PDA

View Full Version : Σύγκρουση ελληνικού F-16 με τουρκικό μαχητικό νοτιοανατολικά της Καρπάθου

nickthegreek21
23-05-2006, 19:41
http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/708539_b.jpg

Αθήνα
Τελευταία ενημέρωση 18:05
Ελληνικό μαχητικό αεροσκάφος F-16 συγκρούστηκε με τουρκικό F-16 στο Αιγαίο, νοτιοανατολικά της Καρπάθου, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αναχαίτισης του τουρκικού αεροσκάφους. Συνεχίζονται έρευνες για τον εντοπισμό του Έλληνα πιλότου.

Το τουρκικό μαχητικό είχε πραγματοποιήσει παραβίαση του ελληνικού εναέριου χώρου, το ελληνικό μαχητικό «είχε πάρει την ουρά του», όπως λέγεται στη γλώσσα των πιλότων, τα δύο αεροσκάφη ήρθαν πολύ κοντά και η σύγκρουση, σε ύψος 27.000 ποδών, ήταν αναπόφευκτη.

Το πρωτοφανές συμβάν έγινε γνωστό, έπειτα από την πληροφορία που έδωσε ο πιλότος αεροσκάφους των αιγυπτιακών αερογραμμών και της πτήσης 797 από Κάιρο για Βιέννη. Όπως είπε στο Κέντρο Ελέγχου Περιοχής Αθηνών, ενώ πετούσε στα 34.000 πόδια, είδε μια λάμψη, κατά την εκτίμησή του 2.000 πόδια κάτω από αυτόν.

Στην περιοχή έσπευσαν σωστικά συνεργεία για τον εντοπισμό των δύο πιλότων, για τους οποίους οι πληροφορίες ανέφεραν ότι πρόλαβαν να χρησιμοποιήσουν τους μηχανισμούς αυτόματης εκτίναξης. Στις έρευνες μετείχαν και τρία τουρκικά Super Puma.

Πληροφορίες από το τουρκικό τηλεοπτικό δίκτυο NTV και το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters ανέφεραν ότι εμπορικό πλοίο με σημαία Παναμά περισυνέλεξε τον Τούρκο πιλότο, Χαλίλ Ιμπραχίμ Οζντεμίρ, σε απόσταση περίπου 100 μιλίων από τις τουρκικές ακτές.

Η είδηση επιβεβαιώθηκε τόσο από το τουρκικό Γενικό Επιτελείο Ενόπλων Δυνάμεων όσο και από το ελληνικό υπουργείο Εθνικής Αμυνας. Το Πεντάγωνο ανέφερε ότι ο Τούρκος πιλότος περισυνελέγη από το παναμέζικο εμπορικό πλοίο «Gas Century» της εταιρείας Yamamaru, ιαπωνικών συμφερόντων.

Ο Τούρκος πιλότος ωστόσο αρνήθηκε να ανέβει στο ελληνικό Super Puma, που έσπευσε για να τον μεταφέρει σε ελληνικό νοσοκομείο. Στη συνέχεια επιβιβάστηκε σε τουρκικό ελικόπτερο, που έφτασε στο σημείο. Σε συνεχή επαφή βρίσκονται τα Γενικά Επιτελεία Ελλάδας και Τουρκίας.

«Ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών Αμπντουλάχ Γκιουλ επικοινώνησε τηλεφωνικά με την υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη. Οι δύο υπουργοί Εξωτερικών εξέφρασαν τη λύπη τους για το συμβάν και έμειναν σύμφωνοι ότι το συμβάν δεν θα πρέπει να επηρεάσει την επιδίωξη και των δύο χωρών για βελτίωση των σχέσεών τους» αναφέρεται σε ανακοίνωση του ελληνικού υπουργείου Εξωτερικών.

«Το επεισόδιο έγινε στο διεθνή εναέριο χώρο» ανέφερε αργότερα ο Tούρκος υπουργός Εξωτερικών στους δημοσιογράφους. «Τηλεφωνική συνομιλία είχαν και οι δύο αρχηγοί ΓΕΕΘΑ» είπε, προσθέτοντας: «Προσπαθούμε να αυξήσουμε τα Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης, για να εμποδίζονται ακριβώς τέτοια πράγματα».

Ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ επισημαίνει ότι η σύγκρουση έγινε «21 ναυτικά μίλια νοτιοανατολικά της νήσου Καρπάθου, εντός του FIR Αθηνών». Αντίστοιχα, το τουρκικό Γενικό Επιτελείο Ενόπλων Δυνάμεων, αλλά και το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών, αναφέρει ότι η σύγκρουση των δύο αεροσκαφών έγινε «στο διεθνή εναέριο χώρο, 35 μίλια νοτίως της Ρόδου».

Στην ανακοίνωση του τουρκικού υπουργείου Εξωτερικών αναφέρεται ότι είναι σώος ο Τούρκος πιλότος και σημειώνεται: «Με λύπη πληροφορούμαστε ότι ο Έλληνας πιλότος έχασε τη ζωή του».

Τόσο από τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης όσο και σε ανακοίνωση του τουρκικού Γενικού Επιτελείου επιβεβαιώνεται ότι το τουρκικό μαχητικό είναι F-16, που απογειώθηκε από την 9η κύρια βάση στο Μπαλικεσίρ και το αεροσκάφος ανήκε στην 192 Μοίρα. Ελληνικά μέσα ενημέρωσης μετέδωσαν αρχικά ότι το τουρκικό αεροσκάφος ήταν φωτογραφικό, τύπου RF-4.

Στην ανακοίνωση του τουρκικού Γενικού Επιτελείου Ενόπλων Δυνάμεων αναφέρεται ακόμη ότι ελληνικά πολεμικά αεροσκάφη παρεμπόδισαν στις 12:48 τουρκικά αεροσκάφη «που εκτελούσαν εκπαιδευτική πτήση στο διεθνή εναέριο χώρο του Αιγαίου και της Μεσογείου».

Εσπευσμένη επιστροφή Μπακογιάννη στην Αθήνα

Ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος, τηρώντας, όπως διευκρίνισε, σαφείς επιφυλάξεις για την ακρίβεια των πληροφοριών που μετέφερε (καθώς το γεγονός είχε συμβεί λίγα λεπτά νωρίτερα), ανακοίνωσε στην ενημέρωση των πολιτικών συντακτών τη σύγκρουση ενός ελληνικού και ενός τουρκικού αεροσκάφους στην περιοχή νότια της Καρπάθου.

«Ελληνικά μέσα διάσωσης, ένα ελικόπτερο Super Puma και πλωτά μέσα, προσεγγίζουν το σημείο όπου συνέβη η σύγκρουση» είπε ο κ. Αντώναρος, σημειώνοντας ότι «προφανώς έγινε μια προσπάθεια αναχαίτισης τουρκικού μαχητικού αεροσκάφους».

«Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα δυσάρεστο γεγονός» συμπλήρωσε, τονίζοντας ότι ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, που βρίσκεται στο Παρίσι, ενημερώθηκε άμεσα, και ότι δεν υπάρχει κάποια σκέψη άμεσης επιστροφής του από τη γαλλική πρωτεύουσα. Τροποποιήθηκε ωστόσο το πρόγραμμά του, προκειμένου να ενημερώνεται διαρκώς για τις εξελίξεις.

«Δεν έχω ακόμα πλήρη εικόνα του γεγονότος» δήλωσε από το Ελσίνκι η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, η οποία επρόκειτο να μεταβεί στο Παρίσι, αλλά τελικά επέστρεψε εσπευσμένα στην Αθήνα.

Η είδηση έκανε αμέσως το γύρο του κόσμου και μεταδόθηκε από τα διεθνή μέσα ενημέρωσης.

news.in.gr

nickthegreek21
23-05-2006, 19:44
είναι ατύχημα ?
Ο τουρκάλας πως και την γλίτωσε ?
Τι δουλειά είχαν για [you]ακόμα μια φορα [/U]πάνω από το αιγαίο ?
Γιατί πούλησε μαγκιά ο τύπος μόλις ήρθαν να τον μαζέψουν οι δικοί μας με το Super Puma ?:070:

Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλα είμαι Έλληνας του εξωτερικού και μισος Κύπριος, οποτε με πονάει το θέμα.

17n
23-05-2006, 19:55
κριμα ο πιλοτος μας το ακουσα στο ραδιοφωνο.θελουν να μπουν στην Ε.Ε παλιο σ....... α..........τα πηρα ασχημα!

nickthegreek21
23-05-2006, 20:18
Έτσι όπως πάμε θα βάλουμε και τι ΒOΡΕΙΑ KOPEA στην ΕΕ !

17n
23-05-2006, 20:47
και η υπουργος εξωτερικων συμφωνει να μπει η τουρκια στην ΕΕ.Τι να πω ελεος καποια στιγμη

_daemon_
23-05-2006, 20:53
Γυναίκα είναι η υπουργός εξωτερικών, Ντόρα Μπακογιάννη.

Necro{Demon}
23-05-2006, 21:21
Και γω τα άκουσα τα νέα.... είναι άξιο απορίας πως τη πλήρωσε πάλι ο Έλληνας... Απλά ας προσευχηθούμε όλοι :(

nickthegreek21
23-05-2006, 21:44
H Nτόρα κράτησε χαμηλούς τόνους .. μη χ***.

17n
23-05-2006, 21:49
παει ενας ανθρωπος για το τιποτα!

_daemon_
23-05-2006, 21:56
H Nτόρα κράτησε χαμηλούς τόνους .. μη χ***.
Δηλαδή θα προτιμούσες να γινόταν κανά επεισόδιο και να σκοτώνονταν και άλλοι άνθρωποι;:112:

ea6gka
23-05-2006, 21:57
Δηλαδή θα προτιμούσες να γινόταν κανά επεισόδιο και να σκοτώνονταν και άλλοι άνθρωποι;:112:

και εσενα ποιος σου ειπε οτι αμα κρατησει χαμηλους τονους δε θα σκοτωθουνε αλλοι? :112:

soulclaimer
23-05-2006, 22:11
Εμενα με νευρίασε το οτι ο Τουρκος πηγε να το παίξει Terminator...

stavpal
23-05-2006, 22:11
είναι τραγικό και τρελό

17n
23-05-2006, 22:16
σιγα σιγα πρεπει να ανεβαζουμε τονο της φωνης μας αλλιως δεν μας βλεπω καλα θα γινουμε του κλωτσου και του μπατσου.δεν παει καλα η χωρα:092:

Falcon1
23-05-2006, 22:16
Παιδιά και εμένα με νευριάζουν πάρα πολύ αυτά...
Πρέπει να δώσουμε τέλος σε όλες τις παραβιάσεις στο Αιγαίο.
Αλλά άμα έχεις ηλίθιους πολιτικούς και ηλίθιους Αμερικάνους και Εβραίους να τους κατευθύνουν, πού να δεις προκοπή ????

_daemon_
23-05-2006, 22:17
και εσενα ποιος σου ειπε οτι αμα κρατησει χαμηλους τονους δε θα σκοτωθουνε αλλοι? :112:
Καλύτερο να ελπίζεις για το καλύτερο παρά να είσαι σίγουρος ότι κάτι κακό θα συμβεί...

NGF
23-05-2006, 22:18
γιατι εμενα μου ακουγεται παραξενο ολο αυτο. Ο ελληνας που σηκωθηκε για αναχαιτηση εξαφανιστηκε. Εμενα παντος με αυτους τους ****τουρκους κατι μου βρομαει σχετικα με το περιστατικο. Εχουν πολυ συμπαθεια σε μας για αυτο ψαχνουν αφορμη.... αμα δεν ξερουν τι να κανουν λενε να κανουν μια παραβιαση του εναεριου χωρου της Ελλαδας και δεν ειναι καθολου λιγες οι φορες

17n
23-05-2006, 22:23
την καραχασαν την ξερετε την τουρκαλα που παει να γινει πολιτικος στην ελλαδα,εξω ρε!!παντα απο πισω κρυβονται αβραιοι παντου βαζουν το χερακι τους

soulclaimer
23-05-2006, 22:34
την καραχασαν την ξερετε την τουρκαλα που παει να γινει πολιτικος στην ελλαδα,εξω ρε!!παντα απο πισω κρυβονται αβραιοι παντου βαζουν το χερακι τους

Αυτό είναι η μλκ του πασοκ που πηγε να δημιουργήσει σκανδαλο μεσα στη χωρα.

Falcon1
23-05-2006, 22:37
Βασικά δεν πάει μόνη της να γίνει πολιτικός, ένας ******* έλληνας(θεωρητικά έλληνας) την πρότεινε να γίνει

EDIT: καλό, τα αστεράκια τα έβγαλε μόνο του

17n
23-05-2006, 22:38
Αυτό είναι η μλκ του πασοκ που πηγε να δημιουργήσει σκανδαλο μεσα στη χωρα.
αυτη προσπαθει να μπει στην πολιτικη για να μαθει πληροφοριες της χωρας μας

soulclaimer
23-05-2006, 23:08
kala και ο βουλευτής της ΝΔ που πηγε και είπε ολα τα εσωτερικα μας σε επιτροπή στην Τουκία?
Εχουν τους ανθρωπους τους οι Τουρκοι δε θελουν την τροφαντη μουσουλμάνα για να τους πεί τι γίνεται.

Falcon1
23-05-2006, 23:19
Βασικά ΟΛΟΙ οι πολιτικοί στην Ελλάδα(ή πλέον χώρα συγκέντρωσης αλλοδαπών) είναι πάρ'τον ένα και βάρα τον άλλο...

ea6gka
23-05-2006, 23:23
Βασικά ΟΛΟΙ οι πολιτικοί στην Ελλάδα(ή πλέον χώρα συγκέντρωσης αλλοδαπών) είναι πάρ'τον ένα και βάρα τον άλλο...

βαθυστοχαστο ποστ. Για πες μας ρε φιλαρακι , ποιος τους εκλεγει?

επισης πατριωταρες οταν πατε φανταρακια , θα δουμε κανα θρεντ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΑΙΔΙΑ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΟΥΦΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΥΝΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΧΙΧΙΧΙ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΟΡΙΣΤΩ και αλλα κορυφαια ????????????

ή ,ηπως εχετε κλεισει απο τωρα , θητεια στο δωματιακι σας? :051:

DarthVader
23-05-2006, 23:25
Νομίζω ότι έχετε ξεφύγει λίγο από το θέμα του thread. Επειδή τη θητεία μου την έκανα στην Π.Α. και μάλιστα σε γραφείο ανώτατου αξιωματούχου να σας πω ότι ανα πάσα στιγμή το τι γίνεται στον εναέριο χώρο είναι άμεσα γνωστό τόσο στην Π.Α. από το ΕΚΑΕ στη Λάρισα όσο και στο ΝΑΤΟ μέσω του Συμμαχικού Στρατηγείου. Το ίδιο συμβαίνει και στον εναέριο χώρο της Τουρκίας. Το τι έγινε είναι λοιπόν γνωστό και στις τρεις πλευρές (Ελλάδα, Τουρκία, ΝΑΤΟ).
Το τι αποκρύπτεται όμως και τι φτάνει στα δικά μας αυτιά είναι άλλο θέμα.

Υ.Γ. Να πω επίσης ότι κατά το 2000 (αν θυμάμαι καλά είχε γίνει θέμα) είχε πέσει ένα τουρκικό αεροπλάνο υποτίθεται από ατύχημα και τότε ο πιλότος του είχε διασωθεί από εμάς. Έτσι είπαν επίσημα στα ΜΜΕ. Γιατί εκείνη τη μέρα δικό μας F-16 επέστρεψε με ένα πύραυλο λίγότερο στην 110ΠΜ(Πτέρυγα Μάχης). Το όλο ζήτημα ήταν γνωστό τόσο σε εμάς όσο και στην Τουρκία, αλλά κουκουλώθηκε και αποό τους δύο σαν ατύχημα.

Falcon1
23-05-2006, 23:25
Φίλε μου, εγώ είμαι ΥΠΕΡ της στρατιωτικής θητείας και όσο για το ποιός τους ψηφίζει, σε πληροφορώ ότι εγώ είμαι με το Βορίδη(είπαμε όλοι είναι για πέταμα αλλά πάντα ψάχνεις το καλύτερο) ή και με τη ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ άν είναι ανάγκη

ea6gka
23-05-2006, 23:27
Φίλε μου, εγώ είμαι ΥΠΕΡ της στρατιωτικής θητείας και όσο για το ποιός τους ψηφίζει, σε πληροφορώ ότι εγώ είμαι με το Βορίδη(είπαμε όλοι είναι για πέταμα αλλά πάντα ψάχνεις το καλύτερο) ή και με τη ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ άν είναι ανάγκη

φαινεται εψαξες πολυ να το βρεις το καλυτερο.

Falcon1
23-05-2006, 23:29
για πες μας εσύ κάτι καλύτερο.
το θείο με τις γνωριμίες στη ΝΔ που θα σε βάλει στο δημόσιο?

mikelamar
23-05-2006, 23:46
Για άλλη μια φορά οι Έλληνες αποδείχτηκαν κότες λυράτες...αλλά όχι γιατί δε μπορούσαν/ήθελαν να πάρουν τον Τούρκο από το βαπόρι ούτε και φοβήθηκαν επειδή ήταν μάγκας και είχε όπλο, αλλά επειδή τέτοια εντολή πήραν από επάνω...(Ντόρα Μητσοτάκη και ακόμα παραπάνω)...διότι τη στιγμή που ο Τούρκος αρνήθηκε να πάει μαζί τους είχαν το δικαίωμα να τον πάρουν δια της βίας ακόμα και να τον εκτελέσουν επιτόπου και να τον στείλουν πακέτο από κει που ήρθε(και αυτά δε τα λέω έτσι αλλά ούτε και θα κάτσω να αναλύσω τις διεθνής συνταγματικές διατάξεις και τους νόμους περί εναέριου χωρού και υδάτων...απλά να σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για ξένο κατάσκοπο είτε ήταν Τούρκος είτε ήταν Γερμανός Γάλλος Ιταλός κτλ.)...και θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει Έλληνας που δεν ντρέπεται για την αντίδραση της χώρας μας σε αυτό το θλιβερό συμβάν, πόσο μάλλον οι Έλληνες που πήγαν να τον παραλάβουν.
Αυτοί οι κύριοι από πάνω ανεξάρτητος χρώματος/κόμματος...θα παραδώσουν μια διπλωμένη ελληνική σημαία στην οικογένεια του πιλότου και θα έχουν το θράσος να κοιτάξουν στα μάτια, αυτούς τους ανθρώπους και να πουν ότι λυπούνται...αίσχος.
Τελειώνοντας, επειδή θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο το πρωί για το θέμα, ας σκεφτούμε όλοι τη ψυχολογία του Έλληνα φαντάρου/πιλότου η όποιου υπηρετεί στον ελληνικό στρατό...όταν Μητέρα πατρίδα δεν μπορεί να προστατέψει τα ίδια της τα παιδιά για πολλοστή φορά...για το λόγω αυτό και για άλλους πολλούς ώρες ώρες αυτοί οι «κύριοι» με κάνουν και ντρέπομαι που είμαι Έλληνας αλλά προσπαθώ και καταφέρνω να διώξω αυτό το συναίσθημα γρήγορα...και σκέφτομαι ότι καμία κουφάλ_ δεν θα με κάνει ποτέ να αρνηθώ αυτό που είμαι...ένας ελευθέρα σκεπτόμενος άνθρωπος με υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα όπως η ελευθερία του λόγου...που δε θα πάψω ποτέ να αγαπώ τη πατρίδα μου και δε θα αρνηθώ ποτε την ιστορία μου.

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του Έλληνα πιλότου...

cv01302
24-05-2006, 02:20
Πάμε για άλλο ένα κουκούλωμα με λίγα λόγια..

1) Η αναχαίτιση γίνεται πάντα με δύο μαχητικά (σύμφωνα με την εναέρια στρατιωτική πολιτική). Οκ, το ένα δικό μας συγκρούστηκε. Το άλλο? Γιατί δεν λέει ο άλλος πιλότος τί συνέβη, παρά περιμένουν τις λεγόμενες 72 ώρες για "πόρισμα"? Τόσο κρατάει η "διδασκαλία" του πιλότου, ώστε να μπορεί να πει αυτά που θέλουν να πει?
2) Είπαν πως υπήρχε φωτογραφικό (κατασκοπευτικό επομένως) τουρκικό αεροπλάνο. Ευτυχώς που βγήκαν οι "φίλοι" μας οι Τούρκοι και το διέψευσαν. Διότι ξέρετε, λένε την αλήθεια. Αν ήταν όντως κατασκοπευτικό, θα το λέγανε. . . . .
3) "..100 μιλίων από τις τουρκικές ακτές", σύμφωνα με το τουρκικό τηλεοπτικό δίκτυο NTV και το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters. Για ποιο χώρο επομένως μιλάμε? Προφανώς όχι τουρκικό (εδώ είμαστε στο casius belli για τα 6/12 μίλια, καμμία σχέση με τα...100). Βέβαια, το τουρκικό υπ. εξ. και το τουρκικό Γενικό Επιτελείο Ενόπλων Δυνάμεων μιλάνε για διεθνή εναέριο χώρο, 35 μίλια νοτίως της Ρόδου. Τώρα, αν αυτό το σημείο συμπίπτει με τα 100 μίλια από τις τουρκικές ακτές, θέλει ψάξιμο. Το αποτέλεσμα όμως δεν αλλάζει: Δεν είχαν καμμία δουλειά τα τρία τουρκικά αεροπλάνα πάνω από το FIR μας και προφανέστατα έξω από το δικό τους.
4) Γιατί αφέθηκε ο τούρκος πιλότος να πάει στην χώρα του, τη στιγμή που είναι ύποπτος για "εναέρια" δολοφονία? Ίσως άκυρος όρος, αλλά γεμάτος νόημα.

Και τώρα στους δικούς μας
1) Το ότι δεν γύρισε ο Πρωθυπουργός από το ταξίδι στο Παρίσι διότι το θέμα δεν ήταν και τόσο σημαντικό (εμμέσως πλην σαφώς), αλλά (ενδεχόμενη) άδραξη τέτοιας "ευκαιρίας" από αντιπολίτευση αποδεικνύει για άλλη μια φορά την σαπίλα αυτών που μας κυβερνάνε-αντιπολιτεύουν.
2) Και συνεχίζω, διότι δεν μπορώ να το χωνέψω. Αντί να έρθει κατευθείαν από την "εξορία", γίνονται και τέτοιου είδους δηλώσεις? Πάλι καλά που η Ντόρα ήρθε από το Ελσίνκι ευσπευσμένα, μπορεί και να αναγκάστηκε όμως, αφού ήταν προγραμματισμένη η άφιξή της στο Παρίσι. Οι δηλώσεις ήταν ακριβώς οι ίδιες, μία μέρα μετά την εκλογή του Bush για αναγνώριση των σκοπίων ως Μακεδονία. "Θέλει ψυχραιμία και ηρεμία". Χαλαρά και ωραία, no worries!
3) Κάποιος πατέρας, κάποια μάνα, ενδεχομένως και κάποια αδέλφια ή σύζυγος ή παιδιά μπορεί να έχουν χάσει τον κοντινό τους άνθρωπο. Ή μήπως ήταν ξαδερφός σου? Ή φίλος σου? Εκτός του ότι δεν ξέρουμε ακόμα το όνομά του (μα τόσο πολύ κρατάει το μαγείρεμα? 72 επίσημες ώρες?), δεν έχουν την τσίπα πάνω τους να το βγάλουν (λές και είναι τόσο δύσκολο να κοιτάξουν το flight log). Εδώ δεν ξέρουμε καν αν είναι ζωντανός ή όχι (βέβαια, για να λένε οι τούρκοι πως λυπούνται για τον χαμό, "κάτι" ξέρουν παραπάνω). Περιμένουν(μ)ε το επίσημο παραμυθάκι - μπάλωμα.
4) Για αυτόν τον λόγο το ευρωβαρόμετρο τοποθετεί την εμπιστοσύνη στους πολιτικούς στο μόλις 17% . Speaking of, άντε το θέμα να πηγαίνει στο Ευρωκοινοβούλιο, να πάρουν ένα ακόμη αρνητικό για την ένταξή τους.
5) Διότι έχω χάσει το μέτρημα από αυτά που έχουν δώσει (ή έχουν υποχωρήσει) ή θα δώσουν οι Τούρκοι για να μπουν Ευρώπη (μου θέλουν να βάζουν εκείνοι όροι, λες και χάρη μας κάνουν). . . . . Αλλά είπαμε, CASIUS BELLI. . . .

Γιάννης
24-05-2006, 02:39
Πάλι τα ίδια με την Τουρκία...

Αν τελικά θεωρούμε την ειρήνη (με 4 κατά μέσο όρο νεκρούς πιλότους το χρόνο δεν ξέρω και αν λέγεται ειρήνη αλλά έστω), σημαντικότερο αγαθό από την εθνική κυριαρχία/αξιοπρέπεια και από την εδαφική ακεραιότητα (+εναέριο χώρο κτλ) τότε γιατί να μη δώσουμε στους Τούρκους το ΟΚ σε αυτά που ζητάνε να μας αφήσουν και ήσυχους; Αφού είμαστε τόσο κότες και βασιζόμαστε στη λογική <<σκοτώθηκε ένας, ας μην σκοτωθούν κι άλλοι>> τότε αυτά θα συνεχίζονται με όλο και χειρότερες για μας συνέπειες.

Και ποια είναι η λύση θα μου πείτε; Εδώ είναι το δύσκολο αλλά ποιος έχει όρεξη τώρα; Αφού τη βγάζουμε καθαρή με 3-4 πιλότους το χρόνο και κανά δυο αυτοκτονημένους φαντάρους στα σύνορα... καλά πάμε... Και φυσικά να μην ξεχνάμε να γκρινιάζουμε για τους φταίχτες (ποιοι είναι άραγε; πάντως όχι εμείς ε; ) από τη μία αλλά και για τις μεγάλες αμυντικές <<σπατάλες>> από την άλλη που θα μπορούσαν λέει να γίνουν σχολεία, νοσοκομεία μπλα μπλα μπλα

Ας είναι καλά οι Γιωτάδες/ανυπότακτοι πολιτικοί μας και πάνω από όλα εμείς που τους στηρίζουμε... (εγώ πάντως δεν τους στηρίζω αλλά τέσπα)

Πάνω από όλα κρίμα για το παλικάρι αν όντως σκοτώθηκε...

cakrit
24-05-2006, 08:59
Εγώ θα ξεκινήσω απαντόντας γενικά σε μερικά σημεία που είδα σε αυτό το Thread.
1) Ο τούρκος πιλότος ήταν πάνο σε πλοίο με σημαία Παναμά. Άρα και σε ΕΔΑΦΟΣ ΠΑΝΑΜΑ. Το σε ποιον θα τον παρέδιδαν ήταν καθαρά απόφαση του καπετάνιου του πλοίου. Καμία σχέση με Ελληνικές ή τουρκικές αρχές. Το οτι οι Τούρκοι ζήτησαν άδεια/έγκριση για να τον παραλάβουν από τις ελληνικές αρχές είναι κάτι θετικό καθώς δεν ήταν υποχρεωμένοι σε καμία περίπτωση να ζητήσουν.
2) Στο ερώτημα γιατί ο Ελληνας και όχι ο Τούρκος. Δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε πως έγινε η σύγκρουση. Αν αυτό που ακούστηκε είναι αληθές, το οτι δηλαδή το τουρκικό μαχητικό ήρθε σε επαφή με το κοκπιτ του ελληνικού, τότε είναι ξεκάθαροι οι λόγοι που οδήγησαν στο θάνατο του Έλληνα πιλότου. Πιστεύω οτι ήταν σύγκρουση, καθώς ακούστηκε μόνο μία έκρηξη... Με μία έκρηξη ο μόνος τρόπος να "πέσουν" 2 αεροσκάφη, είναι σύγκρουση. Μην ξεχνάτε για τί ταχύτητες μιλάμε σε εναέρια (εικονική ή μη) αερομαχία.
3. Σχετικά με τους χαμηλούς τόνους. Δηλαδή ρε παιδιά τι θέλετε? να παίξουμε το παιχνίδι των τούρκων στρατηγών και να εμπλακούμε σε πόλεμο? Και για σκεφτείτε που θα καταλήξει ένας πόλεμος 2-3 ημερών.. πιθανότατα στο να χάσουμε μερικά εδάφη, μερικούς 100δες νέους, και να ψάχνουμε γιατί οι σύμμαχοι δεν έκαναν το ένα και το αλλο.

apostolt
24-05-2006, 09:29
Μειον ενας ανθρωπος, μειον ενα πανακριβο αεροπλανακι.
Στεναχωριεμαι μονο με το γεγονος οτι μας κοροιδευανε χθες ολη μερα λεγοντας οτι ο πιλοτος μπορει να ειναι ζωντανος.Αν δεν κανω λαθως και αν θυμαμαι καλα απο τοτε που ασχολιομουν με τα αεροπλανα οταν ενας πιλοτος κανει eject και πεσει στην θαλασσα τοτε ενεργοποιειται ενας πομπος εντοπισμου .Δεν ακουσα τιποτα τετοιο ομως.Πιστευω οτι πηγε στον μπατο το plane μαζι με τον πιλοτο.Σιγουρα ο το αλλο μαχητικο στο ζευγαρι ξερει τι εγινε αλλα δεν θα πει κανεις την αληθεια......

stavpal
24-05-2006, 09:37
παιδιά εμένα δεν μ'αρέσει καθόλου αυτή η ιστορία (μην το πάρετε στραβά, δεν το θεωρώ "ιστορία",ήταν ένα τραγικό ατύχημα).
Απλώς είναι πολλά πράγματα που δε μου αρέσουν καθόλου
-γιατί δεν ήθελε ο Τούρκος πιλότος να μπεί στο ελληνικό ελικόπτερο? Δεν ήταν τουρκικά ύδατα εκεί...
κτλ...

cakrit
24-05-2006, 09:45
Μειον ενας ανθρωπος, μειον ενα πανακριβο αεροπλανακι.
Στεναχωριεμαι μονο με το γεγονος οτι μας κοροιδευανε χθες ολη μερα λεγοντας οτι ο πιλοτος μπορει να ειναι ζωντανος.Αν δεν κανω λαθως και αν θυμαμαι καλα απο τοτε που ασχολιομουν με τα αεροπλανα οταν ενας πιλοτος κανει eject και πεσει στην θαλασσα τοτε ενεργοποιειται ενας πομπος εντοπισμου .Δεν ακουσα τιποτα τετοιο ομως.Πιστευω οτι πηγε στον μπατο το plane μαζι με τον πιλοτο.Σιγουρα ο το αλλο μαχητικο στο ζευγαρι ξερει τι εγινε αλλα δεν θα πει κανεις την αληθεια......
Απο όσο θυμάμαι και εγώ φίλε μου ο πομπός ενεργοποιητε χειροκινητα στην ξηρά και αυτόματα σε επαφή με νερό. Απλά πιστεύω οτι πάντα ελπιζουν οτι θα υπάρχει κάποια βλαβη...
Όσο για το οτι ξέρουν... και απο τα ραντάρ γνωρίζουν ακριβώς τι έγινε.. το θέμα είναι οτι ποτέ δεν θα μαθουμε ακριβώς τι έγινε.. όπως και σε όλα τα "αεροπορικά ατυχήματα" σε εμπλοκές με τουρκους... και μιλάω και απο τις 2 πλευρές

chaos
24-05-2006, 13:22
Παιδια υπαρχει και μια αλλη εκδοχη.
Μην την απορριψετε χωρις σκεψη διοτι παρομοιο πραγμα εχει συμβει σε πολεμους και αερομαχιες στο εξωτερικο.

Υπαρχει το ενδεχομενο το δικο μας F-16 να κατερριψε το τουρκικο και απο την εκρηξη το ωστικο κυμα ή τα συντριμια τα προερχομενα απο το τουρκικο να προκαλεσαν την πτωση του δικου μας αεροσκαφους.Εχει ξανασυμβει αυτο στο παρελθον στο εξωτερικο σε κλειστες αερομαχιες .Οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες και ο αναγκαιος φορτος των G προς αποφυγη προβληματων πολυ μεγαλος καθιστωντας οποιαδηποτε ελιγμο για την αποφυγη των συντριμιων του καταρριφθεντος αεροσκαφους εκτος του φακελου πτησης ακομη και ενος μαχητικου.

cakrit
24-05-2006, 13:33
Σε αυτη την περίπτωση ομως θα είχαμε 2 απανοτές εκρήξεις και οχι μία.
όπως είπα και παραπάνω το μόνο που θα μάθουμε θα είναι η επίσημη εκδοχή και όχι η αλήθεια... και ίσως έτσι να είναι και καλύτερα

chaos
24-05-2006, 13:43
Σε αυτη την περίπτωση ομως θα είχαμε 2 απανοτές εκρήξεις και οχι μία.
όπως είπα και παραπάνω το μόνο που θα μάθουμε θα είναι η επίσημη εκδοχή και όχι η αλήθεια... και ίσως έτσι να είναι και καλύτερα
Οχι δεν ειναι απαραιτητο αυτο εαν για παραδειγμα συντριμια του τουρκικου αεροσκαφους εισηλθαν στον κινητηρα του δικου μας μαχητικου.
Εξαλλου και η εκρηξη ειναι πολυ υποπτη ουτως ή αλλως.
Δυο μαχητικα που συγκρουονται στον αερα δεν εκρηγνυνται ευκολα.Διοτι η σχετικη των ταχυτητα ειναι πολυ μικρη εφοσον εχουν εμπλακει σε αερομαχια.Συνηθως οταν μαχητικα συγκρουονται (Οπως συμβαινει τον τελευταιο καιρο συχνα στους Τουρκους δεικνυοντας το υψηλο επιπεδο εκπαιδευτικης δραστηριοτητας καθως και την σκληροτητας της)απλως πεφτουν λογω απωλειας αεροδυναμικης στηριξης εξαιτιας της κρουσης.

cakrit
24-05-2006, 13:50
Οχι δεν ειναι απαραιτητο αυτο εαν για παραδειγμα συντριμια του τουρκικου αεροσκαφους εισηλθαν στον κινητηρα του δικου μας μαχητικου.
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν 2 εκδοχές. 1η είναι απλά να σβήσει η μηχανη, και η δευτερη να εκραγει ο κινητήρας. Στην 2η οπως καταλαβαίνεις και πάλι θα υπήρχε έκρηξη (και πιθανός θάνατος του πιλοτου στον αέρα). Στην πρώτη όμως ο πιλότος προσπαθει να επανεκινήσει τον κινητήρα, στελνει σήμα κινδύνου και σε περίπτωση που δεν εκκινήσει ο κινητήρας εκτινάσεται.. Έχει αρκετο χρόνο για τις παραπάνω διαδικασίες.
Αυτο που με κανει να πιστεύω οτι δεν υπήρχε κατάριψη είναι το γεγονός οτι υπήρχαν ακόμα 2 μαχητικά στην εμπλοκή. Σε περίπτωση κατάριψης δεν πιστεύω οτι θα καθόντουσαν οι wingman και θα κοιτούσαν.

Τέλος υπάρχει η περίπτωση από κατάριψη τα συντρίμια να προσκρούσουν στο κοκπιτ και να σκοτώσουν τον πιλότο, αλλά οι πιθανότητες είναι πραγματικά πολύ μικρές.

Σε αυτό που συμπλήρωσες, συμφωνώ απόλυτα.. αλλά μιλάμε για μία έκρηξη.. ΄δεν είναι απόλυτο οτι έγιναν τα αεροσκάφη συντρίμια στον αέρα...

apostolt
24-05-2006, 13:54
Παιδες την λεπτομερεια με την εκρηξη δεν την ειχα προσεξει.Σε κλειστη αερομαχια και χρησιμοποιωντας το vulcan υπαρχει περιπτωση τα συντριμια του προπορευομενου αεροσκαφους να προκαλεσουν την πτωση του επομενου?

Τεσπα αυτα ειναι λεπτομερειες που μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε.

chaos
24-05-2006, 14:02
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν 2 εκδοχές. 1η είναι απλά να σβήσει η μηχανη, και η δευτερη να εκραγει ο κινητήρας. Στην 2η οπως καταλαβαίνεις και πάλι θα υπήρχε έκρηξη (και πιθανός θάνατος του πιλοτου στον αέρα). Στην πρώτη όμως ο πιλότος προσπαθει να επανεκινήσει τον κινητήρα, στελνει σήμα κινδύνου και σε περίπτωση που δεν εκκινήσει ο κινητήρας εκτινάσεται.. Έχει αρκετο χρόνο για τις παραπάνω διαδικασίες.
Αυτο που με κανει να πιστεύω οτι δεν υπήρχε κατάριψη είναι το γεγονός οτι υπήρχαν ακόμα 2 μαχητικά στην εμπλοκή. Σε περίπτωση κατάριψης δεν πιστεύω οτι θα καθόντουσαν οι wingman και θα κοιτούσαν.

Τέλος υπάρχει η περίπτωση από κατάριψη τα συντρίμια να προσκρούσουν στο κοκπιτ και να σκοτώσουν τον πιλότο, αλλά οι πιθανότητες είναι πραγματικά πολύ μικρές.

Σε αυτό που συμπλήρωσες, συμφωνώ απόλυτα.. αλλά μιλάμε για μία έκρηξη.. ΄δεν είναι απόλυτο οτι έγιναν τα αεροσκάφη συντρίμια στον αέρα...
Στη δευτερη περιπτωση δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ορατη καποια εκρηξη εξαλλου ο πιλοτος της Ετζιπαιρ δεν εκανε σαφες απο ποια στιγμη και μετα παρακολουθησε το συμβαν.Θα μπορουσε καλλιστα να ειδε την δευτερη εκρηξη και οχι την πρωτη.
Οσο για το τι θα εκαναν τα συνοδευοντα αεροσκαφη απλως κοιτα με προσοχη το αρθρο για το τι πρεπει να εγινε στη περιοχη απο μαχητικα αεροσκαφη και των δυο πλευρων.Λες και ηταν ετοιμοι για εναρξη μαχης για εναερια επικρατηση ...(Τα προεορτια δηλαδη μιας γενικευμενης αεροναυτικης συγκρουσης)

Υ.Γ
Εξαλλου η επικοινωνια του Χηνοφωτη καθε αλλο παρα διευκρινιστικη περι του "ατυχηματος" ηταν.

cakrit
24-05-2006, 14:16
Δεν διαφωνω με αυτά που λες... υπάρχουν άλλωστε τόσες πιθανότητες που νομίζω είναι αδύνατο να βρούμε τι ακριβώς έγινε..
Το θέμα είναι οτι και οι δύο χώρες ξοδεύουμε τρομακτικά ποσά για αυτές τις ανούσιες βλακείες κάθε μέρα, και συχρόνος αδικοχάνονται ανθρώπινες ζωές χωρίς καμία μα καμία ουσία..
Το θεωρώ δεδομένο οτι ούτε η ελληνική ουτε η τουρκική πλευρά πρόκειτε να εμπλακούν σε εχθροπραξίες οτι επεισόδιο και να γίνει... γιατί πολύ απλά έχουνε να χάσουνε και οι δύο πλευρές..
Οπώτε η απάντηση θα είναι πάντα "ατύχημα" και θα επικρατούν χαμηλοί τόνοι. Κάτι το οποίο μπορέι μερικοι φιλοι εδω να το κατακρίνουν, αλλά αν κάτσουν και σκεφτουν λίγο λογικά θα καταλάβουν οτι είναι μονόδρομος.

17n
24-05-2006, 14:56
ενα δεν μπορω να καταλαβω.....γιατι υπαρχουν τα συνορα στην ελλαδα ετσι κι αλλιως χαμος γινεται με τους αλλοδαπους που τα παραβιαζουν συνεχεια!

Snips
24-05-2006, 15:00
Chaos δεν μπορεί να έγινε έτσι. Οι χειριστές γνωρίζουν τις παραμέτρους βολής και δεν ρίχνουν όποτε τους καπνίσει αλλά όταν είναι σίγουροι ότι ενδεχόμενη έκρηξη από δικό τους βλήμα δεν θα αποβεί μοιραίο για αυτούς.

17n
24-05-2006, 15:04
δεν νομιζω να να σκοτωθηκε απο βλημα αλλα απο συκγρουση

chaos
24-05-2006, 15:25
Chaos δεν μπορεί να έγινε έτσι. Οι χειριστές γνωρίζουν τις παραμέτρους βολής και δεν ρίχνουν όποτε τους καπνίσει αλλά όταν είναι σίγουροι ότι ενδεχόμενη έκρηξη από δικό τους βλήμα δεν θα αποβεί μοιραίο για αυτούς.
Δηλαδη μπορουν πολυ δυσκολα να κανουν λαθος στις παραμετρους βολης αλλα πολυ πιο ευκολα μπορουν να εμβολισουν ενα εχθρικο αεροσκαφος!
Δε νομιζω .Αυτο που πιστευω ειναι οτι η εξηγηση που δινουν ειναι μη ικανοποιητικη.

Για την ακριβεια απο οτι γνωριζω υπαρχει εντατικη εκπαιδευση για το πως πραγματοποιειται η απεμπλοκη μετα απο την καταρριψη σε κλειστη αερομαχια.Μαλιστα απο οτι καταλαβαινω κατα 99% οποιοδηποτε προβλημα μπορει να αποφευχθει με σωστες παραμετρους.Ομως ειναι μια πιθανοτητα και εχει ξανασυμβει οποτε δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε.Εξαλλου η λαμψη ειναι
πολυ υποπτη .
Τα αεροπλανα δεν ειναι τενεκεδενια να λαμπαδιαζουν μολις χτυπησουν λιγο.Υπαρχουν παμπολλες περιπτωσεις που αεροπλανα που πετουν σε κλειστους σχηματισμους εχουν χτυπηθει μεταξυ των εχουν υποστει σοβαρες ζημιες και παρολα αυτα εχουν επιστρεψει στις βασεις .

chaos
24-05-2006, 15:44
Δεν διαφωνω με αυτά που λες... υπάρχουν άλλωστε τόσες πιθανότητες που νομίζω είναι αδύνατο να βρούμε τι ακριβώς έγινε..
Το θέμα είναι οτι και οι δύο χώρες ξοδεύουμε τρομακτικά ποσά για αυτές τις ανούσιες βλακείες κάθε μέρα, και συχρόνος αδικοχάνονται ανθρώπινες ζωές χωρίς καμία μα καμία ουσία..
Το θεωρώ δεδομένο οτι ούτε η ελληνική ουτε η τουρκική πλευρά πρόκειτε να εμπλακούν σε εχθροπραξίες οτι επεισόδιο και να γίνει... γιατί πολύ απλά έχουνε να χάσουνε και οι δύο πλευρές..
Οπώτε η απάντηση θα είναι πάντα "ατύχημα" και θα επικρατούν χαμηλοί τόνοι. Κάτι το οποίο μπορέι μερικοι φιλοι εδω να το κατακρίνουν, αλλά αν κάτσουν και σκεφτουν λίγο λογικά θα καταλάβουν οτι είναι μονόδρομος.
Εαν η Τουρκια αντιμετωπισει σοβαρα εσωτερικα προβληματα δεν νομιζω οτι η πιθανοτητα πολεμου ειναι ορθο να αποκλειστει.

Εξαλλου ας αναλυσουμε συντομα ενα απλο σεναριο.
Εισαι αρχηγος ΓΕΑ και λαμβανεις ειδοποιηση οτι σχηματισμοι οπλισμενων τουρκικων αεροσκαφων παραβιαζουν το FIR Αθηνων σε ολο το μηκος του.
(Πλεον εχει γινει συνηθες οχι οπως τη δεκαετια του 1980 που οι Τουρκοι φοβοντουσαν να βγουν στο Αιγαιο)
Τι κανεις?
α]Τιποτε.Ειναι οι συνηθεις ανοησιες των Τουρκων.
β]Παιρνεις τηλεφωνο τον Οζκιοκ και τον ρωτας εαν ειναι παραβιασεις ή ξεκινησε πολεμο.
γ]Σηκωνεις αντιστοιχο αριθμο οπλισμενων αεροσκαφων προς αναχαιτιση ή εμπλοκη με τα τουρκικα , θετεις την αεροπορια σε συναγερμο πολεμου και παραλληλα ειδοποιεις το ΓΕΕΘΑ και τα λοιπα επιτελεια.

Οπως βλεπεις δεν εχεις και πολλες επιλογες.
Ειτε ειναι μπλοφα ειτε οντως πολεμος δεν ειναι δυνατο να το διαχωρισεις εκ των προτερων .
Ετσι λοιπον προς αποφυγη δυσαρεστων εκπληξεων αναγκαζεσαι να εισαι εξοπλισμενος μεχρι τα δοντια και συνεχως να βρισκεσαι σε πολεμικη ετοιμοτητα.

Ισως οι Τουρκοι στο μελλον διαμεσω μιας συρραξης να εχουν να κερδισουν πολυ περισσοτερα απο οτι νομιζεις...

Γιάννης
24-05-2006, 15:44
Ο Αιγύπτιος πιλότος ενός επιβατικού μίλησε για δύο εκρήξεις...

chaos
24-05-2006, 15:49
Ο Αιγύπτιος πιλότος ενός επιβατικού μίλησε για δύο εκρήξεις...
Δεν το ειδα αυτο.
Ειναι πολυ ενδιαφερον...

Snips
24-05-2006, 18:07
Εμβολίσουν;;;;

Για αεροσκάφη μιλάμε και όχι για πλοία. Δεν ξέρω πως μπορείς να σημαδέψεις ένα αφος και να πέσεις πάνω του. ΤΟ βρίσκω πολύ δύσκολο. Ένας λάθος μικρός χειρισμός αρκεί να φέρει το κακό σε αυτές τις ταχύτητες. Με παραπάνω από μια εκρήξεις ανάλογα με το ποια τμήματα του αφους χτυπηθούν. Και οι εκρήξεις δεν χρειάζεται να γίνουν ατιγμιαία με την σύγκρουση. Αν το τμήμα-εξάρτημα του αφους ου είναι υπέυθυνο για την διακοπή καυσίμου στον κινητήρα σε περίπτωση βλάβης κινδύνου-φωτιάς χτυπηθεί και δεν λειτουργήσει μπορεί κάλλιστα να είναι η αιτία.

Επίσης ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ τύπου ΒΕΡΥΚΙΟΥ ότι ήταν προσχεδιασμένο έιναι απλώς ΒΛΑΚΩΔΕΣ.

soulclaimer
24-05-2006, 18:27
Πάντως μαλλον το μπουμ ηταν ψιλομεγάλο, αφου το δικο μας Φ16 φορουσε εξωτερικα fuel tanks, τα οποια λογικα ήταν φουλ. Επίσης αφου οι Τουρκοι πηγαινανε να φωτογραφησουν την Κρητη, θα είχαν και αυτοί τα ιδια τανκ, γεματα και αυτά....

Κατι επιασε το αυτι μου στο Εuronews . Eλεγαν κοτσανες χθες το μεσημερι. Είδε κανεις? Οτι οι Ελληνες ξεκινησαν αναχετηση πάνω από ενα νησί που το διεκδικούν και αυτοι και οι τουρκοι, επειδη οι τουρκοι περνουσαν απο το διεθνες FIR (πάνω από το νησί) κανοντας ασκησεις ρουτίνας. Τελειως ασχετο.

chaos
24-05-2006, 20:30
Εμβολίσουν;;;;

Για αεροσκάφη μιλάμε και όχι για πλοία. Δεν ξέρω πως μπορείς να σημαδέψεις ένα αφος και να πέσεις πάνω του. ΤΟ βρίσκω πολύ δύσκολο. Ένας λάθος μικρός χειρισμός αρκεί να φέρει το κακό σε αυτές τις ταχύτητες. Με παραπάνω από μια εκρήξεις ανάλογα με το ποια τμήματα του αφους χτυπηθούν. Και οι εκρήξεις δεν χρειάζεται να γίνουν ατιγμιαία με την σύγκρουση. Αν το τμήμα-εξάρτημα του αφους ου είναι υπέυθυνο για την διακοπή καυσίμου στον κινητήρα σε περίπτωση βλάβης κινδύνου-φωτιάς χτυπηθεί και δεν λειτουργήσει μπορεί κάλλιστα να είναι η αιτία.

Επίσης ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ τύπου ΒΕΡΥΚΙΟΥ ότι ήταν προσχεδιασμένο έιναι απλώς ΒΛΑΚΩΔΕΣ. Αυτο λεω και εγω.Μικρα περιθωρια,πιεση,υψηλες ταχυτητες κτλ
Δεν θελει πολυ να γινει το λαθος.Ειτε στην καταρριψη ειτε οπουδηποτε.

Παντως απο οτι ακουω επικρατει μεγαλη τσαντιλα στην πολεμικη αεροπορια.
Αυτοι παιζουν τη ζωη τους κορωνα γραμματα καθε μερα με τους ****** τους Τουρκους και η πολιτικη ηγεσια τους εμπαιζει στελνοντας τους να τους αναχαιτισουν αντι να τους καταρριψουν.
Εαν αυτα συνεβαιναν πχ στη Γαλλια δεν θα υφιστατο διαδικασια εμπλοκης και αναχαιτισης αλλα κατευθειαν καταρριψη με AMRAAM απο μακρυνη αποσταση.Να δω εαν θα ειχαν νευρο να ξανακανουν παραβιασεις.Οταν σε βλεπουν να φοβασαι διεκδικουν.Σε κανενα πολιτισμενο κρατος του κοσμου κατι τετοιο θα επιτρεποταν.
Εαν θελετε παραδειγματα παρομοιων περιστατικων και την αντιδραση των εμπλεκομενων χωρων με χαρα να σας την περιγραψω.

Υ.Γ
Ο Βερυκιος ειναι ασχετος .

Dellodas
24-05-2006, 20:44
Μια πιο πιθανή ανάλυση του γεγονότος μπορείται να διαβάσετε εδώ
http://www.defencenet.gr (http://www.defencenet.gr/)

όποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για αεροπορικά θέματα μπορεί να γραφτεί σε αυτό το φόρουμ και να διαβάσει από Έλληνες και Τούρκους τις διάφορες πληροφορίες που έχουν

http://www.acig.org/forum

soulclaimer
24-05-2006, 20:45
Βρε, αν αναβαμε και αυτό το ρημάδι το C300 το ρωσικο δε θα τολμουσαν να απογειωθουν τα τουρκικα αεροπλάνα.

Ουτα αρμμ ουτε χααρρμμ. Το C300 είναι η low-end εκδοση του C800M(αυτομετακινουμενη αντιαεροπορικη ομπρελα που τιθεται σε λειτουργεία μέσα σε 40" και μπορεί να καλύψει μια περιοχη από το Νοβγκοροντ μεχρι τα δυτικά συνορα της Πολωνίας. Θετε χαρτη? Αντε να έχει τ0 1/4 της ισχυος το 300αρι) Το C300 μπορεί να φυλάξει μια χαρα το νοτιο Αιγαιο απο τα Τουρκακια και εφοσον συνεργαστει με δορυφορικο συστημα αυτο γινεται και αυτοματα.

Τι θελω να πώ με ολα αυτά?
Οτι οι πολιτικοι είναι σε τετοιο βαθμο πουλημενοι(που "σπουδασαν" όλοι?) που δεν υπολογίζουν ανθρωπινες ζωες, ενω υπαρχει ο εξοπλισμος που ΕΜΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ με τα χαρατσια, που θα τις προστάτευε.

chaos
24-05-2006, 21:52
Εχεις δικιο για τις βρισιες αλλα οταν μιλας για Τουρκους ειναι απρεπες να μην τους αποδιδεις τα πρεποντα....

chaos
24-05-2006, 22:02
Βρε, αν αναβαμε και αυτό το ρημάδι το C300 το ρωσικο δε θα τολμουσαν να απογειωθουν τα *******.

Ουτα αρμμ ουτε χααρρμμ. Το C300 είναι η low-end εκδοση του C800M(αυτομετακινουμενη αντιαεροπορικη ομπρελα που τιθεται σε λειτουργεία μέσα σε 40" και μπορεί να καλύψει μια περιοχη από το Νοβγκοροντ μεχρι τα δυτικά συνορα της Πολωνίας. Θετε χαρτη? Αντε να έχει τ0 1/4 της ισχυος το 300αρι) Το C300 μπορεί να φυλάξει μια χαρα το νοτιο Αιγαιο απο τα Τουρκακια και εφοσον συνεργαστει με δορυφορικο συστημα αυτο γινεται και αυτοματα.

Τι θελω να πώ με ολα αυτά?
Οτι οι πολιτικοι είναι σε τετοιο βαθμο πουλημενοι(που "σπουδασαν" όλοι?) που δεν υπολογίζουν ανθρωπινες ζωες, ενω υπαρχει ο εξοπλισμος που ΕΜΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ με τα χαρατσια, που θα τις προστάτευε.
Αυτα τα οπλα ομως ειναι αποτροπης .Οχι πολυ αποτελεσματικα.
Μερικα typhoon θα εδιναν ενα τακτικο και επιχειρησιακο πλεονεκτημα (και στρατηγικο βεβαιως) στην εναεριες μαχες ασυγκριτο.
Αλλα εκεινο που χρειαζεται ειναι μερικοι στρατιωτικοι Γερακια και οχι ανθρωποι του Ναι οπως τωρα.
Με λιγα λογια χρειαζομαστε οπλα οπως το Scalp EG ,Eurofighter TyphoonTanker ανεφοδιασμου στον αερα,φρεγατες με δυνατοτητα αεραμυνας περιοχης κ.α.Οχι παθητικα οπλα οπως ειναι τα αντιαεροπορικα αλλα επιθετικα.
Οπλα δηλαδη ειτε πολλαπλασιαστες ισχυος ειτε υποστρατηγικα.

Dellodas
24-05-2006, 22:05
soulclaimer έγω το διέγραψα και δεν θεωρώ καθόλου πρέπον τέτοια λέξη ειδικά όταν ξέρεις ότι μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν για τελευταία φορά να προσέχεις το λεξιλόγιο σου.

chaos
24-05-2006, 22:07
soulclaimer έγω το διέγραψα και δεν θεωρώ καθόλου πρέπον τέτοια λέξη ειδικά όταν ξέρεις ότι μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν για τελευταία φορά να προσέχεις το λεξιλόγιο σου.
Ποτε εγινε πολιτικα λανθασμενο να μαθει ενα μικρο παιδι τι ειναι οι Τουρκοι.:042:
Φλωριασατε εντελως ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
:070:

panoc
24-05-2006, 22:12
Παρακαλώ πολύ,

1. δεν ειναι της παρούσης να μαθουμε τι ειναι οι Τούρκοι.
2. το αντικείμενο του φόρουμ μας ΔΕΝ ειναι να μαθουμε τι είναι οι Τούρκοι.
3. το αντικείμενο του thread ΔΕΝ ειναι να μαθουμε τι είναι οι Τούρκοι.
4. παρακαλούνται ΑΠΑΝΤΕΣ να κρατήσουν τις όποιες απόψεις τους για τους Τούρκους για τον ευατό τους και να μη τις αναφέρουν εδώ, εαν θέλετε να τις αναφέρεται κάπου σίγουρα υπάρχουν τα κατάλληλα φόρουμ.
5. οι πολιτικές απόψεις δεν ειναι θέμα του site, εαν θέλετε να τις αναφέρεται κάπου σίγουρα υπάρχουν τα κατάλληλα φόρουμ.
5. οποιοδήποτε off-topic απαντηση συνεχίσει θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστώ.

soulclaimer
24-05-2006, 22:14
Οχι αποτελεσματικά? Ψαξε να μάθεις τι έγινε με το κορεατικο Μποϊνγκ στα ανοιχτα των ρωσικων ακτων του Ειρηνικού. Κανεις δε προλαβε τιποτα. Το μη αποτελεσματικο συστημα ήταν στο αυτοματο.
Δε λεω οτι θα λύσει το προβλημα ομως αν καταριφθει εστω και ενας και βγει η υπ.εξ. και πεί συγνωμη, ατυχημα. Λυπουμαστε αφανταστα για τον πιλότο, αλλά πρέπει και μεις κάπως να διαφυλάξουμε τα σύνορά μας. Δε μπορουμε να έχουμε στο οφφ το c300, λόγω πιθανής τρομοκρατίας.
Θα κατσουν στα αυγα τους και οι τουρκοι.
Typhoon?? Οι Ελληνες είναι οι καλύτεροι πιλότοι. Αποδεδειγμένο-αποδεκτό. Δώστε τους αντιστοιχα αεροπλανάκια. Για αερομαχία? Su. Για γενικοτερο στρατηγικό πλεονεκτημα στα Βαλκανια? Mig. Δεν είναι βλάκες οι Ινδοι που αγοράζουν σαν τρελοί αυτά τα πουλάκια. Αλλά ελά που εμεις εξοπλιζόμαστε κατ υπαγόρευση των αδελφών μας Ηπαδων...

Υ.Γ.Sorry mods.Παραφερθηκα. Θα προσέχω. Εσβησα και το ακυρο.

17n
24-05-2006, 22:51
εδω που τα λεμε δεν ειναι αεροπλανα αυτα που εχουμε (f16)

Dellodas
24-05-2006, 23:14
Ποτε εγινε πολιτικα λανθασμενο να μαθει ενα μικρο παιδι τι ειναι οι Τουρκοι.:042:
Φλωριασατε εντελως ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
:070:

Τις προσωπικές σου απόψεις μπορείς να τις εκφράσεις με πιο κόσμιο τρόπο και χωρίς να χρησιμοποιείς βρισίες. Αυτός είναι κανόνας του φόρουμ το οποίο σε φιλοξενεί. Ευχαριστώ.

Snips
24-05-2006, 23:36
1.Καταρχήν Sοul το σύστημα λέγεται S300.
2.Μην βάζετε στο ίδιο σακί όλους τους απέναντι. Πιστέψτε με δεν είναι έτσι.
Υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται ορθώς αλλά δεν ακούγονται.
3. Στα δικά μας αυτιά ποτέ δεν πρόκειται να φτάσει η αλήθεια ΕΠΙΣΗΜΑ και επιτρέψτε μου να συμφωνώ με αυτό. Τέτοια ζητήματα είναι πολύ λεπτά. Υπάρχουν τα συμφέροντα της Ελλάδας, τα συμφέροντα της Τουρκίας, τα συμφέροντα του ΝΑΤΟ στο οποίο καλώς ή ΚΑΚΩΣ ανήκουμε αμφότεροι.

Έγινε ένα ατύχημα το οποίο είχε την ιδιαιτερότητα να έχει ως θύματα 2 άφη και από τις 2 χώρες. Είναι όμως ατύχημα ΡΟΥΤΙΝΑΣ, καθώς ΡΟΥΤΙΝΑ αποτελεί εδώ και χρόνια ή γνωστή σε όλους κατάσταση στον εναέριο χώρο του Αιγαίου. Γνωρίζοντας το και οι δυο πλευρές σοφά ρίξαν τους τόνους αμέσως, δηλώνοντας βέβαια εμείς τα δικά μας δικαιώματα, και οι απέναντι τις όποιες διεκδικήσεις έχουν με την μορφή όμως παραπόνων. Γνωστή πολιτική. Άρα αν ήταν να γίνει κάτι θα γινόταν πολλά χρόνια πριν και με σοβαρότερες αφορμές. Ατυχήματα-πτώσεις-θάνατοι από ότι ξέρετε έχουν συμβεί και στο παρελθόν αλλά ποτέ κανείς δεν είπε τίποτα. Και βέβαια το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχήματών μας ΈΧΟΥΝ να ΚΑΝΟΥΝ με την ΤΟΥΡΚΙΑ, άσχετα αν δεν εμπλέκονται δικά της ΑΦΗ. Διότι αν δεν υπήρχε η παρούσα κατάσταση ΔΕΝ θα χρειαζόνταν οι χειριστές να κάναν τέτοια εντατική εκπαίδευση με τέτοια μέσα-συνθήκες και άρα δεν θα ζόριζαν εαυτούς και αεροσκάφη. Δεν θα ήταν απαραίτητο, και η αεροπορία μας θα ήταν μια ΙΤΑΛΙΚΗ μία Νορβηγική μία Βέλγική. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι. Οι ίδιοι το ξέρουν ότι είναι πιόνια κάποιων άλλων, που τυχόν αποφάσεις αυτών δεν αποσκοπούν στο συμφέρον ενός η παραπάνω λαών, αλλά στην αύξηση και μόνο του τραπεζικού τους λογαριασμού ή στην απόκτηση μεγαλύτερης δύναμης. Και δεν αναφέρομαι σε ΚΥΚΛΟΥΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΟΝΟ...

Το κρίμα είναι ότι τον Σγό Ηλιάκη θα τον κλάψουν μόνο οι δικοί του και οι συνάδελφοι του. Για τους άλλους θα είναι ένας ΗΡΩΑΣ, ο οποίος όμως θα ξεχαστεί σε λίγες μέρες λόγω κάποιας EUROVISION, κάποιου DREAMSHOW, κάποιου γάμου επωνύμων κτλ.....Δυστυχώς.

soulclaimer
24-05-2006, 23:45
1.Καταρχήν Sοul το σύστημα λέγεται S300.
Nαι λάθος μου. Η βερσιον που είναι για τις εξαγωγές λέγεται S300. Αυτό που έχουν για μεσα στη χώρα έχει C αντι για S.

Dellodas
24-05-2006, 23:58
Nαι λάθος μου. Η βερσιον που είναι για τις εξαγωγές λέγεται S300. Αυτό που έχουν για μεσα στη χώρα έχει C αντι για S.

όπως λάθος είναι και το όνομα του στρατηγικού αντιβαλιστικού συστήματος τις Ρωσίας η οποία τα τελευταία χρόνια πέρασε από το S-300PMU2 στο S-400. Επίσης λάθος είναι ότι οι Γάλλοι θα πετούσαν έναν AMRAAM καθώς οι Γάλλοι έχουν τους Mica για BVR πυραύλους.

Το πρόβλημα όμως είναι οτι ξεφεύγουμε από το θέμα του θρεντ το οποίο είναι το ατύχημα πάνω από το Αιγαίο και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβη και όχι τα όπλα και οι στρατηγικές των δύο χωρών. Για μένα το πορταλ της στρατηγικής δίνει την πιο πιθανή εκδοχή των γεγονότων και το γεγονός οφείλεται σε λανθασμένο-βίαιο χειρισμό που οδήγησε στην επαφή των δύο αεροσκαφών.

soulclaimer
25-05-2006, 00:03
off topic...
S-400
Eχουν ηδη το S800(ή C800). Eχει αντικαταστήσει τα 300αρια στον Ειρηνικό...

cakrit
25-05-2006, 07:29
Εγώ για να επιστρέψω στο θέμα λίγο... Εχθές είδα λίγο είδήσεις σε όλα τα κανάλια... Τα συγχαρητήρια μου στην κυρία Σταη η οποία κατέκρινε την κυβέρνηση που δεν δίνει το video που τράβηξε το 2ο F-16.
Δηλαδη κυρία Σταη μήπως θα θέλατε να σας δώσουνε και κάποιο live feed για να έχουμε μεγαλύτερη ακροαματικότητα? Το επόμενο βήμα πιο θα ήταν για εσάς? να έχουμε κάμερες σε κάθε αεροσκάφος για να μπορείτε να έχετε την αποκλειστικότητα και να χορεύετε πάνω στους νεκρούς για ακόμα μερικούς πόντους στην ακροαματικότητά σας?
Με εκνευρίζει ιδιαίτερα η νοοτροπία οτι πρέπει να τα ξέρουμε όλα... Είναι θέματα εθνικής ασφαλίας και σε μεγάλο ποσοστό είναι απόρητα. και όσο και αν δεν το καταλαβαίνουν μερικοί, υπάρχουν λόγοι που υπάρχει το απόρρητο στον στρατό.
Όσον αφορά για ομπρέλες κτλ.. δεν πρόκειτε ΠΟΤΕ να επιτραπεί στην Ελλάδα να θέσει σε λειτουργία παρόμοιο σύστημα και δεν πρόκειτε να αναλύσω τους λόγους γιατί πιστεύω οτι τους ξέρετε όλοι
Τέλος για αυτό που ακούγετε.. ας το πω οτι κάνουμε τις κότες... ναι κύριοι... κάνουμε τις κότες για να μην βρεθούμε μπλεγμένοι σε ένα πόλεμο απο τον οποίο μονο εμείς έχουμε να χάσουμε. Αυτό λέγετε στρατηγική... Στα εθνικά θέματα η μαγκιά δεν είναι η καλύτερη στρατηγική... εκτός αν είσαι 100% σίγουρος οτι θα είσαι νικητής. Ακόμα όμως και οι σίγουροι βλέπετε τι παθαίνουν.
Εγώ να εκφράσω την λύπη μου για τον πιλότο.... και να έρθω πάλι σε αντιπαράθεση με αυτούς που λένε οτι χάθηκε αδικα κτλ... οχι το παληκάρι δεν χάθηκε άδικα... Έκανε αυτό το οποίο εκπαιδευτικε να κάνει, το οποίο ήξερε κάθε μέρα οτι μπορεί να χρειαστεί να κάνει... αυτό για το οποίο έγινε Ίκαρος. Προσπάθησε να αποτρέψει "εχθρική" αεροφωτογράφιση. Τα παληκάρια που είναι στους ίκαρους γνωρίζουν πολύ καλά που μπλέκουν όταν γίνονται ιπτάμενοι. Το κάνουν γιατί τους αρέσει και γιατί τους γεμίζει. Κάνουν την δουλειά τους όπως όλοι μας.. με μία πολύ μεγάλη διαφορά .... οτι στην δουλεία τους τα λάθη μετράνε πολύ διαφορετικά από οτι στις δικές μας.. ένα δικό τους λάθος μπορέι να οδηγήσει στον θάνατο ή στον πόλεμο. Όμως μην ξεχνάμε οτι είναι επιλογή τους. Κανένας δεν έγινε Ίκαρος με το ζόρι.
Να ναι καλά το παλληκάρι όπου πήγε.

chaos
25-05-2006, 12:51
Μια κουβεντα για τους εξοπλισμους πρωτα.
Τα αντιαεροπορικα συστηματα ειναι συστηματα μικρης μαχητικης αξιας και περισσοτερο ψυχολογικης.Δεν ειναι πανισχυρα.Για την ακριβεια η αεροπορια θα βρεθει να δινει μαχη για να κρατησει τους Τουρκους μακρια απο αυτα.Πιο σημαντικο ειναι να εχουμε Τανκερ.Αυτα ειναι σημαντικα.Να υπενθυμισω οτι οι Τουρκοι εχουν 7.
Διαφευγει μαλλον απο μερικους επισης οτι οι Τουρκοι εχουν προμηθευτει το Ισραηλινο πυραυλο αντιρανταρ αερος εδαφους Harpy.

Οσο για τους καλυτερους πιλοτους επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω οτι οι δικοι μας ειναι οι καλυτεροι.Ενας σημαντικος λογος ειναι η αδυναμια σωστης και ολοκληρωμενης εκπαιδευσης λογω των πεπαλαιωμενων εκπαιδευτικων αεροσκαφων.Μην μου πειτε για τα T-6Α Texan.Αυτα ειναι καινουρια και ωραια.Του επομενου σταδιου ομως ειναι για τα μπαζα και οι πιλοτοι υφιστανται τις επιπτωσεις της αρνητικης εκπαιδευσης οταν περνουν σε αυτο το σταδιο.

Εξαλλου οι πιεστικες επιχειρησιακες αναγκες οσον αφορα στη διαθεσιμοτητα των αεροσκαφων δημιουργουν προβληματα στην εκπαιδευτικη δραστηριοτητα.Αυτα ειναι γνωστα προβληματα.
Επισης μεχρι προσφατα υπηρχαν παμπολλα προβληματα με τους εξομοιωτες πτησεων.
Κατι ακομα που πρεπει να αναφερθει ειναι η δραματικη βελτιωση των Τουρκων πιλοτων τα τελευταια χρονια μεσω των προγραμματων συνεκπαιδευσης των με την ισραηλινη αεροπορια.

Επισης διαβαζοντας την εκδοχη στο Αμυνανετ πρεπει να πω οτι ειναι αληθοφανης τουλαχιστον.
Εκεινο που ειναι το λιγοτερο ανησυχητικο ειναι ο αριθμος των τουρκικων αεροσκαφων σε ετοιμοτητα των 2 λεπτων.80 αεροσκαφη σηκωσαν σε λιγα λεπτα!!Εμεις σηκωσαμε μολις 40.Αυτο σημαινει οτι σε περιπτωση εναρξης μαχης για εναερια επικρατηση θα μας νικουσαν κατα κρατος με οτι συνεπειες μπορει αυτο να εχει.
Οπως ειχα διαβασει σε ενα αρθρο της στρατηγικης πριν χρονια υπαρχει μια διαφορικη εξισωση ,την οποια δεν θυμαμαι, με βαση την οποια μπορεις να υπολογισεις τις απωλειες καθε πλευρας δεδομενου καποιων συνθηκων εμπλοκης.Γινοταν φανερο αμεσως οτι εαν μια πλευρα εχει 100 τανκ και μια αλλη 130 τοτε σε μια αρματομαχια(δεδομενου οτι δεν υπαρχει τεχνολογικο πλεονεκτημα σημαντικο απο τη μια πλευρα) η μια πλευρα λογω των 30 παραπανω τανκ που εχει θα προκαλεσει την απωλεια των 100 τανκ στην αλλη πλευρα εχοντας η ιδια απωλεσει μονο 60-70.
Φανταστειτε τι θα γινοταν προχθες οταν η αναλογια ειναι 1:2!
Αυτα για τους Τουρκους που δεν επιθυμουν συγκρουση και δεν μπλοφαρουν... πανω απο ολα!!

Τωρα οσο για τις αποψεις οτι το να υποχωρουμε ειναι η βελτιστη στρατηγικη αναρωτιεμαι ποιοι μεγιστοι στρατηγοι ηταν οι πρωτοι διδαξαντες αυτης της τακτικης?
Οι βελτιστη τακτικη ειναι να διεκδικεις εκεινα που δεν σου ανηκουν ακομη και αν ποτε εχεις την προθεση να τα παρεις ωστε να δημιουργεις στον αντιπαλο αισθημα ανασφαλειας και αμυντικοστρεφους συμπεριφορας.Αυτο που κανουν οι Τουρκοι δηλαδη.
Μια μικρη ιστορια κλεινοντας για να δειτε ποσο λαλακια πολιτικους και στρατιωτικους εχουμε.

Γαλλικα Mirage 2000-5 ειχαν ερθει για συνεκπαιδευση στην Ελλαδα με δικα μας MIRAGE 2000E/BGM .Καθως ενα ζευγος λοιπον γαλλικων αεροσκαφων εκτελουσε εκπαιδευτικο σεναριο ειδαν δυο(ή τεσσερα δεν θυμαμαι καλα)στιγματα να πλησιαζουν προς αυτους .Επικοινωνουν απευθειας με το κεντρο ελεγχου να ειδοποιησει τα "πολιτικα" αεροσκαφη ,οπως νομιζαν,να αποχωρησουν απο την δεσμευμενη για ασκησεις περιοχη και εκεινη τη στιγμη αρχιζουν να δεχονται ειδοποιηση απο του αισθητηρες των αεροσκαφων οτι τους εχουν κλειδωσει για καταρριψη με βληματα αερος-αερος AMRAAM.Χωρις να εχουν καταλαβει ακομα τι γινεται λαμβανουν σημα απο ελληνικα Mirage να διακοψουν την ασκηση και να επιστρεψουν στη βαση καθως τα ελληνικα ενεπλακησαν σε αερομαχια με τα τουρκικα F-16 που ειχαν κλειδωσει τους Γαλλους.
Οταν αργοτερα οι Γαλλοι επεστρεψαν στη βαση ηταν πολυ νευριασμενοι λεγοντας πως ποτε ξανα τους εχεις συμβει κατι τετοιο (να τους κλειδωσουν για καταρριψη δηλαδη)και πως αν παρομοιο περιστατικο ειχε συμβει στη Γαλλια θα ειχε ξεκινησει πολεμος.
Αυτα λοιπον ανεχομαστε εδω.Ανεχομαστε καταπατηση των θεμελιωδων δικαιωματων κυριαρχιας.Καλυτερα να γινει πολεμος παρα να ζει ο κοσμος εδω λουφαγμενος και φοβισμενος μετα απο καθε τετοιο συμβαν.
Δεν εννοω να επιζητας προβληματα και να εισαι αποσταθεροποιητικος παραγων ως χωρα.Απλως να τραβηξεις μια κοκκινη γραμμη οσον αφορα τα διακιωματα σου.Οποιαδηποτε υπερβαση αυτης της γραμμης απο τον αντιπαλο να σημαινει δυναμικη απαντηση με καθε μεσο.Ειδαλλως δεν εισαι κρατος αλλα ..........

Υ.Γ
Κατι για τον σμηναγο που χαθηκε.
Ειναι το λιγοτερο σπαστικο και εκνευριστικο να την πληρωνουμε ολο εμεις και οι Τουρκαλαδες να βγαινουν λαδι καθε φορα.Οπως και να το κανουμε το αεροσκαφος που εχασαν και οι Τουρκοι ειναι ενα παλιοσιδερο ενω ο πιλοτος που χαθηκε ειναι πολυ σημαντικος.Ριχνει το ηθικο κατι τετοιο.

17n
25-05-2006, 13:12
καποτε ειχαμε απο τους καλυτερους πιλοτους στην ευρωπη αλλα τωρα οχι λεφτα οχι εκπεδευση.παντως απο τους τουρκους εχουμε πολυ καλυτερους πιλοτους

ea6gka
25-05-2006, 13:14
καποτε ειχαμε απο τους καλυτερους πιλοτους στην ευρωπη αλλα τωρα οχι λεφτα οχι εκπεδευση.παντως απο τους τουρκους εχουμε πολυ καλυτερους πιλοτους

που το ξερεις?

soulclaimer
25-05-2006, 13:20
Αυτα λοιπον ανεχομαστε εδω.Ανεχομαστε καταπατηση των θεμελιωδων δικαιωματων κυριαρχιας.Καλυτερα να γινει πολεμος παρα να ζει ο κοσμος εδω λουφαγμενος και φοβισμενος μετα απο καθε τετοιο συμβαν.
Δεν εννοω να επιζητας προβληματα και να εισαι αποσταθεροποιητικος παραγων ως χωρα.Απλως να τραβηξεις μια κοκκινη γραμμη οσον αφορα τα διακιωματα σου.Οποιαδηποτε υπερβαση αυτης της γραμμης απο τον αντιπαλο να σημαινει δυναμικη απαντηση με καθε μεσο.Ειδαλλως δεν εισαι κρατος αλλα ..........

Δε μπορώ παρα να συμφωνησω 100% μαζί σου.

Οφφφ----
Τωρα βεβαια ναι. Δεν υπάρχει τοπ εκπαιδευση όπως το επισημαίνεις και εσυ, (chaos) αφου δεν υπάρχει το "hardware"
Ενα παραδειγματάκι
Ενας από τους μεγαλύτερους πιλοτους του περασμένου αιώνα--> ο Κοκκινάκης(μου διαφευγει το μικρό), ήταν ο μοναδικός ανθρωπος που μπορούσε να προσγειώσει οτιδηποτε/οπουδηποτε/οποτεδηποτε
Ηταν ο παντοτε ο πρωτος που δοκίμαζε τα αεροπλάνα του Τουπολεφ και συμφωνα με τις δικες του επισημάνσεις αυτά τελοιοποιούνταν
Και υπ΄ρχαν πολλοί άλλοι Ελληνες τοτε(μεχρι το 1970) στην σοβιετική αεροπορία, που ήταν απο τους καλύτερους. Ολοκληρη γενια. -->Αυτό είναι που λέω. Κατάλληλες Προϋποθέσεις/Συνθηκες.

IronRaven
25-05-2006, 16:05
διαβάζοντας τα link που "παραθετισαν" τα παιδιά πιο πάνω και βάση των νέων που κυκλοφορούν και βάση τους κανόνες αερομαχίας είναι κατά 99 βέβαιο πως οι έλληνες πιλότοι το παράκαναν *το πήραν προσωπικά και η υπερβολή σε τέτοια θέματα έχει πάντα τραγική κατάληξη. φυσικά δεν πρόκειται ποτε να μας που τι έγινε ακριβώς και ποιος έφταιγε. όσον αφορά το ποσο καλους πιλότους έχουμε πλέον η είχαμε αστο βαριά κουβέντα , θα σου πω μονο πως οι δικοί μας δεν έχουν παρα το 1/10 εμπειρίας των τούρκων , επειδή είχαμε 5-6 εξαιρέσεις δεν πάει να πει ότι όλοι ήταν αστερια και επίσης έχω απαριθμητές συζητήσεις με φίλους μηχανικούς πολεμικής αεροπορίας οι οποιοι στη κυριολεξία κράζανε τους πιλότους μας για κάκιστη χρήση εξοπλισμού.
ίσως επειδή 1970 αρχές 80 να ήταν καλύτερα τα πράγματα και πιο αυστηρά, αλλα όταν εν έτι 98 στη τανάγρα οι μάχιμοι δεν έχουν ιδέα πως "σουμεριφεροντε" τα οπλικά τους συστήματα παρα μονο στα χαρτιά για ποτε αναφέρεσαι ότι είχαμε τους καλύτερους και σε τι ?

θα συμφωνήσω δυστυχώς με αυτά που λέει ο chaos χωρίς να μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες , το υλικό που έχουμε δεν φτάνει να εξοπλίσουμε ούτε τα υπάρχουν μαχητικά. από την famous αγορά του αιώνα τα mirage ... ποσα νομίζετε έχουν μείνει σε επειχηριασιακή κατάσταση?

κάποιος ποιο πάνω ανέφερε πως τα μαχητικά μας ήταν με εξωτερικές δεξαμενές κατά 90 πιστεύω είναι λάθος αυτό μιας και σε εμποδίζουν σε ελιγμούς άνω των 6.6G σε μαχητικά τύπο f16 οποτε ακόμα και αν κουβαλούσαν που το αποκλείω έχουν γίνει jettison πολύ πριν εμπλακούν.

παραβιάσεις γίνονται σχεδόν καθημερινά μη γελιόμαστε επειδή έγινε ατύχημα και το θυμηθήκανε στις ειδήσεις δεν νομίζω να τους "πονέσει" και καθόλου κλασικά σαν θέμα θα θαφτεί για άλλη μια φορα. αυτή είναι η ελλάδα των τελευταίων χρονων.:095:

αυτό που ανέφερε για την στάη ο cakrit είναι απλά τραγικό, όχι ότι είναι η πρωί φορα που γίνετε , μήπως ζηλεύει τις βόλτες που έχει κάνει ο τέρενς quik με μαχητικά και προκαλεί με αηδίες μπας και τις πουν άντε έλα κι εσύ για να το B******σεις.?:043:

οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι τα μοναδικά άτομα που έχουν άποψη για όλα και για όλους χωρίς να έχουν ιδέα για το τι μιλάνε :053:
ξεχνα θέματα εθνικής ασφάλεια και οτιδήποτε άλλο και να έδειχνε το video τι θα κέρδιζε? ηθική ικανοποίηση? να αυτοί είναι οι πιλότοι μας άξιοι?

17n
25-05-2006, 16:11
συμφωνω σε αυτα που λες.αλλα οχι στους πιλοτους σε γενικες γραμμες ειμαστε καλυτεροι απο τους τουρκους(συνεχιζω να το υποστηριζω)

IronRaven
25-05-2006, 16:23
βγαίνουμε εκτος θέματος και θα είναι το "τελευαταιο" μου post , στην ηλικία σου κι εγώ έτσι πίστευα, παρολαυτά αν μπορέσεις να μου αποδείξεις με facts τα λεγόμενα σου θα σε υποστηρίξω, χωρίς να θέλω να σε "απον8αρινω" δεν έχεις αυτή τι δυνατότητα. οποτε καλύτερα να το αφήσουμε το συγκεριμένο θέμα.

chaos
25-05-2006, 17:46
διαβάζοντας τα link που "παραθετισαν" τα παιδιά πιο πάνω και βάση των νέων που κυκλοφορούν και βάση τους κανόνες αερομαχίας είναι κατά 99 βέβαιο πως οι έλληνες πιλότοι το παράκαναν *το πήραν προσωπικά και η υπερβολή σε τέτοια θέματα έχει πάντα τραγική κατάληξη. φυσικά δεν πρόκειται ποτε να μας που τι έγινε ακριβώς και ποιος έφταιγε. όσον αφορά το ποσο καλους πιλότους έχουμε πλέον η είχαμε αστο βαριά κουβέντα , θα σου πω μονο πως οι δικοί μας δεν έχουν παρα το 1/10 εμπειρίας των τούρκων , επειδή είχαμε 5-6 εξαιρέσεις δεν πάει να πει ότι όλοι ήταν αστερια και επίσης έχω απαριθμητές συζητήσεις με φίλους μηχανικούς πολεμικής αεροπορίας οι οποιοι στη κυριολεξία κράζανε τους πιλότους μας για κάκιστη χρήση εξοπλισμού.
ίσως επειδή 1970 αρχές 80 να ήταν καλύτερα τα πράγματα και πιο αυστηρά, αλλα όταν εν έτι 98 στη τανάγρα οι μάχιμοι δεν έχουν ιδέα πως "σουμεριφεροντε" τα οπλικά τους συστήματα παρα μονο στα χαρτιά για ποτε αναφέρεσαι ότι είχαμε τους καλύτερους και σε τι ?

θα συμφωνήσω δυστυχώς με αυτά που λέει ο chaos χωρίς να μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες , το υλικό που έχουμε δεν φτάνει να εξοπλίσουμε ούτε τα υπάρχουν μαχητικά. από την famous αγορά του αιώνα τα mirage ... ποσα νομίζετε έχουν μείνει σε επειχηριασιακή κατάσταση?

κάποιος ποιο πάνω ανέφερε πως τα μαχητικά μας ήταν με εξωτερικές δεξαμενές κατά 90 πιστεύω είναι λάθος αυτό μιας και σε εμποδίζουν σε ελιγμούς άνω των 6.6G σε μαχητικά τύπο f16 οποτε ακόμα και αν κουβαλούσαν που το αποκλείω έχουν γίνει jettison πολύ πριν εμπλακούν.

παραβιάσεις γίνονται σχεδόν καθημερινά μη γελιόμαστε επειδή έγινε ατύχημα και το θυμηθήκανε στις ειδήσεις δεν νομίζω να τους "πονέσει" και καθόλου κλασικά σαν θέμα θα θαφτεί για άλλη μια φορα. αυτή είναι η ελλάδα των τελευταίων χρονων.:095:

αυτό που ανέφερε για την στάη ο cakrit είναι απλά τραγικό, όχι ότι είναι η πρωί φορα που γίνετε , μήπως ζηλεύει τις βόλτες που έχει κάνει ο τέρενς quik με μαχητικά και προκαλεί με αηδίες μπας και τις πουν άντε έλα κι εσύ για να το B******σεις.?:043:

οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι τα μοναδικά άτομα που έχουν άποψη για όλα και για όλους χωρίς να έχουν ιδέα για το τι μιλάνε :053:
ξεχνα θέματα εθνικής ασφάλεια και οτιδήποτε άλλο και να έδειχνε το video τι θα κέρδιζε? ηθική ικανοποίηση? να αυτοί είναι οι πιλότοι μας άξιοι?
Πικρη η αληθεια...
Επισης μετα την πτωση των βασεων στην Ικαρων ολοι αναφερουν μια γενικη πτωση του επιπεδου.
Η μονη περιπτωση να εφερε δεξαμενη καυσιμου και να μπηκε σε αερομαχια το Φ-16 ειναι να ειναι συμμορφη δεξαμενη αλλα μονο του μπλοκ 52+ εχουν τετοια δυνατοτητα.Μονο οι συμμορφες δεξαμενες επιβαρυνουν την οπισθελκουσα κατα μολις 10% και δινουν στο μαχητικο ελπιδες επιβιεωσης σε αερομαχια.
Γενικως εχει δικιο για ολα τα υπολοιπα ο IronRaven...

makio
25-05-2006, 23:18
σορυ για το ΟΤ αλλα ..
μην ξεχναμε οτι οι Τουρκοι εχουν πραγματοποιησει 'επιχειρησεις' σε πραγματικες συνθηκες μαχης >ανατολικη Τουρκια(Κουρδοι) , Ιρακ(βορειο)
εστω κι αν οι ''αντιπαλοι'' ηταν στο ..καναβατσο
σημασια εχει οτι ειχαν πραγματικους στοχους και επιχειρουσαν με πραγματικα πυρα (ας μην κολησουμε εδω με το ηθικο σκελος της υποθεσης)
εμεις δυστυχως το καλυτερο που εχουμε ειναι το να παρουμε μερος σε ειρηνευτικες αποστολες που αν και εμπεριεχουν κινδυνο δεν συγκρινονται με τις εμπειριες των Τουρκων...

nickthegreek21
26-05-2006, 01:43
Πολλά αεροπορικά ατυχήματα έχουμε τώρα τελευταία. Ξέρετε ποσα μαχητικά μας απομένουν ?

17n
26-05-2006, 09:54
μαχητικα εχουμε πολλα χειριστες δεν εχουμε αρκετους!

Snips
26-05-2006, 14:57
Πικρη η αληθεια...
Επισης μετα την πτωση των βασεων στην Ικαρων ολοι αναφερουν μια γενικη πτωση του επιπεδου.

Φίλε Chaos ότι πιο αβάσιμο έχω δει μέχρι τώρα.
Και ένας κακός μαθητής - που δυστυχώς κακός μαθητής στις μέρες μας είναι ο μαθητής που δεν είναι ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ - είναι ικανός να πετάξει αεροπλάνο αν εκπαιδευτεί. Η σχολική παιδεία είναι κάτι άσχετο με το αντικείμενο του πτήσης. Το επίπεδο δεν πέφτει λόγω της ποιότητας των επιτυχόντων στην σχολή. Μπορώ να δεχτώ ότι κακώς οι ιθύνοντες για ένα διάστημα έδιναν περισσότερο βάρος στην ακαδημαική εκπση των Ικάρων παρά στην πτητική.

Σας είπα και πριν. Ότι διαβάζετε είναι εικασίες και η αλήθεια την ξέρουν αυτός που έφυγε και ίσως και ο Τούρκος. Αν "έφταιγε" ό Έλληνας δεν θα το μάθουμε ποτέ διότι ο Τούρκος από την στιγμή που είναι ο μόνος επιζών του ατυχήματος είναι σίγουρο ότι "δεν φταίει". ΑΝ δεν έφταιγε ο δικός μας, άντε απέδειξε ότι έφταιγε ο Τούρκος.

ΤΟ black box δεν αρκεί για να δώσει στοιχεία της θέσης-κίνησης του άφους σε σχέση με ένα άλλο εχθρικό ,κάτι το οποίο μπορεί να δώσει ενδεχομένως ένα RADAR έρευνας αλλά και αύτο όχι σε κλίμακα λίγων μόλις μέτρων. Δλδ αν τα 2 άφη ήταν δίπλα δίπλα ώστε να πάρει το ένα τα στοιχεία του άλλου και ένα από τα 2 αναγκάστηκε σε βίαιο ελιγμό για κάποιο λόγο ή "του ξέφυγε ένα λαθάκι" δεν θα το δείξει καμία έρευνα.

ΑΝ ήταν βέβαια σε κλειστή αερομαχία ε τότε είναι που δεν μπορεί να ξέρεις τίποτα. (αν δεν υπήρχε κάποιου είδους βλάβη βέβαια)

IronRaven
26-05-2006, 16:03
snips , ξεχνάς τις βασικές αρχές dogfighting, τις οποιες είναι προφανές πως δεν ακολουθήσανε καν. και εκτος από αυτό, ο δεύτερος πιλότος του ελληνικού f16 και μονο σε debrifieng φτάνει να για μάθεις τι έγινε μονο και μονο από τις συζητήσεις τους την ώρα εμπλοκής και πως τους αναχαίτισαν και σε τι απόσταση, αυτό και μονο φτάνει για να μάθεις την αλήθεια.
πως είναι δυνατόν ο τούρκος να είναι ο μονο επιζών αφού 2 αεροσκάφη στείλαμε το ένα έπεσε. ποτε στα χρονικά τις αεροπορίας παγκόσμιος για αναγνώριση δεν έχει σταλεί αεροσκάφος μονο του, και οι λόγοι είναι προφανείς πιστεύω.

πάντως μιας και ανέφερες βλάβη , είτε βλάβη είτε λάθος χειρισμός ο λόγος να συγκρουστούν είναι αυτό που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο, γιατί ακόμα και βλάβη να ήταν αν κάναν ότι έπρεπε θα ήταν σε ασφαλή απόσταση να απεμπλακεί. το να συγκρουστούν στα 27K ft μονο βλάβη δεν δείχνει. δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ποτε αλλα κάτι ανάλογο έχει γίνει στο παρελθόν με αμερικανικα και ρωσικα "μαχιτιτικα" μεταξύ τους αντίστοιχα πριν από λίγους μήνες , βεβαια εκεί συγκρούστηκαν με φίλιο αεροσκάφος και ήταν 100% λάθος πιλότου.

Ελληνικός σχηματισμός, αποτελούμενος από δύο αεροσκάφη F-16, σύμφωνα με τις διατάξεις του η seeΑΟ, για την διασφάλιση της διεθνούς αεροπλοΐας, εκινήθη με σκοπό την αναγνώριση των αγνώστων ιχνών.
Κατά τους ελιγμούς της διαδικασίας αναγνωρίσεως, επήλθε σύγκρουση σε ύψος 27 χιλιάδων ποδών του ενός Ελληνικού και ενός Τουρκικού F-16, τα οποία κατέπεσαν στην περιοχή.

http://www.haf.gr/el/news/default.asp?id=275

και ακόμα πιο τραγικό είναι αυτό.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=709565

17n
26-05-2006, 17:08
ο τουρκος την γλιτωσε επειδη εκτιναξε την καρεκλα του?

Jason
26-05-2006, 17:13
Ναι ετσι ακουσα.Παντως εγω πιστευω οτι κ τα δικα μας αεροπλανα κανουν παραβασεις κ μπαινουν στη τουρκια αλλα βεβαια σιγα μην αναφεροταν τετοιο πραμα στα ΜΜΕ

17n
26-05-2006, 17:27
δεν νομιζω να παραβιαζουμε εμεις,λιγο χλωμο μου φαινεται.σε ξενα καναλια δεν ανεφεραν τιποτα τετοιο

Jason
26-05-2006, 17:40
Σωστο αυτος ειναι κ ο μονος λογος που με κανει να μην ειμαι σιγουρος, οτι δεν εχει παρει τ'αφτι μου τπτ απο ξενα καναλια

17n
26-05-2006, 17:49
το πτωμα του πιλοτου μας δεν βρεθηκε :086: ουτε το κοκπιτ βρεθηκαν μονο μελη απο τα φτερα.

deadlock7
27-05-2006, 00:44
δεν νομιζω να παραβιαζουμε εμεις,λιγο χλωμο μου φαινεται.σε ξενα καναλια δεν ανεφεραν τιποτα τετοιο

Να μη σου φαίνεται καθόλου χλωμό.Και οι μεν και οι δεν τα ίδια κάνουν!

17n
27-05-2006, 01:09
λες?γιατι ομως αναφερουν τους τουρκους παντα και σε ξενα καναλια

nickthegreek21
27-05-2006, 03:02
Στο CNN λένε πως το ατύχημα συνεβει σε διεθνή ζώνη.

Hemispasm
27-05-2006, 11:15
Απο οτι εχω καταλαβει σε διεθνη εγινε το ατυχημα, ναι. Απλα η παραβιαση ειχε προηγηθει και στη συνεχεια, συνεπεια της αναχαιτισης τα μαχητηικα ειχαν εξερθει του FIR.

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

KMPcTec
27-05-2006, 17:41
Σωστά, το τελικό ατύχημα έγινε σε διεθνή εναέριο χώρο αλλά είχε προηγηθεί παραβίαση του δικού μας εναέριου χώρου πριν.

Σαν να κάνει ένας ληστεία σε τράπεζα και τελικά να τον πιάσουν ύστερα από κυνηγητό 100 μέτρα αργότερα σε μια πλατεία, και να ισχυρίζεται ο κλέφτης ότι απλά έκανε τη βόλτα του στη λιακάδα.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με το διεθνές δίκαιο, μπορεί το παραπάνω σενάριο και να δικαιολογείται, δλδ να μας πουν ότι εφόσον το ατύχημα έγινε σε διεθνή εναέριο χώρο, ανεξαρτήτως του τι προηγήθηκε το φταίξιμο το χουμε εμείς. :013:

:117: :117:

IronRaven
29-05-2006, 00:26
τουλάχιστον το τουρκικο RF-4 φωτογράφισε ότι έπρεπε η δεν πρόλαβε? γιατί βλέπω να έχουμε τα ίδια πολύ σύντομα αν δεν.

Dellodas
29-05-2006, 01:31
όχι δεν φωτογράφησε, γύρισαν πίσω μετά το ατύχημα.

Utrion
29-05-2006, 12:00
εδω ειναι ενα post ενος ανθρωπου που γνωριζει και τα λεει εξω απο τα δοντια!!!!

Hi to all!

I've been reading the comments for 3 days and I wanted to clarify this issue as there is a misconception going on around here.

I myself a Turkish Viper pilot and I am proud to be one of the most important guys protecting my country. I know every single detail about this collision incident as I talked to Turkish Pilot and his wingman personally, and I watched his wingman's VTR several times.

Facts:
1. The flight was a planned flight and it was declared to NATO via CAOC-6.

2. The incident took place in an international airspace. And contrary to what is said by Greeks, it wasn't in Aegean Sea but it was in East Mediterenian Sea. (Pay attention to the coordinates!)

3. The route never violated the Greek airspace, it was 35NM from Rhodes Island and 20NM from Karpathos Island.

4. There was no dogfight whatsoever. They were flying like an airline, straight ahead with their route even Greek F-16s were intercepting them. The max G in the HUD was 2.8 when the incident happened. This explains everything.

5. Greek Capt. was coming closer with a high VC (closure) to Turkish Pilot and he opened his speedbreakes right before the collision, so Turkish Pilot thought he would stop, so he stopped looking to him, then he collided. He collided from right aft of the aircraft. He broke the ICAO rule of 1000' bubble while intercepting.

6. Greek F-16 burst into thousands pieces and Turkish F-16 was divided into 2 parts. Turkish pilot succesfully ejected couple of seconds later.

7. Turkish wingman stayed there and started the SAR by complying with RESCAP procedures, whereas Greek wingman flew away and waited 30NM west of Crete.

8. Ejected Turkish pilot was saved by Gas Century ship and he tried to swim to the ship,which was 100meters away, with his mae-west on. Red marks on his neck is due to mae-west scratching while swimming.

9. Greek SAR team came first and offered to take him from the ship. He refused to go with them since he knew Turkish SAR team would be on their way to save him. And Turkish team came couple of minutes later.

10. He didnt even say a word to Greek SAR team and told his thoghts to the captain of the ship. Captain conveyed them to Greeks. Therefore, there was no challenge nor gun threat to any Greek by him.

11. Turkish SAR team took him from the ship and took him to Turkish hospital by chopper.

My opinion:
1. This incident happened because Greek Captain violated the rules. As a Turkish F-16 pilot I flew many many times over Aegen and Mediterenian Sea. I came across with Greeks each time and I know how they react to our flights. In 1996 they shot down one of our F-16 with Magic-II and since then I've always assumed they can do anything. And this incident is like a proof to my assumption. I know nobody would want to collide his aircraft but breaking the rules leads to unwanted accidents.

2. As long as Greeks keep using the word "enosis" and naming Istanbul as "constantinapolis (capital of Greece)", there will be certainly some issues between Turkey and Greece.

Cheers...

ειναι ολα απο ενα αλλο φορουμ ειδικο για f-16
παρατηρηστε την λιτοτητα στο να πει τον λογο της αποστολης!!!!!!
το τελευταιο το αφηνω ασχολιαστο αλλα δειχνει την πραγαμτικη αποψη τους για μασ !!!!!κανονικα αυτο πρεπει να δουμε τα media και ο τριανταφυλοπουλοσ για να κανουν εκπομπες και οχι οτι 5 λεπτα αρχισαμε εξινε το δεξι του μπουτι ο πιλοτος του ελικοπτερου κα ιδεν συμμαζευτεται!!!!!

cakrit
29-05-2006, 12:08
Εμένα πάντως μου φαίνεται οτι περισότερο το παληκάρι παίζει Falcon 4 και οχι οτι είναι πιλότος.. Απλά αναφέρει οτι είπαν τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης και τίποτα παραπάνω.

Utrion
29-05-2006, 12:13
το περιστατικο καπως ετσι εγινε αλλα οι λεπτομεριες ποθ πολυ επιμελως δεν λεει κανουν την διαφορα!!!αναφερει οτι ο ελληνας πλησιασε και ανοιξε τα φρενα του δεν αναφερει ομως το τουρκικο f-16 εκανε κινηση αποκλεισμου της κινησης του ελληνικου η απλα καρφωυηκε απο πισω ασ πουμε?δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω η αποπβη του ειναι πολυ "σωστα" διατυπωμενη με προσοχη που δειχνει γνωση των γεγονοτων και πολυ προσεκτικα αναφερει οτι το μονο λαθος ηταν η αποσταση προσεγγισης δεν ριχνει ομως ακριβως το φταιξιμο!!!!!πιστευς ειναι αξιοπιστη πηγη

Utrion
29-05-2006, 12:17
να και η απο ελληνα πιλοτου συγκρινοντασ βγαινει ακριβως αυτου που πριν ειπα!!!!!!

I read all the info Turkish pilots provided and i can say it sounds funny (at least). The Greek pilot couldn't control his overtake and simply crashed on the TuAF F16... realistic eh?
Unfortunately, the truth is far different...
Cpt Iliakis ordered to approach the TuAF RF4 in order to write down the tail number among other information, so a detailed and documented accusation to be submitted. Just before he passed abeam, between the TuAF F16s, one of them tried to block him. It's a tactic TuAF used many times... they try to pass very close on you, i've seen a TuAF F16 passing about 50-100ft in front of me, trying to shake my a/c. Unfortunately the Turkish pilot didn't make a good guess this time. The Greek pilot was padlocked at RF4 so he didn't see the F16 in order to react timely. Unfortunately, the VTR of Greek wingman didn't record the collision as he was locked and behind the other TuAF F16.
I've nothing personal with Turkish pilots, they're doing the same job with me and they follow their orders... the problem is that sh*t happens when you don't adhere to the rules and limitations.
As for the claim that they fly in international airspace and there is no reason to fill flight plans, i've to say that there are many many reports of TICAS violations submitted every year by airliners as a result of this tactic. But i guess it's the Greek tourism they want to afflict.
Everyone must understand a simple thing... Greece doesn't demand anything over Turkey... it's Turkey that tries to change the status quo in the area, and it's Turkey that denies the delegation of Greek-Turkish "differences" at international court of Hague. And i mean Turkish Generals, not the Turkish people... that's the only problem with this country!

Regards!

@IkeHigh: "Are you sure you choose strong reflexed men as pilots?"
A little respect to the memory of a dead wouldn't be bad, don't you thi

Dellodas
29-05-2006, 12:23
Utrion κανονικά θα έπρεπε να αναφέρεις την πήγη σου, στην περιτπωσή μας το www.f-16.net
δεν είναι σωστό να ποστάρουμε από άλλα φόρουμ χωρίς να δίνεις λινκ.

πάντως σαν συμπέρασμα βγαίνει ότι και οι δυο πιλότοι που παρουσιάστηκαν και έκαναν το πρώτο τους ποστ στο συγκεκριμένο θέμα δεν μπορεί να θεωρηθούν σαν αξιόπιστη πηγή, πιο πολύ φαίνονται σαν βαλτοί.

Utrion
29-05-2006, 12:29
δεν διαφωνω οτι φυσικα μπορει να ειναι απλα παιδακια που παιζαν πολθ φ16 φαλκονα !!!!!!αλλα οι αποωεις τους ειναι οι πιο λογικεσ τεκμηριωμενες και απολυτως ασαφεστατα σαφεις εκει που πρεπει !!!!!!!!!1συμπληρωνοντας μαζι τα δυο ποστ σαν ενα εχουμς τον γριφο που προσωπικα πιστευω ειναι 99% σωστη !!!

Snips
29-05-2006, 12:38
Παιδιά για να μην πολυλογούμε επί του θέματος.

Οποιος θέλει να καταλάβει τι ακριβώς έγινε ας διαβάσει τον Επενδυτή του Σαββατοκύριακου. Θα διαπιστώσει λίγο πολύ τα αίτια της σύγκρουσης. Και αυτό το λέω με σιγουριά που πηγάζει από επαφές με τους άμεσα εμπλεκόμενους. Με λίγη "φαντασία" μπορείτε να καταλάβατε. Δεν κάνω παραπάνω σχόλια. Δεν θα μιλουσα για το θέμα αλλά δεν μπορώ να βλέπω αηδίες από δήθεν "pilots". Μην υποτιμούν και την νοημοσύνη μας.

ea6gka
29-05-2006, 12:40
ειναι δυνατον ο δικος μας να το επαιξε καμικαζι και να πηγε να καρφωθει μετα μουτρα στον τουρκο? αν εγινε ετσι ο ανθρωπος ητανε τρελος ( ο ελληνας)

chaos
29-05-2006, 13:41
Φίλε Chaos ότι πιο αβάσιμο έχω δει μέχρι τώρα.
Και ένας κακός μαθητής - που δυστυχώς κακός μαθητής στις μέρες μας είναι ο μαθητής που δεν είναι ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ - είναι ικανός να πετάξει αεροπλάνο αν εκπαιδευτεί. Η σχολική παιδεία είναι κάτι άσχετο με το αντικείμενο του πτήσης. Το επίπεδο δεν πέφτει λόγω της ποιότητας των επιτυχόντων στην σχολή. Μπορώ να δεχτώ ότι κακώς οι ιθύνοντες για ένα διάστημα έδιναν περισσότερο βάρος στην ακαδημαική εκπση των Ικάρων παρά στην πτητική.

Δυστυχως εχει σχεση με την αντιληπτικη ικανοτητα.Το επιπεδο εχει πεσει λογω του οτι εισαγονται χειροτεροι μαθητες.
Αλλο μαχητικο αεροσκαφος αλλο παιχνιδια στον υπολογιστη...

chaos
29-05-2006, 13:42
ειναι δυνατον ο δικος μας να το επαιξε καμικαζι και να πηγε να καρφωθει μετα μουτρα στον τουρκο? αν εγινε ετσι ο ανθρωπος ητανε τρελος ( ο ελληνας)
Ετσι εγινε!!
Λεει "δεν πανε στο καλο τα δυο παιδια που εχω ας καρφωθω στον Τουρκο να κανω οικονομια στους πυραυλους."
Ελεος βρε παιδια!

17n
29-05-2006, 14:19
εγω εμαθα πως πηγε ενα τουρκικο αεροπλανο για φωτογραφιες στην κρητη και πηγε ο δικος μας απο κατω του για να μην τραβηξει φωτο και σε καποια στιγμη παει και χωνετε ο τουρκος αναμεσα για να φυγει το φωτογραφικο και μολις φευγει ο τουρκος ριχνει το f-16 του σε εμας και εκτοξευτηκε με την καρεκλα
Υ.Σ δεν ειμαι σιγουρος για τα παραπανω

ea6gka
29-05-2006, 14:41
ο τουρκος ριχνει το f-16 του σε εμας και εκτοξευετε με την καρεκλα
Υ.Σ δεν ειμαι σιγουρος για τα παραπανω

καρεκλα? σαν και αυτη δλδ? http://www.neo.gr/website/tentopoiia/kathisma.jpg

Greek
29-05-2006, 14:52
Και εγώ κάτι τέτοιο άκουσα...χαχαχαα και είχε και σεμεδάκι για αλεξίπτωτο..

17n
29-05-2006, 15:18
ενταξει ρε παιδια λαθος εκανα:003:

17n
29-05-2006, 15:19
καρεκλα? σαν και αυτη δλδ? http://www.neo.gr/website/tentopoiia/kathisma.jpg
οχι δερμάτινη ηταν:042:

IronRaven
30-05-2006, 03:22

εννοείτε πως όχι ! μιλάμε για πιλότο 30 με αρκετές ώρες πτήσης.
αστούς να λένε ότι θέλουν ο συγκεριμένος ειδικά ο τούρκος αν όντως είναι τούρκος δεν έχει ιδέα για το τι λέει πολύ απλά για να μη σου πω ότι είναι πιτσιρίκι. Το ότι δεν ακολούθησαν κανόνες εμπλοκής είναι προφανές το είχα γράψει 2 μέρες πριν σε παλιότερο post. χαίρω πολύ αλλιώς δεν θα είχαμε ατύχημα. filosofoiiiiiiii. tpt άλλο έχετε να μας πείτε ? το συγκεκριμένο forum ασχολιόμουν παλιά αλλα έχει καταντήσει gossip centre από πέρσι και δε έχω ασχοληθεί ξανά μαζί του. ο κάθε στρατό****los μπαίνει και λέει ότι του...beep.

snips δεν χρειάζεται να διαβάσεις καμια εφημερίδα ούτε θες φαντασία είναι συγκεκριμένα πράγμτα που έκαναν και έπρεπε να κάνουν και οι δυο πλευρές δεν υπάρχει πουθενά science fiction. Ήδη και οι δυο πλευρές από τι πρώτη ώρα ξέρουν τι έγινε και φυσικά είναι ανάρμοστο να δημοσιευθεί.

ps επίσης η απάντηση η και δήθεν ελληνική είναι παιδιαρίστικη , μήπως ήθελε να τον προσπεράσει κι όλας?
ps2 καλά ποτε είπαμε ότι η κωνσταντινούπολη είναι ελληνική πρωτεύουσα τι λέει ο τούρκος θα τρελαθούμε?
ps3 η εξυπνάδα που ανέφερε ο τούρκος ήταν το 1995 που F1 Mirage's CG έκαναν intercept τουρκικα f16 όπου χάσαμε ένα από τα δικά μας λόγο μηχανικής βλάβης και το αεροσκάφος έπεσε σε κατάσταση stall.
ας for the turkish f16...the official cause was stated to have been the pilot which supposedly, "forgot to switch the engine feed from the drop tanks to the main fuel tanks". The THK flier was then rescued by a 358 Mira AB.205A-1 and was flown to Rhodes Hospital before being flown by the same SAR Huey from Rhodes back to Turkey.

οποιος έχεις την πτήση και διάστημα μάρτιος 1995 και combat aircraft march 95 μπορεί να δει πλήρες άρθρο εκεί

και στη περίπτωση που όλα κατά τον τούρκο είναι ψέματα και καταρρίφτηκε f16 τους από F1 Mirage e τι να πω απλά ντροπή του τούρκου πιλότου . όχι f16 ούτε σαΐτα δεν έπρεπε να πετάει κα εφόσον οι τούρκοι πιλότοι f16 δεν είναι τόσο κουλοί, οι ισχυρισμοί ότου απλά δεν στέκουν.:062:

Hemispasm
30-05-2006, 12:50
και στη περίπτωση που όλα κατά τον τούρκο είναι ψέματα και καταρρίφτηκε f16 τους από F1 Mirage e τι να πω απλά ντροπή του τούρκου πιλότουνα υποθεσω οτι τα F16 ειναι κατα πολυ καλυτερα των mirage? Δεν εχω ιδεα απο αυτα σορρυ :)

17n
30-05-2006, 12:54
τα mirage ειναι καλυτερα τα f16 ειναι και πιο παλια.

cakrit
30-05-2006, 12:57
Λές ε? τελικά μάλλον όλος ο κόσμος είναι χαζός που έχει F-16.
Απο όσο θυμάμαι τα F-16 είναι κατα πολύ ανώτερα από τα mirage 2000 (μην μιλήσουμε για παλιότερα)... Φυσικά παίζει ρόλο και πιο block είναι τα f-16, αλλά και πάλι νομίζω οτι δεν υπάρχει σύγκριση

IronRaven
30-05-2006, 13:27
να υποθεσω οτι τα F16 ειναι κατα πολυ καλυτερα των mirage? Δεν εχω ιδεα απο αυτα σορρυ :)

no problem :) we are here το help:020:

f16 = 3rd generation aircraft
Mirage F1 = 2νδ generation τα πρώτα που παραλάβαμε από γαλλία είχαν ελλείψεις και σε radar και σε ηλεκτρονικά.

πέρα των ηλεκτρονικών και μηχανικών και οι πτητικές τους "δουνατοτιες" διαφέρουν κατά πολύ μιας και ο τρόπος σχεδίασης και τα υλικά που χρησιμποιήθηκαν είναι διαφορετικά , όταν βγήκε το F1 μόλις είχαν "προτοχρισιμοποηθει" τα υπερκράματα για κινητήρες και φτερωτές. Πάνω κάτω είναι σαν να συγκρίνουμε ένα Skyline R32 με ανθρακονήματα με ένα audi quatro

δεν μπορούμε να κάνουμε γενική σύγκριση μεταξύ δυο μαχητικών παραμόνο σε συγκεκριμένα και τα multi role πάσχουν σε μερικούς τομείς. οποτε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για σύγκριση μεταξύ mirage2000 και f16 παραμόνο αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένους τύπους των δυο μαχητικών τότε μονο μπορώ upethina να σου απαντήσω "κακριτ"

Hemispasm
30-05-2006, 13:31
Πάνω κάτω είναι σαν να συγκρίνουμε ένα Skyline R32 με ανθρακονήματα με ένα audi quatroοκ, αυτο αρκει υποθετω για να βγαλει κανεις συμπερασματα :)

Theo.gr
30-05-2006, 13:35
Τα f16 είναι σίγουρα καλύτερα από τα mirage (μιλάμε γαι τα καινούρια που αγοράσαμε όχι τις σαβούρες που είχαμε). Αλλά οι Αμερικάνοι όσο και να θέλουν δεν μπορούν να φτάσουν τα "τρομερά" Su(Suchoj), Tu (Tupolev) και τα Mig( δεν ξέρω ποια είναι η πλήρης ονομασία τους).

IronRaven
30-05-2006, 13:40
*sigh none is paying attention to posts anymore. μη γενικολογείτε παιδιά dene χει απλά νόημα γιατί δεν υπάρχουν μετρα σύγκρισης δεν είναι αυτοκίνητα τα αεροσκάφη.

17n
30-05-2006, 17:18
οκ, αυτο αρκει υποθετω για να βγαλει κανεις συμπερασματα :)
και το rs4 quattro ειναι,το skyline το τρωει και το αφηνει πολυ πισω:066:.τελος.

apotsi
01-06-2006, 14:15
Μόλις έλαβα το παρακάτω με e-mail. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Τι πραγματικά συνέβη νοτίως της Καρπάθου.
Πως κατερρίφθη ο ηρωικός πιλότος Κ. Ηλιάκης.

Είναι απορίας άξιο γιατί όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις αιφνιδιάζονται πάντα από την τουρκική προκλητικότητα όταν συμβαίνει ένα θερμό επεισόδιο, καθώς και η ελληνική υποχωρητικότητα στις τουρκικές απαιτήσεις όταν κλιμακώνεται η ένταση. Προκαλεί επίσης το θράσος τους να προσπαθούν κάθε φορά να μας πείσουν ότι η διαχείριση της κρίσεως εκ μέρους τους ήταν αυτή που απέτρεψε τα χειρότερα χωρίς η πατρίδα μας να έχει απολέσει το ελάχιστο των κυριαρχικών της δικαιωμάτων. Το ότι είναι όλοι τους «καραγκιόζηδες» κατά δήλωση του βουλευτή Κεφαλογιάννη δεν τους απαλλάσσει από τις ευθύνες τους απέναντι στο Έθνος.

Ας έρθουμε όμως στα πραγματικά δραματικά γεγονότα που συνέβησαν νοτίως της Καρπάθου και όχι στα διαστρεβλωμένα που παρουσιάζουν όλα τα ΜΜΕ κατόπιν εντολών. Την Τρίτη 23 Μαΐου το μεσημέρι απογειώνονται από τουρκικό αεροδρόμιο απέναντι από την Ρόδο δύο F-16 και ένα RF-4, παράλληλα μία τουρκική φρεγάτα πλέει στα διεθνή ύδατα ανοιχτά της Κρήτης. Τα ραντάρ της Κρήτης από την προηγούμενη μέρα έχουν εντοπίσει την μεταστάθμευση των τουρκικών πολεμικών στην βάση απέναντι από την Ρόδο, άρα γνώριζαν ότι οι Τούρκοι θα επιχειρούσαν έξοδο για την συνηθισμένη κατασκοπευτική τους δράση.

Τα τουρκικά μαχητικά κινούνται προς την Κρήτη και δύο ελληνικά F-16 απογειώνονται από την βάση των Χανίων. Όταν αποκτούν οπτική επαφή διαπιστώνουν ότι το ένα τουρκικό αεροσκάφος είναι αεροφωτογραφικό. Τα τρία τουρκικά πετούν σχεδόν παράλληλα και τα δύο ελληνικά έρχονται από πίσω. Ο σμηναγός Κ. Ηλιάκης μπαίνει ανάμεσα στο ένα τουρκικό F-16 και το RF-4 για να πάρει τα νούμερά του και να διαπιστώσει τα φωτογραφικά μηχανήματα και τα όπλα που φέρει. Το άλλο τουρκικό F-16 (σμηναγός Xαλί Iμπραήμ) αφήνει τον σχηματισμό και έρχεται πίσω από τον Έλληνα πιλότο Κ. Ηλιάκη, ενώ ο άλλος Έλληνας πιλότος έχοντας μείνει πιο πίσω, έρχεται πίσω από τον Τούρκο και τον εγκλωβίζει. Ο Τούρκος σμηναγός λέει στον Κ. Ηλιάκη να φύγει δίπλα από το RF-4 ενώ παράλληλα τον εγκλωβίζει. Ο Έλληνας πιλότος δεν φεύγει, ο Τούρκος μιλά συνθηματικά στους άλλους δύο Τούρκους πιλότους και εξαπολύει ένα πύραυλο, ενώ ταυτόχρονα τα τρία τουρκικά αεροσκάφη στρίβουν προς διάφορες κατευθύνσεις. Ο πύραυλος πλήττει το αεροσκάφος του Κ. Ηλιάκη το οποίο εκρήγνυται. Ο άλλος Έλληνας πιλότος εξαπολύει και αυτός ένα πύραυλο, αλλά λόγω του απότομου ελιγμού του Τούρκου τον βρίσκει στο φτερό και τον καταρρίπτει. Συνέβη λοιπόν αερομαχία και όχι «σύγκρουση ή ατύχημα» όπως προσπαθούν να μας πείσουν.

Ας δούμε τώρα και μερικά στοιχεία καθώς και πληροφορίες που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω, τα οποία σημειώνω δεν αποτελούν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Κατ' αρχήν ο Αιγύπτιος πιλότος του πολιτικού αεροσκάφους δήλωσε ότι είδε δύο εκρήξεις (στα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων την πρώτη μέρα, οι εφημερίδες την επομένη έγραψαν για μία έκρηξη). Αν όντως είχε γίνει σύγκρουση των δύο μαχητικών με ταχύτητες άνω των 500 μιλίων που πετούσαν θα έβλεπε μία έκρηξη και δεν θα είχε σωθεί κανείς.

Έπειτα ο Φιλιππινέζος καπετάνιος δήλωσε και αυτός ότι άκουσε και είδε πρώτα μία μεγάλη έκρηξη και μετά είδε και μία μικρότερη δεύτερη με λιγότερο καπνό (τηλεοπτικός σταθμός Αlpha). Ακριβώς, επειδή ο άλλος Έλληνας πιλότος τον βρήκε στο φτερό για αυτό είδε λιγότερο καπνό. Επίσης αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πρόλαβε να ενεργοποιηθεί το αυτόματο σύστημα εκτίναξης του καθίσματος και να διασωθεί τελείως ανέπαφος. Ο Φιλιππινέζος καπετάνιος, ενώ είχε προορισμό τον Πειραιά, τελικά πήγε στη Μάλτα, γιατί;

Πως δικαιολογείται ο πανικός και το σοκ της ελληνικής κυβέρνησης αν όντως ήταν «σύγκρουση-ατύχημα»; Στην δεκαετία του 1990 είχαν πέσει δύο τουρκικά και ένα ελληνικό μαχητικό με νεκρούς πιλότους και από τις δύο πλευρές κατά την διάρκεια αναχαιτίσεων και εμπλοκών, όμως δεν ακολούθησε ούτε κλιμάκωση της κρίσης, ούτε θερμό επεισόδιο όπως στην τελευταία περίπτωση, ενώ οι ελληνοτουρκικές σχέσεις τότε δεν ήταν καθόλου «ειδυλλιακές» σε αντίθεση με την σημερινή συνεχώς καλλιεργούμενη «ελληνοτουρκική φιλία».

Γιατί βρέθηκαν στον αέρα περί τα 120 μαχητικά και από τις δύο πλευρές, πράγμα που δεν συνέβη στις προηγούμενες περιπτώσεις; Στην Κρήτη ενεργοποιήθηκαν οι S-300 κάτι που δεν μεταδόθηκε από πουθενά. Οι Τούρκοι έδειξαν διάθεση να τελειώσει γρήγορα αυτή η ένταση που δημιουργήθηκε ακριβώς επειδή γνώριζαν ότι από υπαιτιότητα του πιλότου τους ξεκίνησε και για αυτό και τα τουρκικά μέσα κράτησαν χαμηλούς τόνους μετά από υποδείξεις της πολιτικο-στρατιωτικής ηγεσίας της Άγκυρας. Οι Τούρκοι από τις τρεις η ώρα το μεσημέρι της Τρίτης ανακοίνωσαν ότι ο Έλληνας πιλότος είναι νεκρός. Είναι επόμενο αφού ο πιλότος τους, τους είχε αναφέρει ότι είδε τα πάντα, αφού είχε «εκτελέσει» τον Έλληνα πιλότο από πολύ κοντά.

Γιατί το ΥΠΕΘΑ δεν δίνει στη δημοσιότητα την αναφορά του άλλου Έλληνα πιλότου, καθώς και το video από το δεύτερο F-16 αφού ήταν «ατύχημα»; Είναι φανερό ότι επιχειρείται συγκάλυψη των αληθινών γεγονότων όπως και στην περίπτωση των Ιμίων.

Οι παραπάνω διαπιστώσεις και τα ερωτήματα επιβεβαιώνουν κατηγορηματικά την περιγραφή της αερομαχίας και της κατάρριψης του ηρωικού σμηναγού Κ. Ηλιάκη. Για αυτούς τους λόγους οι Έλληνες πιλότοι μας είναι τόσο εξαγριωμένοι και τρέχουν οι πολιτικοί να κατευνάσουν τα πνεύματα. Δεν είναι δε καθόλου απίθανο τώρα που η κ. Μπακογιάννη θα πάει στην Τουρκία, να επισκεφθεί τον Τούρκο πιλότο για να δει πως είναι η υγεία του και να του ζητήσει συγνώμη επειδή τον καταρρίψαμε.

Οι αφιλότιμοι και ανελλήνιστοι πολιτικοί «μας» δυστυχώς συνεχίζουν να εμπαίζουν τον ελληνικό λαό και να συρρικνώνουν τα κυριαρχικά του δικαιώματα, καθιστώντας τον συμμέτοχο σε αυτά που ήδη του ανήκουν και για τα οποία έχει καταβάλλει βαρύ φόρο αίματος για να τα ελευθερώσει, αλλά και για να τα κρατά ελεύθερα. Η υποχωρητικότητα τους έναντι των παραλόγων και ανιστόρητων διεκδικήσεων των γειτόνων μας και όχι μόνον, δεν έχει όρια. Έχει όμως όρια η ανοχή και η υπομονή των Ελλήνων.

Ο ήρωας Κ. Ηλιάκης έπεσε υπέρ πατρίδος εκτελώντας το καθήκον του σαν πιστός και φιλότιμος στρατιώτης, στις επάλξεις του Αιγαίου σαν Έλληνας. Τον κλείνουμε και αυτόν μέσα στις καρδιές μας μαζί με τους άλλους ήρωες συναδέλφους του: Ν. Σαλμά, Χρ. Καραθανάση, Π. Βλαχάκο και Εκ. Γιαλοψό.

Atari[Xp+]
01-06-2006, 14:32
^^ edit φουμαρα του λαος ειναι τελικα :042: :042: :042: . edit

chaos
01-06-2006, 15:14
Δεν νομιζω οτι εγινε ετσι γιατι ειδαλλως οι Τουρκοι δεν θα υποχωρουσαν αλλα θα κλιμακωναν την ενταση.
Ο Τουρκος δεν μπορει να κανει του κεφαλιου του.Ακολουθουσε εντολες και συγκεκριμενους κανονες εμπλοκης.Εαν λοιπον τον ειχε καταρριψει τοτε οι Τουρκοι θα ηταν σε πολεμικη ετοιμοτητα και ανυποχωρητοι οπως εχει δειξει και η περιπτωση των Ιμιων.

Παντως σε καθε περιπτωση η ετοιμοτητα των Τουρκων ειναι πολυ υποπτη και ανησυχητικη.80 αεροσκαφη στο scramble ειναι παρα πολλα.Το οποιο υπογραμμιζει δυο πιθανοτητες.Ειτε η ετοιμοτητα τους ειναι παντα τοσο υψηλη πραγμα οχι τοσο πιθανο (οχι και εντελως απιθανο βεβαιως)ειτε οτι περιμεναν καποια επεισοδιο και ηταν σε αυξημενη ετοιμοτητα.

Παντως σε καθε περιπτωση η επισημη εκδοχη δεν με ικανοποιει.

IronRaven
06-06-2006, 06:54
"αποτσι" καλο το άρθρο , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια πάντως έχω μια απορία . το δεύτερο καμάρι μας κατάφερε και πήγε πίσω από τον τούρκο και δεν κινήθηκε κανεις ? δηλαδή και τα δυο f16 των τούρκων μείνανε "αβραχτοι". σε Dt το έκανε και κάνανε βόλτα όλοι μαζί η τα αεροσκάφη γίνανε στατικά? είχαμε 2 - 1 - 2 - 1 ότι χειρότερο. πάλι καλά που δεν μας ρίξανε και το δεύτερο f16 έτσι όπως περιγραφει το άρτιο από "αποτσι" απλά τυχεροί κανονικά θα έπρεπε να μας είχαν καταρρίψει και το δεύετερο είχαν positive θέσεις εξαρχής, αν όντως είναι αλήθεια που αμφιβάλλω ακόμα.

όσο περισσότερα διαβάζω τόσους περισσοτερους κανόνες βλέπω να υπερβήκανε καλά πάμε σε κάνα μηνα θα βγάλουν tpt καινούργιο ακόμα.

hipro5
06-06-2006, 10:25
Δεν νομιζω οτι εγινε ετσι γιατι ειδαλλως οι Τουρκοι δεν θα υποχωρουσαν αλλα θα κλιμακωναν την ενταση.
Ο Τουρκος δεν μπορει να κανει του κεφαλιου του.Ακολουθουσε εντολες και συγκεκριμενους κανονες εμπλοκης.Εαν λοιπον τον ειχε καταρριψει τοτε οι Τουρκοι θα ηταν σε πολεμικη ετοιμοτητα και ανυποχωρητοι οπως εχει δειξει και η περιπτωση των Ιμιων.

ΜΗΝ ξεχνάμε ότι τώρα η Τουρκία θέλει να μπεί και στην Ευρωπαική ένωση οπότε δε τους συμφέρει να κάνουν και πολλά πολλά....... ;)

john_dr
06-06-2006, 10:28
Χαζοί δεν νομίζω να είναι. Ξέρουν ότι δεν θα μπουν.

DarthVader
06-06-2006, 14:15
Χαζοί δεν νομίζω να είναι. Ξέρουν ότι δεν θα μπουν.

Το αν θα μπουν (που μάλλον δεν θα μπουν) δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση στα ελληνοτουρκικά και τις διεκδικήσεις στο Αιγαίο, καταστάσεις τις οποίες οι Ευρωπαίοι συνενωνίτες μας καθώς και οι "σύμμαχοί" μας εκ δυσμάς δείχνουν καιρό τώρα να αγνοούν επιδεικτικά. Δεν νομίζω να μην ξέρουν κι αυτοί τι συμβαίνει, απλά δεν θέλουν σε καμία περίπτωση να ανακατευτούν.
Κι αν δεν δεχθούν την Τουρκία, θα είναι για χίλιους άλλους λόγους αλλά όχι γι αυτό.

chaos
06-06-2006, 16:56
ΜΗΝ ξεχνάμε ότι τώρα η Τουρκία θέλει να μπεί και στην Ευρωπαική ένωση οπότε δε τους συμφέρει να κάνουν και πολλά πολλά....... ;)
Εαν θελουν να μπουν τοτε θα κοψουν τις βλακειες δεδομενου βεβαιως οτι δεν εχουν παρει τους πολιτικους μας για εντελως Λαλακες(οχι οτι δεν ειναι:077: ) και θεωρουν οτι το να μας πιεζουν θα φερει καλυτερο αποτελεσμα.