PDA

View Full Version : Aγορες απο ebay και τελωνειο

spresv
02-02-2006, 16:55
Καλησπερα

Θελω να μου πει καποιος με οσο μεγαλυτερη βεβαιοτητα γινεται τι παιζει με τα τελωνεια και τις παραγγελιες απο Αμερικη κυριως. Καπου ειχα διαβασει οτι μεχρι τα 45$ δεν εκτελωνιζεται καν, ισχυει αυτο? Μπορει να γινει καποια συνενοηση με τον πωλητη ωστε να μην περασει τελωνειο??? Η αν τελικα περασει ποσο θα ειναι το κοστος? (αυτο ξερω οτι εινια ψιλοφλου, αλλα αν εχει καποιος εμπειρια ας πει.)

Για να γινω λιγο πιο σαφης, το κουτι που θα ερθει θα ειναι σχετικα μεγαλο και βαρυ. Ενα 12" woofer για ενισχυτη κιθαρας.

Ευχαριστω προκαταβολικα ;)

apotsi
02-02-2006, 16:58
Μην το κάνεις....
Είχα κάνει το λάθος και είχα παραγγείλει κουτί από Αμερική και πλήρωσα τα διπλά λεφτά.

Δες αν το βρείς από Ευρώπη και να πληρώσεις οπωσδήποτε με Paypal. Επίσης, πριν σου το στείλει ο αγοραστής, ρώτα τον αν μπορεί να γράψει επάνω στο δέμα ότι είναι δώρο ή ότι είναι κάτι άλλο εκτός από ηλεκ. εξοπλισμός.

Zakkorn
02-02-2006, 17:14
Ισχύει ότι είπε ο Apotsi.
Αλλά μπορείς να γλυτώσεις τελωνείο.

Αν στο δέμα πάνω, ασχέτως αν γράφει ότι είναι δείγμα ή δώρο ή τίποτα από αυτά, γράφει τιμή μεγαλύτερη απ΄το όριο (45$ ?) τότε θα εκτελωνηστεί θες δε θες.
Αν όμως δεν γράφει καμία τιμή και εννοείται δεν περιέχεται ούτε τιμή/απόδειξη μέσα στο πακέτο τότε θα περάσει χωρίς φόρους. Ακόμα και να καθυστερήσει για έλεγχο δε θα πληρώσεις φόρους.

Δυστυχώς υπάρχει και το τίμημα σε αυτό.

Αν πάρεις κάτι και στο στείλουν ασφαλισμένο τότε στο κουτί έξω γράφεται το ποσό της ασφάλησης. Δηλαδή αν αγοράσεις μια ψηφιακή κάμερα πχ με 500$ τότε λογικά θα ασφαλιστεί σαν αντικείμενο αξιάς 500$. Οπότε έξω θα το γράφει αυτό.
Οπότε όπως κατάλαβες θα ξερουν οι τελωνιακοί οτι κάνει 500$ και πάνε τα λεφτάκια σου. Αυτό ισχύει ασχέτως αν γραφεί GIFΤ ή SAMPLE το κουτί έξω.

Οπότε ο μόνος τρόπος είναι να διακυνδυνέψεις να το λάβεις με ασφάλεια λιγότερη από 40$ ασχέτως αν κάνει 1000$ πχ. Οπότε αν χαθεί μόνο 40$ θα λάβεις.

Έχω και απτις δυο περιπτώσεις εμπειρία πουέτυχε ή σε μένα ή σε φίλους μου.

Στην πρώτη ένας φίλος μου παράγγειλε ψηφιακή από έναν άλλον φίλο μου στην Αμερική και του την έστειλε σαν GIFT, αλλά δυστυχώς έπρεπε να βάλει την αξία απ'έξω για να ασφαλιστεί κανονικά. Και φυσικα ο φίλος μου στην Ελλάδα την πλήρωσε διπλά λόγω φόρων.
Το πήραμε το μάθημα από τότε και έτσι εγώ και ένας άλλος φίλος μου παραγγέλνουμε με πολλή χαμηλές ασφάλειες από εξωτερικο (πάντα εκτός ΕU μιλάμε) και μας έρχονται κανονικά. Ως τώρα πάντως, δόξα τω Θεό, δεν μας χάθηκε τίποτα.
Το μεγαλύτερο που έχω κάνει είναι να παραγγείλω αντικείμενο αξίας 1500$ και να το ασφαλήσω για 100$. Πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη (και πολλή πιο πέρα) μέχρι να έρθει. Αυτό υπήρχε και κατασκευαζόταν μόνο Αμερική οπότε δεν είχα άλλη επιλογή.

opelcorsagr
13-03-2006, 01:55
πάντως εγώ το χρησιμοποιώ 2 χρόννια τώρα και τελωνείο πλήρωσα μόνο από αμερική...... με αγορές απο κίνα κτλ κτλ και μιλάμε από spoiler για το αμάξι μου μέχρι γραββάτες και είδη η/υ.
από paypall έχω εξαιρετικές εντυπώσεις μιας και μου επέστρεψε χρήματα !!!! (45 ευρώ) από ελλατωματικό προιόν χωρίς να το στείλω πίσω.......

DimGR
13-03-2006, 03:58
είσαι από αυτούς τους tamtakous δηλαδή με τα μεγάλα spoiler στα αμάξια ?

rice burner?:):):):):)

cakrit
13-03-2006, 08:06
είσαι από αυτούς τους tamtakous δηλαδή με τα μεγάλα spoiler στα αμάξια ?

rice burner?:):):):):)
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω το ύφος αυτού του post σου. Θα σε παρακαλούσα να εισαι πολύ πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς όταν αναφέρεσαι σε μέλη του φορουμ.
Σε ευχαριστώ.

Γιάννης
13-03-2006, 09:31
Αν σε διαβεβαιώσει ο πωλητής ότι δε θα βάλει στο δέμα κανενός είδους χαρτί που να αναφέρει ποσό πάνω από 25 ευρώ τότε δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι. Επίσης να μην είναι ασφαλισμένο για πάνω από 25 ευρώ. Εγώ έβαλα ευρώ γιατί αυτά μου είχαν πει από το Τελωνείο τότε που την είχα πατήσει*. Από εκεί και μετά πάντοτε ζητούσα από τους πωλητές να βάζουν ένα 10$ και καθόλου ασφάλιση ή ασφάλιση για 10$. Επίσης για τα μεταφορικά: από τη στιγμή που δεν αδαφαλίζεις το δέμα πρέπει κάπως να εξασφαλιστείς. Ο καλύτερος τρόπος (τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει εγώ) είναι να ζητάς να σου στέλνουν με οποιοαδήποτε φθηνιάρικη mail υπηρεσία ΑΛΛΆ να είναι συστημένο. Διάφορες express fast κτλ υπηρεσίες μπορεί να κάνουν μήνες ή να μην φτάσουν ποτέ. Με ένα απλό συστημένο όμως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και σε ταχύτητα και σε σιγουριά.

*Τότε που την είχα πατήσει ήταν από ένα RMA από ΑΤΙ Καναδά. Είχαν βάλει τιμολόγιο στην κάρτα 115 καναδικά $ και το αποτέλεσμα ήταν ότι έπρεπε να σκάσω ένα 200ρι για να την παραλάβω! Βέβαια δεν είναι ο φόρος τόσο αλλά μαζεύεται από διάφορες βλακείες. Μία μέρα να κάτσει στην αποθήκη μέχρι να το μάθεις, να σου τα αποθήκευτρα τα οποία αυξάνονται με τις μέρες, μετά υπάρχει ο φόρος, τα έξοδα εκτελωνισμού, ε να πάρει και η fedeχ κάτι, και δε συμμαζεύεται.

opelcorsagr
13-03-2006, 12:29
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω το ύφος αυτού του post σου. Θα σε παρακαλούσα να εισαι πολύ πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς όταν αναφέρεσαι σε μέλη του φορουμ.
Σε ευχαριστώ.
Πιστεύω ότι η απάντηση και η αντίδραση σου με καλύπτει πλήρως.......
και για το λόγου το αληθές απλά να ενημερώσω το "φίλο" μας ότι μιλούσα για stock factory parts μιας και οι τιμές ήταν οι μισές από την ελλάδα.
Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να γράφεις.....απλά για να ποστάρεις.....:021:
Συζήτηση τέλος ας μήν χαλάμε το post

DimGR
13-03-2006, 12:36
Σε ευχαριστώ.

άμα δε boris να καταλάβεις την πλακα μέσα από το post μου , δε σου φταίω εγώ .

george28gt
13-03-2006, 12:40
Καλησπερα

Θελω να μου πει καποιος με οσο μεγαλυτερη βεβαιοτητα γινεται τι παιζει με τα τελωνεια και τις παραγγελιες απο Αμερικη κυριως. Καπου ειχα διαβασει οτι μεχρι τα 45$ δεν εκτελωνιζεται καν, ισχυει αυτο? Μπορει να γινει καποια συνενοηση με τον πωλητη ωστε να μην περασει τελωνειο??? Η αν τελικα περασει ποσο θα ειναι το κοστος? (αυτο ξερω οτι εινια ψιλοφλου, αλλα αν εχει καποιος εμπειρια ας πει.)

Για να γινω λιγο πιο σαφης, το κουτι που θα ερθει θα ειναι σχετικα μεγαλο και βαρυ. Ενα 12" woofer για ενισχυτη κιθαρας.

Ευχαριστω προκαταβολικα ;)

Είναι ρίσκο, γενικά ακριβά και βαριά πράγματα χτυπάνε στο μάτι.
εγώ ξέρω ότι μέχρι 30-35$ δεν ασχολούνται, αλλά όταν δούν
κάτι που εμπίπτει στην κατηγορία "ηλεκτρονικά" μυρίζουν χρήμα τα
κοράκια και ορμάνε.

Μόνο 80 ευρώ ήταν τα έξοδα της γραφειοκρατίας, οπότε αν είσαι από
Αθήνα ζήτα να πάς εσύ να συμπληρώσεις τα απαραίτητα έξοδα για να
μειώσεις το κόστος. Αν έχεις κανένα γνωστό τελωνειακό που μπορεί
να μεσολαβήσει, τότε κάντο...

Τέλος, πες το κατάστημα που 8α στο στείλει να ορίσει μικρό κόστος (αλλά όχι υπερβολικά μικρό, για να μην προκαλέσει υποψίες) και να το ορίσει ως δώρο (gift) και να χρησιμοποιήσει ο τύπος το όνομά του και όχι το brand name κάποιας εταιρείας. Οπότε ισχυρίσου ότι κάποιος φίλος σου σου το στέλνει ως δώρο και "καλά πρέπει να πληρώσω για να δεχτώ το δώρο μου ? μα που ζούμε στη Ζιμπάμπουε ?"....

τέλος, άλλη φορά, εφόσον αυτό είναι δυνατό, αγόραζε από Ευρώπη.

cakrit
13-03-2006, 12:53
Συζήτηση τέλος ας μήν χαλάμε το post
Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου και δεν δίνω συνεχίζω για να μην καταλήξει σε ακόμα ένα flame post..
Και επίσης σε συνχαίρω για την ανωτερώτητα σου

DimGR
13-03-2006, 12:57
thank you

Zakkorn
13-03-2006, 13:09
Ρε παιδιά αυτά που ανέφερα πιο πάνω ισχύουν.
Γιατί αισθάνομαι οτι κανείς δεν τους έδωσε σημασία?

Έχω αγοράσει απο εξωτερικό (USA, Hong Kong, Japan, Καναδά) πολλές φορές και έχω συνηδητοποιήσει κάποια πράγματα. (Εξαιρούνται χώρες ΕΕ λόγω οτι δεν περνάνε τελωνείο ούτως ή άλλως) :077:
Trust me. ;)

dimitris74
13-03-2006, 14:26
απο αμερική παράγγειλα κράνος και δεν πέρασε τελωνείο με το κόλπο του gift Και αξία δηλωμένη 50$

george28gt
13-03-2006, 14:42
απο αμερική παράγγειλα κράνος και δεν πέρασε τελωνείο με το κόλπο του gift Και αξία δηλωμένη 50$

έτσι είναι, αλλά όταν μυρίζονται μεγάλη αξία, τότε το ψάχνουν παραπάνω.

το μυρίζονται, λόγω εμπειρίας, από το βάρος, από τον όγκο και από την περιγραφή. Γενικά τα ηλεκτρονικά είδη τα βαράνε στα αφτιά.

dimitris74
13-03-2006, 14:48

το μυρίζονται, λόγω εμπειρίας, από το βάρος, από τον όγκο και από την περιγραφή. Γενικά τα ηλεκτρονικά είδη τα βαράνε στα αφτιά.

βασικά πιστεύω οτι δεν ξέρουν την τύφλα τους για το τι κάνουν, απλά πρέπει για λογους φόρτου εργασίας να περνάνε τα gift χωρίς να τα ανοίξουνε, πχ το κράνος μου είχε στο κουτί του μια σφραγίδα που έλεγε taxfree και οι ταινίες δεν ήταν κομμένες δείγμα οτι ανοίχτηκε.

Zakkorn
13-03-2006, 14:52

Ναι την μυρίζονται σίγουρα... :046:
Γι αυτό, το αντικείμενο που το πήρα 1500$ το έφερα σαν αντικείμενο αξίας 100$. :077:

george28gt
13-03-2006, 14:54
βασικά πιστεύω οτι δεν ξέρουν την τύφλα τους για το τι κάνουν, απλά πρέπει για λογους φόρτου εργασίας να περνάνε τα gift χωρίς να τα ανοίξουνε, πχ το κράνος μου είχε στο κουτί του μια σφραγίδα που έλεγε taxfree και οι ταινίες δεν ήταν κομμένες δείγμα οτι ανοίχτηκε.

τι να σου πω, εγώ αυτά που λέω είναι βασισμένα σε προσωπική εμπειρία και σε όσα μου είπε ένας φίλος μου που ασχολείται με τη μουσική και έχει αγοράσει αρκετές φορές πολύ ακριβά synthesizers κλπ από εξωτερικό.

Την 3η φορά τον μυρίστηκαν και τον έγδαραν...

σίγουρα ο μεγάλος φόρτος εργασίας είναι κάτι που μπορεί να σώσει πολλά πακέτα, αλλά οι τύποι όταν βλέπουν κάτι βαρύ-ογκώδες και με περιεχόμενο ηλεκτρονική-ηλεκτρική συσκευή.... ξέρουν τη να κάνουν, ειδικά όταν έχει και μεγάλη τιμή.... άστα να πάνε... δεν σε σώνει τίποτα...

Zakkorn
13-03-2006, 15:04
τι να σου πω, εγώ αυτά που λέω είναι βασισμένα σε προσωπική εμπειρία και σε όσα μου είπε ένας φίλος μου που ασχολείται με τη μουσική και έχει αγοράσει αρκετές φορές πολύ ακριβά synthesizers κλπ από εξωτερικό.

Την 3η φορά τον μυρίστηκαν και τον έγδαραν...

σίγουρα ο μεγάλος φόρτος εργασίας είναι κάτι που μπορεί να σώσει πολλά πακέτα, αλλά οι τύποι όταν βλέπουν κάτι βαρύ-ογκώδες και με περιεχόμενο ηλεκτρονική-ηλεκτρική συσκευή.... ξέρουν τη να κάνουν, ειδικά όταν έχει και μεγάλη τιμή.... άστα να πάνε... δεν σε σώνει τίποτα...

Κοίτα θέλει και λίγο ψάξιμο.

Δε θα πάρεις synthesizer ολόκληρο και μάλιστα για 3η φορά από εταιρεία, που θα πάει μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...

Ένας τρόπος είναι αυτός που θα το στείλει να μην το στείλει σαν εταιρεία (πέραν του gift και της χαμηλής αξίας) αλλά σαν άτομο.
Επίσης καλό είναι να μην το παρατραβάμε με την αξία.

Δηλαδή όπως είπα, πέρασα αντικείμενο αξίας 1500$, αλλά τού έβαλα μια σχετική αξία, ώστε να πληρώσω κάποιους φόρους. Γι αυτό το έβαλα 100$ αξία, ώστε να μην τραβήξει προσοχή.

Ένας φίλος μου όπως έχει ως τώρα παραλάβει πάνω από 3 διαφορετικές κάρτες γραφικών απτον αδερφό του απτην αμερική, χωρίς να πληρώσει ποτέ φόρους.

Ώς τώρα μια φορά πλήρωσα φόρους επειδή παράγγειλα μια Dreamcast από ένα Import e-shop του Hong Kong και αυτό επειδή οι παλιοτρόμπες κολλήσαν (για πρώτη φορά) απόδειξη έξω απτο κουτί. :mad:

george28gt
13-03-2006, 16:14
Ώς τώρα μια φορά πλήρωσα φόρους επειδή παράγγειλα μια Dreamcast από ένα Import e-shop του Hong Kong και αυτό επειδή οι παλιοτρόμπες κολλήσαν (για πρώτη φορά) απόδειξη έξω απτο κουτί. :mad:

ξέρω, αυτό είναι αρκετά συνηθισμένο, σε κάθε αγορά που κάνει κανείς πρέπει να τους λέει κάνε αυτό, μή κάνεις εκείνο, κλπ.

συνήθως είναι πολύ συνεργάσιμοι... :)

dimitris74
13-03-2006, 16:46
παιδια 2 φορες ειναι το Maximum ΠΟυ μπορεις να αγοράσεις απο τον ιδιο κάτι και να περάσει σαν δώρο, απο κει και πέρα μιας και καταγράφονται όλα σε παίρνουν χαμπάρι και σε περνάνε για εμπορο

tech_guy
27-03-2006, 23:02
εχω παραγγείλει αρκετα cds απο εξωτερικο και δεν εχω πληρωσει φόρους.
Αλλά το κοστος τους ηταν μικρό και φρόντιζα παντα οι πωλητες να δηλώνουν χαμηλότερη τιμή (με εξαιρεση το αμαζον που γραφει οτι κανει).
Επισης να προτιματε USPS απο αμερική και οχι fedex ή άλλες ιδιωτικές, γιατί αυτες εχουν ιδιωτικές εταιρείες για εκτελώνιση και δεν αφήνουν τίποτα να περάσει αφορολόγητο. Επιπλέον σε κοπανάνε αλύπητα.

makio
27-03-2006, 23:34
Επισης να προτιματε USPS απο αμερική και οχι fedex ή άλλες ιδιωτικές.

συμφωνω απολυτα εδω με το φιλο - ειδικα απο αμερικη προτιμηστε την USPS (προσοχη!! ο χ ι -UPS- ειναι κουριερ) δλδ τα αμερ/κα ταχυδρομεια - εκτος αν δεν ειναι στις επιλογες του πωλητη

μια περιπτωση (τυχερη) να γλυτωσεις τα τελωνεια ειναι αν η κουριερ κανει - μεταφορτωση- απο κρατος της Ευρωπης πχ. Γερμανια και μετα ερθουν Ελλαδα
(σ αυτην την περιπτωση περνανε ολα χωρις ελεγχο γιατι υποτιθεται γινεται με την εισαγωγη τους στο εδαφος της EU)

2cpu
28-03-2006, 23:17
Εδω περιγραφω την αγορα μου.Αν θες ριξε μια ματια.
http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=360010#post360010
Επισης συμφωνω με τον makio & tech guy στο θεμα μεταφορας.
Ενας φιλος που παραγγελνει συχνα πραγματα απο αμερικη οπωτε
μπλεκει με speedex τραβαει τα μαλια του.

Zakkorn
29-03-2006, 00:35
Μόλις σήμερα έλαβα δύο πράγματα από διαφορετικούς πωλητές απτο Hong Kong μέσω ebay.
Το ένα ήταν ένα USB stick 2GB και το άλλο ένα ασπρο Sony PSP. :082:

Και τα δύο ήρθαν χωρίς κανένα πρόβλημα και σε λιγότερο απο βδομάδα.

Αυτό που παρατήρησα κάνοντας τις τελευταίες αγορές μέσω ebay είναι ότι και οι HongKongέζοι μάθαν να στέλνουν.
Και οι δύο μόνοι τους αναφέραν ότι θα το στείλουν σας GIFT και ότι δε θα συμπεριλάβουν καμία απόδειξη μέσα. Και σε περίπτωση αξίας θα βάζαν κάτω των 30$.

DimGR
29-03-2006, 14:31
εχω παραγγείλει αρκετα cds απο εξωτερικο και δεν εχω πληρωσει φόρους.
Αλλά το κοστος τους ηταν μικρό και φρόντιζα παντα οι πωλητες να δηλώνουν χαμηλότερη τιμή (με εξαιρεση το αμαζον που γραφει οτι κανει).
Επισης να προτιματε USPS απο αμερική και οχι fedex ή άλλες ιδιωτικές, γιατί αυτες εχουν ιδιωτικές εταιρείες για εκτελώνιση και δεν αφήνουν τίποτα να περάσει αφορολόγητο. Επιπλέον σε κοπανάνε αλύπητα.

USPS είναι το Αμερικανικο ταχυδρομείο. Είναι καλο . Έχω στήλη άπειρες φορες πράματα με USPS και πάντα φτάνανε στον προορισμό τους σε 5 μέρες με το express mail δηλαδή $10 στην συνολική τιμή.

viper
08-09-2006, 20:04
Ξερει κανεις τι ισχυει για ανταλλακτικα αυτοκινητων (φαναρια) απο Αμερική???
Εχω προβλημα παιδια.
Οποιος ξερει ας πει.

Captain_Archer
08-09-2006, 20:23
Ο πατέρας μου κυνηγάει κάτι συλλεκτικά ρολόγια καταδύσεων. Την πρώτη φορά περάσε έτσι παρόλο που είχε 1300 euro. Το δεύτερο το τσίμπισαν και σκάσαμε 170 euro. Ο opteron μου ήταν δηλωμένος για 10$ και ευτυχώς ήρθε οκ. 2 φορές έχω πάρει OCZ μνήμες άνω των 100$ και ήρθαν χωρίς πρόβλημα. Μια εξάτμηση αυτοκινήτου για ένα συμφοιτητή που την πληρώσαμε 50$ συν ταχυδρομικά θεώρησαν ότι έπρεπε να πληρώσουμε 8 euro. Η παλιά καλή MSI 6800, ήρθε πλήρως ασφαλισμένη πάνω από 100$ κόστος κανονικότατα.To τελευταίο μου τόλμημα είναι το Nokia 8801 στα 425$ + έξοδα και περιμένω να μου έρθεί. Τουλάχιστον έχει tacking #. Είδωμεν.

Γενικά είναι ότι κάτσει, και ανάλογα με τα κέφια. Δεν πιστεύω πως έχουν κάποιο στάνταρ σύστημα, και απόδειξη είναι τα ρολόγια που είναι πανάκριβα και την μία πέρασε και την άλλη μας έβαλαν χέρι.

viper
08-09-2006, 20:25
Εγω, που μου ζητανε 104 ευρω γιατι το εβγαλαν στο τελωνειο οτι κάνει 400, ενώ το πλήρωσα στο Ebay 210 ευρω, τι κανω???

spresv
08-09-2006, 20:48
Πληρωνεις τα 104...

squid
08-09-2006, 22:46
Πριν μερικα χρονια μου εστειλε γνωστη μου απο γερμανια φωτογραφικη μηχανη (Nikon F80 + battery pack grip + Nikon 28-105) σε κανονικο κουτι χωρις εταιριες, αποδειξεις, κλπ Δεν 8υμαμαι αν ασφαλιστηκε αλλα αν ασφαλιστηκε εγινε για μικρο ποσο.

Το πακετο δεν εφτασε ποτε ..... και οποτε το 8υμαμαι καρασυγχιζομαι λέμε .... απο εδω δεν μπορεσα να βρω ακρη με τα ταχυδρομεια. Ουτε επιστροφη εγινε σε αυτην. Ουτε απο Γερμανια βρεθηκε ακρη με την τυχη του ...

Αφαντο. Καμμια ειδοποιηση, τιποτα. Τι μπορει να εχει συμβει ? (περαν της κλοπης)

Zakkorn
09-09-2006, 14:46
Εγω, που μου ζητανε 104 ευρω γιατι το εβγαλαν στο τελωνειο οτι κάνει 400, ενώ το πλήρωσα στο Ebay 210 ευρω, τι κανω???

Τους ζητάς με ποια λογική βγάλαν το πόσο κάνει.
Επιμένεις και τους πας και απόδειξη πόσο πλήρωσες.
Αλλιώς πληρώνεις όσο σου είπαν.

geo1551
09-09-2006, 16:15
εμενα μια φορα μου εκατσαν σε gift 8 ευρω με usps αλλα οχι express και ασε που εκανε 3 μηνες να ερθει, αν δεν το ηθελα θα πηγαινα αθηνα να σπασω τα μουτρα του βλακα που το φορολογησε αλλα εδω που τα λεμε τα πληρωσα και ειπα και ευχαριστω, stun gun δεν επιτρεπετε στην ελλαδα αν δεν κανω λαθος ασε που κανενας δεν εστελενε τετοιο πραγμα Ελλάδα.

cakrit
09-09-2006, 16:19
Εγω περιμένω κάποια πράγματα από hongkong...μολις έχω νέα θα σας ενημερώσω.

viper
10-09-2006, 19:58
Το αλλο κουλο ειναι που στειλανε τα φαναρια στο ΕΛΤΑ Αγ.ΠΑρασκευης στην Γουναρη.
Τους ειπε κανεις οτι εμενα με βολευει να τρεχω εκει πανω?
Τι αυθαιρεσιες ειναι αυτες ρε παιδια?

viper
11-09-2006, 18:51
Λοιπον ακουστε να δειτε τι εγινε για να ξερετε να προσεχετε.
Πηγα και ειδα το πακετο και ο τυπος τα εστειλε σαν δωρο απο τη TAIWAN τα φαναρια κανονικα με καποια μικρη χρεωση.Δηλαδη εκανε αυτο που επρεπε.
Πως βρεθηκε λοιπον η τιμη των 400 ευρω?Ο καφρος ο τελωνειακος λοιπον ειπε: την γραφω κανονικα (ξερετε που!) την ενδειξη δωρο και στα χρεωνω με μια τιμη του τελωνειου,δηλαδη 400 ευρω.Φοβερος??:093: :093:
Εγω πηγα και εκανα αναθεωρηση και αφησα και την αποδειξη απο το Paypal και αυριο τα φαναρια γυρνανε πισω στο τελωνειο.Περιμενω μηπως αλλαξουν τη χρεωση.
Αντε να δουμε

Hercules
17-03-2007, 15:57
Λοιπον ακουστε να δειτε τι εγινε για να ξερετε να προσεχετε.
Πηγα και ειδα το πακετο και ο τυπος τα εστειλε σαν δωρο απο τη TAIWAN τα φαναρια κανονικα με καποια μικρη χρεωση.Δηλαδη εκανε αυτο που επρεπε.
Πως βρεθηκε λοιπον η τιμη των 400 ευρω?Ο καφρος ο τελωνειακος λοιπον ειπε: την γραφω κανονικα (ξερετε που!) την ενδειξη δωρο και στα χρεωνω με μια τιμη του τελωνειου,δηλαδη 400 ευρω.Φοβερος??:093: :093:
Εγω πηγα και εκανα αναθεωρηση και αφησα και την αποδειξη απο το Paypal και αυριο τα φαναρια γυρνανε πισω στο τελωνειο.Περιμενω μηπως αλλαξουν τη χρεωση.
Αντε να δουμε

Έχει περάσει αρκετός καιρός αλλά μιας και μπορεί να τύχει στον καθένα μας κάτι ανάλογο, πες μας τι άκρη έβγαλες(και αν έβγαλες).

sadosp
17-03-2007, 22:13
Και που ηξερε ο κακος τελωνειακος τι ειχε το δεμα μεσα? Μηπως ο αποστολεας σου ειχε κανει πληρη περιγραφη ή ηταν διαφανη η συσκευασια? Ο τελωνειακος ανοιγει κατι μονο παρουσια του παραληπτη, αν θα πρεπει να γινει εκτελωνισμος.

AgAl
18-03-2007, 00:22
Πριν από πολλά πολλά χρόνια αγόρασα ένα dvd που έπαιζε και mp3 (τότε δεν υπήρχε τίποτα που έπαιζε mp3 γιατί δεν ήξεραν τι είναι το mp3) και ήταν και ξεκλειδωμένο (ως dvd). Το αγόρασα γύρω στα 70 ευρώ (σημερινά, τότε ήταν ακόμα δραχμές!) εγώ ανυποψίαστος δεν είχα σκεφτεί τίποτα για το πως θα το στείλει ο άλλος από Αμερική. Αλλά ήρθε με το ταχυδρομείο κανονικότατα, δεν πλήρωσα τίποτα πέραν της αξίας του και όλα πήγαν καλά.

Για την ιστορία το dvd player έπαιξε άψογα για αρκετά χρόνια είτε ήταν dvd είτε ήταν cd mp3 μέχρι που κάποια ημέρα "μύρισε" λίγο κάμμένο και απεβίωσε. Θεός σχωρέστο, τα λεφτά του τα έβγαλε -και με το παραπάνω....

viper
18-03-2007, 18:06
Και που ηξερε ο κακος τελωνειακος τι ειχε το δεμα μεσα? Μηπως ο αποστολεας σου ειχε κανει πληρη περιγραφη ή ηταν διαφανη η συσκευασια? Ο τελωνειακος ανοιγει κατι μονο παρουσια του παραληπτη, αν θα πρεπει να γινει εκτελωνισμος.

Πάνω στο πακέτο έλεγε car part.Τώρα πώς βρήκαν ότι έχει φανάρια μέσα χωρίς να τους το πει κανείς δεν ξέρω.Ή ανοίξαν κάπως το πακέτο ή το περάσαν από ακτίνες.
Τελικά να τι έγινε.Έγινε αναθεώρηση και από τα 400 € που ήθελαν, το έριξαν στην πραγματικη τιμή του τιμολογίου στα 215 €.Έτσι από τα 104 € που ήθελαν, έδωσα 60.Άργησα άλλες 2 βδομάδες να τα πάρω αλλά μου έγινε μάθημα.Δεν ξαναψωνίζω εκτός ευρώπης.
Πάντως τα φανάρια παιδιά είναι φοβερά.Την αξίζανε τη φασαρία!!!:)

geobest
06-05-2007, 03:35
Καλημέρα και από εμένα ,

θα ήθελα τη βοηθειά σας,

την 1/5/2007 έκανα μία αγορά από την εταιρεία wilcominc ( http://www.wilcominc.net ) στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, η αγορά πληρώθηκε μέσω PayPal, η αξία του προϊόντος ήταν 34,99$, με χρέωσαν επιπλέων 31,55$ μεταφορηκά ( ίσως και προμήθεια του PayPay 3% που τους κρατάει γιατι κανονικά δεν δουλεύουν με PayPal ), το συνολικό ποσό είναι 66,54$ και με την ισοτημία του ευρώ εκείνη τη στιγμή χρεώθηκα 50,21 Ευρώ.

Μου είπαν ότι η αποστολή θα γίνει με USPS Global Express.

Μου έστειλαν Track Number, κάνοντας Tracking το πακέτο βλέπω ότι στις
2/5/2007 ημέρα Τετάρτη έφυγε από την Εταιρεία
..
.. Διαφοροι ενδιάμεσοι σταθμοί
..
5/5/2007 ημέρα Σάββατο έφτασε Ελλάδα.

Label/Receipt Number: xx xx xxxx xx xx
Status: Arrived Abroad

Your item arrived in GREECE at 11:32 AM on May 5, 2007. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.

Θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε .

Από που θα παραλάβω ?
Θα το φέρει Courier ?
Θα έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και θα πάω εγώ να παραλάβω ?

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω Τελωνείο ?

Από τη στιγμή που το βλέπω να έχει ίδη έρθει Ελλάδα από το Σάββατο 5/5/2007 θα το παραλάβω άμμεσα ?
πχ δευτέρα 7/5/2007 ?

όποιος ή όποιοι μπορούν ας μου πούν

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιώργος

Υ.Γ. το πακετο σε μέγεθος πρέπει να είναι κάτι περισότερο από ενα πακέτο τσιγάρα και σε βάρος ούτε 100 γραμμάρια

Dimensions 23 x 76 x 51 mm (HWD)
Weight 73.70 g

Stelaras
06-05-2007, 04:30
Παρακολουθα το tracking status και αν δεις τιποτα custom control κολλημενο για αρκετες ωρες , τοτε να αρχισεις να αγχωνεσαι . Θα ελεγα οτι ειναι μικρη η αγορα και λογω του usps δε συνηθιζετσι να περναν τελωνειο τετοιες περιπτωσεις .
Θα το παραλαβεις απο ΕΛΤΑ τη Δευτερα ή Τριτη στο σπιτι σου.

Arkan
06-05-2007, 10:46
Το τελωνείο μιά και είναι ένας ωραιότατος δημόσιος οργανισμός, έχει δικαίωμα λένε να κρατάει το ο,τιδήποτε με αξία πάνω από 20$.
Αυτό έμαθα μετά από πολύωρες συζητήσεις με τελωνειακούς, με το Ελ.Βελιζέλ., με την Air Post Mail ή κάτι τέτοιο και με ένα κάρο άλλα άτομα.
Και όλα αυτά για 2 βιβλία της ciscopress που αγόρασα 107$, πλήρωσα 117$ σύνολο με τα μεταφορικά από Indianapolis, Memphis, Stutgart, Αθήνα, σπίτι μου, αλλά έχει κολλήσει το πακέτο στο τελωνείο, όπου μου ζητάνε 126€ για την μίζα του τελωνειακού, για την αποθήκη, για ναύλα, για φόρους κι ένα σωρό ακόμη #$^*(*&%($.
1,5 μέρα έκανε να γυρίσει τον μισό κόσμο, και τώρα περιμένω 1 βδομάδα+ για να μου έρθουν...

makio
06-05-2007, 14:03
το πιθανοτερο να ερθει με ΕΛΤΑ χωρις τελωνεια κλπ
γι αυτο καλο ειναι να αποφευγουμε UPS,FEDEX κλπ γιατι κατα 90% περνανε τελωνειο
και προσοχη στα μεταφορικα γιατι μερικοι rednecks χρεωνουν οτι θελουν....

Spyrious
06-05-2007, 14:57
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά απο ευρώπη δεν υπάρχει κανενα προβλημα.Δεν πληρώνεις τελωνεία και τέτοια,ετσι δεν είναι;

viper
06-05-2007, 17:02
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά απο ευρώπη δεν υπάρχει κανενα προβλημα.Δεν πληρώνεις τελωνεία και τέτοια,ετσι δεν είναι;

ΟΧΙ!!!:083:

dark22
07-05-2007, 06:59
Κάτι το οποίο έχω ψάξει και μπορώ να πω με σιγουριά είναι το εξής... όταν στα δέματα στέλνονται σαν γράμματα τότε δεν περνάνε τελωνείο αλλά μπαίνουν απευθείας στην χώρα... Με λίγα λόγια όταν σου στείλουν κάτι από Αμερική καλό είναι να ζητάς να σταλεί σαν letter και όχι σαν parcel... έτσι τα ΕΛΤΑ δεν το στέλνουν τελωνείο αλλά γίνετε απευθείας διανομή... Μου έχουν στείλει κάρτες από Αμερική οι οποίες έγραφαν αξία επάνω στο πακέτο 100$ και δεν πλήρωσα τίποτα άσε που ήρθαν σε πέντε μέρες...
Στο γράμμα βέβαια υπάρχει ένας περιορισμός μέχρι δύο κιλά maximum... σχεδόν πάντα οτιδήποτε πάνω από δύο κιλά στέλνετε σαν δέμα... εκτός και αν είναι πχ τρία κιλά και γράφει πάνω αυτός που το στέλνει ότι δεν τεμαχίζεται...

viper
07-05-2007, 11:30
Κάτι το οποίο έχω ψάξει και μπορώ να πω με σιγουριά είναι το εξής... όταν στα δέματα στέλνονται σαν γράμματα τότε δεν περνάνε τελωνείο αλλά μπαίνουν απευθείας στην χώρα... Με λίγα λόγια όταν σου στείλουν κάτι από Αμερική καλό είναι να ζητάς να σταλεί σαν letter και όχι σαν parcel... έτσι τα ΕΛΤΑ δεν το στέλνουν τελωνείο αλλά γίνετε απευθείας διανομή... Μου έχουν στείλει κάρτες από Αμερική οι οποίες έγραφαν αξία επάνω στο πακέτο 100$ και δεν πλήρωσα τίποτα άσε που ήρθαν σε πέντε μέρες...
Στο γράμμα βέβαια υπάρχει ένας περιορισμός μέχρι δύο κιλά maximum... σχεδόν πάντα οτιδήποτε πάνω από δύο κιλά στέλνετε σαν δέμα... εκτός και αν είναι πχ τρία κιλά και γράφει πάνω αυτός που το στέλνει ότι δεν τεμαχίζεται...

Αυτό που λες μπορεί να γίνει μόνο για μικρά αντικείμενα και το πολύ μέχρι μεγέθους μιας vga card.Πάντως χωρίς να το έχω ψάξει πιο πολύ, απορώ πόσο ζυγίζουν οι σημερινές 8800 gtx, που είναι εντελώς γομάρια και άρα χρειάζονται καλύτερο κουτί για μεταφορά και άρα πας στην κατηγορία πακέτου, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Πάντως το καλύτερο είναι να αποφεύγεται η αγορά πραγμάτων που μπορεί να περάσουν τελωνείο.

dark22
07-05-2007, 13:27
Αφού λέω μέχρι δύο κιλά...