπάνω με τους υπολογιστές... Όπως από τις πρώτες μέρες υπήρχε η διαμάχη atari, amiga, έτσι και τώρα. Δεν πρόκειτε να βγάλει κανεις άκρη.
Είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί και ψάχνουμε τόσο διαφορετικά πράγματα που δεν πρόκειτε να συμφωνήσουμε ποτέ. Όπως είπα και παραπάνω έχω στην κατοχή μου ένα Golf 4, Πριν από αυτό είχα ένα golf 3 1.4 και 1.6. Ενδιάμεσα οδήγησα διάφορα αυτοκίνητα εκ των οποίων περισότερο τα εξής: fiat bravo, toyota avensis, opel corsa, 206, golf 2 gti, berlingo, atos, getz, ford focus.... και η κορυφή για 2 σχεδόν μήνες ένα rs4 (δεξιοτίμονο).
Με εξαίρεση τα getz&atos για όλα έχω να πω καλά και άσχημα... φυσικά με εξαίρεση και το rs4 που δεν μπορώ να βρω τιποτα κακό, αλλά είναι και άλλη κατηγορία αυτοκινήτου. To θέμα είναι τι ζητάς..
Το golf που έχω τώρα είναι πραγματικά φίδι στον δρόμο, σερνετε κυριολεκτικά, αλλά αυτό ήταν κάτι που το γνώριζα και δεν με ενοχλεί. Αυτό που μου άρεσε, γιατί είχα την δυνατότητα να το οδηγήσω πριν το αγοράσω, είναι η ποιότητα κατασκευής, τα φρένα του (απλά εκπληκτικά) και τα κρατήματα του ιδιαίτερα σε βρεγμένο δρόμο.
Από την άλλη τα fiat ποτέ δεν τα είχα σε εκτίμηση, αλλά μου άλλαξε λίγο γνώμη το bravo, το οποίο ποιοτικά ήταν κλάσεις ανώτερο από τα προηγούμενα που είχα δει.
Έμεινα απογοητευμένος από το barlingo, το οποία αν και επαγγελματικό, που σημαίναι οτι έπρεπε να είναι απροβλημάτιστο, στον πρώτο χρόνο πήγε 9(!!!) φορές με πρόβλημα ηλεκτρικών στο service.
Για το avensis όπως είχα πει. σκυλί, αλλά πραγματικά γελοία ποιότητα κατασκευής.. ιδίως στο εσωτερικό. Μιλάω για το πρώτο avensis προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Δεν θέλω να συνεχίσω, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι περισότεροι από εμάς έχουν ζοριστεί αρκετά για να αποκτήσουν το αυτοκίνητο που έχουν και πραγματικά το αγαπάνε. Οτι και να μας πουν, είναι το ΔΙΚΟ μας αυτοκίνητο.
Είναι όπως με τις γυναίκες ρε παιδιά, οτι ελατώματα και να έχει, αν την αγαπάς δεν ανέχεσαι κανέναν να την κατηγορεί.

_GaARa_
30-11-2005, 13:12
Pε φιλαράκι επειδή κατα τύχη είμαι γιος μηχανικού μήπως έχεις μπερδεψει το πηρούνι με το ψαλίδι....????Για να μην πω ότι έχεις μπερδέψει τιποτα πιο σοβαρό....!!!!!!!!!!!!!!!!!
ναι μπερδευτικα.

sa1901
30-11-2005, 13:39
Αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν μέτρο σύγκρισης είναι 4θυρα με 4θυρα, όχι κουπέ με οικογενειακά. Το μόνιμο πρόβλημά μου όταν κάθομαι σε πίσω καθίσματα είναι ότι δεν έχω που να βάλω τα πόδια μου. Στο typo μου ακόμα και με τέρμα πίσω τα μπροστινά καθίσματα, οι πίσω δε στριμόχνωνται. Σε κορόλα και σε rav4 που μπήκα πρόσφτα δεν ίσχυε το ίδιο.
Αυτό είναι γεγονός. Τουλάχιστον για τα παλιότερα γιαπωνέζικα. Φαντάζομαι, ότι αυτό ισχύει γιατί οι διαστάσεις των γιαπωνέζων είναι μικρότερες από αυτες των ευρωπαίων.
Έχω επίσης την εντύπωση, ότι τα τελευταία χρόνια φτιάχνουν κάπως μεγαλύτερους τους χώρους.

loner
30-11-2005, 14:01

EDIT

outlaw ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Panoc olivetti pc εχεις; :003:
Λεω κι εγω ποτε τα ειπα αυτα;
Λοιπον να μην χολοσκαμε αδικα. Warlord εισαι για μια στα λιμανακια; :066:

loner
30-11-2005, 14:01
Αυτό είναι γεγονός. Τουλάχιστον για τα παλιότερα γιαπωνέζικα. Φαντάζομαι, ότι αυτό ισχύει γιατί οι διαστάσεις των γιαπωνέζων είναι μικρότερες από αυτες των ευρωπαίων.
Έχω επίσης την εντύπωση, ότι τα τελευταία χρόνια φτιάχνουν κάπως μεγαλύτερους τους χώρους.

Ταπες οι φιλοι μας οι Ιαπωνες... Τι περιμενες; :046:

Greek
30-11-2005, 14:31
Έχετε ξεφύγει...Πλέον τα αυτοκίνητα είναι όλα το ΙΔΙΟ με διαφορές πλέον στα μεγάλα μοντέλα.
Και συνεχίζω...
Πλεόν όλα χρησιμοποιούν ρομποτ για την εφαρμογή και κατασκευή οπότε η ποιότητα είναι λίγο πολύ η ίδια.Τώρα, πέρα από τα μηχανικά μέρη παίζει ρόλο και η χώρα κατασκευής αλλά και η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή.
Δηλαδή, στην Γερμανία όπου φορολογούν τα άλογα, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δυνατό αυτοκίνητο με πολλά άλογα (μιλάμε για απλές κατηγορίες 1400 , 1600, 1800 έστω και 2000 χωρίς την κατάληξη GT , RS , T4 , M κλπ κλπ). Πράγμα που σημαίνει ότι θα πάρεις το 1400άρι σου με 80 αλόγατα , αργά γεμίσματα , καλή ροπή και σχετικά άνετους χώρους. Που και που βλέπεις και κάτι αβλεψείες όπως το παράθυρο συνοδηγού στο Golf.

Ιταλικά... Λόγω ταπεραμέντου , θα βρείς δυνατή μηχανή με σχετικες φθορές (πολύστροφος κινητήρας γαρ) , περιορισμένους χώρους λόγω σχεδίασης , καλό κράτημα , χάλια μπογιά....Xρειάζεται ειδική μεταχείρηση για να το έχεις ( μην μαρσάρετε με κρύα μηχανή αλλιώς πήδηξε δοντι ο εκκεντροφόρος).

Γαλλία ....μεγάλους χώρους , καλή μηχανή αλλα ηλίθια σχεδίαση ( έχουν πρόβλημα στο να πραγματοποιούν αυτό που σκέφτονται πχ ( Alcatel τηλεφωνικό κέντρο , απίστευτο αλλα αντε να το προγραμματίσεις) , 3 εταιρείες αλλα μοιάζουν μεταξύ τους. Ευτυχώς που και που ( λεγε με renault ) βγάζουν και τίποτα εξειδικευμένα px 106 .Για τα γαλλικά με κάλυψαν οι προλαλήσαντες με τον ιμάντα..

Αγγλικά....Καλά αυτοι είναι μια κατηγορία μόνοι τους ..Πολύτέλεια και τα άλλα δεν τα ακουμπαμε.. Καλύτέρεψε κάπως η κατάσταση με την έλευση Honda και BMW αλλά έμεινε στην μέση.Πρόβλημα στα ηλεκτρικά κυρίως καθώς και η χρήση ιντσών για τα εργαλεια ( που 'σαι παιδί πιάσε το 8/11 κλειδι για την μίζα.....)

Ισπανικά..... Κάποτε αντίγραφα των Ιταλικών , τώρα σπόρ αίσθηση και σχεδιασμός αλλά πάσχουν στους χώρους και με μέτρια εξτρά . Μεγάλη γκάμα για όλους αλλά λίγο άβολα για οικογένεια .Ιβιζα πχ , μικρά παράθυρα σαν φινιστρίνια.....

Πολωνία.... Αντίγραφο γερμανικών με κάποιες παιδικές ασθένειες και κακό όνομα (λέγε με Skoda). Παραμένει η καλύτερη απόδοση τιμής / χώρου χωρίς το πρεστίζ του ονόματος. Το Οκτάβια πχ έχει μεγάλους χώρους , μοτέρ VW αλλά τα πλαστικά δεν πείθουν για Passat.

Ελλάδα.... χαχαχαχα εδώ γελάμε και πάμε παρακάτω...

Υπερβόρειες χώρες..... Στοιβαρή και ακριβή αίσθηση , σχεδίαση συντηριτική και ογκος , μέσα και έξω... Παραμένει ακροβό και σαν απόκτηση και σαν συντήρηση.....

Ιαπωνία...Κινητήρες διαμάντια , αξεσουάρ με κόστος , όχι και τόσο καλά πατήματα, στενά σε χώρους και μετατρόχια.Υψηλό κόστος συντήρης Κ σερβις λόγω τεχνολογίας αλλάζει μοντέλο καθε 2-3 χρόνια αρά πέφτει τιμή μεταπώλησης.προσοχή και εδώ στην χρήση ( εντάξει δεν χρειάζεται να πατε συνέχεια στα κόκκινα).ΠΧ Civic ή CRX τρεελά άλογα (έστω και στις 7500 στροφές ) αρκεί να μην έτριβες ή να μην φρενάριζες....είχες πρόβλημα.

Κορέα .... Αντιγραφή σχεδιασμού ,πλαστικά και άσχημη εφαρμογή , πολλά εξτρά και ενίοτε χώρους. πρόβλημα στις αναρτήσεις και στα φρένα ίσως και στα κιβώτια. οικονομικό όμως ειδικά για 2ο - 3ο αυτοκίνητο για την οικογένεια.πχ Τα Accent , ειδικά τα πρώτα μοντέλλα , από την αντιπροσωπία πήγαιναν κατευθείαν για αλλαγή αμορτισέρ και άλλα τακάκια....Βελτιώθηκαν τον τελευταίο καιρό με τους αμερικάνους αλλα οι τιμές πήραν την άνοδο. Τα Daewoo όσο ηταν έτσι το σερβις έκανε το πολύ 60 ευρα (matiz). Με την ονομασία Crysler και ίδιο αυτοκίνητο 150 ευρα.......!!! ( Το έπαθε φίλος που ήταν διπλα δίπλα στο συνεργέιο με άλλον που το είχε αγοράσει 3 μέρες πρίν την ονομασία.....)

Ουφφφφφφ ... κουράστηκα.

loner
30-11-2005, 14:38
Έχετε ξεφύγει...Πλέον τα αυτοκίνητα είναι όλα το ΙΔΙΟ με διαφορές πλέον στα μεγάλα μοντέλα.
Και συνεχίζω...
Πλεόν όλα χρησιμοποιούν ρομποτ για την εφαρμογή και κατασκευή οπότε η ποιότητα είναι λίγο πολύ η ίδια.Τώρα, πέρα από τα μηχανικά μέρη παίζει ρόλο και η χώρα κατασκευής αλλά και η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή.
Δηλαδή, στην Γερμανία όπου φορολογούν τα άλογα, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δυνατό αυτοκίνητο με πολλά άλογα (μιλάμε για απλές κατηγορίες 1400 , 1600, 1800 έστω και 2000 χωρίς την κατάληξη GT , RS , T4 , M κλπ κλπ). Πράγμα που σημαίνει ότι θα πάρεις το 1400άρι σου με 80 αλόγατα , αργά γεμίσματα , καλή ροπή και σχετικά άνετους χώρους. Που και που βλέπεις και κάτι αβλεψείες όπως το παράθυρο συνοδηγού στο Golf.

Ιταλικά... Λόγω ταπεραμέντου , θα βρείς δυνατή μηχανή με σχετικες φθορές (πολύστροφος κινητήρας γαρ) , περιορισμένους χώρους λόγω σχεδίασης , καλό κράτημα , χάλια μπογιά....Xρειάζεται ειδική μεταχείρηση για να το έχεις ( μην μαρσάρετε με κρύα μηχανή αλλιώς πήδηξε δοντι ο εκκεντροφόρος).

Γαλλία ....μεγάλους χώρους , καλή μηχανή αλλα ηλίθια σχεδίαση ( έχουν πρόβλημα στο να πραγματοποιούν αυτό που σκέφτονται πχ ( Alcatel τηλεφωνικό κέντρο , απίστευτο αλλα αντε να το προγραμματίσεις) , 3 εταιρείες αλλα μοιάζουν μεταξύ τους. Ευτυχώς που και που ( λεγε με renault ) βγάζουν και τίποτα εξειδικευμένα px 106 .Για τα γαλλικά με κάλυψαν οι προλαλήσαντες με τον ιμάντα..

Αγγλικά....Καλά αυτοι είναι μια κατηγορία μόνοι τους ..Πολύτέλεια και τα άλλα δεν τα ακουμπαμε.. Καλύτέρεψε κάπως η κατάσταση με την έλευση Honda και BMW αλλά έμεινε στην μέση.Πρόβλημα στα ηλεκτρικά κυρίως καθώς και η χρήση ιντσών για τα εργαλεια ( που 'σαι παιδί πιάσε το 8/11 κλειδι για την μίζα.....)

Ισπανικά..... Κάποτε αντίγραφα των Ιταλικών , τώρα σπόρ αίσθηση και σχεδιασμός αλλά πάσχουν στους χώρους και με μέτρια εξτρά . Μεγάλη γκάμα για όλους αλλά λίγο άβολα για οικογένεια .Ιβιζα πχ , μικρά παράθυρα σαν φινιστρίνια.....

Πολωνία.... Αντίγραφο γερμανικών με κάποιες παιδικές ασθένειες και κακό όνομα (λέγε με Skoda). Παραμένει η καλύτερη απόδοση τιμής / χώρου χωρίς το πρεστίζ του ονόματος. Το Οκτάβια πχ έχει μεγάλους χώρους , μοτέρ VW αλλά τα πλαστικά δεν πείθουν για Passat.

Ελλάδα.... χαχαχαχα εδώ γελάμε και πάμε παρακάτω...

Υπερβόρειες χώρες..... Στοιβαρή και ακριβή αίσθηση , σχεδίαση συντηριτική και ογκος , μέσα και έξω... Παραμένει ακροβό και σαν απόκτηση και σαν συντήρηση.....

Ιαπωνία...Κινητήρες διαμάντια , αξεσουάρ με κόστος , όχι και τόσο καλά πατήματα, στενά σε χώρους και μετατρόχια.Υψηλό κόστος συντήρης Κ σερβις λόγω τεχνολογίας αλλάζει μοντέλο καθε 2-3 χρόνια αρά πέφτει τιμή μεταπώλησης.προσοχή και εδώ στην χρήση ( εντάξει δεν χρειάζεται να πατε συνέχεια στα κόκκινα).ΠΧ Civic ή CRX τρεελά άλογα (έστω και στις 7500 στροφές ) αρκεί να μην έτριβες ή να μην φρενάριζες....είχες πρόβλημα.

Κορέα .... Αντιγραφή σχεδιασμού ,πλαστικά και άσχημη εφαρμογή , πολλά εξτρά και ενίοτε χώρους. πρόβλημα στις αναρτήσεις και στα φρένα ίσως και στα κιβώτια. οικονομικό όμως ειδικά για 2ο - 3ο αυτοκίνητο για την οικογένεια.πχ Τα Accent , ειδικά τα πρώτα μοντέλλα , από την αντιπροσωπία πήγαιναν κατευθείαν για αλλαγή αμορτισέρ και άλλα τακάκια....Βελτιώθηκαν τον τελευταίο καιρό με τους αμερικάνους αλλα οι τιμές πήραν την άνοδο. Τα Daewoo όσο ηταν έτσι το σερβις έκανε το πολύ 60 ευρα (matiz). Με την ονομασία Crysler και ίδιο αυτοκίνητο 150 ευρα.......!!! ( Το έπαθε φίλος που ήταν διπλα δίπλα στο συνεργέιο με άλλον που το είχε αγοράσει 3 μέρες πρίν την ονομασία.....)

Ουφφφφφφ ... κουράστηκα.

Συμφωνω. Σε μερικα τουλαχιστον.... Αλλα νομιζα οτι μιλαμε γενικα για αυτοκινητα σημερινα και παλια.... Αν μιλαμε για σημερινα μονο, τοτε ξεχαστε οτι εχω πει. Ολα ********εμενα ειναι πλεον, οποτε δεν μπορεις να μιλησεις με σιγουρια....

soulclaimer
30-11-2005, 15:02
.
:018:
Καννεις λάθος φιλε μου καλέ. Τα σκοντα ειναι τσεχικα. Το οκταβια ειναι αντιστοιχο του γκολφ. Οσο για τα πλαστικα αναλογα με το μοντελο.
Ο αδερφός μου έχει το ΑΒΤ Collection με δερματινο τιμονι, λεβιε, χειροφρενο τα πλαστικα πειθουν. Επισης ειναι αξιοπιστο οσον αφορα την βελτιωση. Εδω και 2 χρονια το έχει με 320 ιππους και εχει ρεζιλεψει απειρα γκολφ, τογιοτα, χοντα, κτλτκλ. Α, εχει περασμενο πανω και το bodykit απο το WRC Octavia. αυτα...
Τα προβλήματα(ηλεκτρικα) που είχε με το οκτάβια τα έχει και το οικογενιακό μας πασσατ καθως και το τρανσπορτερ αλλα και το πολακι της ξαδερφης μου. Επισης παρομοια προβληματακια έχει και ενας φιλος μου με Leon CupraR+

Greek
30-11-2005, 15:18
Φίλε έχεις δίκιο σχετικά με τα Τσεχικα αλλα όσον αφορά τα άλλα δεν νομίζω ότι είπα κάτι διαφορετικό. Ειπα γερμανική μηχανή τουτέστιν καλή , παιδικές ασθένειες (βλπ ηλεκτρικά ) , όσο για το όνομα ...το είπες και μόνος σου περίπου Εδω και 2 χρονια το έχει με 320 ιππους και εχει ρεζιλεψει απειρα γκολφ, τογιοτα, χοντα αν κατάλαβες τι θέλω να πω.Κοίτα , όσον αφορά τα πλαστικά δεν είναι μόνο το οκταβια , είναι και το FABIA και το προηγουμενο μοντέλο. Σε σχέση με το Passat δεν είναι το ίδιο πλαστικό πόσο μάλλον μετά απο εντατική χρήση όπου αρχίζει να μην έχει την ίφια εφαρμογή... ειδικά αν δεν του παρέχεις στοργή (πχ γκαράζ, γυάλισμα , κουκούλα, μην το βαρας με φορα να κλείσει κλπ κλπ κλπ).

Όσον αφορά τα ηλεκτρικα στα γερμανικά μίλησα για αβλεψείες που προκαλούν τα προβλήματα αυτά όπως το πλαστικό που σπάει στο παράθυρο ( χάθηκε να βάλουν μεταλλικό , κάποιος αδύναμος πυκνωτής , κοντό φύσσα που από το τράνταγμα κόβει το καλώδιο , ελλειπή γείωση στα κάυσιμα , τεστ ταράνδου κλπ κλπ).

Skinny13
30-11-2005, 15:20
:018:
Το οκταβια ειναι αντιστοιχο του γκολφ.

τα octavia ειναι bora-passat αντιστοιχα

soulclaimer
30-11-2005, 15:27
Οχι ρε παιδι μου :)!! Ειναι γκολφ κλασσ. Το σουπερμπ ειναι πασσατ. Μη μπερδευεσαι.
Ελλην, μη συγκρίνεις φαμπια με οκταβια. Καμια σχεση. Ειχαμε και φαμπια... Οπως και το μαζντα 3 σε σχεση με το 6. Γη και ουρανος.

Greek
30-11-2005, 16:23
Ναι , αλλά εμεις μιλάμε γενικά για εταιρείες και Ηπείρους. Πάντα υπάρχεουν κάποια μοντέλα που βγαίνουν μούφες και άλλα που είναι διαμάντια.Να ξαναθυμίσω την Α1χχ της Μερσεντες με την πίκρα που έφαγε με τον Τάρανδο ή την σειρά 7χχ του 90 της ΒΜW που είχε τρομακτικά προβλήματα με τα ηλεκτρονικα?

madg
30-11-2005, 17:33
Πλεόν όλα χρησιμοποιούν ρομποτ για την εφαρμογή και κατασκευή οπότε η ποιότητα είναι λίγο πολύ η ίδια.

καμια σχεση!!!!!!!τι λες τωρα?????????μια Alfa των 30.000€ εχει λιγο πολυ ή ιδια ποιοτητα με μια BMW των 30.000€??????????καμια σχεση!η μπεμπα ειναι 1000φορες καλυτερη!

Greek
30-11-2005, 17:50
Όχι ακριβώς.....Συγκρίνεις αδυναμίες στον σχεδιασμό και την συμπεριφορά και θεωρείς ότι φταίει η αλυσίδα συναρμολόγησεις?

Έχεις δει την ποιότητα κατασκευής της 147? Ή να σου θυμίσω ότι μια Alfa των 30κ θεωρείται το Τοπ μοντελο της σειράς ( GTA) όταν στα ίδια λεφτά παίρνεις entry level BMW.

madg
30-11-2005, 17:55
συγκρινω οτιδηποτε θα περιμενε ο καθενας απο ενα αυτοκινητο των 30,000€!!!

madg
30-11-2005, 17:59
για να μη παρεξηγηθω (δεν εχω τιποτα με τις alfa)πολυ θα μ'αρεσε να ειχα μια πισοκουνα απο κεινες τις παλιες!κιας τσιμπαγε και το λαδακι της :)

Greek
30-11-2005, 18:36
Βρε δεν είπε κανένας κάτι τέτοιο αλλά πλέον μετράνε και άλλα πράγματα.Πχ, στα 30κ είτε παίρνεις μια 116 BMW ή οποία είναι μεν φουλ εξτρα (μέχρι και φωτάκια στα χερούλια έχει για να τα βρίσκεις στο σκοτάδι) αλλ από χώρους άστα να πάνε( τα γονατά μου βρίσκουν στο ταμπλό ενώ είναι ψόφια μεσαίες και χαμηλές στροφές.

Αντίθετα σε άλλες εταιρείες παιρνεις πχ την Αλφα 157 σχεδον φουλ εξτρα , το Megane Cabrio , λιμουζίνα της Kia me φουλ εξτρα , Focus RS και δε σημαζέυεται...

Άρα πρέπει να ορίσουμε τι θα θέσουμε σαν βάση....

Πέρα από όλα αυτά , σημασία έχει και να διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσεις και να προσαρμοζόμαστε στις ανάγκες του αυτοκινήτου.

Σας πληροφορώ ότι σαν κάτοχος Alfaromeo στα νεανικά μου χρόνια και μάλιστα με ενα μοντέλο το οποίο ίσως πολύ δεν γνωρίζεται ( Alfasud) είχα αντιμετωπίσει πολύ κόσμο που το θεωρούσε προβληματικό αυτοκίνητο.
Λοιπόν πέρα από την σκουριά που ήταν πρόβλημα λόγο του scrap μεταλλου που χρησιμοποιούσαν τα εργοστάσια της Ιταλίας το 70 δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα. Το μηχανικό πρόβλημα που όλοι έλεγαν είχε την αιτία ότι σαν πολύστροφος κινητήρας απαγορεόταν να μαρσάρεις με νεκρά γιατι λόγω αδράνειας υπήρχε πιθανότητα να πηδήξει δόντι ο εκκεντροφόρος είδικα με κρύο κινητήρα και γιαυτό έπρεπε να περιμένεις 5 λεπτα να ζεσταθει. Όλοι όμως τότε ειδικα οι κοντράκηδες μαρσαριζαν στα φανάρια και κάποια φορά θα στην έκανε την ζημια......

Γιάννης
30-11-2005, 19:32

Διαφωνώ όσον αφορά τους χώρους τουλάχιστον για τα fiat. Για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες.

Jason
30-11-2005, 20:00
Κ γω διαφωνω για τους χωρους.3 Ιταλικα εχουν περασει απο μας, κ τα 3 ηταν αψογα σε χωρους σε σχεση με τις εξωτερικες διαστασεις τους.Κ το χαλια μπογια κ το ειδικη μεταχειρηση δεν ισχυει πλεον.Το ειπες κ μονος σου οτι αυτα τα ειχες στο Alfasud που ειναι πολυ παλιο πια.Στη δικια μας αλφα σχεδον 11 χρονων ειναι ολα μια χαρα κ το χρωμα τζιτζι.Κ μαλιστα συνεχεια πηγαινει με κοφτες κ δε μασαει μια.

Alexisferos
30-11-2005, 20:23
Κ μαλιστα συνεχεια πηγαινει με κοφτες κ δε μασαει μια.
δλδ το βαζεις μπροστα το πρωι και αρχιζεις κοφτι στη πρωτη και συνεχιζεις μεχρι και την τριτη? (το 306 μου κοφτιαζει και στην 4.) η απλα οταν εχεις κ@βλ€ς το πατας λιγο παραπανω. εχει μεγαλη διαφορα ε....
εγω στο uno παντος εχω καψει φλαντζα κεφαλης απο το ξεκολιασμα οταν ηταν κρυο.. ημουν τυχερος βλεπεις, εχω δει και χειροτερα. (ελατηρια,βαλβιδες,εκεντροφοροι,ρουλεμαν κτλ...)
οσο και να το προσπαθειτε παιδια τα καλυτερα μοτερια μεχρι και 2 λιτρα (που ξερω) τα εχουνε οι ιαπωνες... (πηγενε σε εναν μηχανικο,ηλεκρολογο και ρωτα ποσα ιαπωνικα σου φερνουν για προβλημα μηχανης,ηλεκτρικων και ποσα ιταλικα,γερμανικα,αλλης προελευσης..) θα σου πω και εγω που δουλευα 2 χρονια σε συνεργειο. μετρημενα στα δαχτυλα ειναι τα ιαπωνικα που πανε για μοτερ στον μηχανικο σε σχεση με τα αλλα παντα.

απο γερμανικα γαλικα ιταλικα ολα ειναι μαυρα χαλια... αλλα εκει που οι ιαπωνες ειναι πισω στο πατημα ερχετε η ευρωπη και απλα δινουν ρεστα οι alfa τα peugeot με τα τρενα τους.

δεν λεω ολες ειναι τα ιδια πλεων αλλα για εμενα το απολυτο αμαξι θα ηθελα να ειχε ενα honda,toyota ατμοσφαιρα για αρχη (βαλε ενα σαλιγαρι η εναν συμπιεστη μετα) μοτερ με το desing τις ιταλικης alfa και το πατημα peugeot,alfa. θα ειχα το απολυτο car...

Alexisferos
30-11-2005, 20:50
Σας πληροφορώ ότι σαν κάτοχος Alfaromeo στα νεανικά μου χρόνια και μάλιστα με ενα μοντέλο το οποίο ίσως πολύ δεν γνωρίζεται ( Alfasud)
αυτη ειναι νομιζω η ιδια με το FIAT 128 3P Berlinetta ενα αμαξι που στο συνεργειο που δουλευα εχει γραψει ιστορια.
ειναι το αμαξι που εχουμε για τις δουλειες μας.
εχει ακομα το μαμα 13αρι μοτερ αλλα με μεγαλυτερο καρμπυλατερι απο 131, ειναι ελευρερας και εχει υποστει καποιες βελτιωσεις σχεσης/συμπιεσης απο τον (ντινο) ο μηχανικος
το αμαξι ειναι ακομα τωρα η αγαπη μου γιατι για 1300 μοτορι παει ............. και παει και παει ....... να ειναι καλα οι πλατινες και το διπλο Weber 40 ρ13 κατι δεν το θυμαμε ακριβος.
οσοι το περναμε φευγαμε #$%^& και ιδικες οπου ειχε δρομο ασε που με το 4αρι του η 2 εγραφε 110+χλμ χαλαρα ισως και ποιο πανω αλλα απο τον θορυβο το λυπασε γιατι πραγματικα ειναι σαν να ειναι ετοιμο να χτυπισει τα μπιστονια στο καπο.
ομορφο αμαξι για τον καιρο του. φιλε Greek την εχεις ακομα την αλφα, φερε την να στην κανω σφαιρα...

Jason
30-11-2005, 22:20
δλδ το βαζεις μπροστα το πρωι και αρχιζεις κοφτι στη πρωτη και συνεχιζεις μεχρι και την τριτη? (το 306 μου κοφτιαζει και στην 4.) η απλα οταν εχεις κ@βλ€ς το πατας λιγο παραπανω. εχει μεγαλη διαφορα ε....
Οχι μια στο τοσο!Συνεχεια φετες πηγαινει!Μια στο τοσο ο αδερφος (δικη του η αλφα) μου φευγει κ με τερμα γκαζι κ οταν ειναι κρυο αλλα προσπαθει να το αποφευγει..Κριμα τετοιο μποξεραδικο μοτερ μη διαλυθει κ το κλαιμε!Να το γκαζωνεις τερμα τελειως κρυο ειναι σαν να επιδιωκεις να το διαλυσεις..Σε οποιοδηποτε αμαξι οχι μονο στην αλφα.

Greek
30-11-2005, 23:31
Την Alfasud thn σκότωσα όταν πήγα φαντάροςκαι ήταν η 15άρα Τιμε τα 105 αλογα αλλα δυστυχώς του 83 όπου ακόμα είχε πρόβλημα με την σκουριά οπότε αν γ΄θρναγα θα έβρισκα μόνο ρόδες και κα΄θισματα.Έψαξα μετά για του 84 και αρχές 85 όπου και βγήκε η πρώτη 33 αλλά όσοι είχαν δεν πούλαγαν.Συμβιβάστηκα με Yugo με 15αρι μοτερ απο Fiat όπου κάπως πλησιάζεθ η αίσθηση.
Το πλεονέκτημα που είχε η Alfa ήταν ο κινητήρας όπου όσοι τον έχουν δει τον Βοχερ
(κάτι σαν το κινητηρα της μοτοσυκλετας BMW ) λόγω του σχεδιασμού να έχει χαμηλό κέντρου βάρους και να μπαίνει σαν τρένο. Χώρια που ο κινητήρας έδινε τόσες στροφές ώστε το μπουζί (τριάκιδο) δεν μπορούσε να δίνει σπινθήρα και έκανε διακοπές. Γενικά για να μην έχεις προβληματα έπρπε να έχεις τριάκιδο ηλεκτρονικό μπουζι και συνθετικά λάδια Silkolene ( αν θυμάμαι καλά )με το σήμα της Alfa. Ωραίεες εποχές,αυτοκινητα με χαρακτήρα... Έψαξα και για sprint quatrifolio τοθ 86 - 87 αλλά και πάλι όσοι είχαν δεν πούλαγαν. Κρίμα......

Veloce μόνο συνεςργειάδες ή φαναρτζήδες....

Έτυχε μια φορά και έπεσε στα χέρια μου manual από 147... Έλεγε ότι με κ΄ρυο κινητιρα δεν κάνουμε πολλά πολλά , μην βάζουμε το χέρι πα΄νψ στον λεβιε ταχυτητων όταν οδηγάμε γιατι φθείρεται το κιβώτιο , αάμα καθόμαστε πολύ ώρα στο φανάρι πρέπει να σβήνουμε τον κινητήρα και άλλα τέτοια. Άσε που αν έσκιζες πολύ τον κινητήρα και δεν άλλαζες πιο γρήγορα λάδια στον κινητήρα άρχιζε να χτυπάει καδένα και ήθελε αλλαγή .....

spresv
01-12-2005, 00:19
Και μιας και μιλαμε για boxer...

http://img426.imageshack.us/img426/7657/img00518br.th.jpg (http://img426.imageshack.us/my.php?image=img00518br.jpg)

Jason
01-12-2005, 00:26
Και μιας και μιλαμε για boxer...
Eτσι ακριβως ειναι κ ο κινητηρας της 145 μας.Αυτα ειναι ρε!Greek αυτο για το χερι πανω στο λεβιε ισχυει πραγματι για ολα τα αυτοκινητα.Τωρα αυτο για το σβησιμο του κινητηρα στο φαναρι...Ουδεν σχολιον..

micron
01-12-2005, 03:06
Για μενα οι παραδοσιακα μεγαλες εταιρίες εχουν απομηθοποιηθει και εχουν χασει την αιγλη που ειχαν καποτε...

Αναφερω μερικα παραδειγματα σε αυτοκίνητα με τιμή πανω απο 20000 ευρω, δηλαδή σε μια κατηγορια που μπορεις να ΑΠΑΙΤΕΙΣ ποιοτητα!

1) Mercedes A class [Το γνωστο θεμα με τον Ταρανδο]
2)Audi TT [Το θεμα με τη μη χρηση αεροτομής και την επιπτωση του στο κρατημα μετα τα 200Km/h-Παγκοσμια ανακλιση και τοποθετηση δωρεαν αεροτομης]
3) Audi TT [Καποιο προβλημα στα ντεποζιτα και καμπουμ!!Εγιναν ανακλίσεις αρκετων μοντελων απο συγκεκριμενες σειρες παραγωγής]
4)RX-8 [Προβλημα στα ψαλίδια ,ανακλιση μοντελων-προσφατο]
5)Alfa 147 euroNcap 3 αστερια μονο και με τρομερες παραμορφωσεις στην καμπινα των επιβατων

Συμπερασμα:
LADA NIVA ρεεεεεε:D:D

Greek
01-12-2005, 10:58
Eτσι ακριβως ειναι κ ο κινητηρας της 145 μας.Αυτα ειναι ρε!Greek αυτο για το χερι πανω στο λεβιε ισχυει πραγματι για ολα τα αυτοκινητα.Τωρα αυτο για το σβησιμο του κινητηρα στο φαναρι...Ουδεν σχολιον..

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα υατοκίνητα αλλά το έγραφε στο manual της 147. Στο Ford Fiesta του 2002 δεν έχει τέτοια σημείωση για το λεβιέ ούτε στο Astra τoυ 2003.

Η 147 είχε Boxer μέχρι την σειρά 2 όπου έβγαζε 90 άλογα. Μετά έβαλαν το κινητήρα του Group Fiat με τα 100 άλογα (στα 1,4cc πάντα ) και χάθηκε εκείνος ο ωραίος ήχος (τσικι τσίκι.....).

soulclaimer
01-12-2005, 15:11
LADA NIVA ρεεεεεε
Ανα μπραβο, γιατι ξεχάσαμε τα ρωσικα αμαξια...
Δε λενε και πολλά αλλα ένα είναι σίγουρο, τα ρωσικα μοτερ έχουν καταργημένη την εννοια συνθήκες λειτουργίας καθώς και την έννοια συντήρηση. Περασαν αρκετά ρωσικα από τα χέρια μου και να σας πω την αλήθεια μου αρέσαν... τα σκωτώνεις και αυτά τα γαιδούρια όσο έχουν βενζίνη δε κολώνουν πουθενά...
Ειδικά το VOLGA 2410 ήταν... ή η ρωσικη πορσε,... (ένα αεροψυκτο πισομήχανο χιλιαράκι...)
Και να φαντστείτε, πριν πάρουμε το πρώτο μας τρακτέρ (McCormick) είχαμε ένα κιροβ ρωσικο. 7 χιλιαδες κυβικα, 4κυλινδροι, αεροψυκτο με 980maxrpm και 55ιππους του 1937. Ε, αυτό το πράμα δουλευει ακόμα και σήμερα!!! Επειτα από σχεδόν 70 χρόνια!!! Ενώ το McCormick πέθανε φετος το καλοκαίρι.... επειτα από 8χρόνια λειτουργίας

loner
01-12-2005, 16:52
Συμπερασμα:
LADA NIVA ρεεεεεε:D:D

Aυτα ειναι..... Ποια sorento και rav και @χριδιες. Νiva κυριοι. ΜΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ!
Μπραβο στον φιλο micron που το θυμηθηκε....

soulclaimer
01-12-2005, 17:03
Lada? See below
Revolution Λεμε!!!
From russia with love!

viper
01-12-2005, 17:48
.

Φιλε εδω νομιζω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
Ηλιθια σχεδιαση?Μηπως να σου θυμισω το 406 coupe (απο pipinfanina) που το θεωρουσαν στην εποχη του το πιο ομορφο κουπε??
Και κατι αλλο...Το 106 ειναι της Peugeot

spresv
01-12-2005, 17:51
Ηλιθια σχεδιαση?Μηπως να σου θυμισω το 406 coupe (απο pipinfanina) που το θεωρουσαν στην εποχη του το πιο ομορφο κουπε??

Aν δεν κανω λαθος, ο george "υπογραμμιζει" αυτο που ειπα πιο πριν και εγω. Η ηλιθια σχεδιαση δεν αφορα την εξωτερικη εμφανιση, αλλα τα ενδοτερα του κινητηρα.

Greek
01-12-2005, 18:18

Καλά το 106 λόγω βιασύνης το έκανα λάθος επειδή έγραψα μακροσκελέστατο ποστ. Αλλά δεν μιλάω για σχεδιάση/εξωτερική εμφάνιση . Μιλάω από μηχανικής μεριας.

Το προηγούμενο μήνα φίλος έμεινε από ρεύμα με ένα xsara picasso εοειδή ξέχασε τα φώτα ανοιχτα. Μια ώρα με το ρολόι στο χέρι ψάχναμε να δουμε που στο διάλολο είναι η μπαταρία. (Για όσους δεν το ξέρουν είναι στο πάτωμα του συνοδηγου αν θυμάμαι καλά).
Να θυμήσω την πόρτα του πορτμπαγκαζ της GS (Citroen) που αν ξεχνιόσουν την έτρωγες στο κεφάλι , χώρια που έπρεπε να ήσουν γονυπετής για να βάλεις πράγατα.
Renault 12 Κ 5 , έχετε δει την μηχανή και το πώς είναι τοποθετημένη? Ανάποδα........ Και έχει πολλά παραδείγματα ακόμα.... Πόσα Saxo έχετε δει να κυκλοφορουν τελευταία? Ελαχιστα σε σχέση με τα 106......Το ίδιο και με τα Xsara.....Όχι άδικα. Τα renault 19 αντέχουν ακόμα ενω τα CLIO σταθερή αξία....

Alexisferos
01-12-2005, 18:35
Καλά το 106 λόγω βιασύνης το έκανα λάθος επειδή έγραψα μακροσκελέστατο ποστ. Αλλά δεν μιλάω για σχεδιάση/εξωτερική εμφάνιση . Μιλάω από μηχανικής μεριας.

Το προηγούμενο μήνα φίλος έμεινε από ρεύμα με ένα xsara picasso εοειδή ξέχασε τα φώτα ανοιχτα. Μια ώρα με το ρολόι στο χέρι ψάχναμε να δουμε που στο διάλολο είναι η μπαταρία. (Για όσους δεν το ξέρουν είναι στο πάτωμα του συνοδηγου αν θυμάμαι καλά).
Να θυμήσω την πόρτα του πορτμπαγκαζ της GS (Citroen) που αν ξεχνιόσουν την έτρωγες στο κεφάλι , χώρια που έπρεπε να ήσουν γονυπετής για να βάλεις πράγατα.
Renault 12 Κ 5 , έχετε δει την μηχανή και το πώς είναι τοποθετημένη? Ανάποδα........ Και έχει πολλά παραδείγματα ακόμα.... Πόσα Saxo έχετε δει να κυκλοφορουν τελευταία? Ελαχιστα σε σχέση με τα 106......Το ίδιο και με τα Xsara.....Όχι άδικα. Τα renault 19 αντέχουν ακόμα ενω τα CLIO σταθερή αξία....

πες τα πες τα γιατι μονο εγω εβριζα στην δουλεια οταν ερχοτανε γαλικο για επισκευη. (εχω και peugeot και παλι #&(^#$$+)
οι ανθρωποι εχουνε προβλημα στο να τοποθετησουν τα μηχανικα μεροι σωστα.

micron
01-12-2005, 18:55
Οποιος πει ότι Τα Ευρωπαικά ειναι καλύτερα ή τα Ιαπωνικά ειναι καλυτερα ή τα Αμερικανικα ειναι καλυτερα ειναι λαθος!!

Σε καμια περίπτωση κανενα αυτοκίνητο ειτε ευρωπαικό είτε ιαπωνικό δεν ειναι τελειο απο καθε αποψη...Καθε πλευρα εχει τα θετικά της και τα αρνητικά της.

Παραδειγμα:
Honda NSX typeR
Φοβερος κινητήρας
φοβερος ήχος
αλλα....
Δε στρίβει
Ποιοτητα εσωτερικου μπλιαχ
Καθόλου φιλικο προς τον οδηγο[Κατα το αποτυχειμενο πρωτυπο της Diablo]
Εχει μεταλική πτυσόμενη κεραια[ΜΛΙΑΑΑΑΧ] που με ενα κουμπί μειωνει το μηκος της για καλυτερη αεροδυναμική[ROFLMAO]
Δεν θα γίνει ποτε Ferrari[ΟΚ εβγαλα χολη εδω:D]

Παμε σε άλλο απο Ευρωπη μερια.
McLaren Mercedes SLR
Πανεμορφο.
Δυνατος κινητηρας.
Εχει κατι απο F1 πανω του.
Αλλα...
Δεν εχει χαρακτήρα...Τελικα τι ειναι GT ή supercar επιδώσεων?[Εχει και χωρο αποσκευων!!!!]
Κακη ποιοτητα εσωτερικου[Πλαστικα μερη...WTF!!!]
Περισσοτερο Mercedes και λιγοτερο McLaren[Κριμα...]
Επίσης δεν θα γινει ποτε Ferrari[ξανα εβγαλα χολη:D]

Διαλεξα δυο απο τα καλυτερα[Η Ferrari ειναι εκτος συναγωνισμου :P] και αυτο για να δειξω ότι καθε πλευρα εχει τα μειωνεκτήματα της και ότι δεν πρεπει να βαζουμε παροπίδες και να λεμε ότι η Χ μαρκα βγαζει τα καλυτερα αυτοκίνητα απ όλους...

To Καλυτερο θα ήταν να μαζευόντουσαν ολοι και εφτιαχναν ενα αμαξι συνδιαζοντας τη τεχνη που κατεχει ο καθενας...

Δηλαδη...
Σχεδιαστικα να ειναι Ferrari
Να εχει κινητηρα Honda που να πιανει κοφτη στις 15000 rpm:D
Γαλλικη αναρτηση
Ασφαλεια Renault
Γερμανική ποιοτητα κατασκευης[Συναρμολόγιση]
Να ειναι τοσο ευκολοδηγητο οσο μια Gallardo
Να φρεναρει σαν porsche

Δυστηχως όμως δεν υπαρχει τετοιο αμαξι ακομα οποτε....LADA NIVA RULES:P

viper
01-12-2005, 23:31

Κοιτα αυτη τη στιγμη το Clio ειναι πρωτη δυναμη στα 14αρια (μιλαω παντα για στεγνη διαφορα ως προς την επιταχυνση) και επισης τα Saxo μοσχοπουλησαν απο τοτε που εβγαιναν.Τι θες να μας πεις?Οτι χαλασαν και δεν δεν υπαρχουν πια στους δρομους?Και μη συγκρινουμε με τα 106...Ειναι απο το 91 στην αγορα,ενω το Saxo κατα το 94 εσκασαν μυτη...

Greek
02-12-2005, 00:30
Δεν είπα ότι χάλασαν τα saxo αλλά δεν "έκατσαν" καλά και ταλαιπώρησαν κόσμο....
Ενω τα Rallye τα κρατάνε ακόμα και όσοι πάνε σε οικογενειακό...

Αλλά δεν έχει σχέση με την ποιότητα τόσο όσο με την σχεδίαση... αντε να βγάλεις τον προφυλακτήρα....

viper
03-12-2005, 03:34
Δεν είπα ότι χάλασαν τα saxo αλλά δεν "έκατσαν" καλά και ταλαιπώρησαν κόσμο....
Ενω τα Rallye τα κρατάνε ακόμα και όσοι πάνε σε οικογενειακό...

Αλλά δεν έχει σχέση με την ποιότητα τόσο όσο με την σχεδίαση... αντε να βγάλεις τον προφυλακτήρα....

Τα ραλλακια χαλανε οπως ολα τα γαλλικα.Ο μονος λογος που τα κραταν αρκετοι ειναι γιατι εχουν αναγνωρισει οτι κανενα αλλο σημερινο αμαξι σε αυτη την κατηγορια δεν προκειται να προσφερει τη συγκινηση που εφερνε αυτο το αμαξακι.

Alexisferos
13-03-2006, 00:21
Και να φέρω το θέμα ξανά στην επιφάνεια.. ο λόγος είναι ότι έφτασα τα χιλιόμετρα για πολύ γερό service στο Peugeot και για να μην ξεχνιόμαστε έχω αυτό εδώ με το Gestion Magnetti Marelli μοτέρ και 167 μαματα αλογάκια..
Και τώρα πρέπει να αλλάξω ιμάντα, βαλβολινες, λάδια, φίλτρο, μπουζια, φρένα, μπουζο καλώδια (θέλω κόκκινα) και ένα ρελε του κεντρικού κλειδώματος γιατί σαν ιταλική η πλακετα με τα ηλεκτρικά καηκε και δεν κλειδώνει…παρά μόνο με κλειδάκι στην κλειδαριά…
Παραθέτω και την φωτο για να σας δώσω να καταλάβετε τι παλούκι δουλειά έχει…
Έχουμε και λέμε.. το ρελε είναι απλή δουλειά μια που ο πίνακας βρίσκετε αριστερά κάτω από το τιμόνι του οδηγού και η πρόσβαση καθαρή και γρήγορη (αλλά το ρελε είναι κολιμενο στην πλακετα και θέλει κολιτιρι)
Οι βαλβολινες αυτές θέλουν το αμάξι στο αέρα και την αριστερή ρόδα με το προστατευτικό εσωτερικό πλαστικό βγάλσιμο, άντε τα κάνεις όλα αυτά μετά πρέπει να πας να αγοράσεις ένα ειδικό κλειδί που θα σου χρειαστεί μόνο σε Peugeot και ίσως σε 22αρι μόνο στο δικό μου. (το κλειδί έχει σχήμα αστεριού, και ναι δεν είναι αλεν) έτσι μόνο θα βγάλεις την τάπα για τις βαλβολινες.. (χάθηκε ο κόσμος να την έχουν από κάτω όπως τα ιαπωνικά..)
Τα λάδια αν νομίζετε ότι είναι απλή δουλειά σας γελάσανε.. οι περισσότερες εταιρίες για τάπα λαδιού στο Κάρτερ έχουνε βιδωτές τάπες.. η Peugeot αποφάσισε να την κάνει σφινοτι και πάνω της να είναι το σολινακι επιστροφής λαδιών.. εγώ με γυμνό χέρι δεν μπορώ να την βγάλω. Θέλει τανάλια και πανί για να μην την γρατσουνίσω. (έχω τόσο όμορφο μοτέρ ας δείχνει και όμορφο)
Το φίλτρο είναι εύκολη υπόθεση πλέον αρκεί να σηκώσεις το αμάξι στον αέρα και να έχεις πρόσβαση στο κάτω μπροστινό μέρος της μηχανής κάτω από τις εισαγωγές για να το ξεβιδώσεις..
Ιμάντας εδώ θέλει χέρια πολλά και όρεξη.. πρέπει να λύσω την βάση της μηχανής από την μεριά του ιμάντα και να βγάλω ρόδες και προστατευτικά από την δεξιά μεριά.. αφού κάνω αυτά και έχω το αυτοκίνητο στον αέρα κοντράρω με κάτι το μοτέρ και το κατεβάζω τον αυτοκίνητο σιγά σιγά ώσπου να ανεβεί 5 πόντους το μοτέρ προς τα πάνω , απ αυτούς τους 5 πόντους κενό απ την δεξιά μεριά τώρα πρέπει βγάλω τον παλιό και να περάσω τον νέο ιμάντα, μόλις μπει μπορώ να ξαναδέσω το μισό αυτοκίνητο.
Τα μπουζια και τα μπουζοκαλοδια εύκολη δουλειά είναι στην κεφαλή κάτω από ένα καπάκι με 2 κατσαβιδοβιδες. Έλα μου ντε όμως που θέλουν την σωστή προέκταση στην καστανια για να τα βγάλεις γιατί η πολύ μακριά χτυπάει στην λαμαρίνα και η πολύ κοντή δεν φτάνει..
Όσο για τα μπουζοκαλοδια δεν μας κάνουν ότι καλώδια νάνε αλλά μόνο της Peugeot η μερικά αφτερ μαρκετ σχεδιασμένα ειδικά για το αυτοκίνητο μου.
Ελπίζω να σας έδωσα μια ιδέα τι πάει να πει γαλλικό αυτοκίνητο..

Greek
13-03-2006, 00:49
Έλεος....και θα τα κάνεις μόνος σου? Εγώ στο Ugo (μηχανή Fiat) άλαξα δίσκο πλατό στο πεζόδρόμιο ......

Skinny13
13-03-2006, 01:01
ασχετο

αληθευει οτι τα εμπρος φαναρια του s2000 εχουν 300+ ευρω?

Alexisferos
13-03-2006, 12:58
Έλεος....και θα τα κάνεις μόνος σου? Εγώ στο Ugo (μηχανή Fiat) άλαξα δίσκο πλατό στο πεζόδρόμιο ......
οχι τελειως μονος μου αλλα δουλευα σε συνεργειο 2 χρονια στα 17μου εχω τα κονε να τα κανω με την βοηθεια των παιδιων εκει.
οικονομια...
γιατι δυσκολοι καιροι φιλε ειδικα για εμενα που αποφασισα να σπουδασω τωρα...

να σου προτεινω κατι για το ουγκο? εχουμε στο μαγαζι ενα μοτερακι απο 128 (ετρεχε το αφεντικο σε αγωνες μεχρι που γεμισε σε μια στροφη τον δρομο με λαμαρινες απο τις τουμπες) με σαλιγγαρι, σφυριλατα μπιστονια και μπιελες και 2 βεμπερ, 1100 κιβικα μονο 140 αλογακια.
κανει λιγο πολυ θορυβο και καιει οσο παει. αν θελεις να κανει το ουγκο αεροπλανο πες μου να σου πω τιμη. :023:

PcLover
14-03-2006, 03:40
Οποιος πει ότι Τα Ευρωπαικά ειναι καλύτερα ή τα Ιαπωνικά ειναι καλυτερα ή τα Αμερικανικα ειναι καλυτερα ειναι λαθος!!

Σε καμια περίπτωση κανενα αυτοκίνητο ειτε ευρωπαικό είτε ιαπωνικό δεν ειναι τελειο απο καθε αποψη...Καθε πλευρα εχει τα θετικά της και τα αρνητικά της.

Παραδειγμα:
Honda NSX typeR
Φοβερος κινητήρας
φοβερος ήχος
αλλα....
Δε στρίβει
Ποιοτητα εσωτερικου μπλιαχ
Καθόλου φιλικο προς τον οδηγο[Κατα το αποτυχειμενο πρωτυπο της Diablo]
Εχει μεταλική πτυσόμενη κεραια[ΜΛΙΑΑΑΑΧ] που με ενα κουμπί μειωνει το μηκος της για καλυτερη αεροδυναμική[ROFLMAO]
Δεν θα γίνει ποτε Ferrari[ΟΚ εβγαλα χολη εδω:D]

Φιλε μου μην το πεις παρα εξω οτι το NSX TYPE-R δεν στριβει γιατι θα
σε περασουν περα για περα ασχετο κατσε λιγο διαβασε και ψαξε την ιστορια του NSX ειδικοτερα του type-r και μετα γραψε για αυτο το αυτοκινητο-θρυλος.

Αν δεν ξερεις μην αναφερεις τετοια παραδειγματα. :018:

circi
14-03-2006, 04:09
αμερικανικα plymouth και τα ρεστα...με την πισινα απο πισω και τις ξανθιες και ατελειωτες βολτες στο SanFrancisco και το L.A.

Nos-Dio
14-03-2006, 04:23
Τα ραλλακια χαλανε οπως ολα τα γαλλικα.Ο μονος λογος που τα κραταν αρκετοι ειναι γιατι εχουν αναγνωρισει οτι κανενα αλλο σημερινο αμαξι σε αυτη την κατηγορια δεν προκειται να προσφερει τη συγκινηση που εφερνε αυτο το αμαξακι.

Αντικαταστατης του "ραλλακου" δεν υπαρχει αλλα με 19.000 παιρνεις σημερα seat ibiza fr 1.8t@200 με το προγραμμα που περιεχεται στην τιμη και εισαι αλλη κλαση.Βεβαια θα μου πεις το αλλο το κανεις group N και 175(νομιζω) αλλα δεν εχει καμια σχεση στην αξιοπιστια..μετα τον 1 χρονο εγγυηση που εδινε η πεζω τρεχα γυρευε...
Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι καλα αλλα η πισωκινηση ειναι αξεπεραστη οποτε Ε3Χ και :054:...παιρνεις με 5000 μια Ε30 με 200 αλογακια πισω και καθε κυριακη κανεις την βολτα σου τρελα πορτισμενος.Τις υπολοιπες μερες πας στην δουλεια σου με ενα οικονομικο "νεανικο" αυτοκινητο πολης και εισαι αρχοντας και προ παντων ζωντανος

Greek
14-03-2006, 09:33
οχι τελειως μονος μου αλλα δουλευα σε συνεργειο 2 χρονια στα 17μου εχω τα κονε να τα κανω με την βοηθεια των παιδιων εκει.
οικονομια...
γιατι δυσκολοι καιροι φιλε ειδικα για εμενα που αποφασισα να σπουδασω τωρα...

να σου προτεινω κατι για το ουγκο? εχουμε στο μαγαζι ενα μοτερακι απο 128 (ετρεχε το αφεντικο σε αγωνες μεχρι που γεμισε σε μια στροφη τον δρομο με λαμαρινες απο τις τουμπες) με σαλιγγαρι, σφυριλατα μπιστονια και μπιελες και 2 βεμπερ, 1100 κιβικα μονο 140 αλογακια.
κανει λιγο πολυ θορυβο και καιει οσο παει. αν θελεις να κανει το ουγκο αεροπλανο πες μου να σου πω τιμη. :023:

Ευχαριστώ , 8α το έχω υπόψιν μου...Προε το παρόν τα 1500 είναι δηλωμένα κανονικά οπότε κυκλοφορώ άρχοντας και νόμιμα , χώρια που έχω ένα 2ο μοτέρ και κάθεται απο Lancia... Έχω και έναν χειροποίητο εκκεντροφορο ( 10κ στροφές υπόλογίζουμε) το οποίο κάποια στιγμή θα βάλω αν βρώ χρόνο και όρεξη...

IronRaven
14-03-2006, 16:32
Φιλε μου μην το πεις παρα εξω οτι το NSX TYPE-R δεν στριβει γιατι θα
σε περασουν περα για περα ασχετο κατσε λιγο διαβασε και ψαξε την ιστορια του NSX ειδικοτερα του type-r και μετα γραψε για αυτο το αυτοκινητο-θρυλος.

Αν δεν ξερεις μην αναφερεις τετοια παραδειγματα. :018:

δεν πιστεύω 19 και να έχεις οδηγήσει nsx στην ελλάδα άρα ούτε kie συ ξέρεις από χέρι αν αληθεύει η παραπάνω διαπίστωση.

PcLover
14-03-2006, 20:21
δεν πιστεύω 19 και να έχεις οδηγήσει nsx στην ελλάδα άρα ούτε kie συ ξέρεις από χέρι αν αληθεύει η παραπάνω διαπίστωση.

Εγω φιλε μου ξερω οτι υπαρχουν 4 NSX στην Ελλαδα. Απο τα οποια τα 2 ειναι type-s, type-r δεν υπαρχει στην Ελλαδα. Εγω εχω γνωρισει εναν ιδιοκτητη που εχει το type-s και ετσι εχω μαθει και εχω δει απο κοντα πολλα πραγματα για αυτο το αμαξι. Και εχω διαβασει και ερθρα και παρουσιασεις απο ολες τις εκδοσεις NSX. Οποτε δεν εχω λογο να λεω πραγματα για τα οποια δεν ισχυουν για αυτο το αμαξι.

tech_guy
16-03-2006, 19:38
απο την εμπειρια μου.
VW Polo 16V, αλλαγή δίσκου πλατώ μετα από 150,000 χλμ οδηγημένο σε πολυ υψηλες στροφες συνέχεια. Μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με το θερμοστάτη.
Φιατ φίλου: αλλαγή δίσκου πλατώ κάθε 50,000 χλμ

επισης οδηγω ενα φιατ εταιρικο και σε σχεση με το ΠΟΛΟ πάει σα βάρκα. Αυτη ειναι η οδηγική αίσθηση που έχω.

Το πιο παλιο μου αμάξι ενα mazda 323F κορυφαίο. Κανενα προβλημα ως που το πουλησα.

Rover: με εξαιρεση το διάστημα που τα ειχε η χοντα οι μηχανες ειναι για κλάματα

Για άλλα αμάξια δεν εκφέρω γνώμη, αφου δεν τα έχω οδηγήσει.

Greek
16-03-2006, 21:45
απο την εμπειρια μου.
VW Polo 16V, αλλαγή δίσκου πλατώ μετα από 150,000 χλμ οδηγημένο σε πολυ υψηλες στροφες συνέχεια. Μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με το θερμοστάτη.
Φιατ φίλου: αλλαγή δίσκου πλατώ κάθε 50,000 χλμ

επισης οδηγω ενα φιατ εταιρικο και σε σχεση με το ΠΟΛΟ πάει σα βάρκα. Αυτη ειναι η οδηγική αίσθηση που έχω.

Το πιο παλιο μου αμάξι ενα mazda 323F κορυφαίο. Κανενα προβλημα ως που το πουλησα.

Rover: με εξαιρεση το διάστημα που τα ειχε η χοντα οι μηχανες ειναι για κλάματα

Για άλλα αμάξια δεν εκφέρω γνώμη, αφου δεν τα έχω οδηγήσει.

Έχεις δίκιο αλλά σκέψου το εξής, Πολύστροφα τα ιταλικά και νευρικά και αργόστροφα με ροπή τα γερμανικά. Γιαυτο το λόγο έχουν μεγαλύτερες ανοχές /Μην ξεχνάμε ότι η φορολογία στην Γερμανία γίνεται βάση ιπποδύναμης και όχι κυβικών όπως είναι εδώ.
Όσο για τα Rovet , το μεγάλο σπάσιμο ήταν ότι
έπρεπε να έχες ειδικά εργαλέια γιατί όλες οι βίδες και τα παξιμάδια ήταν σε ιντσες οπότε αντι για 13άρι κλειδί έπρεπε να είχες 16/8 κλειδί....Άρα έπρεπε να πάς και σε ειδικό συνεργείο...

kokos_13
18-03-2006, 17:22
Ιάπωνας= top κινητήρας
Ευρωπαίος= χλιδή στο σαλόνι+κράτημα στους δρόμους

2cpu
18-03-2006, 23:44
Ιάπωνας= top κινητήρας
Ευρωπαίος= χλιδή στο σαλόνι+κράτημα στους δρόμους
βαλε ενα + στον ιαπωνα και στα κιβωτια ταχυτητων του.