PDA

View Full Version : Ψηφιστε και πειτε εμπειριες κλπ απο τον Ε.Σ.!

MrSeanKon
20-10-2004, 19:16
Λοιπον εγω εφαγα 20 ημερες φυλακη........
Για να τα πουμε λιγακι οσοι υπηρετησαμε στον Στρατο (οποιο σωμα)....

"EΦ ΔΝΕΑΣ ΜΧ Katsumi addicted @@@@ B ΕΣΣΟ" LOOOOOOL :042: :108:

overclocked
20-10-2004, 19:33
για μας που δεν εχουμε παει δεν εχει poll?

MrSeanKon
20-10-2004, 19:48
:033: και τι να ψηφιζες Οverclocked???
Τι γνωμη εχεις απο τον Ελληνικο Στρατο???
Αφου δεν εχεις παει προφανως δε μπορεις να εκφερεις αποψη εδω ψηφιζουμε τις ημερες φυλακης που μας χωσανε και φυσικα τι περασαμε, τι αρβαλες καναμε με ποιους τσακωθηκαμε κλπ.......

Predator
20-10-2004, 20:28
Καμια, ουτε εφαγα ουτε εριξα.(ημουν ΥΠΑΞ - Βαρυοπλιτης)
Ταγμα εκστρατειας 263 Πετρα Μυτιληνης 89' ΕΣΟ

TASOS
20-10-2004, 20:34
28 μέρες υπηρετήσιμες :071:

575 ΜΤΠ Καλπάκι Ιωαννίνων

MrSeanKon
20-10-2004, 20:35
Γενικα η Μυτιληνη ειχε μαυρα στρατοπεδα απο οτι ειχα ακουσει απο αλλους που ειχανε παει εκει........ :105:

Predator
20-10-2004, 20:43
Γενικα η Μυτιληνη ειχε μαυρα στρατοπεδα απο οτι ειχα ακουσει απο αλλους που ειχανε παει εκει........ :105:

Αστα να πανε, 3 μερες αφου απολυθηκα, με πηραν τηλεφωνο οτι αυτοκτονησε ενας συναδελφος στο ταγμα.
Το συγκεκριμενο βεβαια ηταν και ταγμα ανεπιθυμητων(κομενοι δοκιμοι, λοκατζηδες, μερικοι απο ΣΦΑ για να συμπληρωσουν θητεια κλπ) και συμπληρωναν τον αριθμο και με normal ατομα.
Μετα την αυτοκτονια εμαθα οτι το ταγμα κουλαρε πολυ, διωξανε τον διοικητη με μεταθεση κλπ.
Παντως καθε εβδομαδα ειχαμε ασκησεις στα βουνα, ανταρτοπολεμο,αποβαση κλπ
Και την Παρασκευη κλασικα επιθεωρηση.(Πεμπτη γυρναγαμε απο τα βουνα οποτε καταλαβαινεις)
Εγω ευτυχως γλυτωσα μερικες ασκησεις για 3 μηνες, γιατι ημουν αρχιφυλακας σε ενα απομονομενο φυλακιο).
Αλλα σκεψου οτι πηγα μετα την εκπαιδευση εκει και απολυθηκα απο εκει.
Σε εμας οι ΟΠΥ ηταν τα μεγαλυτερα καθαρματα.
Ενας με κυνηγαγε καιρο να μου ριξει φυλακη γιατι δεν εβρισκε αιτια ωσπου πεταξε κατι γοπες κατω απο τα κρεβατια του λοχου (ημουν οργανο τοτε) και με εβγαλε στον τακο.
Αλλα ηταν ατυχος πολυ γιατι εκεινη την ημερα αλλαζαμε διοικητη και στην αναφορα πριν ακουσει οτιδηποτε απο εμας βγηκε και ειπε "ολες οι ποινες ακυρωνονται και ολες οι αιτησεις για αδεια εγκρινονται" σαν δωρο για την αναχωρηση του.
Γυρισα και κοιταξα τον ΟΠΥ και ειχε κοκκινισει η μουρη του απο το κακο του.
Ημουν και γενικα πολυ τυχερος γιατι η φυλακη επεφτε συννεφο.
Σκεψου οτι σε μιας παρασκευης επιθεωρηση ο λοχαγος ειπε στον Διοικητη να μην ριξει ποινες για απομονωση (ναι ειχαμε και τετοια) γιατι ηταν full και δεν θα ειχανε που να τους στειλουν.

Α και μετα απο 2 χρονια ξαναπηγα εκει για εκπαιδευση στα νεα οπλα για μια εβδομαδα.
Πολυ χαβαλες.

MrSeanKon
20-10-2004, 20:58
Σε ποιο ησουνα????

Predator
20-10-2004, 21:06
Στο 263 στην Πετρα Μυτιληνης.
Η ασκηση ξεκιναγε τριτη πρωι η δευτερα καμια φορα και τελειωνε πεμπτη.
Ναι οπως λες, τα φυλακια βοηθησαν πολυ.

MrSeanKon
20-10-2004, 21:12
Xμ βλεπω οτι οι Admins του forum ειχαν Φ! :D

JimmyFox
20-10-2004, 21:13
Kαμμία αλλα αποτάσσω από πανω μου τον χαρακτηρισμό του βυσματία...

MrSeanKon
20-10-2004, 21:19
:017: :017: Φοξ δε σε καταλαβα εχω κοπανησει και κατι μπυρες πριν... :105:

Predator
20-10-2004, 21:29
Εννοει αυτο προφανως "Καμια (εισαι βυσματιας!)" :)

circular
20-10-2004, 22:26
Σε ποιο ησουνα????
Εγω στο Μηχανικο υπηρετησα αλλα εκεινο το ρημαδι στο Μανταμαδο το λεγανε Μανταμαυρο..................
Φυσικα αν πεσεις σε ταγμα ανεπιθυμητων αστα να πανε...............
Ωχ καθε Πεμπτη δεν ειχαμε ασκησεις εμεις καθαριοτητες σκαψιματα αποψιλωση και ****** για να χανουμε χρονο..........
Δεν ηταν σκληρο στρατοπεδο χαλαρο θα ελεγα οτι ηταν ομως προτιμουσα να πηγαινω σε φυλακια γιατι ειχα εντονα οικονομικα προβληματα τοτε κι αφου δεν εβγαινα εξω προτιμουσα να ειμαι στα φυλακια παρα να βλεπω τον καθε στοκο εκει μεσα.......
Κλασσικα καθε Τριτη ειχαμε οπως κι ολος ο Ε.Σ. βραδυνη ασκηση και κουραφεξαλα LOL μερικοι δεν ηξεραν να πιασουν το οπλο γιατι ειχανε καλοβολευτει στα επιλοχαδικα οι γνωστοι Γραμματεις και Φαρισαιοι...... :011: :mad:
Το χειροτερο σπασιμο το εφαγα οταν επεστρεψα Καλαματα που να το παρει ο διαολος το αναθεματισμενο στρατοπεδο γιατι με χωσανε σε ταγμα νεοσσων ως βοηθο των δοκιμων και των ΥΠΑΞ οποτε εβγαινα μια στις 20 ημερες παρολο που το σπιτι μου ητανε μερικα μετρα εξω........ :112:

Μη μου προσβάλλεις το χωριό μου...
:088:

Vayper
20-10-2004, 23:17
Απολυτως καμια και για μενα.
Και δεν ημουν βυσματιας.Απλα ημουν το παιδι για ολες τις δουλειες που λενε.Οχι οτι με χωναν.Απλα ηθελα να περναει ο χρονος μου ποιο ευκολα.Τα παντα εκανα.
Ακομα και το ''πλοιο της αγαπης'' οδηγησα(ασε τα αυτοκινουμενα πυροβολα).

Θηβα-πυροβολικο.Μετα Ροδο και μετα Κιλκις.Ροδο μαυριλα και πολυ τρεξιμο.
Κιλκις ημουν αρχοντας.Σερβιτορος Στρατηγου(μην με πει κανενας βυσμα:118: .Λογω ειδικοτητας με στειλανε)Ολοι προσοχη και εγω με το κομπολοι να κοιταω τον ουρανο παντα ομως διπλα στον Στρατηγο(τρομερος ανθρωπος παρεπιμπτοντως)

saxon_747
20-10-2004, 23:22
Θεωρειται και η Π.Α στρατος? Γιατι εγω σαν σμηνιτης περασα πολυ ωραια... 2-3 μερες μεσα, τις υπολοιπες σπιτι... 1μηνα αδεια απολυσης στο τελος κτλ. Γενικοτερα περασα καλα...

Quandanamo
20-10-2004, 23:28
Τυχαίνει να είμαι Μυτιληνιός. Πέρασα λοιπόν ένα μέρος της θυτείας μου στο 126 ΤΕ ή αλλιώς Εκατόνεικοσιτρέξι. 2000 Ε' ΕΣΣΟ (Κατατάχτηκα μάλιστα στις 28 Σεπ, τότε που πήρε ο Κεντέρης το χρυσό!) στο ΚΕΠΒ
Το πυροβολικό... το πυροβολικό... το πυροβολικό πολύ το αγαπώ!!!
120τρέξι Τρεχάματα, ασκήσεις, ΕΠΥ να σου σπάνε τα νεύρα... κι από την άλλη να σου λένε ότι ήρθες στα οκτάιντσα, ότι είσαι δηλαδή μεγάλο βλήμα όχι άντε - αντε.
Και πάλι καλά την έβγαλα ... 20 μέρες φυλάκή!
10Φ και 10 Σεξ, επειδή ήμουνα σε γραφείο και σε κάποια φάση έκοβα μόνος μου υπηρεσιακά και τα έβαζα μαζί με τα υπόλοιπα για υπογραφή απ' το Δίκα (Αυτός πάντως υπέγραφε ότι ώρα κι αν έλεγε το χαρτί)! Και αυτή η που...ανα η υπηρεσία να σε πηγαίνει 5 μέσα....
Έκανα 40 μέρες να βγω....
10Φ επειδή έλειπα από το άγημα σημαίας στην Μυτιλήνη και πήγανε οι άλλοι με ένα άτομο μείον (Ξεφτίλα τελείως)
Δεν τους χάλασε όμως μετά που μου ήρθε μετάθεση για το Σύνταγμα...
Εκεί την άραξα για καλά... γραφέας υπηρεσίας και δεν συμαζευόμουνα με τίποτα...

Vayper
21-10-2004, 00:03
Quandanamo σε ποια μοιρα ησουν ρε σειρα??????
Εγω 27 παρουσιαστικα.2000Ε και εγω.

soler
21-10-2004, 00:12
Eγω εχω φαει 3ημερη στο σχολειο...
Μετραει???:P

Quandanamo
21-10-2004, 00:17
Vayper Σειρούλα Μοίρα 4Α Πρώτος ουλαμός με λοχαγό μοίρας τον Κοτσάνη (Ωραίος άνθρωπος, καλή του ώρα)! Εσύ?

Vayper
21-10-2004, 00:18
lol Soler.Αλλο αποβολη και αλλο φυλακη.

Που θα παει ομως θα πας και εσυ εκει:p :p

Vayper
21-10-2004, 00:19
3Γ ημουν.Διπλα πρεπει να ειμασταν.

assasine
21-10-2004, 00:32
Στο 263 στην Πετρα Μυτιληνης.
Η ασκηση ξεκιναγε τριτη πρωι η δευτερα καμια φορα και τελειωνε πεμπτη.
Ναι οπως λες, τα φυλακια βοηθησαν πολυ.

Γκασμάς και εσύ; 265ΤΕ, Μανταμάδος...

CaptainMorgan
21-10-2004, 00:44
"EΦ ΔΝΕΑΣ ΜΧ Katsumi addicted 2001 B ΕΣΣΟ" LOOOOOOL :042: :042: :042: :108:

Είμαι πιο παλιός από τον SeanKon!!!!!!!!!!!!! :043:
Σμηνίτης Πυροβολητής στην Π.Α. (Μπατζής γαρ) :068:
2000 Α ΕΣΣΟ!!!! ( μετά την αναβολή βέβαια γιατί κανονικά ήμουν κάτι σε 1993 σειρά. Καραλέουρας δηλαδή....)

Είναι μια ηθική ικανοποίηση τουλάχιστον αφού δεν μπορώ να του την κάνω σε Mhz..... :o

Predator
21-10-2004, 11:33
Γκασμάς και εσύ; 265ΤΕ, Μανταμάδος...
Γκασμαδες λεγαν τους ντοπιους, εμεις περαστικοι απο εκει. :)

Alexander T
21-10-2004, 11:36
1986 B ΕΣΣΟ!!!!

MrSeanKon
21-10-2004, 16:36
Καλα ΨΨΨπαθη ασε σιγα το Στρατο που θα παει ο soler εδω πανε να τα καταργησουνε τεσπα απο οτι βλεπω μονο εγω εισεπραξα τοσα Φ????? :033:
circular δεν το ηξερα περι καταγωγης σου φυσικα ειχα ενα φιλο απο εκει οταν ημουνα ψαρας (νεοσυλλεκτος) στο Ναυπλιο...........
Μετα χαθηκαμε τεσπα.........

Οσο για την Αεροπορια που ειπαν καποιοι χρηστες ενταξει ολοι μεσα ποσταρετε αλλα απο τις μπυρες που ειχα πιει εβαλα λιγο ξεκαρφωτο τιτλο στο θρεντ........
Μετραει κι ο Ε.Σ. κι η Π.Α. και το Ναυτικο LOL οσοι υπηρετησατε πειτε τα εδω....

Vayper εδειχνες καμια φωτο στον Στρατηγο απο τη Jenna???? :040:

neat
21-10-2004, 17:04
2
575 ΜΤΠ Καλπάκι Ιωαννίνων
Μήπως κάνεις λάθος στο νούμερο;Το 575 είναι Τάγμα Πεζοναυτών στη Χαλκίδα.

apostolt
21-10-2004, 17:14
25 Μερες εχω φαει .33ΕΜΑ Πολυκαστρο Κιλκις

maddoctor
21-10-2004, 17:37
Να πω και εγώ....5 μέρες φυλακή έχω.ΘΑ μου πείτε γιατί, γιατρός πράγμα!?Έτυχε ο υπίλαρχος της ίλης διοικήσεως να είναι λίγο @#$%@#$ και με την πρώτη ευκαιρία μου τις έριξε.Λοιπόν είμαι 264 Β' ΕΣΣΟ, το 1998 (αν θυμάμαι καλά...πάνε και τόσα χρόνια). Ξεκίνησα Άρτα, μετά Έβρο-Λαγός για 9 μήνες σε μονάδα τεθωρακισμένων (37 ΕΜΑ) και κατέληξα στο 401 ΓΣΝΑ το 3ο μέρος της θητείας μου.18 πλήρες μήνες.
Εγώ πάντως πέρασα τζάμι στον Ε.Σ. Έκανα και ταξιδάκια αναψυχής για ένα ολόκληρο μήνα ανά το Ελλάδι με 2 επίσημες αποστολές από το εξωτερικό :050: :050:

MADKiller7
21-10-2004, 17:45
επειδή ήμουνα σε γραφείο και σε κάποια φάση έκοβα μόνος μου υπηρεσιακά και τα έβαζα μαζί με τα υπόλοιπα για υπογραφή απ' το Δίκα (Αυτός πάντως υπέγραφε ότι ώρα κι αν έλεγε το χαρτί)!5φ μονο και αυτο απο καποιον που δεν με πηγαινε απο την μερα,ενας m@λ@κ@ς αντισχης.γενικα ημουν καλο παιδι και λιγο αντιδραστικος βεβαια.

2000 Ε ημουν.σπαρτη ηταν κανενας????
:075: αστα ρε nick the greek,σε ξεπερασα,ειχα τυπωσει υπηρεσιακα,ειχα μαθει την υπογραφη του λοχαγου ,ηξερα που εβαζαν τη σφραγιδα και την εκανα μονος,χωρις να ρωταω κανεναν.σε 98 τεμεθ ηταν κανενας?????
οσο για τον χαρακτηρισμο γκασμαδες,συμφωνω σε αρκετους ταιριαζει,σε λιγους οχι,αν και ειμαι απο μυτιληνη,πραγματικα γκασμαδικη λογικη εχουν οι πιο πολλοι.may the force be with me και να μετακομισω απο εκει.

ThorLite
21-10-2004, 19:28
0Φ,0Κ τιποτα δεν εισπραξε ο εφεδρος ΛΧΙΑΣ (ΔΒ) ThorLite Χειριστης Ψηφιακων Τερματικων Μηχανων και Κρυπτομηχανων,4 μηνες Χαιδαρι(Κεντρο,Ειδικοτητα,ΛΥΒ),8 Μηνες Ξανθη Δ'ΣΣ Στρατου 479 ΤΔΒ,4 μηνες Λαρισα 1 Στρατια 485ΤΔΒ.Εκτος των 4 μηνων στο Χαιδαρι τoν υπολοιπο καιρο τον εβγαλα μεσα στα ΚΕΠΙΚ του Δ'ΣΣ Σωματος και 1ης Στρατιας με το laptop μου χαλαρα να στελνω τα σηματα του Στρατου μονο μελανο σημειο ηταν ο Παρμενιωνας που εκανα να κοιμηθω πανω απο 8 μερες.Oσο αφορα τα κουμπουρια μονο στο Χαιδαρι ασχοληθηκα με αυτα τα πεζα πραγματα οταν εφυγα απο την Ξανθη και παρεδωσα το G3A4 ειχε αραχνιασει..... :098:
Ομολογο οτι ημουν πολυμπριζο........LOL.. :004:

bourlas
22-10-2004, 02:51
με πανω απο 180 μερες φυλακα την περνας φινα
αρχιζει να μετραει η γνωμη σου βρε αδερφε!!!

MrSeanKon
22-10-2004, 14:20
με πανω απο 180 μερες φυλακα την περνας φινα
αρχιζει να μετραει η γνωμη σου βρε αδερφε!!!

:006: Γεια σου καμπανοφατσα! (φιλικα ετσι) :D
Ειχα γνωρισει ενα ατομο ο οποιος δεν ενοχλουσε κανεναν εντελως αλλα τα ειχε γραμμενα ολα στα ***** του......
Μαζεψε μπολικες ημερες φυλακη μαλλον μηνες και στο τελος τον εφεραν στο 9 ΣΠ στην Καλαματα οπου εκει ο Σχης εβαλε βυσμα στο Στρατηγο της Τριπολης να του σβησουν 4 μηνες διοτι βαριοταν να τον βλεπει να κυκλοφοραει αξυριστος στο στρατοπεδο LOL με παντοφλες χημειο σκετο σου λεω το παλικαρι.........
Σταρ*ιδιστης που λεγαμε ετσι???
Καμμια αρβαλα ή καποιο αξιολογο περιστατικο εχει να αναφερει κανεις????
Εχω να σας πω μερικα αλλα αλλη φορα τωρα βιαζομαι BYE! οταν ξαναμπω τα λεμε...........
Φ RULEZ!!!!!!!!!!!!! :D :044: :D :044:

ΤhorLite εισαι τυχερος που δε σε γνωριζα απο παλια μια μεταταξη σε αλλο οπλο και σε μαυρο στρατοπεδο δε θα σε χαλαγε ετσι LOOOOOOOOL.........

ThorLite
22-10-2004, 17:36
ΤhorLite εισαι τυχερος που δε σε γνωριζα απο παλια μια μεταταξη σε αλλο οπλο και σε μαυρο στρατοπεδο δε θα σε χαλαγε ετσι LOOOOOOOOL.........

Κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο να γινει τα βυσματα μου ειχαν πολλα Watt ισχυ......:077: :077: ;) :098:
Τωρα για το θεμα τον Φ δεν χρειαζεται να εισαι βυσματιας για να μην σου ριξουν ημουν απολυτα τυπικος και πεταει ο γαιδαρος πεταει σιγα μην καθομουν να σκασω.Εγω παντως και στην Ξανθη και στη Λαρισα περασα πολυ ωραια κυριως γιατι τα αλλα παιδια ειχαν πολυ γελιο και τα στελεχη ηταν ολα ανεκτα στην Ξανθη και τρελα παλικαρια στην Λαρισα...... :040: :040:

duncan
22-10-2004, 18:01
271 εσσο , 60 ημερουλες εφαγα εγω κ αυτο επειδη δεν με πηγενε ο αν/στης στο 1 γραφειο κ εγραψε σαν αιτια σε μια ποινη αρνηση εκτελεσης διαταγης κ λιαν εποιηκως κ μετα απο παρακαλια το 6 μηνο εγινε 2 μηνο , βεβαια ειμουνα απο τα "καλυτερα" παιδια στην 37 εμα στον λαγο

loner
22-10-2004, 23:43
Να πω και εγώ....5 μέρες φυλακή έχω.ΘΑ μου πείτε γιατί, γιατρός πράγμα!?Έτυχε ο υπίλαρχος της ίλης διοικήσεως να είναι λίγο @#$%@#$ και με την πρώτη ευκαιρία μου τις έριξε.Λοιπόν είμαι 264 Β' ΕΣΣΟ, το 1998 (αν θυμάμαι καλά...πάνε και τόσα χρόνια). Ξεκίνησα Άρτα, μετά Έβρο-Λαγός για 9 μήνες σε μονάδα τεθωρακισμένων (37 ΕΜΑ) και κατέληξα στο 401 ΓΣΝΑ το 3ο μέρος της θητείας μου.18 πλήρες μήνες.
Εγώ πάντως πέρασα τζάμι στον Ε.Σ. Έκανα και ταξιδάκια αναψυχής για ένα ολόκληρο μήνα ανά το Ελλάδι με 2 επίσημες αποστολές από το εξωτερικό :050: :050:

253 η 254 πρεπει να ησουν γιατρε! Νομιζω οτι ο Ροδοπαιος στο εδωσε 2 η 4 μηνες πριν απο εμενα..... Ειναι παρα πολλα τα σκηνικα που περασαμε στο στρατο....... Ενδεικτικα αναφερω 3.
1. Οταν στο σεισμο του 99 ημουν νοσοκομος στο 401 θυμαμαι οτι μαζευα σκουπιδια κοντα στην εισοδο του νοσοκομειου μαζι με τον φιλο μου τον Σαββα (253). Την στιγμη λοιπον που γινεται ο σεισμος, περα απο το οτι τα κτιρια πηγαιναν περα-δωθε, εβλεπες να κατεβαινουν κατω τρεχοντας ανθρωποι με γυψους γαζες, κουτσενοντας, με καροτσακια..... Απιστευτα σκηνικα! Την ιδιο μερα μου ειχαν ακυρωσει την διανυκτερευση καθως με ειχαν παρει σπιτι και με ειχαν καλεσει για επιφυλακη........ Εκεινη την μερα, επειδη ειχαμε μαζευτει αρκετα ατομα ξαφνικα για επιφυλακη, και ο μαγειρας βλαστημουσε την ωρα και την στιγμη που τον φωναξαν να ερθει, πρεπει να εφαγα την πιο απαραδεκτη ομελετα ολων των εποχων. Σε καθε μπουκια και κρατς κρατς τα τσοφλια! Αθλια, μιλαμε ελλεεινη! (Ασχετο. Εκεινη την μερα Ευτυχιε ηταν αξιωματικος υπηρεσιας ο Σαμαρας και θυμασαι το απιστευτο που ειχε πει; Μπειτε μεσα στον (ετοιμοροπο και γεματο ρωγμες) λοχο, να κοιμηθειτε. Καντε τον σταυρο σας και μπειτε. Συν το αλλο φοβερο, οποιος δεν θελει να φαει ομελετα να ερθει να του δωσω εγω λεφταν να παραγγειλει απεξω........ Καλη του ωρα εκει που ειναι,αυτος ο καλος ανθρωπος.......)
2. Και σιχαμεροτερο! Απογευμα στα μαγειρια του ΤΥΕΘ της Ροδου και ο φιλος μου ο μαγειρας ετοιμαζει πατατες τηγανητες (με ψαρι πλακε αν θυμαμαι καλα). Καθως βγαζει λοιπον δυο τρεις τηγανιες και μιλαγαμε περι ανεμων και υδατων (δεν ειχα υπηρεσια και βολοδερνα στα μαγειρια), βλεπω ενα μαυρακι μεσα στις πατατες........ Καθως παω κοντα βλεπω μια πανεμορφη μυγα ψημενη με ζαρομενα τα ποδια της να κοιτεται μεσα στις πατατες. "Ρε τι πηγαμε να παθουμε". "Να' σαι καλα ρε συ" μου λεει "που το βρηκες". Αμ δε..... Κοιταζοντας καλυτερα βρηκαμε συνολο καμια 30αρια ψημενες μηγες μεσα στις πατατες!!!!! Περιττο να πω οτι εκεινη την μερα οι πατατες γιναν αναρπαστες!!!!!!!!!!!!!! Τα θρεπτικα συστατικα απο τις μυγες βλεπετε...........
3. Υπηρεσια τηλεφωνητης στο ΚΕΠΙΚ (παλι στο ΤΥΕΘ Ροδου) και με καλει η φυση για σωματικη αναγκη (ψιλο). Φευγω, κλειδωνοντας το ΚΕΠΙΚ και οδευω προς τις τουαλετες (οι οποιες παρεπιπτοντος ηταν combo με τα λουτρα.......) Σε μια φαση λοιπον με πετυχαινει ενας πολυ σκατιβλαχος ανθυπασπιστης και με ρωταει; ΑΦΗΣΕΣ ΤΟ ΚΕΠΙΚ ΜΟΝΟ ΤΟΥ; "Μα πρεπει να παω στην τουαλετα να κατουρησω κυριε ανθυπασπιστα!". "Και ποιος εισαι; Ο Θεος και σηκωνεσαι και φευγεις;;;;; ) Τι να πω............... (Το κατουρημα το εριξα μια φορα! ) :)

Dellodas
23-10-2004, 09:28
Ας μιλήσει λοιπόν και ένας εν ενεργεία φαντάρος.
Νεούδη υποψήφιος βαθμοφόρος Υλικού Πολέμου Dellodas 2004 Γ ΕΣΣΟ, στις κοντά 50 μέρες που έχω υπηρετήσει στη Λαμία δεν έχω δει ακόμα Φ καθώς είμαι ψιλοπροβλεπέ. Βέβαια έχω άλλες 300++ να υπηρετήσω οπότε μάλλον δεν τη γλυτώνω την καμπάνα. Ευτυχώς σε 15 μέρες μπαίνει η νέα σειρά και θα πάψουν να ασχολούνται όλοι μαζί μας.

maddoctor
23-10-2004, 16:03
253 η 254 πρεπει να ησουν γιατρε! Νομιζω οτι ο Ροδοπαιος στο εδωσε 2 η 4 μηνες πριν απο εμενα..... Ειναι παρα πολλα τα σκηνικα που περασαμε στο στρατο....... Ενδεικτικα αναφερω 3.
1. Οταν στο σεισμο του 99 ημουν νοσοκομος στο 401 θυμαμαι οτι μαζευα σκουπιδια κοντα στην εισοδο του νοσοκομειου μαζι με τον φιλο μου τον Σαββα (253). Την στιγμη λοιπον που γινεται ο σεισμος, περα απο το οτι τα κτιρια πηγαιναν περα-δωθε, εβλεπες να κατεβαινουν κατω τρεχοντας ανθρωποι με γυψους γαζες, κουτσενοντας, με καροτσακια..... Απιστευτα σκηνικα! Την ιδιο μερα μου ειχαν ακυρωσει την διανυκτερευση καθως με ειχαν παρει σπιτι και με ειχαν καλεσει για επιφυλακη........ Εκεινη την μερα, επειδη ειχαμε μαζευτει αρκετα ατομα ξαφνικα για επιφυλακη, και ο μαγειρας βλαστημουσε την ωρα και την στιγμη που τον φωναξαν να ερθει, πρεπει να εφαγα την πιο απαραδεκτη ομελετα ολων των εποχων. Σε καθε μπουκια και κρατς κρατς τα τσοφλια! Αθλια, μιλαμε ελλεεινη! (Ασχετο. Εκεινη την μερα Ευτυχιε ηταν αξιωματικος υπηρεσιας ο Σαμαρας και θυμασαι το απιστευτο που ειχε πει; Μπειτε μεσα στον (ετοιμοροπο και γεματο ρωγμες) λοχο, να κοιμηθειτε. Καντε τον σταυρο σας και μπειτε. Συν το αλλο φοβερο, οποιος δεν θελει να φαει ομελετα να ερθει να του δωσω εγω λεφταν να παραγγειλει απεξω........ Καλη του ωρα εκει που ειναι,αυτος ο καλος ανθρωπος.......)
2. Και σιχαμεροτερο! Απογευμα στα μαγειρια του ΤΥΕΘ της Ροδου και ο φιλος μου ο μαγειρας ετοιμαζει πατατες τηγανητες (με ψαρι πλακε αν θυμαμαι καλα). Καθως βγαζει λοιπον δυο τρεις τηγανιες και μιλαγαμε περι ανεμων και υδατων (δεν ειχα υπηρεσια και βολοδερνα στα μαγειρια), βλεπω ενα μαυρακι μεσα στις πατατες........ Καθως παω κοντα βλεπω μια πανεμορφη μυγα ψημενη με ζαρομενα τα ποδια της να κοιτεται μεσα στις πατατες. "Ρε τι πηγαμε να παθουμε". "Να' σαι καλα ρε συ" μου λεει "που το βρηκες". Αμ δε..... Κοιταζοντας καλυτερα βρηκαμε συνολο καμια 30αρια ψημενες μηγες μεσα στις πατατες!!!!! Περιττο να πω οτι εκεινη την μερα οι πατατες γιναν αναρπαστες!!!!!!!!!!!!!! Τα θρεπτικα συστατικα απο τις μυγες βλεπετε...........
3. Υπηρεσια τηλεφωνητης στο ΚΕΠΙΚ (παλι στο ΤΥΕΘ Ροδου) και με καλει η φυση για σωματικη αναγκη (ψιλο). Φευγω, κλειδωνοντας το ΚΕΠΙΚ και οδευω προς τις τουαλετες (οι οποιες παρεπιπτοντος ηταν combo με τα λουτρα.......) Σε μια φαση λοιπον με πετυχαινει ενας πολυ σκατιβλαχος ανθυπασπιστης και με ρωταει; ΑΦΗΣΕΣ ΤΟ ΚΕΠΙΚ ΜΟΝΟ ΤΟΥ; "Μα πρεπει να παω στην τουαλετα να κατουρησω κυριε ανθυπασπιστα!". "Και ποιος εισαι; Ο Θεος και σηκωνεσαι και φευγεις;;;;; ) Τι να πω............... (Το κατουρημα το εριξα μια φορα! ) :)
Loner τις 5 μέρες τις είχα φάει στον Λαγός και όχι στο 401.Τελικά ναι 254 είμαι , άρα πρέπει να σε ήξερα από το 401, αλλά δεν σε θυμάμαι.Έχεις έρθει σε καμία συνάντηση!?Το σκηνικό με τον σεισμό τον θυμάμαι, αφού ήμουν εξοδούχος εκείνη την ημέρα και τα είχα δει.Κοίτα πάντως έβρο είχα το μαγειρίο από κοντά και του έλεγχα καθημερινώς, οπότε δεν είχε τέτοια. :104: :104:

loner
23-10-2004, 18:41
Loner τις 5 μέρες τις είχα φάει στον Λαγός και όχι στο 401.Τελικά ναι 254 είμαι , άρα πρέπει να σε ήξερα από το 401, αλλά δεν σε θυμάμαι.Έχεις έρθει σε καμία συνάντηση!?Το σκηνικό με τον σεισμό τον θυμάμαι, αφού ήμουν εξοδούχος εκείνη την ημέρα και τα είχα δει.Κοίτα πάντως έβρο είχα το μαγειρίο από κοντά και του έλεγχα καθημερινώς, οπότε δεν είχε τέτοια. :104: :104:

Τωρα να με περιγραψω δεν θα με θυμηθεις. Ημουν στην μηχανογραφηση μαζι με ενα αδυνατο παιδι με χωριστρα (οχι τον Αυγουστακη προς Θεου!!!!!!) :) . Αν θυμαμαι καλα ειχες κανει και υπηρεσιες σαν νοσοκομος διαλογης νομιζω.... Αν ειχες κανει νοσοκομος διαλογης με θυμασαι σιγουρα. Ολοι οι νοσοκομοι ερχονταν στην μηχανογραφηση και καθομασταν (και βλεπαμε ΧΧΧ ταινιες, ευγενικη χορηγια μου :) :) η παιζαμε παιχνιδια στο PC ). Ισως να με θυμηθεις αν σου πω οτι ειχαμε κατα τυχη βρεθει στην πλακα ενα βραδυ λιγο καιρο μετα που απολυθηκαμε και μιλησαμε για κανα 5λεπτο.....

maddoctor
23-10-2004, 23:25
Τωρα να με περιγραψω δεν θα με θυμηθεις. Ημουν στην μηχανογραφηση μαζι με ενα αδυνατο παιδι με χωριστρα (οχι τον Αυγουστακη προς Θεου!!!!!!) :) . Αν θυμαμαι καλα ειχες κανει και υπηρεσιες σαν νοσοκομος διαλογης νομιζω.... Αν ειχες κανει νοσοκομος διαλογης με θυμασαι σιγουρα. Ολοι οι νοσοκομοι ερχονταν στην μηχανογραφηση και καθομασταν (και βλεπαμε ΧΧΧ ταινιες, ευγενικη χορηγια μου :) :) η παιζαμε παιχνιδια στο PC ). Ισως να με θυμηθεις αν σου πω οτι ειχαμε κατα τυχη βρεθει στην πλακα ενα βραδυ λιγο καιρο μετα που απολυθηκαμε και μιλησαμε για κανα 5λεπτο.....
Είχα κάνει μερικές φορές νοσοκόμος διαλογής και ναι θυμάμαι κάποιον που ήταν εκεί, αλλά αμυδρά.Θα έρθεις το άλλο το σάββατο στην συνάντηση να τα πούμε και από κοντά!?

loner
24-10-2004, 19:05
Αν μπορεσω, πολυ ευχαριστως.......... :)

MrSeanKon
25-10-2004, 19:40
LOL μπηκα αποτομα σημερα και σκεφτηκα ενα ατομο μια περιπτωσαρα λεγοτανε Ξ****ς δε λεω επιθετο για προφανεις λογους............. :p
Αυτος καβατζωθηκε στα μαγειρια ως βοηθος εποπτη μιλαμε το παιδι ητανε περα βρεχει............
Καθε τοσο εκανε :028:
Και του λεω ενα πρωι ρε Ξ****** τι γινεται πολλα κρεμμυδια καθαριζετε στα μαγειρια.............. :077: :077:
- Αμ δε φταιω εγω Katsumi_addicted...........
Φταιει η καταγωγη σου (καταγομαι εξ Καλαμων)...........

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL με εστειλε ο Ξ******* για πειτε παληκαρια καμμια αρβαλα παρομοια με περιπτωσαρες............ :D :D

Predator
25-10-2004, 20:03
Εγω θυμηθηκα τωρα, οταν ημουν αρχιφυλακας στο φυλακιο, ειχα εναν κολητο κατω στο ταγμα, και μου εστελνε 3 φορες την εβδομαδα ωμα κοτοπουλα και τα εφτιαχνα ψητα στην σχαρα πανω στο φυλακιο.
Περιττο να πω οτι στο φυλακιο τρωγαμε κοτες, αυγα (3-4 την ημερα) πατατες τηγανιτες (ειχαμε τσουβαλι) και σαλατα (απο το φαγητο που μας εφερνε το σταγιερ το απογευμα, συνηθως μονο την σαλατα κραταγαμε, αντε και κανα φρουτο καμια φορα).
Και αυτο γινοταν για τρεις μηνες που ημουν αρχιφυλακας.
Εντυπωση μου κανει το οτι δεν γιναμε κοτες στο τελος να βγαλουμε και πουπουλα. :)

MrSeanKon
25-10-2004, 20:09
LOL εσεις ΚΤΜ εισασταν απροβλεπτοι!
Αφου κοτοπουλα ειχε κανονικα και βασει το προγραμματος καθε Τριτη μεσημερι αντε κατι φορες ειχε τυχει στο Κ.Ε.ΜΧ. = Και Μη Χειροτερα :044: να φαμε και Πεμπτη μεσημερι (μια δυο φορες ετυχε).............
LOL το αλλο που θυμαμαι ηταν που ενας ο οποιος πλενοταν με 1000 ζορια (αλλη φορα θα πω πλακες με δαυτον) ηταν ο μοναδικος που δεν ειχε φαγωθει απο κοριους............... :050: :050:
Λες να αποφευγαν η κοριοι την αποπνηκτικη δυσοσμια στο κρεβατι του??
Ας μιλησει κι ο γιατρος!
Αν και δεν ειναι κτηνιατρος LOL κι οι κοριοι ζωα ειναι! :040: :040:

Predator
25-10-2004, 20:47
χαχαχα, ειχαμε και εμεις 2-3 που βρωμαγανε, τελευταια φορα που μπηκανε σε νερο ηταν στα βαφτισια τους. :)

maddoctor
26-10-2004, 10:11
LOL εσεις ΚΤΜ εισασταν απροβλεπτοι!
Αφου κοτοπουλα ειχε κανονικα και βασει το προγραμματος καθε Τριτη μεσημερι αντε κατι φορες ειχε τυχει στο Κ.Ε.ΜΧ. = Και Μη Χειροτερα :044: να φαμε και Πεμπτη μεσημερι (μια δυο φορες ετυχε).............
LOL το αλλο που θυμαμαι ηταν που ενας ο οποιος πλενοταν με 1000 ζορια (αλλη φορα θα πω πλακες με δαυτον) ηταν ο μοναδικος που δεν ειχε φαγωθει απο κοριους............... :050: :050:
Λες να αποφευγαν η κοριοι την αποπνηκτικη δυσοσμια στο κρεβατι του??
Ας μιλησει κι ο γιατρος!
Αν και δεν ειναι κτηνιατρος LOL κι οι κοριοι ζωα ειναι! :040: :040:
Καθόλου απίθανο η φυσική "μυρωδιά" του να ήταν ένα τέλειο όπλο κατά των κοριών..... :112:

gpulio
26-10-2004, 15:10
Η φυλακή στο Ναυτικό που υπηρέτησα δεν έπεφτε εύκολα, οπότε το "μηδέν μέρες" που ψήφισα, δεν οφείλεται σε βύσμα.
Λοιπόν, Π.Ν. κελευστής ΗΝ/ΑΥ (Ηλεκτρονικός Ανιχνευτής Υποβρυχίων) 2 μήνες Κέντρο Εκπαίδευσης (Κανελλό*****ς) και 24 μήνες Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.
Πότε? Πριν από 23 χρόνια, 1981 Δ.

MrSeanKon
31-10-2004, 14:40
:044: :044: Γιωργο το πρωτο poll που εχει την ενδειξη Βυσματιας προφανως για λογους αστειοτητος υπαρχει προς Θεου δε σημαινει οτι οσοι δεν εφαγαν Φ ηταν κατ' αναγκη βυσματιες..........

Χμ κατι αλλο.............
Πετρελαιο βαζατε στα κρεβατια σας για τους κοριους?????
Ειχε βαλει ενας στοκος μια μερα και βρωμαγε ολος ο θαλαμος.........
Την επομενη ημερα βγαλαμε ολοι εξω τα κρεβατια και τα καψαμε LOL burn-in καναμε να που οι Η/Υ και ο Στρατος εχουν κοινα σημεια......:D:D

Vayper
07-11-2004, 14:16
Χιλιες φορες να μυριζε πετρελαιο παρα να σε καναν αγνωριστο οι κοριοι(προσωπικη εμπειρια).
Πηγα σε φυλακιο 1η μερα και το πρωι ξυπνησα πρησμενος απο τα τσιμπιματα.
Οχι μονο burn-in εκανα αλλα τα εκαψα ολα(Σεντονια,κουβερτες)

Tigas
07-11-2004, 16:29
25 πριν φύγω από την Κω από το 80 ΤΥΠΕΘ τότε ήμουνα ο αρχαίος του τάγματος :p

PGM
07-11-2004, 19:03
Αλλος ενας εν ενεργεια φανταρος εδω: 285 2003 Δ"Εσσο...Ημερομηνια απολυσης : Σε ........17 μερες :):)... Τωρα χαιρομαι την αδεια απολυσεως....21 μερουλες....
Στο μηχανικο ειμαι παιδια.Η πορεια μου ηταν η εξης: ΚΕΜΧ (Ναυπλιο) - 744 ΛΜΧ (Τοξοτες Ξανθης) και 723 ΤΜΧ (Σινδο Θεσσ/λκης). Η θητεια για μενα ηταν ευχαριστη εμπειρια γιατι παρολο που δεν ημουν βυσματιας καταφερνα να καβατζομαι μονος και να περναω καλα. Ξανθη ημουν σιτιστης και Θεσσαλονικη ελαιοχρωματιστης (βαψαμε ολο το λοχο + το κτιριο απο καινουργιο διοικητηριο κλπ κλπ...ωραιες μερες).
Απο καμπανες μεχρι στιγμης δεν εφαγα καμμια. Αν και ειχα δωσει αφορμη αρκετες φορες , λογω τυχης καταφερνα να την γλυτωνω παντα.......Αυταααααα

Vayper
08-11-2004, 00:24
Αντε καλος πολιτης PGM.

Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.

zillakarpen
18-02-2005, 20:23
Με αφορμή το ποστ του dellman (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=6928) είπα να ανοίξουμε ένα thread ---εφόσον το επιτρέψουν και οι admin--- στο οποίο θα λέμε που έχουμε υπηρετήσει στον Ε.Σ ποια ΕΣΟ και τέτοια.Που ξέρετε μπορεί να βρούμε και κανένα γνωστό μας χωρίς να το ξέρουμε.......΄)
Αρχίζω λοιπόν πρώτος εγώ:

1. 99Γ ΕΣΟ ****260 ΣΕΙΡΑ****
2. ΚΕΠΒ ΘΗΒΑΣ - 4η ΠΥΡΟΒΟΛΑΡΧΙΑ
3. 88 ΜΜΑΚ/ΒΠ ΛΗΜΝΟΣ - ΑΓΓΑΡΙΩΝΕΣ - ΟΔΗΓΟΣ
4. ΚΕΠΒ ΘΗΒΑΣ - 2η ΜΟΙΡΑ

Predator
18-02-2005, 20:38
Επειδη υπηρχε ηδη παρομοιο thread εγινε merge.

MrSeanKon
14-03-2005, 00:17
Ωραιος ο ΚΤΜ!
Εισαι γατος!
Αντε viper πες μας πηζεις???
ΨΑΡΑ!

Υ.Γ.
Το thread παει στην Αραχνη! :098:

viper
14-03-2005, 00:19
Εγω παλι ειμαι νεοσος αφου ειμαι ακομα στο κεντρο και εχω κλεισει 1 μηνα και μεχρι στιγμης εχω φαει 1 στερηση εξοδου, επειδη βρηκε 1 αξιωματικος, οταν λειπαμε ολοι απο το θαλαμο, 1 σακουλα για σκουπιδια που ειχα κρεμασμενη στο κρεβατι μου για να πεταμε ολοι τα σκουπιδια μας.Μου αρχισαν κατι ιστοριες για ποντικια, αφου μου ριξανε την βρωμοστερηση.
Οι παλιοπιθηκες του 625!!! :067: :067: :067:

MrSeanKon
14-03-2005, 00:24
Εγω παλι ειμαι νεοσος

Nεοσσος αλλα κι ανορθογραφος!
Σου ευχομαι να τις χιλιασες τις φυλακες σου! :033:

ΠΟΝΤΙΚΙΑ! :116:

indy
14-03-2005, 00:34
Οριστε και η δικη μου πορεια.Με τις καλες και κακες στιγμες της...

2000 ΣΤ' ΕΣΣΟ.

ΚΕ Κορινθος (μεγαλη πικρα ο λοχος-ετρεξα οσο σε ολη τη θητεια μαζι)
ΚΕ Σπαρτης για ειδικοτητα ( Η απιστευτη λουφα , αν και οι αλλοι τρεχαν )
Χιος (297) για 1,5 μηνα, μετα στην ταξιαρχια ως οδηγος του ταξιαρχου (με βυσμα, ωραια φαση)
Μετα απο 6 μηνες, ΑΣΔΕΝ (Αθηνα) ως οδηγος του ΑΣΔΕΝαρχη (χωρις βυσμα-καθαρη τυχη).

Μετα για 2 μερες στο Συνταγμα (της Χιου, διπλα στο 297) για να απολυθω.

Παντως η καλυτερη περιοδος (και πιο ανεμελη) ηταν Η ΣΠΑΡΤΗ.... (λουφα στο ΚΨΜ)...

Konos
14-03-2005, 04:14
η δικη μου στρατιοτικη πορεια ειναι η εξης:
Παρουσιαστηκα στην Καλαματα (2003 Γ' ΕΣΣΟ - 284 σειρα) και εκατσα 40 μερες
Μετα πηγα Κιλκις για εκπεδευση, αλλες 40 μερες
Μετα ηρθαν τα δυσκολα, Κυπρος και καλη μας ορεξη (259 μαυρες μερες)
Ο επαναπατρισμος βεβαια ηταν το κατι αλλο, ΤΕ Κερκυρας (στο νησι μου) για 26 μονο μερες

Αυτα και απο εμενα. Φιλακες ειχα μονο 5 μερες απο Καλαματα, ομως στις κρατισεις ειχα χασει το μετριμα....!

Vadergr
14-03-2005, 07:00
Ενεργος φανταρος (ΔΒ) 2004 Β ΕΣΣΟ.
40 ωραιες μερες στο Χαιδαρι,
3 μαματοι μηνες στην σεττηλ στον Πυργο,
4 μαματοι μηνες στην Ροδο,
3 και κατι ψιλα στο ΓΕΣ.

Φυλακη εφαγα 5 μερες απο εναν ταξιαρχο ο οποιος ηταν το ...βυσμα μου !(δεν ηξερε οτι ημουν εγω, και δεν τον χαιρετισα στην πυλη.Γελουσε ολο το στρατοπεδο!)
Ειχα φαει και 2μερες κρατηση στο χαιδαρι απο εναν ****** ανθυπολοχαγο αλλα του εριξα τρελλο ακυρο αφου τα εξοδοχαρτα τα επαιρνα απο γραφειο... Ο παλιοψαρας!
Λελε σε 60κατι μερες!

MrSeanKon
14-03-2005, 12:31
Παρουσιαστηκα στην Καλαματα (2003 Γ' ΕΣΣΟ - 284 σειρα) και εκατσα 40 μερες

Σε ποιο λοχο ησουνα??
Γιατι τοτε ημουν εκπαιδευτης Νεοσυλλεκτων στον τριτο Λοχο με το Λυμπερεα, Αλεξακη κλπ.....
Ο κακος Δεκανεας ημουνα LOL......
Αφου δε μαζευονταν μερικα κριαρια ηθελα δεν ηθελα εκανα το χωροφυλακα εγω κι οι αλλοι ΥΠΑΞ λες κι ειχα την ορεξη του καθενος.....
Ομως μας απειλουσε συνεχως ο Λοχαγος οτι θα μας καμπανιασει οποτε αναγκαζομασταν να γινομαστε κακοι ειδαλλως του Αγιου θα απολιομασταν...
Ειχα προσπαθησει να φυγω απο το λοχο νεοσυλλεκτων γιατι ειχε ευθυνες αλλα και Boreli....
Καλυτερα στο Λοχο Διαλυσεως παρα με τους νεους.....
Σαμπως κι εβγαινα εξω????
Τις ημερες της καταταξης φαγαμε ολοι οι ΥΠΑΞ 11 μερες εμπλοκη μεχρι και σκοπετο καναμε οταν μετατεθηκατε...

Βεβαια κατι μουχλες τους καβατζωνα καλα επιανα το Λοχια το Λιανο και του ελεγα "Αλεξη βαλε τον αυτο σκοπετο πρωτο νουμερο ειναι καλο ατομο" ή "δωσε διωρη στον αλλον" (χωρις να βγαινουν στην αναφορα) :023:
LOL αφου εμεις τα κοβαμε τα εξοδοχαρτα και βγαζαμε τις υπηρεσιες προφανες δεν ειναι οτι θα καβατζωναμε οποιους θελαμε??

indy
14-03-2005, 13:28
Ευγε....

MrSeanKon
14-03-2005, 13:30
Ευγε....

Ποιος?? :105:
Δεν καταλαβα...

indy
14-03-2005, 13:42
Τρελαινομαι με τους παλαιουρες που τρεχουν τους νεους... ειδικα τους ΠΟΛΥ νεους. Μπορει να κανουν Ο,ΤΙ καταλαβαινουν (αν καταλαβαινουν), αλλα ποιος ο λογος να γινονται διακρισεις (εξοδουχο νουμερο,καλο/γερμανικο νουμερο) ????

Μην το παρεις προσωπικα, οποιοσδηποτε ανεφερε κατι τετοιο, το ιδιο θα εγραφα.
Ειναι που ειναι ********* ο στρατος, να κανουμε τους μαγκες μεταξυ μας - και ειδικα στους νεους - ειναι *******. Μπορει να σπανε (σπαμε) πλακα μερικες φορες αλλα......

Κι εγω λοχιας ημουνα και δε θυμαμαι να εδωσα ποτε εντολη σε κανενα (οχι βεβαια σε καποιο κεντρο νεοσυλλεκτων),ποσο μαλλον να βγαλω αναφορα και μ@λ@κιες.

Θυμαμαι στη μοναδα, ειχαμε ενα Μ@Λ@Κ@ λοχια (3 σειρες πισω), ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ & ΖΩΟ, ο οποιος νομιζε οτι ειχε (την οποια) εξουσια και εβγαζε στον τακο συνεχεια.

Αυτα.

MrSeanKon
14-03-2005, 13:49
Μα σου εξηγησα οτι δεν ηταν η επιλογη μου αυτη ουτε των αλλων ΥΠΑΞ...
Θα προτιμουσα να ημουν στο Λοχο Διαλυσεως και να ειχα το κεφαλι μου ησυχο....
Kι οταν ακουσα οτι θα με εστελναν εκει πανω προσπαθησα να ξεφυγω αλλα τζιφος....
Αλλα οταν γινοταν φασαρια μεσα στο Λοχο και πλακωνε ο ΑΥΔΜ και σου εβαζε τα γκαζια????
Εδω θυμαμαι ενας Ρωσσος ειχε βγαλει μαχαιρι μια φορα...
Λοιπον??
Εγω να απολυθω ηθελα κι οχι να κανω το μπατσο....
Αυτες οι διακρισεις που λες ηταν ενα μεσο να ριχνεις καποιους στο φιλοτιμο και να κανεις τον ελεγχο 150 στρατιωτων καλυτερα....
Οντως ολοι μας στον Στρατο ενα γραναζι ημασταν στη μηχανη....
Ακουγες γκαζια απο το Λογαχο εβαζες γκαζια στους αλλους απο κατω...
Ακουγε γκαζια ο Λογαχος απο το Διοικητη σου ξεσπαγε επανω.....
Μια φορα με ειχε στειλει ο Λοχαγος να του παρω coca cola απο το ΚΨΜ κι οταν γυρισα μου λεει "Ρε μ***κα Δεκανεα Sprite ηθελα"....
Τι να πεις.... :033:

Μια αλλη μερα ενα μ***μενο με ρωταει ""Να παω κι εγω στην αναφορα του φαγητου???""
Και του απανταω "κανε ο,τι θες αμα δε γουσταρεις μην πας στα μαγειρια ωχ παρατηστε με τετοιες ερωτησεις.....
Αλλα μην πας στο Λοχο να σε δει κανεις τραβα στο ΚΨΜ για κανενα δεκαλεπτο..."

Τεσπα δεν παει στα μαγειρια κι αρχιζε και καπνιζε εξω απο το Λοχο κι οταν το ειδε ο Λοχαγος του ειπε τι συνεβη και μετα οταν γυρισα στο μου εκοψε την αδεια.....
Λοιπον????
Θα επρεπε να βγω την αλλη μερα και να του ζητησω ευχαριστω που με καρφωσε???
Και να δειχνουμε ασπρο δοντι??
Η σειρα που ειχε ερθει τοτε ειχε πολλα ατομα που δεν ειχαν βγαλει καν το Γυμνασιο....

indy
14-03-2005, 14:05
Με τους Ρωσοποντιους πραγματι υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα.

Απλα εγω εναντιωνομαι στο ηλιθιο συστημα του στρατου (παλιος-νεος, ανωτερος-κατωτερος.... κοιτα μ@λ@κιες που εχουν φτιαξει οι ανθρωποι...)

Ειδικοτερα, οταν ημουνα στο κεντρο (Κορινθος), δεινοπαθησαμε ακριβως επειδη μερικοι νεοι φανταροι γινοντουσαν "κολλητοι" με τους εφεδρους ΥΠΑΞ που απολυονταν. ΤΡΕΧΑΜΕ ΠΟΛΥ εμεις κι αυτοι καθοντουσαν. Και να φανταστεις, οτι ο λοχαγος ηταν συμμαθητης ενος πολυ καλου φιλου μου (επισης λοχαγος). Θα μπορουσα να ειχα καβαντζωθει ανετα αλλα δεν μου εκοψε, το πηρα στο φιλοτιμο ....

MrSeanKon
14-03-2005, 14:10
Με τους Ρωσοποντιους πραγματι υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα.

Κι οχι μονο με αυτους αλλα και με αλλους που ειναι παλινοστουντες κλπ....
Το αναθεματισμενο το 9ο ΣΠ Καλαματας ητανε Κεντρο ανεπιθυμητων.....
Αφου πλακωναν εκει ατομα που ειχαν κανει χρηση ναρκωτικων αστα να πανε....
Θυμαμαι καποιος ειχε χτυπησει στο κεφαλι εναν αλλον βαζοντας ενα χοντρο λουκετο σε καλτσα.... :103:
Απορω τι τους ηθελαν αυτους εκει μεσα δε θα ηταν καλυτερα να δινουν Ι5 και να ησυχαζουμε???
Γιατι ολο συνεχεις αναβολες και ******??
Ευτυχως που δεν τους προλαβα αυτους για πολυ γιατι οταν μπηκε η 2003 Γ ΕΣΣΟ ειχαν ερθει λιγο νωριτερα γυναικες ΕΠΟΠ του Υγειονομικου οποτε για να μη γινουν εκτροπα επεσε ΒΑΝ και δεν καταχθηκαν περιπτωσεις....
Τωρα το νεος vs παλιος ητανε και θεμα παιδειας....
Δηλαδη ηταν στο χερι του παλιου να μην κανει αυτα που τραβηξε στο νεο....
Αλλα μη μου πεις οτι δε θα στην εσπαγε οταν ερχοτανε ο νεος ΥΠΑΞ στη μοναδα και κατευθειαν πηγαινε στο Γραφειο = Γραμματεας και Φαρισαιος ενω εσυ 2 ΕΣΣΟ πριν εκανες αγγαρειοτητες :mad: ......
Εκεινες τις εκπαιδευσεις στο Ναρκοπολεμο ελεος καπου δεκα φορες τις ειχα κανει ενω αλλοι το πολυ μια (στη μοναδα)...

indy
14-03-2005, 14:21
Κοιτα, αλλο να κανεις τη "δουλεια" που "πρεπει" , δηλαδη να κρατας το λοχο σε ενα επιπεδο και να απολυθεις χωρις προβληματαα, κι αλλο να κανεις διακρισεις κτλ με τους νεους. Δε λεω, ανθρωποι ειμαστε κι εχουμε τις συμπαθειες και αντιπαθειες, αλλα μεχρι ενος οριου. (Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, γενικα μιλαω).

Απλα εγω εχω κατα νου, αυτο που εβλεπα στην Κορινθο και ποσο αδικο ηταν. Επειδη παντα κατι τυχαινε, επαιρνα εξοδο καθε 7-10 μερες, ενω αλλοι εβγαιναν καθε 1 με 2 μερες (κι αλλοι καθε μερα).

Το σταδιο που περασες εσυ, ως εκπαιδευτης σε κεντρο νεοσυλλεκτων, κι ειδικα στην Καλαματα, δεν το περασα, απλα μου το εχουν περιγραψει. Και ξερω οτι ειναι κουραστικο να κυνηγας τους νεους και να τα ακους επειδη κανουν τα δικα τους.

Εμεις στο τελος της θητειας μας (ώντας οδηγοι ανωτατων) δεν ακουγαμε κανεναν (απο ταξιαρχο και κατω).Ποσες φορες ειχα μαλωσει με συνταγματαρχες και αντισυνταγματαρχες δεν περιγραφεται (απο ταγματαρχη και κατω απλα δεν ασχολουμασταν).

Καπως ετσι ηθελε και ο λοχαγος που ειχες. Τα ***** με τα *****. Οι νεοι ομως δεν φταινε σε τιποτα,ετσι δεν ειναι ?

MrSeanKon
14-03-2005, 14:27
Oντως δεν εφταιγαν σε ορισμενες περιπτωσεις αλλα να ξερεις οτι λειτουργεις διαφορετικα υπο καθεστως πιεσης.....
Τωρα αυτο που λες περι μαλωματος με Σχηδες, Τχηδες κλπ εξαρταται που ησουνα.....
Φαντασου οτι ειχα Δοκιμο που ηταν απο την Καλαματα (σε αλλο Λοχο ομως) αλλα ηταν λιγο παγερος....
Ενω ενας αλλος απο Μεσσηνη (ευτυχως ηταν στο Λοχο μου) πολυ ατομο χαλαρος.....
Με ελεγε φιδι = επειδη τα απογευματα κοιμομουν σαν τα φιδια (καλοκαιρι ηταν)...
LOL οταν μπορουσα να την κοπανησω απο απογευματινα καθηκοντα χωνομουνα στο prive δωματιο κι ελιωνα στο ΖΖΖ :044:

indy
14-03-2005, 14:37
Ετσι ειναι....

Κι αυτα που γραφω, τα λεω για να διαβαζουν αυτοι που θα πανε συντομα στρατο, για να εχουν και μια αλλη αποψη κατα νου για το πως θα πρεπει (κατα τη γνωμη μου) να συμπεριφερονται κατα τη θητεια τους.....

nicksoti
14-03-2005, 16:17
Ένα ταληράκι εγώ από ταξίαρχο στην Αλεξανδρούπολη για πταισματάκι, αλλά πάλι καλά για ταξίαρχο λίγο ήταν.

Καρακόλι εγώ 279 σειρά.

Γενικά ψιλοφρίκη θητεία, αν εξαιρέσει ένα τρίμηνο στην Αλεξανδρούπολη που ήταν γάλα, μέχρι και γκαρσονιέρα νοίκιασα.

Από περιστατικά άπειρα, τι να πω. Καλά την εκπαίδευση στου Παπάγου την αφήνω, δεν μπορώ ούτε να τη θυμάμαι, διευθυντής ΣΝ ΣΧΗΣ Βενέτης, εαν κάποιοι τον έχουν ακουστά. Ο άνθρωπος στα όριά του ψυχολογικά και σωματικά, χωρίς καμία υπερβολή. Μιλάμε για κατάγματα κοπώσεως. Μιλάμε για 2 ώρες ύπνο επί 2 μήνες. Να καλείς τη μάνα σου επισκεπτήριο για να κοιμηθείς στα πόδια της μισή ώρα. Το καλό ότι έχασα 10 κιλάκια.

Δικυκλιστής ήμουν, χιλιάδες χιλιόμετρα - φάλλαγγες κλπ, αλλά επειδή η εσσο είχε ελάχιστους, έκανα και δεσμοφυλίκια στου Παπάγγου (και εγκληματίες όχι αστεία), και συλλήψεις, και θαλλαμοφυλίκια, και άπειρες πύλλες σε μεραρχίες (το σκοπέτο μπροστά τους είναι ξεκούραση), και ΣΤΕΚ υπό το μηδέν να σταματάς και να ελέγχεις για μ@@@ίες στο Προβατώνα, και ασφάλεια στο τρελλάδικο, και τροχαία (2 δικυκλιστές με περιοχή ευθύνης Κόρινθο έως Λαμία), και πόρτες σε στρατέγκο, και δείκτες σε εθνικές παρελλάσεις - σπαθιά κλπ (2ωρα και τρίωρα απόλυτης ακινησίας - μετά σε έπαιρναν σαν τον βέγγο στον πράκτωρα 000), και σημαίες στο Λυκαβητό (μιλάμε για πολύ σκαλοπάτι).

Γενικά αρκετή κούραση σωματική και ψυχολογική, αλλά τουλάχιστο δεν βαριόσουνα ποτέ. Από τη μία να είσαι στη μαυρίλα της μονάδος, την άλλη στιγμή έξω με μηχανή 150 χλμ μακριά, καπάκι να κάνεις τον κακό στο κελί σε ντερέκι που είχε μαυρίσει στο ξύλο λοχαγό και να σου βρίζει σπίτια, καπάκι καφές στο Παγκράτι με τη παραλλαγή μετά από μούφα κλήση τροχαίου. :045: Πολύ απλά δεν ήξερες που θα βρίσκεσαι τις επόμενες 2 ώρες!

ioadia
14-03-2005, 20:04
εχω φάει μόνο μερικές μέρες κράτηση επειδή φορούσα κομποσκοίνη!!!!
ή για τους στρατιωτικούς(μη προβλεπόμενο περικάρπιο!!!!

Konos
15-03-2005, 05:02
Σε ποιο λοχο ησουνα??
Γιατι τοτε ημουν εκπαιδευτης Νεοσυλλεκτων στον τριτο Λοχο με το Λυμπερεα, Αλεξακη κλπ.....
Ο κακος Δεκανεας ημουνα LOL......
Αφου δε μαζευονταν μερικα κριαρια ηθελα δεν ηθελα εκανα το χωροφυλακα εγω κι οι αλλοι ΥΠΑΞ λες κι ειχα την ορεξη του καθενος.....
Ομως μας απειλουσε συνεχως ο Λοχαγος οτι θα μας καμπανιασει οποτε αναγκαζομασταν να γινομαστε κακοι ειδαλλως του Αγιου θα απολιομασταν...
Ειχα προσπαθησει να φυγω απο το λοχο νεοσυλλεκτων γιατι ειχε ευθυνες αλλα και Boreli....
Καλυτερα στο Λοχο Διαλυσεως παρα με τους νεους.....
Σαμπως κι εβγαινα εξω????
Τις ημερες της καταταξης φαγαμε ολοι οι ΥΠΑΞ 11 μερες εμπλοκη μεχρι και σκοπετο καναμε οταν μετατεθηκατε...

Βεβαια κατι μουχλες τους καβατζωνα καλα επιανα το Λοχια το Λιανο και του ελεγα "Αλεξη βαλε τον αυτο σκοπετο πρωτο νουμερο ειναι καλο ατομο" ή "δωσε διωρη στον αλλον" (χωρις να βγαινουν στην αναφορα) :023:
LOL αφου εμεις τα κοβαμε τα εξοδοχαρτα και βγαζαμε τις υπηρεσιες προφανες δεν ειναι οτι θα καβατζωναμε οποιους θελαμε??

Ημουν στον 5ο Λοχο τον οποιο τον ειχαν ειδικα σαν λοχο ΥΕΑ. Πρεπει να σε ειχα πετυχει αν δεν κανω λαθος. Απο τον 3ο Λοχο εφαγα τα 5Φ :067: γιατι εγραψα μια μ@λ@κια στο πισω μερος απο το βιβλιο του θαλαμοφιλακα (θυμασε κανενα τετοιο περιστατικο???).

gfa3
15-03-2005, 12:39
Μη βαρατε αλλα για να ψηφισω θα πρεπει να απολυθω πρωτα οποτε και θα ποσταρω.......σε καμια 15αρια χρονια :044: :044:

MrSeanKon
15-03-2005, 15:27
Πρεπει να σε ειχα πετυχει αν δεν κανω λαθος.

Oχι βιαστηκα να σου κανω quote χθες φταιει το πιωμα LOL....
Ειδα οτι μπηκες 2003 Γ ΕΣΣΟ δηλαδη ενα χρονο πιο μετα απο οτι ημουν εγω εκει....
Επομενως δε βρεθηκαμε ποτε αλλα βρεθηκαμε στο forum.. :050:
Big quote sucks!
Κοψε το λιγακι κανοντας edit το post ειναι λιγο σπα****δικο.....
Τα λεω εκει στο εδαφιο (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=44062&postcount=29) "Σχετικα με το forum".
Εγω εκανα quote εκει που επρεπε στο post σου κι οχι σε ολο.

Βαγγο εισαι κι εσυ λουφοκηδεια?? :098:

DarthMoul
15-03-2005, 15:32
92 Στ ΕΣΣΟ. ΠΝ Α/Τ Κριεζής D217. Gearing FRAM II 50 χρονών καράβι. Πολύ κατσαρίδα.

10 μέρες περιορισμός. Οι 5 για πλημμελή άσκηση καθηκόντων και οι άλλες 5 για υπερβάλλοντα ζήλο. Από το ένα άκρο στο άλλο :)

MrSeanKon
15-03-2005, 15:57
Υπεροχα Darth δηλαδη επαληθευεις αυτο που λεμε "κανεις δεν αγιασε στον τοπο του"...
Μαλλον θα ηταν προτιμοτερο να ησουν κηφηνας για να μην ετρωγες περιορισμο... :040:

DarthMoul
15-03-2005, 17:41
Υπεροχα Darth δηλαδη επαληθευεις αυτο που λεμε "κανεις δεν αγιασε στον τοπο του"...
Μαλλον θα ηταν προτιμοτερο να ησουν κηφηνας για να μην ετρωγες περιορισμο... :040:
Στην μία περίπτωση δεν απέδωσα τις προβλεπόμενες τιμές στην βάρκα του Αρχηγού Στόλου ενώ έκανα βάρδια στην κλίμακα του καραβιού. Μου έστειλαν με σήμα Φ15 αλλά ο κυβερνήτης άλλαξε την ποινή σε Π5 και όρισε την έναρξη της την ημέρα που θα φεύγαμε για 30 μέρες Ξιφία :)

Την άλλη μου την έριξαν γιατί κόμπλαρα έναν Ταξίαρχο του Στρατού Ξηράς ενώ έκανα περίπολο προβλήτας και τον είχα να περιμένει στην μπάρα 20 λεπτά στο κρύο, βράδυ και καταχείμωνο, μέχρι να έρθει ο Αξιωματικός Φυλακής για να τον περάσει μέσα. Παχτηκε το ίδιο σκηνικό με την ποινή και συνδεύτηκε από 10 μέρες προφορική!

Shidokanjohn
15-03-2005, 18:57
Τυχαίνει να είμαι Μυτιληνιός. Πέρασα λοιπόν ένα μέρος της θυτείας μου στο 126 ΤΕ ή αλλιώς Εκατόνεικοσιτρέξι. 2000 Ε' ΕΣΣΟ (Κατατάχτηκα μάλιστα στις 28 Σεπ, τότε που πήρε ο Κεντέρης το χρυσό!) στο ΚΕΠΒ
Το πυροβολικό... το πυροβολικό... το πυροβολικό πολύ το αγαπώ!!!
120τρέξι Τρεχάματα, ασκήσεις, ΕΠΥ να σου σπάνε τα νεύρα... κι από την άλλη να σου λένε ότι ήρθες στα οκτάιντσα, ότι είσαι δηλαδή μεγάλο βλήμα όχι άντε - αντε.
Και πάλι καλά την έβγαλα ... 20 μέρες φυλάκή!
10Φ και 10 Σεξ, επειδή ήμουνα σε γραφείο και σε κάποια φάση έκοβα μόνος μου υπηρεσιακά και τα έβαζα μαζί με τα υπόλοιπα για υπογραφή απ' το Δίκα (Αυτός πάντως υπέγραφε ότι ώρα κι αν έλεγε το χαρτί)! Και αυτή η που...ανα η υπηρεσία να σε πηγαίνει 5 μέσα....
Έκανα 40 μέρες να βγω....
10Φ επειδή έλειπα από το άγημα σημαίας στην Μυτιλήνη και πήγανε οι άλλοι με ένα άτομο μείον (Ξεφτίλα τελείως)
Δεν τους χάλασε όμως μετά που μου ήρθε μετάθεση για το Σύνταγμα...
Εκεί την άραξα για καλά... γραφέας υπηρεσίας και δεν συμαζευόμουνα με τίποτα...

156 μοιρα βαρυ πυροβολικου και ΠΕΠ.(Αλεξ/πολη) 98Ε'
νομιζω οι δικες μας μοναδες εστελναν μονο ΕΛΔΥΚ.Και ειχαμε κοινο προγραμμα ασκησεων.Ετσι ακουγοταν τουλαχιστον.

ea6gka
15-03-2005, 20:58
επαιξα στη κατηγορια 50-70 , αλλα ολες ηταν γραμμενες και σβησμενες απο το χερακι μου λολ. Κελευστης στη ΦΓ Σαλαμις 01Ε εσσο , εκατσα για 18 μηνες μεσα 240-250 πλευσιμες

chrtech
26-03-2005, 02:31
2000 ΣΤ ΕΣΣΟ
11ο Συνταγμα πεζικου Τριπολη = 2 μηνες
ΚΕΕΜ Σπαρτη = 5 μηνες
508 ΜΚΤΠ ΡΙΖΙΑ ΕΒΡΟΥ = 9 μηνες
ΣΔΑ = 4 μηνες
indy εισαι πατοψαρο !! Νεεεεοοοοοοο !

Digilef
31-03-2005, 01:24
2004 Α ΕΣΟ

Ξεκίνησα απο 9 ΣΠ Καλαμάτα 1μήνα > Προβατώνα Έβρου 642 Μ/Κ Τ.Π 2 μήνες > Λ.Υ.Β Σέρρες και τους υπόλοιπους 8 Προεδρική Φρουρά (Αυτό και αν ήταν γ@#$%#σι )

Ολυμπιάδα ...εκατομμύρια κόσμο..38 κελσίου υπο σκιά κάπου 50 στο μνημείο του αγνώστου στρατιώτη και ο εύζωνας με διπλή μάλλινη κάλτσα φορεσιά 14 κιλά να στέκεται επι 4 ώρες την ημέρα ακούνητος αμίλητος... :100: :100: :100:

Μετά χειμώνας βροχή κρύο και ο εύζωνας πάλι εκεί. :006:

Μετά απο 153 ώρες ευζωνικής σκοπιάς στο μνημείο και κάπου στα 1300 km σαν δεκανέας αλλαγής (μονάδα>μνημείο άγνωστου στρατιώτη>μονάδα>προεδρικό μέγαρο) επιτέλους τελείωσε η θητεία μου πριν απο ένα μήνα σχεδόν.

Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο μετά απο τόση κακουχία η εικόνες που έχουν μείνει αξέχαστες!

that's all

α και καμπάνα καμμία (απλά έξυπνα προβλεπόμενος ... :D )

Digilef
31-03-2005, 01:26
άντε πάρτε και μια φώτο του Λχία Εύζων DigiLef :038: