PDA

View Full Version : Nokia N95 - Ο,τι θέλετε να μάθετε

Pages : [1] 2

viper
24-01-2007, 14:10
Πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα κινητα που εχουν κυκλοφορησει ποτε.Σε οποια φορουμ και αν εχω διαβασει σχολια, ολοι θελουν να το αποκτησουν.
Καμια ιδεα ποτε θα ερθει στο Ελλαντα?
Το μονο που με χαλαει, ειναι οτι μαλλον θα πρεπει να πληρωσεις καποια συνδρομη για να εχεις και φωνητικες οδηγιες στο gps.Πιστευω οτι με τιμη κοντα στα 600 θα γινει best seller.

Dellodas
24-01-2007, 14:12
για δώσε περισσότερα στοιχεία, να δούμε περί τίνος πρόκειται.

emnezia
24-01-2007, 14:41
Έχουν ένα preview στο myphone.gr
http://www.myphone.gr/devices/preview-255.html
600 ευρώ; Σε νόκια; μπααααα, πολύ παραπάνω πιστεύω

Evolution_R
24-01-2007, 14:53
Πολυ ασχημο ρε παιδια

Dellodas
24-01-2007, 14:57
πολύ καλή φάση φαίνεται, ιδίως το wifi είναι μεγάλη ευκολία.
Εντύπωση επίσης μου προκαλεί ο επώνυμος φακός της Carl Zeiss σε κινητό και τα 160mb εσωτερικής μνήμης.
Τώρα για την τιμή έχω και εγώ κάποια αμφιβολία για τα μόνο 600 ευρώ.

PlanetmanR5
24-01-2007, 15:03
Αμφιβολιες υπαρχουν αλλα να λετε να ειναι μονο 600ευρω!
Καλα θα ειναι αν μεινει αυτη η τιμη και ας μας φαινεται παραξενη!
Μην δουμε στα καταστηματα κανενα 1000αρη ευρω και ξενερωσουμε! :)

Dellodas
24-01-2007, 15:09
σίγουρα τα 600 ευρώ είναι πάρα πολύ καλή τιμή αν μείνει εκεί, αλλά πραγματικά το βλέπω πολύ δύσκολο.

emnezia
24-01-2007, 15:21
κάπου 850 το κόβω. Πάντως 1 μέρα μπαταρία -αν τελικά είναι τόσο- το καθιστούν άχρηστο.

blkik
24-01-2007, 15:22
Προτιμώ ένα πιο κομψό και με λιγότερες δυνατότητες κινητο. Άσε που πάνω απο 400€ τα θεωρώ πολλά για κινητο

dimisd
24-01-2007, 15:24
πολύ καλή φάση φαίνεται, ιδίως το wifi είναι μεγάλη ευκολία.
Εντύπωση επίσης μου προκαλεί ο επώνυμος φακός της Carl Zeiss σε κινητό και τα 160mb εσωτερικής μνήμης.
Τώρα για την τιμή έχω και εγώ κάποια αμφιβολία για τα μόνο 600 ευρώ.

Η Nokia έχει βάλει εδώ και 2 χρόνια περίπου φακούς Carl Zeiss σε κινητά της και τα 160 mb πίστεψέ με είναι πολύ λίγα για τέτοιο κινητό, τη στιγμή που άλλα διαθέτουν 4gb. Πάντως αν συνδυάσεις ότι το LG με 5 megapixels κοστίζει περί τα 600 ευρώ δε νομίζω να είναι τόσο γενναιόδωρη η ΝΟΚΙΑ να κάνει και δώρο στον κόσμο αυτό το κινητό μόνο σε αυτή την τιμή. Κάντε όνειρα παίδες. Υπολογίζω κανένα 800άρι κι έξω πέφτω.

lordelesar
24-01-2007, 15:35
Η Nokia έχει βάλει εδώ και 2 χρόνια περίπου φακούς Carl Zeiss σε κινητά της και τα 160 mb πίστεψέ με είναι πολύ λίγα για τέτοιο κινητό, τη στιγμή που άλλα διαθέτουν 4gb. Πάντως αν συνδυάσεις ότι το LG με 5 megapixels κοστίζει περί τα 600 ευρώ δε νομίζω να είναι τόσο γενναιόδωρη η ΝΟΚΙΑ να κάνει και δώρο στον κόσμο αυτό το κινητό μόνο σε αυτή την τιμή. Κάντε όνειρα παίδες. Υπολογίζω κανένα 800άρι κι έξω πέφτω.
Τα 160mb είναι υπεραρκετά για τέτοιο κινητό αφού προορίζονται αποκλειστικά για να βάλεις τους χάρτες του gps (ενσωματωμένο!) που θες να φορτώνουν γρήγορα, άντε και καμιά εφαρμογούλα (είναι symbian). Για όλα τα άλλα υπάρχει η κάρτα μνήμης.
Η μπαταρία παραμένει το μοναδικό μείον της συσκευής αλλά τι να κάνεις...Tradeoffs...

Υ.Γ.: η τιμή που δίνει η εταιρία είναι προ-φόρων. Πάντως γενικά τα τελευταία 2 χρόνια και ειδικά όσον αφορά στα Ν-series η νόκια τις κρατάει τις τιμές που ανακοινώνει και πέφτει μέσα. Οπότε υπολογίστε 600+φπα+προμήθεια Alpha Copy (sic) και το 750άρι έρχεται...

17n
24-01-2007, 16:24
και εγω το περιμενο πως και πως το κινητο εχει εντυπωσιακες δυνατοτητες,πιστευω τα λεφτα του θα τα αξιζει

dimisd
24-01-2007, 16:29
Υ.Γ.: η τιμή που δίνει η εταιρία είναι προ-φόρων. Πάντως γενικά τα τελευταία 2 χρόνια και ειδικά όσον αφορά στα Ν-series η νόκια τις κρατάει τις τιμές που ανακοινώνει και πέφτει μέσα. Οπότε υπολογίστε 600+φπα+προμήθεια Alpha Copy (sic) και το 750άρι έρχεται...

Ανακοίνωσε τιμές η ΝΟΚΙΑ;

Iannis
24-01-2007, 16:52
Τηλεφωνάρα με μόνο μείον την διάρκεια της μπαταρίας

kamenoss
24-01-2007, 17:22
τα χαρακτηριστικά του Ν95 εδω (http://www.forum.nokia.com/devices/N95)

απ'οτι εχω παρατηρήσει στα Symbian κινητα κανενα δεν εχει διαρκεια πολυ μεγαλη διαρκεια μπαταριας. και τελιωνει απιστευτα γρηγορα αν το χρησιμοποιει πολυ κανεις(ειδικα το wifi).

αλλα ειναι καλη φαση ενα τετοιο κινητο:040:

emnezia
24-01-2007, 18:07
Η γνώμη μου πάντως σε ένα κινητό το πρώτο που πρέπει να κοιτάμε είναι η μπαταρία.
Wifi έχουν κ άλλες συσκευές με καλύτερη αυτονομία.
Φακό μεν έχει 5mp αλλά δεν πιστεύω πως θα αποδίδει εξίσου καλά.
GPS με 100ευρώ παίρνεις ένα bluetooth και έχεις για όλες τις συσκευές.
Δεν ξέρω αλλά δεν μου που πολυγεμίζει το μάτι

Arkan
24-01-2007, 18:39
Για πληροφορίες -->http://www.gsmarena.com/nokia_n95-1716.php
Η τιμή όντως θα είναι παραπάνω από τα 600e.
Btw, εγώ έχω το Ν73 Music Edition και η μπαταρία του διαρκεί 3,4-4 μέρες, χωρίς να κλείνει τα βράδυα και παίζοντας μουσική καθημερινώς...

viper
24-01-2007, 18:41
Ωραια, μια που βλεπω ενδιαφερον για το κινητο αυτο ας πω και γω τη γνωμη μου μια και το εχω ψαξει αναλυτικα εδω και 3 μηνες.
Καταρχην η τιμη που εχει ανακοινωθει εδω και καιρο σε ξενα site ειναι τα 600 dollars.Αυτα μας κανουν περιπου 460 ευρω.Και 200 ευρω παραπανω να παει, στα 650 ευρω παλι καλα ειναι για τετοιο κινητο.
Καταρχην το gps και μονο δινει μεγαλη αξια στο κινητο, καθως και οτι εχει προφορτωμενους χαρτες.Επισης, το wi-fi και το tv out ειναι χαρακτηριστικα απιστευτα χρησιμα πλεον, αφου και τα video που τραβαει θεωρουνται εξαιρετικης ποιοτητας (μιλωντας παντα για κινητο και ας μη το πουμε ποιοτητας dvd).Στα μεγάλα συν είναι η έμφαση που έχει δωθεί στη χρήση για διαδίκτυο, κάτι που θα είναι πολύ καλύτερο χάρη στο νεό browser που διαθέτει και στη μεγάλη οθόνη.Μήπως ξέχασα να αναφέρω ότι είναι το πρώτο κινητό με κάρτα γραφικών και μάλιστα της ATI???
Επισης για το μεγεθος το γεγονος του slide up, το εχει κρατησει σε πολυ λογικα επιπεδα και μαλιστα συγκρισιμα με αλλα παρομοια κινητα πχ, Ν80.
Το θεμα μπαταριας ειναι τρελο μειον, αλλα αυτο παιζει και αναλογα με τη χρηση που θα του γινεται.Στάνταρ θα τελειώνει σε 1 μέρα, αν το έχει όλη μερα με ανοιγμένο gps κλπ.Αλλα αν κλεινεις εφαρμογες που δε χρειαζονται (κατι που ειναι παιχνιδακι λογω symbian) και αν κρινω και απο το 3650 που εχω εδώ και χρονια, τοτε η εξοικονομηση μπαταριας ειναι εφικτη.
Πιστετεύω ότι μέσα στον Φλεβάρη λογικά θα έρθει στα μαγαζιά, αφού εκεί το τοποθετούν και τα περιοδικά του χώρου (Stuff).
Έχω ήδη δει τιμές από κάποιο online καταστημα του εξωτερικού (όχι EBAY) που δεν το γνωρίζω και μάλιστα σε μια απίστευτη μικρή τιμή, αλλά απορώ πώς αφήνουν να μπει παραγγελία για κάτι που δεν κυκλοφορεί επίσημα.Το κόβω για τρελή μουφα.

tristeno
24-01-2007, 21:43
No VGA? Όχι για μένα πάντως. Τσιγκουνιές στην οθόνη δεν λέει, ιδιαίτερα αν σκέφτεσαι το web browsing και το GPS.

lordelesar
24-01-2007, 22:42
Ανακοίνωσε τιμές η ΝΟΚΙΑ;
Όταν το πρωτοανακοίνωσε έλεγε "Availability 1Q07. Estimated price 600$".

...
Καταρχην η τιμη που εχει ανακοινωθει εδω και καιρο σε ξενα site ειναι τα 600 dollars.Αυτα μας κανουν περιπου 460 ευρω.Και 200 ευρω παραπανω να παει, στα 650 ευρω παλι καλα ειναι για τετοιο κινητο.
...

Όπως πολύ καλά ξέρεις και από την βιομηχανία της πληροφορικής για τους αετονύχηδες στην Ελλάδα $=€. Μόνο όταν ανεβαίνει το πετρέλαιο θυμούνται τη μετατροπή...

viper
25-01-2007, 21:02
Όταν το πρωτοανακοίνωσε έλεγε "Availability 1Q07. Estimated price 600$".

Όπως πολύ καλά ξέρεις και από την βιομηχανία της πληροφορικής για τους αετονύχηδες στην Ελλάδα $=€. Μόνο όταν ανεβαίνει το πετρέλαιο θυμούνται τη μετατροπή...

Οπως ειπα και πιο πριν, και στα 650 να παιξει παλι καλα ειναι.
Πιο πανω ειδα για το No Vga.Δηλαδη η οθονη τι εχει και δεν ειναι καλη??

viper
29-01-2007, 18:17
Ξερει κανεις τι εμβελεια μπορει να εχει το wi-fi σε ενα κινητο σαν το Ν95, δεδομενου το γεγονος ότι έχει εσωτερική κεραία?
Θα πιάνει τίποτα ή θα πρέπει να κάνουμε καμιά πατέντα από Aman Telemarketing με καμια κεραία στο καπέλο??:033:

emnezia
29-01-2007, 18:26
Στο qtek8310 που έχω με το AP στο 50% (το έχουμε στο υπνοδωμάτιο), πιάνει 2 δωμάτια μακριά και 1 όροφο κάτω.
Μιλάω πάντα για σήμα που να μπορώ πχ να δω internet και όχι απλά να βλέπει πως υπάρχει σήμα από ένα AP.

novga => ανάλυση 240χ320 έναντι 480χ640 της vga
ουσιαστικά λιγότερος χώρος. Αν και σε συσκευές τέτοιου τύπου και όχι pocketpc είναι απλά μια χαρά.
Έχοντας δει το destinator σε 8310 με ανάλυση 240χ320 μια χαρά ήταν.
Σε surfing η λέξη "ανεκτό" πιστεύω το περιγράφει πλήρως.

viper
01-02-2007, 14:03
Σήμερα έφαγα τρελή ψυχρολουσία με τα νέα.
Από nokia store, έμαθα ότι το κινητο έρχεται στα τέλη Μαρτίου και η τιμή υπολογίζεται περίπου στα : 750 €
Καλα κρασια..Με βλέπω να περιμένω προς το καλοκαίρι μπας και πέσει κανένα 100σταρι.

Atari[Xp+]
01-02-2007, 14:30
eleoC ρε παιδιά 750e :X :X :X

viper
13-02-2007, 16:19
Να, και κάτι νεότερο.
Εθεάθη εχτές το N95 σε βιτρίνα Nokia Shop.Προς το παρόν χωρίς τιμή και δεν είναι διαθέσιμο.
Όμως η τιμή αναμένεται να είναι τελικά στα :580 ευρω!!!:038: :082: :109:
Μάλλον η Νοκια αποφάσισε να μας κάνει χαρούμενους και να επιτρέψει σε πολύ κόσμο να αποκτήσει αυτό το πολυτάλαντο κινητό.
Πολύ πιθανό στις αρχές Μαρτίου να είναι έτοιμο προς διάθεση.

Papas
14-02-2007, 16:54
Ενδεικτικα στο ebay τα bids φταναν μεχρι 1500$ καραλολ δλδ. Ε υπολογιστε ποσο θα εχει οταν ερθει στην ελλαδα...

viper
14-02-2007, 18:50
Ενδεικτικα στο ebay τα bids φταναν μεχρι 1500$ καραλολ δλδ. Ε υπολογιστε ποσο θα εχει οταν ερθει στην ελλαδα...

Που το είδες αυτό?
Χαζό το κόβω, αφού σε λίγο καιρό θα είναι παντού διαθέσιμο.
Δε θα είναι και καμιά συλλεκτική έκδοση που θα βγει σε 100 κομμάτια σε όλο τον κόσμο, οπότε πληρώνεις χρυσό για να το αποκτήσεις.
Έμαθα και κάποια νεότερα για το GPS.Το smart2go, θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από άλλα κινητά που έχουν s60 και win mobile 2005.Το download ειναι τσαμπε και αρκεί να συνδέεται με κάποιο έξτρα gps receiver για να λαμβάνουν το σήμα.Οι χάρτες πάντως είναι δωρεάν για κατέβασμα, άσχετα για χρήση με gps.Η Ελλάδα είναι μέσα, καθώς και οι οδηγίες στα ελληνικά.Για τη φωνητική καθοδήγηση, χρειάζεται κάποιο licence που θα είναι για κάποιους μήνες μέχρι 3 χρόνια.Τιμή δε βρήκα.Πάντως θα μπορεί να γίνει μέσω κινητού, μέσα από το ίδιο πρόγραμμα με χρήση πιστωτικής.

Papas
14-02-2007, 23:24
Βασικα στο ebay τοσο ηταν τις πρωτες μερες κυκλοφοριας. Το ειχα δει και ειχα φριξει!! Τωρα ελπιζω να κυμαινεται σε λογικα επιπεδα αλλα απ'οσο ειδα μερικοι το εχουν ακομα buy it out με 1250$ λολ.

viper
22-03-2007, 12:08
Παιδιά έχετε ακούσει εσείς τίποτα για το πότε θα βγει στα μαγαζιά?Φτάσαμε τέλη Μαρτίου και φως δε βλέπω.
Σε 1 κατάστημα Nokia που ρώτησα μου είπαν για το άλλο 3μηνο και φρίκαρα, ενώ από άτομο μέσα από τον Γερμανό μου είπαν στις επόμενες βδομάδες.
Στις άλλες χώρες τι γίνεται?ακούγεται τίποτα για Ευρώπη?

lordelesar
22-03-2007, 12:38
N95 multimedia computer starts shipping
March 22, 2007

Espoo, Finland - Nokia today announced that the Nokia N95 started shipping in key European, Asian and Middle Eastern markets, with expanded shipments to other markets in those regions in the coming weeks. The Nokia N95 is an all-in-one multimedia computer with a unique 2-way slide design, integrated GPS functionality, a 5 megapixel camera and support for high-speed mobile networks, making it easier to watch and record videos, listen to songs, take high-quality photos, browse the internet, or catch up on email while on the move.

"The Nokia N95 is the ultimate multimedia computer and a fantastic example of what Nokia Nseries devices can deliver," said Juha Putkiranta, senior vice president, Multimedia, Nokia. "It easily replaces a number of single purpose devices with a well designed package that is with you and connected. The Nokia N95 is what computers have become - personal, powerful and connected devices."

Designed for High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) networks and with support for WLAN, EDGE and WCDMA networks, the Nokia N95 provides excellent coverage and connection speeds. Browsing the internet and subscribing to your favourite news feeds is a pleasure using the Nokia Web Browser with Mini Map.

The Nokia N95 offers a well rounded entertainment experience with a sharp color display, built-in stereo speakers, a standard 3.5 mm audio connector and support for compatible microSD memory cards. With powerful 3D graphics, the Nokia N95 has a stunning user interface that makes it intuitive to find the features and services you want.

With its integrated GPS and Nokia Maps application, finding your way just got easier. The Nokia Maps application includes maps for more than 150 countries, enabling users to explore the world, find specific routes or locate services such as restaurants and hotels and covering more than 15 million points of interest. You can also purchase additional features, such as city guides and voice guided navigation.

The innovative 2-way slide design makes it easy to switch between different modes, going from reading maps to watching a video with a simple slide. With Carl Zeiss optics on the 5 megapixel camera, you can capture print quality photos and DVD-like quality video clips.

The Nokia N95 is based on the world's leading S60 software on Symbian OS, enabling you to personalize your device from a wide choice of compatible applications that can be downloaded to the Nokia N95, including games, navigation, entertainment, productivity and creativity.

Από εδώ (http://www.nokia.com/A4136001?newsid=1113533), επίσημα πράγματα :) Άρχισε να βάζεις στην άκρη!

viper
22-03-2007, 16:13
Πόσα να βάλω όμως?
Το Expansys έχει σελίδα οπού μπορείς να κάνεις προαγορά με 835 €!!Μάλιστα ως ημερομηνία διάθεσης έχει την 2/4.Σε 2 καταστήματα Νοκια που πήρα λένε για το επόμενο εξάμηνο με τιμή 725 €.
Και να μην ξεχάσω και τα περιοδικά του χώρου που έκαναν λόγο για 550 €.
Ο καθένας ό,τι θέλει βγάζει τελικα...

maddoctor
22-03-2007, 16:37
Βρε παιδιά, όταν πρωτοβγήκε το Ν80, είχε στα 650€. Μην περιμένετε λοιπόν ένα κινητό σαν αυτό, που είναι σαφώς καλύτερο από το Ν80, να είναι φτηνότερο.Τα 750 και άνω, μου φαίνεται σαν λογική τιμή. Πάντως φαίνεται πολύ καλό, και εάν δεν είχα πάρει με το που βγήκε το Ν80, θα έπαιρνα αυτό σίγουρα. Όσο για το WiFi, εμένα συνδέεται στο USR9106, σε απόσταση 8 μέτρων περίπου, μέσα από 4-5 τοίχους (περίπου από την μία πλευρά του σπιτιού, στην άλλη).

17n
22-03-2007, 20:56
με το κινητο αυτο ειμαι ξετρελαμενος θα το παρω μολις βγει,εμενα με τρελανε η καμερα του και το gps!

viper
23-03-2007, 11:48
Απλά να αναφέρω ότι βγήκαν οι support pages στο επίσημο site της Nokia.
Έχουν demo, software και μπορείς να κατεβάσεις το manual σε όλες τις γλώσσες (και στα ελληνικά).Εννοείται ότι το manual κοντεύω να το μάθω απέξω στη δουλειά!!:046:
Αφού βγήκαν και οι support pages, θα πει οτι ο καιρός γαρ εγγύς...

NIKOLAOS
27-03-2007, 13:16
Παίδες από γνωστό στην Νόκια το τηλ μπορεί να λέει πολλά από τεχνολογία αλλά έχει φοβερά προβλήματα γιαυτό και έχει αργήσει η άφιξη του...
Η τιμή θα είναι κατά την γνώμη μου 800-900€ αφού 630€ είχε το Ν80...
Πάντως για τα περισσότερα προβλήματα δεν ευθήνονται τα κινητά αλλά οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας!
Όπως και το δίκτυο 3G που έμεινε στα λόγια και ποτέ δεν δούλεψε σωστά...

viper
27-03-2007, 13:28
Παίδες από γνωστό στην Νόκια το τηλ μπορεί να λέει πολλά από τεχνολογία αλλά έχει φοβερά προβλήματα γιαυτό και έχει αργήσει η άφιξη του...
Η τιμή θα είναι κατά την γνώμη μου 800-900 αφού 630 είχε το Ν80...
Πάντως για τα περισσότερα προβλήματα δεν ευθήνονται τα κινητά αλλά οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας!
Όπως και το δίκτυο 3G που έμεινε στα λόγια και ποτέ δεν δούλεψε σωστά...

Αφού η Alpha Copy ανακοινώνει 725€ δε νομίζω να φτάσει η τιμή τα 800€.Άλλωστε αν είναι παίξει στα 800-900,θα χάσει πελατεία καθώς σε αυτά τα λεφτά πας σε κινητά με full πληκτρολόγιο κλπ...
Όσο για προβλήματα, είναι δεδομένο ότι θα υπάρχουν τον πρώτο καιρό και μέχρι να βγούνε οι πρώτες αναβαθμίσεις.Πάντως στην Ελλάδα αργεί τόσο πολύ.Σε άλλες χώρες της Ευρώπης άρχισε ήδη να πηγαίνει.Εκεί δεν είχε προβλήματα?

Υ.Γ. Χαιρετίσματα στον Sado (Σταύρο) στους Alfisti. ;)

NIKOLAOS
27-03-2007, 13:32
Ο τύπος δεν ήταν καθόλου ενθουσιασμένος με αυτό και τον είδα αρνητικό σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα...
είναι φίλος αλλίως δεν θα τον έπερνα υπόψην μου!

viper
20-04-2007, 10:38
Λοιπόν μέχρι στιγμής οι τιμές που παίζουν είναι:
814 € από το site του Expansys και μάλιστα έχει καμιά 200αρια τμχ.Το περίεργο είναι ότι για χρήστες Paypal η τιμή είναι +20 €.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?Δηλαδή η χαμηλότερη τιμή τι μας λέει?Να το πάρεις από το κατάστημά τους?
Έχω δει σε καταστήματα με προαγορά που δεν το έχουν ακόμα, τιμή στα 721 €, μάλλον για να κοντράρουν την Alpha Copy, που ούτε αυτή το έχει φέρει.
H Vodafone έλεγε ότι θα το φέρει στις 18/4, αλλά χτες που μπήκα, δεν υπήρχε πουθενά κάτι νεώτερο και μάλιστα είχε φύγει και η σχετική ενημέρωση.
Εγώ το περιμένω από Γερμανό αρχές Μαίου και τότε είναι πιστεύω που θα πέσουν οι τιμές παντού κοντά στα 700.Ήδη το expansys το έριξε 50 € από 864 € που το είχε, την πρώτη βδομάδα που το κυκλοφόρησε.
Πάντως από 1 βιντεάκι που είδα στο Youtube με επίδειξη του κινητού, το κινητό είναι απίστευτο και δουλεύει σφαίρα.Ειδικά το σημείο, που έχει συνδέσει το κινητό με την TV και έχει βγει στο παράθυρο και κάνει zoom στο δρόμο και ταυτόχρονα βλέπουμε την εικόνα στην TV, είναι φοβερό!Δε χάνει καθόλου frames.:001:

DidicolA
20-04-2007, 13:04
Λοιπόν μέχρι στιγμής οι τιμές που παίζουν είναι:
814 € από το site του Expansys και μάλιστα έχει καμιά 200αρια τμχ.Το περίεργο είναι ότι για χρήστες Paypal η τιμή είναι +20 €.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?Δηλαδή η χαμηλότερη τιμή τι μας λέει?Να το πάρεις από το κατάστημά τους?
Έχω δει σε καταστήματα με προαγορά που δεν το έχουν ακόμα, τιμή στα 721 €, μάλλον για να κοντράρουν την Alpha Copy, που ούτε αυτή το έχει φέρει.
H Vodafone έλεγε ότι θα το φέρει στις 18/4, αλλά χτες που μπήκα, δεν υπήρχε πουθενά κάτι νεώτερο και μάλιστα είχε φύγει και η σχετική ενημέρωση.
Εγώ το περιμένω από Γερμανό αρχές Μαίου και τότε είναι πιστεύω που θα πέσουν οι τιμές παντού κοντά στα 700.Ήδη το expansys το έριξε 50 € από 864 € που το είχε, την πρώτη βδομάδα που το κυκλοφόρησε.
Πάντως από 1 βιντεάκι που είδα στο Youtube με επίδειξη του κινητού, το κινητό είναι απίστευτο και δουλεύει σφαίρα.Ειδικά το σημείο, που έχει συνδέσει το κινητό με την TV και έχει βγει στο παράθυρο και κάνει zoom στο δρόμο και ταυτόχρονα βλέπουμε την εικόνα στην TV, είναι φοβερό!Δε χάνει καθόλου frames.:001:

το λινκ πλζ για το βιντεακι :)

viper
20-04-2007, 15:09
το λινκ πλζ για το βιντεακι :)

http://www.youtube.com/watch?v=mAQGGm-hv2M

Από myphone.gr το Link.

Ο Ασιάτης κάτοχος δε μιλάει καθόλου στη διάρκεια, αλλά κάνει τα πάντα!:001:

viper
15-05-2007, 16:32
Και τελικά η τιμή έχει φτάσει στα 724 € στο expansys.Καλά έπεσε μέσα σε 1,5 μήνα.Περίπου 140€.Αναμενόμενο, αφού οι πρώτοι παίχτες ήθελαν να βγάλουν χρήμα από τους πορωμένους.
Όχι ότι νομίζω ότι θα πέσει η τιμή πολύ από δω και πέρα, αλλά ακόμα μένει να μπει στο παιχνίδι η Alpha Copy, ο Γερμανός και η Vodafone.Πιστέυω όλοι οι προηγούμενοι θα παίξουν μπάλα μέσα στο μήνα και άρα υπάρχουν μεγάλες ελπίδες για ακόμα κάτι καλύτερο.

cabrinha
15-05-2007, 20:58
Με τοσα λεφτα προτιμω να αγορασω ενα τουμπανο ppc παρα το νοκια. Δυστυχως για οσους εχουμε ppc ειναι πολυ δυσκολη η επιστροφη.

viper
24-05-2007, 16:25
Οι τιμές στην αγορά παίζουν αυτές τις μέρες στα 700€ πάνω κάτω.
Ωστόσο βλέπω κάποιες τιμές στο ebay Αγγλίας στα 275-300 λίρες, κοντά στα 400+€.Αρκετοί από αυτοί που τα πουλάνε έχουν και πολύ καλές αξιολογήσεις.Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορούνε και τα δίνουνε σε τόσο χαμηλή τιμή και μάλιστα στο κουτί τους.Δεν μπορεί να είναι βουτηγμένα...:105: Επείδή ψήνομαι, και τέτοιες τιμές θα δούμε στο Ελλάδα σε κανά χρόνο, δεν ξέρω τι να πιστέψω.

heavyaris
25-05-2007, 02:22
καλησπερα! μολις αγορασε ο πατερας μου το συγκεκριμενο μοντελο..
δυστυχως δεν εχω κ πολλες γνωσεις απο κινητα.. εχω λοιπον καποιες αποριες..
οι χαρτες που περιεχει, χρεωνουν κα8ε φορα που χρησιμοποιουνται?
επισης, μια φιλη μου, μου εδειξε στο κινητο της καποια τηλεοπτικα καναλια(!)
μπορω να αποκτησω κ εγω τετοια υπηρεσια στο συγκεκριμενο μοντελο? κ παλι, με ή χωρις χρεωση καθε φορα που παρακολουθω τηλεοραση?
ευχαριστω πολυ.

Arkan
25-05-2007, 09:14
Τα κανάλια παίζουν μέσω 3G κυρίως, απλώς χρειάζεται μια 3G κάρτα sim.
Όσον αφορά στους χάρτες, κάτι πήρε το αυτί μου, πως αυτοί οι χάρτες για το Ν95 είναι αποκλειστικότητα της Nokia...

MadCatMk2
25-05-2007, 10:18
Τα κανάλια χρεώνονται σίγουρα..
Για τους χάρτες δεν ξέρω.. πες μου λίγο.. τι μενού ακολουθείς για να φτάσεις σ'αυτους;

cabrinha
25-05-2007, 10:25
Oι χαρτες δεν χρεωνουν γιατι η πλοηγηση γινεται μεσω gps module και οχι μεσω gprs συνδεσης.

viper
25-05-2007, 10:42
Λοιπόν καταρχήν με γεια!:)
Τώρα για τους χάρτες.
Για να περάσεις free τους χάρτες στο κινητό μέσω του PC, πας εδώ:http://europe.nokia.com/A4353385
Το κατεβάζεις και το τρέχεις στο pc και με αυτό περνάς τους χάρτες και στο κινητό.

Χρέωση βεβαίως και υπάρχει, αν πας σε κάποια περιοχή που δεν υπάρχει χάρτης και τότε δεχτείς να κατεβάσει online (μέσω του κινητού) τους χάρτες που λείπουν.Κάπου στο μενού όμως, μπορείς να απενεργοποιήσεις να συνδέεται μόνο του.

Να ρωτήσω και γω κάτι.Πόσο το πήρε ο πατέρας σου?
Επίσης μπορείς να κάνεις 1 check στο μενού του gps, στα extra services και να δεις πόσο χρεώνουν το licence για voice navigation για 1 χρόνο, και αν μπορεί να γίνει και για τα ελληνικά κινητά η πληρωμή μέσω του κινητού με κάρτα.

viper
25-05-2007, 11:08
Επίσης μήπως να ενώσουμε το topic με το http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=30291
για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες?

17n
27-05-2007, 11:40
παιδια το Ν95 εχει φωνητηκες εντολες στο gps?

s6_sot
27-05-2007, 13:28
Παιδιά για μένα η συγκεκριμένη συσκευή είναι άχρηστή τελείως... Ούτε καλή πλοήγηση έχει, είναι τεράστιο, χάλια αυτονόμία (ούτε μέρα δεν κρατάει)... Πάρτε καλύτερα ένα απλό κινητό και ένα ppc με gps να κάνετε την δουλεία σσς...

viper
27-05-2007, 19:20
παιδια το Ν95 εχει φωνητηκες εντολες στο gps?

Έχει και μάλιστα και στα Ελληνικά.

17n
27-05-2007, 23:28
Έχει και μάλιστα και στα Ελληνικά.
thx φιλε!

heavyaris
28-05-2007, 00:29
χμ.. τα καναλια τα παρακολουθει μια φιλη μου στο κινητο της, εντελως τζαμπα, δλδ εχει καρτα κ δεν αφαιρειται τπτ απο τον λογαριασμο της, ομως ο πατερας μου εχει συνδεση κ φοβαμαι μην ερ8ει φουσκωμενος λογαριασμος..
:(

Evolution_R
28-05-2007, 00:41
Ποσο κραταει η μπαταρια αυτου του πραγματος?

s6_sot
28-05-2007, 00:59
Ούτε μέρα :(

heavyaris
28-05-2007, 01:05
χμ.. στην αρχη οπως μου ειπε επειδγη το "σκαλιζε", τελειωσε σε μια μερα... τωρα εβγαλε κ δυο μερες, αφορτιστο..

viper
28-05-2007, 09:44
Ποσο κραταει η μπαταρια αυτου του πραγματος?

Η μπαταρία ομολογουμένως είναι πολύ μικρή για τις δυαντότητες αυτού του κινητού.
Από άλλα φόρουμ που έχω διαβάσει, 1 μέρα βγάζει με ΒΤ συνέχεια αναμμένο και καμιά ώρα κλήσεις.Που να κάνεις και Wi-fi ή gps χρήση.
Πρέπει να είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα.:108:

17n
28-05-2007, 11:50
καλο θα ειναι να κανει η Nokia καμια μαγκια και να βγαλει ποιο δυνατη μπαταρια,γιατι θα πρεπει να αγορασεις 2-3 να τις εχεις φορτισμενες και να αλλαζεις οποτε τελειωνει!

viper
28-05-2007, 16:05
καλο θα ειναι να κανει η Nokia καμια μαγκια και να βγαλει ποιο δυνατη μπαταρια,γιατι θα πρεπει να αγορασεις 2-3 να τις εχεις φορτισμενες και να αλλαζεις οποτε τελειωνει!

Μακάρι, αλλά το παρελθόν έχει δείξει ότι δε θα γίνει..:085:

17n
28-05-2007, 16:18
αλλο ενα κακο ειναι οι μπαταριες ειναι ακριβες απο 25-35 ευρω μπορει να τις βρεις.και εμενα η δικια μου στο Ν80 αρχισε τα νουμερα μου κραταει 1,5 μερα με το ζορι!

heavyaris
02-06-2007, 18:48
Ρε παιδια, σημερα που το πηρα στα χερια μου, με περιμενε μια δυσαρεστη εκπληξη.. για να φορτωσω τους χαρτες απο τη σελιδα της νοκια , πρεπει να το συνδεσω με τη επιλογη "μαζικη αποθηκευση" ... κ εκει με σταματαει, λεγοντας οτι δεν μπορω να συνεχισω εαν δεν εχω καρτα μνημης... ελεος!
τι τους νοιαζει, αφου τα 10 μβ του χαρτη, χωρανε ανετα στην ενσωματωμενη....
κριμα κ ηθελα να το δοκιμασω...

dimisd
02-06-2007, 22:07
Ρε παιδια, σημερα που το πηρα στα χερια μου, με περιμενε μια δυσαρεστη εκπληξη.. για να φορτωσω τους χαρτες απο τη σελιδα της νοκια , πρεπει να το συνδεσω με τη επιλογη "μαζικη αποθηκευση" ... κ εκει με σταματαει, λεγοντας οτι δεν μπορω να συνεχισω εαν δεν εχω καρτα μνημης... ελεος!

Έτσι είναι αυτά φίλε μου. Σου κάνει καλή τιμή η εταιρεία να το πάρεις και μετά σου τα παίρνει λίγα λίγα και δεν το καταλαβαίνεις. Για μένα πεταμένα λεφτά είναι αυτά.

viper
06-06-2007, 18:08

Και που ξέρεις ότι είναι 10mb?Και αν μετά θες και άλλον 1 χάρτη?Και μετά άλλους 2 χάρτες?
Το πρόγραμμα σου ζητάει να τους περάσεις όλους στην κάρτα μνήμης για να έχεις μαζεμένους όλους τους χάρτες σε 1 φάκελο και όχι άλλο φάκελο στην κυρίως μνήμη και άλλο φάκελο στην κάρτα μνήμης.
Λογικό λοιπόν και σιγά τα λεφτά.35 ευρώ έχει η κάρτα των 2giga πια.Και τα λεφτά για την κάρτα δεν πάνε στην εταιρεία του κινητού.

Linos80
06-06-2007, 18:16
Θωμα το τσιμπισες τελικα?
Φορτωσε του ολα τα σχετικα μπιχλιμπιδια και με την πρωτη ευκαιρια που θα βρεθουμε θα ηθελα να το δω απο κοντα αν και μου εχει "περασει" η καψα με τα κινητα.
Βεβαια ποτε δεν ξερεις.:D

Simon
06-06-2007, 20:20
@viper: Ρε συ, αν τελικά το αγόρασες/αγοράσεις, καν'του ένα πλήρες review για μας τους υπόλοιπους...

viper
07-06-2007, 20:02
Παιδιά αύριο το παίρνω από το ταχυδρομείο.Ευχηθείτε μου να βγει γερό, καθώς το πήρα απο Ebay και ποτέ δεν ξέρεις.Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σκάσω 720+€.
Είδα έχω κατεβάσει κάποια προγράμματα που με ενδιαφέρουν όπως να αλλάξω τη γλώσσα του κινητου, full edit σε word/excel και να κάνω το κινητό webcamera, αλλά για review έχει γεμίσει ο τόπος.Τι παραπάνω να πω εγώ?:101:

lefteriz
07-06-2007, 21:30
το έχω παρει κι εγώ το κινητό εδώ και 2 βδομάδες και εντάξει.. ειναι κορυφή!! το μονο μείον χαλαρά η μπαταρία...

για review καλό: http://www.myphone.gr/devices/review-84.html

ilion10
08-06-2007, 03:15
Παιδιά αύριο το παίρνω από το ταχυδρομείο.Ευχηθείτε μου να βγει γερό, καθώς το πήρα απο Ebay και ποτέ δεν ξέρεις.Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σκάσω 720+€.
Είδα έχω κατεβάσει κάποια προγράμματα που με ενδιαφέρουν όπως να αλλάξω τη γλώσσα του κινητου, full edit σε word/excel και να κάνω το κινητό webcamera, αλλά για review έχει γεμίσει ο τόπος.Τι παραπάνω να πω εγώ?:101:

φίλε μου πόσο περίπου βγήκε??

viper
08-06-2007, 10:55
Λοιπόν το έχω στα χέρια μου στη δουλειά, αλλά δεν μπορώ να το χαρώ γιατί είμαι με 1 παύλα στη μπαταρία και ο φορτιστής που είχε μέσα το κουτί είναι της Β.Ευρώπης με 3απολικό βύσμα.Και εδώ στη δουλειά σε 4 ορόφους κανείς δεν έχει τον φορτιστή με τη λεπτή μύτη.
Πάντως άνοιξε κανονικά και πήρε και τη μπαταρία 2gb επίσης από Ebay.
Περισσότερα το απόγευμα, αφού το φορτώσω με τα νέα προγράμματα.

Η τιμή πήγε λίγο παραπάνω από 500€, με μεταφορικά μέσα.Το κουτί τα έχει όλα μέσα και είναι με τα αυτοκόλλητα της Nokia κλπ.Έχει χρώμα γραφίτη.
Πιο αναλυτικά:

0548364
N95-1
MADE IN FINLAND
TYPE: RM-159

ilion10
08-06-2007, 10:59
Λοιπόν το έχω στα χέρια μου στη δουλειά, αλλά δεν μπορώ να το χαρώ γιατί είμαι με 1 παύλα στη μπαταρία και ο φορτιστής που είχε μέσα το κουτί είναι της Β.Ευρώπης με 3απολικό βύσμα.Και εδώ στη δουλειά σε 4 ορόφους κανείς δεν έχει τον φορτιστή με τη λεπτή μύτη.
Πάντως άνοιξε κανονικά και πήρε και τη μπαταρία 2gb επίσης από Ebay.
Περισσότερα το απόγευμα, αφού το φορτώσω με τα νέα προγράμματα.

Η τιμή πήγε λίγο παραπάνω από 500€, με μεταφορικά μέσα.Το κουτί τα έχει όλα μέσα και είναι με τα αυτοκόλλητα της Nokia κλπ.Έχει χρώμα γραφίτη.
Πιο αναλυτικά:

0548364
N95-1
MADE IN FINLAND
TYPE: RM-159

Πολύ καλή τιμή...αν μπορείς στείλε μου ένα pm με τον πωλητή που συνεργάστηκες και την ιστιοσελίδα του να κοιτάξω μήπως το πάρω και εγώ...πόσο καιρό περίπου έκανε να στο στείλει...περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις....

heavyaris
10-06-2007, 23:09
Παιδια, δοκιμασε κανεις το gps?? , μπορει να μου πει καποιος ποια απλα βηματα κανουμε απο την στιγμη που βαλαμε το χαρτη της ελλαδος, μεχρι την στιγμη που μας λεει που ειμαστε, ωστε να τα πω στον πατερα μου? ευχαριστω!

viper
11-06-2007, 11:26
Παιδια, δοκιμασε κανεις το gps?? , μπορει να μου πει καποιος ποια απλα βηματα κανουμε απο την στιγμη που βαλαμε το χαρτη της ελλαδος, μεχρι την στιγμη που μας λεει που ειμαστε, ωστε να τα πω στον πατερα μου? ευχαριστω!

Λοιπόν, καταρχήν να έχεις υπομονή με το GPS.Εγώ νόμιζα στην αρχή ότι ήταν χαλασμένο.:) Μιλάμε να έχω περάσει αρκετά δεκάλεπτα Παρασκευή βράδυ στο μπαλκόνι και να μην πιάνει τίποτα.Τελικά το παράτησα και γύρισα μετά από άρκετή ώρα και είδα ότι είχε συνδεθεί.Μετά από αρκετές δοκιμές στο μπαλκόνι και στο δρόμο, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να είσαι για κανένα 5λεπτο σταματημένος μέχρι να κλειδώσει τους δορυφόρους.Αν όμως κλειδώσει, μετά το κρατάει και μάλιστα αν το χάσει λόγω μη επαφής, το ξαναβρίσκει πολύ γρήγορα, μόλις επανέλθεις σε ανοιχτό χώρο.Και πάντα έχεις ανοιχτό το κάτω slide.
Αναζήτηση κάνεις πάντα στα λατινικά και αν δε το βρίσκει στα αποτελέσματα, βάλε στο περίπου 1 νούμερο, γιατί δεν έχει καταχωρημένα όλα τα νούμερα των δρόμων.Ο σχεδιασμός διαδρομής δουλεύει ικανοποιητικά.Σώζεις και τα σημεία που σε ενδιαφέρουν (πχ σπίτι σου, δουλειά, σχολή, σπίτι γκόμενας) και έτσι επιλέγεις στο μπαμ αφετηρία και προορισμό.

Πιο γενικά τώρα.Από Παρασκευή πρωί που το πήρα και το φόρτισα στις 1 το μεσημέρι, από το πολύ ψάξιμο (περιλαμβάνοντας gps,αλλαγή language pack και firmware που πήραν ώρες, καθώς και πέρασμα χαρτών Ελλάδας) και μέχρι Σάββατο απόγευμα, του έκανα 3 φορτίσεις!!:046:
Ειδικά αν έχεις για καμιά ώρα ανοιχτό το GPS, την έχεις ξεζουμίσει από full τη μπαταρία.Μόνο με φορτιστή πάνω, αξίζει να το δουλεύεις ή για κανένα 20λεπτο.Αλλιώς το κινητό με νορμάλ χρήση βγάζει 1-1,5 μέρα.

Έφαγα και τρλή φρίκη κατά το update του firmware.Κατέβασε 113mb από ιντερνετ και μετά την ώρα που έκανε το update, σταμάτησε η όλη διαδικασία και λέω εδώ είμαστε: κόλλησε το κινητό στην αναβάθμιση, κάτι που ίσως σημαίνει αλλαγή κινητού.Τελικά έβγαλα και ξαναέβαλα το data cable και συνέχισε...Ευτυχώς:)

Τώρα όλα καλα.Και η κάρτα 2 giga δουλεύει τέζα (και αυτή απο Ebay) και όλα τα άλλα.Μόνο το ιντερνετ δεν έχω δουλέψει, αφού δεν έχω πάει να το ψάξω κοντά σε κανένα συνταγμα ή hotspot.

viper
11-06-2007, 11:31
Πολύ καλή τιμή...αν μπορείς στείλε μου ένα pm με τον πωλητή που συνεργάστηκες και την ιστιοσελίδα του να κοιτάξω μήπως το πάρω και εγώ...πόσο καιρό περίπου έκανε να στο στείλει...περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις....

To κινητό το πήρα από ιδιώτη, ο οποίος δεν είχε άλλα κινητά ταυτόχρονα για πούλημα.Λαχείο ήταν, απλά είχε 50 θετικές αξιολογήσεις και τον διάλεξα από τόσες άλλες δημοπρασίες που είχαν περισσότερες ή λιγότερες.Επίσης είχα βάλει μαξ ποσό για μένα τις 330 λίρες.Παραπάνω δεν εδινα και ας είχε και 200 θετικές αξιολ.3-4 μέρες έκανε από Αγγλία να έρθει.

viper
14-06-2007, 10:32
Αν και είχα δει να αναφέρεται η λειτουργία voip με το Ν95, μόλις πρόσφατα το προχώρησα λίγο το θέμα.
Γράφτηκα σε 1 site το truphone, το οποίο υπόσχεται δωρεάν κλήσεις σε Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες, με τη χρήση wi-fi.
Μόλις καταφέρω να βρω χρόνο να τη στήσω σε κανένα starbucks, θα ενημερώσω για την έκβαση.

lordelesar
14-07-2007, 19:45
Ευτυχής κάτοχος ενός made in Finland Ν95 κιεγώ από χθες.
Πρώτες εντυπώσεις:
- απαράδεκτη ποιότητα για την τιμή του
- απαράδεκτη μπαταρία, θέλει κάθε μέρα φόρτισμα (με αρκετό wifi και λίγο gps)

+ απίστευτη οθόνη, μάλλον η καλύτερη που έχω δει (και έχω δει ΠΟΛΛΕΣ) σε συνδυασμό μέγεθος/ευκρίνεια/λεπτομέρεια/γωνία θέασης/φωτεινότητα
+ εχει μάλλον το πιο πλούσιο feature set από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά
+ πολύ μικρό μέγεθος, σε εντυπωσιακό βαθμό σε συνδυασμό με το παραπάνω
+ με το νέο firmware το gps λοκάρει σε δευτερόλεπτα
+ αρκετά γρήγορο σε σχέση με άλλα symbian phones (για WM δεν το συζητάω)
+ έπαιξε κανονικά divx αρχείο σε ποιότητα DVD με άνεση (με έξτρα player βέβαια)
+ το wifi λειτουργεί άψογα, αν και σε καμιά περίπτωση κοντά στο max της σύνδεσης
+ ενσωματωμένη υπηρεσία youtube και μέσω wifi (Who needs iPhone anyway?)
+ εξαιρετική media center εφαρμογή, με φοβερή εμφάνιση, 3D εφέ και πολύ καλή λειτουργικότητα

Αυτά προς στιγμήν, ότι άλλο θυμηθώ θα ποστάρω. Όποιος θέλει ρωτάει ;)

heavyaris
16-07-2007, 22:27
ρε παιδια, να πω κ γω την απορια μου! δεν ξερω αν ειναι προβλημα του προγραμματος που συνοδευει το κινητο ή του λογισμικου του κινητου...πιο συγκεκριμενα: θελω να βαλω μπ3 δισκους κ να τους ακουω... μεσω του nokia pc suite , κατι δεν παει καλα κ εισαγονται στο κινητο, ο καθε δισκος οπως ναναι! δλδ τα στοιχιζει με βαση τον καλλιτεχνη, το ειδος... εγω απλα θελω τον καθε δισκο στο φακελο του! λοιπον, "παρακαμπτω" το nokia pc suite κ τα "ριχνω" στην καρτα μνημης, οπως θα εκανα σε ενα φλασακι. ολα καλα, αλλα! δεν μπορω να τα βρω στο μενου "μουσικη".. παω στο "εργαλεια"->"Διαχειριση αρχειων", επιλεγω την καρτα μνημης κ τα βρισκω.. ομως καθε ενα τραγουδι μολις τελειωσει πρεπει να παω "χειροκινητα" κ να επιλεξω το αλλο να αναπαραχθει... απαραδεκτο! θελω να παιζει ολος ο δισκος με κανονικη ροη..
καμμια ιδεα κανεις?

viper
16-07-2007, 23:44
ρε παιδια, να πω κ γω την απορια μου! δεν ξερω αν ειναι προβλημα του προγραμματος που συνοδευει το κινητο ή του λογισμικου του κινητου...πιο συγκεκριμενα: θελω να βαλω μπ3 δισκους κ να τους ακουω... μεσω του nokia pc suite , κατι δεν παει καλα κ εισαγονται στο κινητο, ο καθε δισκος οπως ναναι! δλδ τα στοιχιζει με βαση τον καλλιτεχνη, το ειδος... εγω απλα θελω τον καθε δισκο στο φακελο του! λοιπον, "παρακαμπτω" το nokia pc suite κ τα "ριχνω" στην καρτα μνημης, οπως θα εκανα σε ενα φλασακι. ολα καλα, αλλα! δεν μπορω να τα βρω στο μενου "μουσικη".. παω στο "εργαλεια"->"Διαχειριση αρχειων", επιλεγω την καρτα μνημης κ τα βρισκω.. ομως καθε ενα τραγουδι μολις τελειωσει πρεπει να παω "χειροκινητα" κ να επιλεξω το αλλο να αναπαραχθει... απαραδεκτο! θελω να παιζει ολος ο δισκος με κανονικη ροη..
καμμια ιδεα κανεις?

Πρέπει να φτιάξεις playlists με τα κομμάτια που θες να παίζουν.

viper
16-07-2007, 23:45
Ευτυχής κάτοχος ενός made in Finland Ν95 κιεγώ από χθες.
Πρώτες εντυπώσεις:
- απαράδεκτη ποιότητα για την τιμή του
- απαράδεκτη μπαταρία, θέλει κάθε μέρα φόρτισμα (με αρκετό wifi και λίγο gps)

+ απίστευτη οθόνη, μάλλον η καλύτερη που έχω δει (και έχω δει ΠΟΛΛΕΣ) σε συνδυασμό μέγεθος/ευκρίνεια/λεπτομέρεια/γωνία θέασης/φωτεινότητα
+ εχει μάλλον το πιο πλούσιο feature set από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά
+ πολύ μικρό μέγεθος, σε εντυπωσιακό βαθμό σε συνδυασμό με το παραπάνω
+ με το νέο firmware το gps λοκάρει σε δευτερόλεπτα
+ αρκετά γρήγορο σε σχέση με άλλα symbian phones (για WM δεν το συζητάω)
+ έπαιξε κανονικά divx αρχείο σε ποιότητα DVD με άνεση (με έξτρα player βέβαια)
+ το wifi λειτουργεί άψογα, αν και σε καμιά περίπτωση κοντά στο max της σύνδεσης
+ ενσωματωμένη υπηρεσία youtube και μέσω wifi (Who needs iPhone anyway?)
+ εξαιρετική media center εφαρμογή, με φοβερή εμφάνιση, 3D εφέ και πολύ καλή λειτουργικότητα

Αυτά προς στιγμήν, ότι άλλο θυμηθώ θα ποστάρω. Όποιος θέλει ρωτάει ;)

Το θέμα μπαταρία είναι το βασικό μειονέκτημα, αλλά μετά από 5 πλήρεις αποφορτώσεις βελτιώνεται κατά πολύ.Βγάζει 2 μέρες με λογική χρήση.

lordelesar
17-07-2007, 00:59
καμμια ιδεα κανεις?
Ακριβώς ότι σου είπε ο viper. Μπορείς να φτιάχνεις playlist από το αγαπημένο σου πρόγραμμα στο pc (WMP,iTunes, Winamp) να την αποθηκεύεσεις στο φάκελο του δίσκου και να το περνάς έτσι όπως είναι στο κινητό.

Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιείς την κατηγοριοποίηση ανά album ;)

viper
18-07-2007, 16:32
Playlist μπορεί να γίνει πανεύκολα και μέσα από το κινητό για να προσθέσεις τα κομμάτια που θες.

mefistofelis
18-07-2007, 17:06
Ρε παιδια το barcode reader πως δουλευει?

viper
19-07-2007, 17:09
Ρε παιδια το barcode reader πως δουλευει?

Εννοείς τι ακριβώς κάνει στη θεωρία ή πώς το κάνεις στην πράξη?
Εγώ μόνο θεωρητικά πάντως ξέρω, γιατί τις υπέρυθρες τις έχω κρυμμένες.

mefistofelis
19-07-2007, 19:42
Εννοω πως το κανω στη πραξη

heavyaris
23-07-2007, 22:18
Ακριβώς ότι σου είπε ο viper. Μπορείς να φτιάχνεις playlist από το αγαπημένο σου πρόγραμμα στο pc (WMP,iTunes, Winamp) να την αποθηκεύεσεις στο φάκελο του δίσκου και να το περνάς έτσι όπως είναι στο κινητό.

Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιείς την κατηγοριοποίηση ανά album ;)

χμ.. μολις εκανα με το winamp μια λιστα m3u ενος δισκου αλλα δεν μπορει να αναπαραχθει.. :(
δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να αναπαραχθουν ολα μαζι
εφοσον παω διαχειριση αρχειων κ τα επιλεγω ολα.. μαλλον πρεπει α)να τα περασω στην καρτα μνημης τα τραγουδια κ β)μεσα απο το κινητο πρεπει να κανω λιστα αναπαραγωγης οπου να "κατευθυνω" το path στην καρτα μνημης κ οχι στην ενσωματωμενη μνημη οπως αυτο περιμενει...
ειναι κριμα τοσο προηγμενο κινητο να κανει μια τοσο απλη διαδικασια δυσκολη.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
ευχαριστω.

viper
26-07-2007, 22:28
χμ.. μολις εκανα με το winamp μια λιστα m3u ενος δισκου αλλα δεν μπορει να αναπαραχθει.. :(
δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να αναπαραχθουν ολα μαζι
εφοσον παω διαχειριση αρχειων κ τα επιλεγω ολα.. μαλλον πρεπει α)να τα περασω στην καρτα μνημης τα τραγουδια κ β)μεσα απο το κινητο πρεπει να κανω λιστα αναπαραγωγης οπου να "κατευθυνω" το path στην καρτα μνημης κ οχι στην ενσωματωμενη μνημη οπως αυτο περιμενει...
ειναι κριμα τοσο προηγμενο κινητο να κανει μια τοσο απλη διαδικασια δυσκολη.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
ευχαριστω.

Γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να κανεις τη λιστα αναπαραγωγης μεσα από το music player του κινητου??:087:

manolis
12-11-2007, 19:46
hi και απο μένα στο club.
Ήρθε πριν 1 ώρα το τηλέφωνο.Αρχικά έκανα τα παρακάτω κοιτάζοντας στο site της Nokia όπου βλέπω και λες και εσύ ---->
Τώρα για τους χάρτες.
Για να περάσεις free τους χάρτες στο κινητό μέσω του PC, πας εδώ:http://europe.nokia.com/A4353385
Το κατεβάζεις και το τρέχεις στο pc και με αυτό περνάς τους χάρτες και στο κινητό.
Αυτά ^ τα εκανα πρώτα πρώτα.

Viper εκατσα 1-2λεπτά στο μπαλκόνι και μετά μπήκα και είδα αυτό :

Λοιπόν, καταρχήν να έχεις υπομονή με το GPS.Εγώ νόμιζα στην αρχή ότι ήταν χαλασμένο. Μιλάμε να έχω περάσει αρκετά δεκάλεπτα Παρασκευή βράδυ στο μπαλκόνι και να μην πιάνει τίποτα.Τελικά το παράτησα και γύρισα μετά από άρκετή ώρα και είδα ότι είχε συνδεθεί.Μετά από αρκετές δοκιμές στο μπαλκόνι και στο δρόμο, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να είσαι για κανένα 5λεπτο σταματημένος μέχρι να κλειδώσει τους δορυφόρους.Αν όμως κλειδώσει, μετά το κρατάει και μάλιστα αν το χάσει λόγω μη επαφής, το ξαναβρίσκει πολύ γρήγορα, μόλις επανέλθεις σε ανοιχτό χώρο.Και πάντα έχεις ανοιχτό το κάτω slide.
Αναζήτηση κάνεις πάντα στα λατινικά και αν δε το βρίσκει στα αποτελέσματα, βάλε στο περίπου 1 νούμερο, γιατί δεν έχει καταχωρημένα όλα τα νούμερα των δρόμων.Ο σχεδιασμός διαδρομής δουλεύει ικανοποιητικά.Σώζεις και τα σημεία που σε ενδιαφέρουν (πχ σπίτι σου, δουλειά, σχολή, σπίτι γκόμενας) και έτσι επιλέγεις στο μπαμ αφετηρία και προορισμό.

Άρα υπομονή απο αύριο που θα ζεστάνει λιγο γιατι τώρα ειναι χάλια η κατάσταση :)
Κανα tip ??? :)

Υ.Γ: Δεν λέτε και τα προγραμματακια που χρησιμοποιείτε?

viper
13-11-2007, 19:16
hi και απο μένα στο club.
Ήρθε πριν 1 ώρα το τηλέφωνο.Αρχικά έκανα τα παρακάτω κοιτάζοντας στο site της Nokia όπου βλέπω και λες και εσύ ---->
Αυτά ^ τα εκανα πρώτα πρώτα.

Viper εκατσα 1-2λεπτά στο μπαλκόνι και μετά μπήκα και είδα αυτό :

Άρα υπομονή απο αύριο που θα ζεστάνει λιγο γιατι τώρα ειναι χάλια η κατάσταση :)
Κανα tip ??? :)

Υ.Γ: Δεν λέτε και τα προγραμματακια που χρησιμοποιείτε?

Μην αγχώνεσαι.
Εγώ με κατεβασμένο το slide το άφησα κανένα 10λεπτο όρθιο το κινητό και όταν γύρισα μετά το βρήκα με full σήμα.Την πρώτη φορά πάντα αργεί.

Από χρήσιμα προγράμματα προτείνω:
-Full screen caller
-Best Taskman
-X-plore
-Advance device lock
-Route 66
-Coreplayer
-Blacklist
-Smartlight
-Slovoed
-Live messenger
-Mobiola Usb webcamera
-Smartmovie
-Officesuite
-Pdf+
-Nsysinfo+

Πιστεύω ότι με αυτά κάνεις τα πάντα.

manolis
13-11-2007, 19:34
Μην αγχώνεσαι.
Εγώ με κατεβασμένο το slide το άφησα κανένα 10λεπτο όρθιο το κινητό και όταν γύρισα μετά το βρήκα με full σήμα.Την πρώτη φορά πάντα αργεί.

Από χρήσιμα προγράμματα προτείνω:
-Full screen caller
-Best Taskman
-X-plore
-Advance device lock
-Route 66
-Coreplayer
-Blacklist
-Smartlight
-Slovoed
-Live messenger
-Mobiola Usb webcamera
-Smartmovie
-Officesuite
-Pdf+
-Nsysinfo+

Πιστεύω ότι με αυτά κάνεις τα πάντα.

Ευχαριστώ.
Σιγα μην ανχωθώ κιολας! :)Λες και μου χρειάζεται πολυ...
Θα τα δω τα προγραμματάκια.To core το ειχα στο s100 και ηταν απιστευτο αλλα εδώ βλέπω και τα παίζει όλα το δικό του....

Το route66 τι λέει? Να μην δώ το δικό του nokia maps ?

manolis
14-11-2007, 10:32
Update κάνατε? Είδα μόλις αυτό:
http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=17743&stc=1&d=1195025598
Να το κάνω ή να γυρεύω την δουλειά μου? :p

viper
14-11-2007, 10:54
Update κάνατε? Είδα μόλις αυτό:
http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=17743&stc=1&d=1195025598
Να το κάνω ή να γυρεύω την δουλειά μου? :p

Εννοείται να το κάνεις.
Όσο για το update είναι μερικών μηνών..
Δεν πειράζει θα στρώσεις και συ!!:033: :033:
Είναι ακόμα η πρώτη χαρά από το πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις με αυτό το κινητό.
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι βιάστηκες..
Δεν ξέρω αν το πήρες καινούριο και πόσο σου κόστισε, αλλά αν περίμενες λίγες βδομάδες ακόμα, θα μπορούσες να πάρεις το νέο N95 8gb που έχει μεγαλύτερη μπαταρία, περισσότερη μνήμη, μεγαλύτερη οθόνη και είναι όλο μαύρο!:001:

manolis
14-11-2007, 10:57
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Πήρα backup κτλπ και θα το κάνω τωρα.
Καινούργιο το πήρα αλλα δεν βιαστηκα .... :)

manolis
16-11-2007, 15:06
Μα καλα, τι σπασιμο ειναι αυτο να μην παίρνει το φοντο full screen? 240x320 βαζω και μου το βγάζει έτσι :
http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=17820&stc=1&d=1195214625

Πρεπει να κάνεις δικο σου theme?
Βρήκα ενα προγραμμα μέσα απο την nokia που λέγεται Carbide.ui S60 Theme Edition 3.2 for Symbian OS (http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/bb173537-4e67-496f-9967-50917d5cfc47/S60_Theme_Studio_for_Symbian_OS.html) 133mb (η δευτερη επιλογή αριστερά). Απο οτι το ειδα εχει απιστευτα πολλά πράγματα..
pdf με οδηγιες και παρουσίαση εδώ (http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/6485c03e-3428-4d76-b509-f71a167ed3ee/DS_Carbide_ui_v2_0_en.doc.html)

Αμα ειναι και δεν το γλυτώνουμε θα κανω 1-2 δικά μου themes μου και θα τα ανεβάσω εδώ

viper
16-11-2007, 16:08
Υπάρχουν κάποια έτοιμα θέματα που καλύπτουν όλη την επιφάνεια.
Δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά εγώ διάλεξα 1 theme που λέγεται Windows Vista και είναι πανέμορφο.Έχει αλλάξει και όλα τα βασικά εικονίδια, όπως ρυθμίσεις, προφίλ κλπ.

manolis
16-11-2007, 16:10
ΛΟΛ αυτο έβαλα μολις :)
Ναι ειναι πανέμορφο (εκτος τις μπάρες για σήμα και μπαταρία)

kpv
20-11-2007, 21:45
καλησπερα παιδια , καινουργιος στην παρεα σας..
εχω παρει δυο εβδομαδες το Ν95 ρε παιδια και ακομα δεν εχω καταφερει να βρω την φωνητικη πληκτρολογηση. ξερω οτι την βαζει μονο του αυτοματα και οτι δεν ειχογραφω εγω φρασεις αλλα εμενα δεν μου εμφανιζει σε καμια επαφη διπλα απο τον αριθμο του τηλεφωνου το εικονιδιο της φωνητικης πληκτρολογησης ( αυτο που μοιαζει με pacman ).
οποιος ξερει κατι βοηθεια παρακαλω...

viper
21-11-2007, 12:00
καλησπερα παιδια , καινουργιος στην παρεα σας..
εχω παρει δυο εβδομαδες το Ν95 ρε παιδια και ακομα δεν εχω καταφερει να βρω την φωνητικη πληκτρολογηση. ξερω οτι την βαζει μονο του αυτοματα και οτι δεν ειχογραφω εγω φρασεις αλλα εμενα δεν μου εμφανιζει σε καμια επαφη διπλα απο τον αριθμο του τηλεφωνου το εικονιδιο της φωνητικης πληκτρολογησης ( αυτο που μοιαζει με pacman ).
οποιος ξερει κατι βοηθεια παρακαλω...

Λοιπόν από όσο έχω καταλάβει, αυτό το πρόβλημα έχει σχέση με την επαναφορά των ρυθμίσεων μέσω pcsuite.
Δοκίμασε να κάνεις restore μέσω pcsuite, τα πάντα εκτός από τα settings.Ελπίζω να έχεις κάνει κανένα backup από όταν το πρωτοπήρες.
Έχεις περάσει την έκδοση 12 του firmware?

kpv
21-11-2007, 16:25
Λοιπόν από όσο έχω καταλάβει, αυτό το πρόβλημα έχει σχέση με την επαναφορά των ρυθμίσεων μέσω pcsuite.
Δοκίμασε να κάνεις restore μέσω pcsuite, τα πάντα εκτός από τα settings.Ελπίζω να έχεις κάνει κανένα backup από όταν το πρωτοπήρες.
Έχεις περάσει την έκδοση 12 του firmware?

εχω περασει την τελευτεα εκδοση του λογισμικου , μπακ απ μπορω να κανω και τωρα με το pcsuite , αλλωστε τα πιο πολλα προγραματα και αρχεια τα εχω στην καρτα. η ΝΟΚΙΑ που τους ρωτησα μου ειπε οτι εχει παρατηρηθει το ιδιο προβλημα σε πολλα Ν95 ( μιλησαν οι εδω με τουσ φινλανδους ) και οτι ή εχω παρα πολλα τηλ. στην μνημη (που δεν εχω) ή να κανω αυτο που μου ειπεσ φιλε μου δηλαδη φορματ. Παντως ο εδω τεχνικός μου ειπε καλυτερα να το αφησω ως εχει και να περιμενω την επομενη ενημερωση λογισμικου. αλλωστε μου ειπε οτι και να δουλεψει δεν υπαρχει περιπτωση πρακτικα να καταφερω να παρω γιατι η αυτοματη φωνη που βγαζει το τηλ. δεν πετυχαινει ποτε.
εσεις τι λετε να κανω ??

viper
21-11-2007, 16:53
εχω περασει την τελευτεα εκδοση του λογισμικου , μπακ απ μπορω να κανω και τωρα με το pcsuite , αλλωστε τα πιο πολλα προγραματα και αρχεια τα εχω στην καρτα. η ΝΟΚΙΑ που τους ρωτησα μου ειπε οτι εχει παρατηρηθει το ιδιο προβλημα σε πολλα Ν95 ( μιλησαν οι εδω με τουσ φινλανδους ) και οτι ή εχω παρα πολλα τηλ. στην μνημη (που δεν εχω) ή να κανω αυτο που μου ειπεσ φιλε μου δηλαδη φορματ. Παντως ο εδω τεχνικός μου ειπε καλυτερα να το αφησω ως εχει και να περιμενω την επομενη ενημερωση λογισμικου. αλλωστε μου ειπε οτι και να δουλεψει δεν υπαρχει περιπτωση πρακτικα να καταφερω να παρω γιατι η αυτοματη φωνη που βγαζει το τηλ. δεν πετυχαινει ποτε.
εσεις τι λετε να κανω ??

Κοίτα δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα του κινητού, οπότε εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι καν αν δουλεύει ή όχι η φωνητική.
Τώρα αν εσένα σε καίει περίμενε την αναβάθμιση v.20 που θα βγει σε λίγο καιρο.
Αλλά να σε ρωτήσω το εξής:τι θα κάνεις αν μεθαύριο έχεις πάλι πρόβλημα με αυτό?Θα περιμένεις πότε θα ξαναβγει αναβάθμιση?
Γιατί το θες τόσο πολύ?

kpv
21-11-2007, 17:18
Κοίτα δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα του κινητού, οπότε εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι καν αν δουλεύει ή όχι η φωνητική.
Τώρα αν εσένα σε καίει περίμενε την αναβάθμιση v.20 που θα βγει σε λίγο καιρο.
Αλλά να σε ρωτήσω το εξής:τι θα κάνεις αν μεθαύριο έχεις πάλι πρόβλημα με αυτό?Θα περιμένεις πότε θα ξαναβγει αναβάθμιση?
Γιατί το θες τόσο πολύ?

λογο δουλειας (μηχανικος) πολυ συχνα τα χερια μου ειναι πολυ λερωμενα σε σημειο να μην μπορω να το πιασω το κινητο για αυτο καιμ οταν δουλευω χρησιμοποιω bloutooth για να απανταω και αν μπορουσα να παρω κιολλας απο αυτο θα με βολευε αλλα θα συμφωνισω μαζι σου , θα το αφησω ετσι και αν με την επομενη αναβαθμηση φτιαξει εχει καλλως , αλλιως αστο ετσι.

viper
21-11-2007, 18:15
λογο δουλειας (μηχανικος) πολυ συχνα τα χερια μου ειναι πολυ λερωμενα σε σημειο να μην μπορω να το πιασω το κινητο για αυτο καιμ οταν δουλευω χρησιμοποιω bloutooth για να απανταω και αν μπορουσα να παρω κιολλας απο αυτο θα με βολευε αλλα θα συμφωνισω μαζι σου , θα το αφησω ετσι και αν με την επομενη αναβαθμηση φτιαξει εχει καλλως , αλλιως αστο ετσι.

Και πάλι, για να παίξει η φωνητική, πρέπει να κρατήσεις πατημένο κάποιο κουμπί.Οπότε δεν τη γλυτώνεις την επαφή μαζί του.
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα καλό headset που μπορείς να το έχεις συνδέσει με το κινητό ασύρματα και να λες το όνομα και να καλεί μόνο του.Αλλά και πόσο θα κοστίζει κάτι τέτοιο.

Επίσης βάζεις 1 θήκη για να μην έχεις φόβο μη το λερώσεις.Τουλάχιστον να τρώει τα γράσα η θήκη και όχι το κινητό.

manolis
21-11-2007, 18:23
Και πάλι, για να παίξει η φωνητική, πρέπει να κρατήσεις πατημένο κάποιο κουμπί.Οπότε δεν τη γλυτώνεις την επαφή μαζί του.
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα καλό headset που μπορείς να το έχεις συνδέσει με το κινητό ασύρματα και να λες το όνομα και να καλεί μόνο του.Αλλά και πόσο θα κοστίζει κάτι τέτοιο.

Ολα τα BT μου φαινεται το κανουν.Κρατάς πατημένο το κουμπί και σε παει στην φωνητική κλήση.

Επίσης βάζεις 1 θήκη για να μην έχεις φόβο μη το λερώσεις.Τουλάχιστον να τρώει τα γράσα η θήκη και όχι το κινητό.

Σωστό αλλα έλα ομως που επειδή ανοιγει πάνω κάτω δεν υπάρχει καμια της προκοπής εκτος απο μια ζώνης (που δεν κανει στην περιπτωσή μας) και μια σκληρή πλαστικη.... (οσο και να ψαξα δεν βρήκα αλλες)

viper
22-11-2007, 11:12
Σωστό αλλα έλα ομως που επειδή ανοιγει πάνω κάτω δεν υπάρχει καμια της προκοπής εκτος απο μια ζώνης (που δεν κανει στην περιπτωσή μας) και μια σκληρή πλαστικη.... (οσο και να ψαξα δεν βρήκα αλλες)

Δεν υπάρχει??
Δεν είπαμε ότι θα ρωτάς πρώτα και δε θα είσαι αρνητικός??
Για ψάξε στο ebay για "silicone case +n95" και δες πόσο καλή είναι.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/577506
Αυτήν έχω εδώ και 5 μήνες, είναι πάμφτηνη, ανθεκτική και το κινητό ανοίγει πάνω κάτω χωρίς πρόβλημα.Και γλυτώνει και από σκόνες, νερά κλπ.

manolis
22-11-2007, 11:49
Δεν υπάρχει??
Δεν είπαμε ότι θα ρωτάς πρώτα και δε θα είσαι αρνητικός??
Για ψάξε στο ebay για "silicone case +n95" και δες πόσο καλή είναι.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/577506
Αυτήν έχω εδώ και 5 μήνες, είναι πάμφτηνη, ανθεκτική και το κινητό ανοίγει πάνω κάτω χωρίς πρόβλημα.Και γλυτώνει και από σκόνες, νερά κλπ.,

:046:Ναι ρε viper δεν ειμαι αρνητικος.Δεν είπα οτι δεν υπάρχει , ειπα οτι δεν βρήκα εγώ .........:)

viper
22-11-2007, 14:16

ΚΑλά, αν είναι να μασάμε τα λόγια μας..:087:

manolis
22-11-2007, 14:20
Δεν μασω τιποτα. Ούτε ταραμα με κουκουτσια. Το "(οσο και να ψαξα)" ειναι αυτο που εγραψα εννοώντας οτι δεν βρήκα ΕΓΩ.Επισης ρώτησα και σε Γερμανο,wind,vodafone...
Μα γιατι τώρα γινεται αυτο θεμα δεν μπορώ να καταλάβω........

manolis
22-11-2007, 17:41
Έλα, τελευταίο σχόλιο για να το λίγουμε..
Αν είναι να υπάρχει κάτι μόνο και μόνο επειδή το έχει φέρει ο Γερμανός, wind κλπ τότε σωθήκαμε...:116:
Ούτε θήκες θα παίζανε, ούτε κινητά μερικούς μήνες πριν την επίσημη πώλησή τους, ούτε κάρτες μνήμης, ούτε άπειρα άλλα πράγματα..

Δεν είπα οτι δεν υπάρχει,ειπα οτι δεν το βρήκα...Αυτα μου δινει ο τόπος , σε αυτα εψαξα και αυτο το συμπέρασμα εβγαλα.
Το καναμε να πουμε λες και ψάχναμε τιποτα ζωτικής σημασιας ...... Τερμα με αυτο. Πάμε παρακάτω

viper
27-11-2007, 17:10
Άργησα λίγο να το ανακοινώσω, μια και βγήκε από χτες-προχτές, αλλά η τελευταία έκδοση για το Ν95-1 είναι γεγονός.
Προσφέρει πολλά χρήσιμα νέα στοιχεία.

New Welcome application

New camera software and tweaks from the 8GB model - FAR faster shot to shot time, with 'Processing image message' during any delays. I suspect the image processing algorithms have changed too, to remove some of the remaining artificial edge enhancement in the v12 firmware.

Long press on camera button launches camera if shutter is open

New My Nokia SMS tips and mobile web portal system

Demand paging (for ROM applications) with 30 plus MB free RAM after booting.

Search 4.0 integration on standby screen.

Old multimedia menu still there, i.e. it's not the new style

N-Gage game previews (FIFA, Asphalt) and portal/shortcut to upcoming N-Gage client, as in N81 and N95 8GB

Nokia Music Store client, although the store server hasn't been updated to handle the N95 yet - maybe this'll happen later today

Keypress bug gone(!), I think

No auto-screen rotation, looks like I was wrong predicting this, so we need Samir's RotateMe after all - someone please help him get this signed ASAP!

Assorted other minor tweaks, along the same lines as the N95 8GB, with video ringtones, theme animations and a Circles Music Player visualisation.

manolis
27-11-2007, 17:14
Το βαλες?

viper
27-11-2007, 17:25
Το βαλες?

Εσύ τι λες?:033:

manolis
27-11-2007, 23:46
To έβαλα και εγώ:)
Λοιπον τα παρακάτω τα είδα:

New Welcome application

New camera software and tweaks from the 8GB model - FAR faster shot to shot time, with 'Processing image message' during any delays. I suspect the image processing algorithms have changed too, to remove some of the remaining artificial edge enhancement in the v12 firmware.

Long press on camera button launches camera if shutter is openΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

New My Nokia SMS tips and mobile web portal system

Demand paging (for ROM applications) with 30 plus MB free RAM after booting.

Search 4.0 integration on standby screen.

N-Gage game previews (FIFA, Asphalt) and portal/shortcut to upcoming N-Gage client, as in N81 and N95 8GB

Old multimedia menu still there, i.e. it's not the new style

Αυτά ομως....δεν τα ειδα!

Keypress bug gone(!), I think

No auto-screen rotation, looks like I was wrong predicting this, so we need Samir's RotateMe after all - someone please help him get this signed ASAP!

Τι bug είχε το πληκτρολόγιο? Επισης γιατι όταν το ανοιγω τώρα δεν μου βγαίνει αυτο το media center που είχε?Πρέπει να πατάω κάθε φορά το (δεξι) κουμπι?

kpv
28-11-2007, 10:55
τελικα παιδια καλο ειναι αυτο το νεο λογισμικο ?? να το βαλουμε ?
αν δημιουργησουμε αντιγραφα ασφαλειας δεν χανουμε τιποτα , σωστα ?
τα προγραμματα που ειναι εγκαταστημενα στην memory card δεν σβηνονται , ετσι δεν ειναι ?

manolis
28-11-2007, 15:28
Kάνεις backup ,update και μετά restore και εισαι έτοιμος :)

viper
28-11-2007, 16:04
Λοιπόν το νέο firmware αξίζει και να το βάλετε όλοι.
Ακούστέ όμως τη συμβουλή μου.
Κάντε backup με το pcsuite στα πάντα εκτός από τα settings.Αν έχετε τίποτα πολύτιμα δεδομένα, προσπαθήστε να τα σώσετε κάπως αλλιώς.
Μετά όταν τελειώσετε με την αναβάθμιση, κάντε restore.
Θα παρατηρήσετε ότι σχεδόν καμιά εφαρμογή από όσες είχατε πριν δε θα παίζει πια.Δεν πειράζει όμως.Στο 90% των περιπτώσεων, αρκεί να πάτε στη Διαχείρηση Εφαρμογών, όπου θα βρείτε κάτι περίεργα ακαταλαβίστικα 10ψήφια ονόματα.Αυτές είναι οι εφαρμογές που είχατε πριν περασμένες και τώρα με την αναβάθμιση δε δουλεύουν.το μόνο που χρειάζεται είναι να τις τρέξετε μέσα από τη Διαχείρηση για να εγκατασταθούν.Εγώ έτσι πέρασα καμιά 10αριά εφαρμογές.Ούτε σύνδεση με pc,ούτε τίποτα.Όλα μέσα από το κινητό.Μόνο 1 εφαρμογή δεν πέρασε με αυτόν τον τρόπο.

manolis
28-11-2007, 16:05
Μόνο 1 εφαρμογή δεν πέρασε με αυτόν τον τρόπο.
Το msn?

viper
28-11-2007, 18:01
Το msn?

Νομίζω ναι.
Έβγαλε μήνυμα για corrupted.
Επίσης κάποια άλλη εφαρμογή ,το Advance Device Locks δεν εμφανίστηκε καθόλου στη διαχείρηση εφαρμογών.Πρέπει να ξαναπεραστεί εξολοκλήρου από την αρχή.

manolis
28-11-2007, 18:03
Εμενα μου έβγαλε μήνυμα για αναξιοπιστη εφαρμογή! κανα αλλο messenger εχουμε υπόψην μας?

viper
28-11-2007, 18:07
Εμενα μου έβγαλε μήνυμα για αναξιοπιστη εφαρμογή! κανα αλλο messenger εχουμε υπόψην μας?

Θα μας τρελάνεις??:046:
Το 90% των εφαρμογών τις βγάζει το κινητό ότι είναι αναξιόπιστες..
Αν το ακούγαμε, τότε δε θα περνάγαμε τίποτα.

manolis
28-11-2007, 18:08
Ναι αυτο που λες ειναι για την εγκατάσταση,εμενα δεν το ανοιγει για αυτο το λογο :(

viper
29-11-2007, 10:52
Λοιπόν βρήκα γιατί δεν περνούσε το MSN έτσι έυκολα.
Επειδή για να εγκατασταθεί πρέπει να περάσεις 2 διαφορετικά sis.
Το ένα ενεργοποιεί την υπηρεσία και το άλλο είναι το client.
Οπότε θέλει την κλασική εγκατάσταση μέσω pc.
Χτες κάθησα και έπαιξα λίγο και με τα demo του Ncage.Ακόμα δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή πάντως.

kpv
29-11-2007, 11:05
παιδιά και σε μένα δεν δούλευε καμια εφαρμογή αλλα ούτε να τις απεγκαταστισω μπορούσα . έτσι αναγκαστικά να τις ξαναπεράσω όλες από πάνω...
μεγάλο μπλέξιμο..
επίσης όταν όταν ανοίγεις το τηλέφωνο προς τα κάτω δεν σε πάει κατευθείαν στην έκθεση αλλα πρέπει να πατήσεις το δεξί κουμπί και τα θέματα εξαφανίστηκαν από το μενού εργαλεία και πήγαν στις προσωπικές ρυθμίσεις

viper
29-11-2007, 11:15
παιδιά και σε μένα δεν δούλευε καμια εφαρμογή αλλα ούτε να τις απεγκαταστισω μπορούσα . έτσι αναγκαστικά να τις ξαναπεράσω όλες από πάνω...
μεγάλο μπλέξιμο..
επίσης όταν όταν ανοίγεις το τηλέφωνο προς τα κάτω δεν σε πάει κατευθείαν στην έκθεση αλλα πρέπει να πατήσεις το δεξί κουμπί και τα θέματα εξαφανίστηκαν από το μενού εργαλεία και πήγαν στις προσωπικές ρυθμίσεις

Και τα 2 αναμενόμενα.
Όπως έγραψα και πιο πριν, δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις τις παλιές εφαρμογές, παρά να τις ξαναπεράσεις από πάνω.Μετά αν δεν τις χρειάζεσαι, μπορείς να τις αφαιρέσεις.Αλλιώς δεν φεύγουν και θα υπάρχουν για πάντα στη διαχείρηση εφαρμογών, εκτός αν κάνεις κανένα format και την κάρτα μνήμης.
Επίσης υποστηρίζουν, ότι με τη νέα αναβάθμιση μπορείς να ακούς 30% περισσότερη ώρα μουσική.Πραγματικά πολύ καλή βελτίωση.:)

viper
24-12-2007, 11:42
Παιδιά να ενημερώσω,
όσοι χρησιμοποιούν τo TRUPHONE για τσαμπέ σταθερά σε δεκάδες χώρες, πήρε παράταση μέχρι τον Φλεβάρη.

Επίσης το GARMIN αποδεικνύεται εξαιρετκό πρόγραμμα GPS.
Ειδικά για Αθήνα η αποτύπωση του χάρτη και η πλοήγηση σε διάφορα σημεία είναι εξαιρετική.Για άλλες πόλεις δεν έχω δοκιμάσεις να δω τι παίζει με χάρτες.Μάλιστα όλα τα βασικά σημεία όπως βενζινάδικα, ΑΤΜ κλπ είναι πολύ καλά κατηγοριοποιημένα και αυτό αποδεικνύεται πολύ χρήσιμο.

AMD LOVER
05-02-2008, 23:18
Eπειδη σε λιγες μερες θα παρω το Ν95 αλλα το 8GB θελω να ρωτησω αν αληθευει οτι εχει flash μνημη και οχι σκληρο δισκο!
Στην ιστοσελιδα της νοκια λεει οτι εχει flash..

ThorLite
05-02-2008, 23:21
Ναι flash εχει γιατι να αλλωστε να ειχε σκληρο δισκο?

AMD LOVER
05-02-2008, 23:22
γιατι απο οτι ξερω μερικα εχουν σκληρο δισκο προφανως για λογους κοστους!
μπορει να κανω και λαθος διορθωστε με

viper
06-02-2008, 16:00
Eπειδη σε λιγες μερες θα παρω το Ν95 αλλα το 8GB θελω να ρωτησω αν αληθευει οτι εχει flash μνημη και οχι σκληρο δισκο!
Στην ιστοσελιδα της νοκια λεει οτι εχει flash..

Αφού το λέει η ιστιοσελίδα, λες να κάνει λάθος η ίδια η Νοκια?
Εξάλλου, το flash παίζει στάνταρ εδώ και πολύ καιρό στα κινητά.Δεν υπάρχει λόγος να βάζουν σκληρό.

AMD LOVER
06-02-2008, 17:55
για να ρωταω σημαινει οτι δεν ειναι αλανθαστη οταν ειχα το νοκια 6680 ηθελα να εχει και ραδιοφωνο και στο σαιτ της ελεγε οτι ειχε και οταν ηρθε Ελλαδα και το πηρα δεν ειχε ουτε μπορουσα να βαλω!

pokemon640
06-02-2008, 20:55
2.6' οθόνη, χμμ, καλό μου ακούγεται αλλά αν είχε λίγο μεγαλύτερη (3') θα ήταν τέλειο(γιατί θα έιναι λίγο δύσκολο να κάνεις navigate μια σελίδα σε αυτή τη οθόνη.). Επίσης μου αρέσει που έχει ταχύτητα 1/4000-3sec! 3sec ταχύτητα θες υποχρεωτικά τρίποδα, πως γίνεται να κρατάς κινητό χωρίς να κουνηθεί καρφί για 3 δευτερόλεπτα;(Με μόνη εξαίρεση αν έχει βίδωμα για τρίποδα οπότε πάω πάσο). Αν έχει και πολύ καλή ποιότητα video σε σύγκριση videocamera παρόμοιου κόστους(γιατι απο φωτογραφικές δεν έχει ελπίδες) τότε θα είναι και άριστη αγορά.

manolis
06-02-2008, 22:25
Δε μου λέτε, κανένα update τελευταία με καμιά νέα μαγκιά κάνατε?

viper
07-02-2008, 12:31
Δε μου λέτε, κανένα update τελευταία με καμιά νέα μαγκιά κάνατε?

Μετά την αναβάθμιση 20 του Ν95, δεν έχει βγει κάτι τρομερό.
Μόνο για τους λάτρεις των games, το ξεκλειδωμένο N-cage ίσως αξίζει.Έχουν βγει και αρκετά demo games με καλά γραφικά.

manolis
11-02-2008, 23:11
New Gold theme from Pizero (http://myn95.com/?p=111)
Παιδες! Τρεχάτε! Τι vista theme και πράσινα αλόγατα... Δειτε εδώ ενα σωστό theme. Το vista με ενοχλουσε που ειχε μονοκομματες μπάρες

http://www.yakso.net/screenshot.jpg

Πιστευω οτι τα σπαει!

viper
13-02-2008, 13:04
New Gold theme from Pizero (http://myn95.com/?p=111)
Παιδες! Τρεχάτε! Τι vista theme και πράσινα αλόγατα... Δειτε εδώ ενα σωστό theme. Το vista με ενοχλουσε που ειχε μονοκομματες μπάρες

http://www.yakso.net/screenshot.jpg

Πιστευω οτι τα σπαει!

Κάτσε ρε Μανόλη.
Ειδικά τα themes είναι καθαρά θέμα γούστο.
Είπαμε να αναφέρουμε τίποτα ενημερώσεις η προγράμματα που είναι χρήσιμα γενικά.
Τώρα αν εσένα σου αρέσει το Gold theme και κάποιου άλλοι το Pink theme, να αρχίσουν όλοι να πετάνε εικόνες έτσι?Θα γίνει μπάχαλο..
Ξέρεις ποσα Themes έχω βρει από τον περασμένο Ιούνιο?Αλλα ποιο το νόημα να τα βάζουμε εδώ..:087:

manolis
13-02-2008, 13:06
καλά ντε , μην βαρας! Απλως ειδα ενα ευδιάκριτο theme και γούσταρα. Δεν ανεβασα οτι βρήκα... :)

eucoss
25-02-2008, 18:49
Γεια σας παίδες.
Μου στείλανε το N95 από γερμανία κ όπως φαντάζομαι πρέπει να είναι από παρεμπόριο, αλλα δεν με πειράζει αρκεί να δουλεύει καλά.

Έχω να σας ρωτήσω 2 πράγματα.
1. Έχω την έκδοση 12 κ θέλω να κάνω αναβάθμιση κ απότι μου είπαν είναι μια επικίνδυνη διαδικασία (αν σε περίπτωση κοπει το ρεύμα).πόση ώρα διαρκεί η αναβάθμιση?
2.Σχετικά με GPS τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να βάλω τους χάρτες τις NOKIA? Οι χάρτες τις GARMIN είναι καλοί?

viper
26-02-2008, 13:59
Γεια σας παίδες.
Μου στείλανε το N95 από γερμανία κ όπως φαντάζομαι πρέπει να είναι από παρεμπόριο, αλλα δεν με πειράζει αρκεί να δουλεύει καλά.

Έχω να σας ρωτήσω 2 πράγματα.
1. Έχω την έκδοση 12 κ θέλω να κάνω αναβάθμιση κ απότι μου είπαν είναι μια επικίνδυνη διαδικασία (αν σε περίπτωση κοπει το ρεύμα).πόση ώρα διαρκεί η αναβάθμιση?
2.Σχετικά με GPS τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να βάλω τους χάρτες τις NOKIA? Οι χάρτες τις GARMIN είναι καλοί?

Πάμε,
1) να βάλεις οπωσδήποτε την 20 έκδοση.Επικίνδυνο δεν είναι καθόλου καθώς δεν κάνεις τίποτα παρά μόνο περιμένεις.Τώρα αν είσαι τόσο γκαντέμης και γίνει διακοπή, δεν ξέρω τι μπορεί να πάθει.Πάντως όλος ο κόσμος κάνει αναβαθμίσεις χωρίς φόβο και πάθος.Διαρκεί καμιά ώρα, ίσως και λιγότερο.
2)Μην ασχοληθείς καθόλου με τους χάρτες της NOKIA.Βάλε το GARMIN και θα είσαι κομπλέ.Θέλει διάβασμα όμως η υπόθεση.Διάβασε άλλα φόρουμς που εξηγούνε ακριβώς τη διαδικασία.

eucoss
27-02-2008, 20:28
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ FORUM ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ GARMIN?

viper
27-02-2008, 21:19
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ FORUM ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ GARMIN?

Το myphone.gr

apostolis22
01-03-2008, 22:22
Στο myphone.gr βρες το άρθρο που σου εξηγεί την διαδικασία που κατεβάζεις με το IRC;)

viper
03-03-2008, 15:09
Στο myphone.gr βρες το άρθρο που σου εξηγεί την διαδικασία που κατεβάζεις με το IRC;)

Τι να το κάνεις το IRC, όταν κατεβάζεις ό,τι θες από κανονικά site όπως το ipmart-forum?

viper
27-03-2008, 13:42
1.Bγήκε νέα έκδοση του GARMIN XT (4.10.80) με πιο γρήγορο κλείδωμα.
2.Βγήκε νέα αναβάθμιση firmware για το Ν95, η 21 με κυρίαρχο στοιχείο την ενσωμάτωση flashlite για απευθείας youtube videos μέσω internet browser.Επίσης προσφέρει και auto-focus τη νύχτα.

Eγώ προσωπικά την 21 δε βλέπω να τη βάζω.Δε τη θεωρώ και τόσο major αναβάθμιση..

Couper
19-04-2008, 20:23
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Σήμερα έκανα αναβαθμίσει το Η95 που έχω με το καινούργιο λογισμικό αλλα τώρα δεν έχει καθόλου "ελλινιλκα". Τι μπορώ να κάνω?
σας ευχαριστώ εκ των προτερων

stred
20-04-2008, 01:42
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Σήμερα έκανα αναβαθμίσει το Η95 που έχω με το καινούργιο λογισμικό αλλα τώρα δεν έχει καθόλου "ελλινιλκα". Τι μπορώ να κάνω?
σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Εδω θα βοηθηθεις...την ειχα πατησει κ γω μ'ενα Ν73..
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253377#post2253377

heavyaris
09-05-2008, 14:14
ρε παιδια, πηρα το n95 και διαβαζω στο φορουμ οτι αναβαθμιζεται το λειτουργικο του συστημα και οι χαρτες. θελω να το αναβαθμισω λοιπον, ομως επειδη παιδευτηκα να ρυθμισω το gps [τηλεφωνα για αποστολη ρυθμισεων, εισαγωγη αγορας αδειας χαρτη που ενσωματωνεται στο τηλεφωνο κλπ], θα πρεπει να τα ξανακανω ολα αυτα?
και απο που θα βρω αυτες τις 2 αναβαθμισεις?
ευχαριστω.

viper
09-05-2008, 14:57
ρε παιδια, πηρα το n95 και διαβαζω στο φορουμ οτι αναβαθμιζεται το λειτουργικο του συστημα και οι χαρτες. θελω να το αναβαθμισω λοιπον, ομως επειδη παιδευτηκα να ρυθμισω το gps [τηλεφωνα για αποστολη ρυθμισεων, εισαγωγη αγορας αδειας χαρτη που ενσωματωνεται στο τηλεφωνο κλπ], θα πρεπει να τα ξανακανω ολα αυτα?
και απο που θα βρω αυτες τις 2 αναβαθμισεις?
ευχαριστω.

6 θέματα πιο κάτω υπάρχει σχετικό θέμα (στο οποίο μάλιστα έχεις γράψει και εσύ κάποιες φορές).
Γιατί δεν το ρωτάς εκεί καλύτερα?

heavyaris
09-05-2008, 15:28
χμ.. γιατι νομιζα πως ηταν κατι σαν οδηγος , τωρα εαν νομιζει καποιος αρμοδιος οτι πρεπει να μετακινηθει , ισως να ειναι καλυτερα..

heavyaris
10-05-2008, 02:53
ρε παιδια, αφου εγκατεστησα την εκδοση 21 , εβαλα και τους καινουργιους χαρτες και ελληνικη οδηγηση, δεν βλεπει τον χαρτη.. τι γινεται??
παω χαρτες-προσθετες-οδηγοι - περισσοτεροι οδηγοι και μου βγαζει σφαλμα..
πριν την αναβαθμιση ολα δουλευαν..

heavyaris
10-05-2008, 03:32
τωρα βγαζει καινουργιο μηνυμα..
εμπλεξα αγρια, πανω που τα ειχα ρυθμισει ολα... καλα καθομουν χωρις την αναβαθμιση.

manolis
10-05-2008, 23:02
Threads merged :)

viper
11-05-2008, 00:51
τωρα βγαζει καινουργιο μηνυμα..
εμπλεξα αγρια, πανω που τα ειχα ρυθμισει ολα... καλα καθομουν χωρις την αναβαθμιση.

Για πάμε λοιπόν..
Έχεις το Ν95 το απλό έτσι?
Ποια έκδοση ακριβώς έχεις του Νokia Maps και από πού την κατέβασες?
Επίσης ποιο Map Loader έχεις βάλει?

Και στην τελική γιατί παιδεύσαι με όλα αυτά?
Αν θες λειτουργικό GPS πρόγραμμα, βάλε το garmin.
Περισσότερα στο ********

heavyaris
19-05-2008, 18:05
παιδια, μπορω να απενεργοποιεισω το UMTS για να εξοικονομησω μπαταρια, ή θα εχω προβλημα με το GPRS? μηπως δεν εχουν σχεση?

viper
19-05-2008, 18:10
παιδια, μπορω να απενεργοποιεισω το UMTS για να εξοικονομησω μπαταρια, ή θα εχω προβλημα με το GPRS? μηπως δεν εχουν σχεση?

Για ποια ρύθμιση αναφέρεσαι ακριβώς?

heavyaris
19-05-2008, 18:12
που επιλεγω δικτυο-> umts ή gps ή και τα 2 μαζι

viper
19-05-2008, 18:15
που επιλεγω δικτυο-> umts ή gps ή και τα 2 μαζι

Γράψε μου αναλυτικά πώς πας εκεί.
ρυθμίσεις->...

Γενικά το GPRS το δουλεύεις?

heavyaris
19-05-2008, 18:27
εργαλεια->ρυθμισεις->τηλεφωνο->δικτυο->λειτουργεια δικτυου

viper
19-05-2008, 18:31
εργαλεια->ρυθμισεις->τηλεφωνο->δικτυο->λειτουργεια δικτυου
Eγώ μονίμως το έχω στο GSM.
Δε νομίζω να υπάρχει λόγος για τα άλλα, τουλάχιστον για νορμάλ χρήση.
Και σε ξαναρωτώ.Το GPRS για πού το θες?

heavyaris
19-05-2008, 18:37
βεβαια, το GPS το χρησιμοποιω [garmin]

viper
19-05-2008, 19:22
βεβαια, το GPS το χρησιμοποιω [garmin]

Βρε ποιο GPS.
Το GPRS λέω...:046: :046:

stavpal
17-06-2008, 19:05
Γειά σας guys. Έχω το n95 (το απλό) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή (δεν μπορώ να την κάνω signed) Οποιαδήποτε εφαρμογή να πάω να την κάνω signed στο www.symbiansigned.com μου βγάζει error Network communication failure. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες. Μιλάμε για freeware προγράμματα όχι *****ed κτλ. Π.χ. το accelerometer plugin..

έχω δει το opda, to ipmart... αλλά δεν θέλω να βγάζω το IMEI μου στην φόρα.

Υπάρχει τρόπος να το κάνω μόνος μου?

viper
17-06-2008, 21:12
Γειά σας guys. Έχω το n95 (το απλό) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή (δεν μπορώ να την κάνω signed) Οποιαδήποτε εφαρμογή να πάω να την κάνω signed στο www.symbiansigned.com μου βγάζει error Network communication failure. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες. Μιλάμε για freeware προγράμματα όχι *****ed κτλ. Π.χ. το accelerometer plugin..

έχω δει το opda, to ipmart... αλλά δεν θέλω να βγάζω το IMEI μου στην φόρα.

Υπάρχει τρόπος να το κάνω μόνος μου?

Καλύφτηκες στην ερώτησή σου?

Gabriel7
05-07-2008, 11:36
Παιδιά το GPS αργεί και σε σάς να βρεί σήμα?Άλλες φορές βρίσκει σε 2 λεπτά και άλλες φορές σε 10...

manolis
05-07-2008, 11:37
Αυτό ^ ενώ εισαι στο ίδιο μερος;

stavpal
05-07-2008, 11:43
παιδιά έχει βρεί κανείς κάλυμμα οθόνης (ζελατίνα) καλή για το ν95 (το απλό)? Πήγα στο nokia shop στην κάθετη της Πατησίων και δεν είχε. Ξέρετε που μπορώ να βρώ?

manolis
05-07-2008, 12:48
Oχι. Το μονο που ειδα τώρα και μου ψιλοάρεσε ήταν αυτο : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978030&product=1025341

stavpal
05-07-2008, 13:03
όταν το σηκώνεις το slide πάλι σκονίζεται όμως. Τέσπα θα δω. To μόνο που βρήκα είναι αυτό (http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003727) αλλά είναι για το n95 8gb. Ίσως με λίγο κόψιμο (το 8γβ έχει οθόνη 2.8" ενώ το απλό 2.6") να κάνει

viper
06-07-2008, 12:08
όταν το σηκώνεις το slide πάλι σκονίζεται όμως. Τέσπα θα δω. To μόνο που βρήκα είναι αυτό (http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003727) αλλά είναι για το n95 8gb. Ίσως με λίγο κόψιμο (το 8γβ έχει οθόνη 2.8" ενώ το απλό 2.6") να κάνει

ΜΕ αυτά τα χρήματα παίρνεις screen protector από Ebay και μαζί και θήκη σιλικόνης ή διάφανη.

viper added 0 Minutes and 45 Seconds later...

Παιδιά το GPS αργεί και σε σάς να βρεί σήμα?Άλλες φορές βρίσκει σε 2 λεπτά και άλλες φορές σε 10...

Έχεις βάλει το τελευταίο firmware (21)?
Ποιο πρόγραμμα δουλεύεις?

viper
08-07-2008, 16:15
Χτες βγήκε η καινούρια έκδοση του Autodrive, του καλύτερου χάρτη για Ελλάδα για το Garmin.
Μπορειτε να το βρείτε εδώ:
http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

stavpal
08-07-2008, 18:08
το bundle 3 σε 1 που υπάρχει έχει την ελληνική ή την "λατινική" έκδοση? Να ξέρω ποιά να προσθέσω...
Επίσης...απλά το προσθέτουμε στην κάρτα μνήμης ή πρέπει να βάλουμε τπτ νέους κωδικούς κτλ?

viper
09-07-2008, 14:07
το bundle 3 σε 1 που υπάρχει έχει την ελληνική ή την "λατινική" έκδοση? Να ξέρω ποιά να προσθέσω...
Επίσης...απλά το προσθέτουμε στην κάρτα μνήμης ή πρέπει να βάλουμε τπτ νέους κωδικούς κτλ?

Θα πρέπει να βρεις το 3:1 με την έκδοση που θες.
Πάντως για σκέτο τον χάρτη. ξέρω ότι μπορείς να περάσεις τον νέο χάρτη και δε χρειάζεται άλλο κωδικό, απλά αντικατάσταση του .img.
Αυτό βέβαια ισχύει για Ελληνικό->Ελληνικό και Αγγλικό->Αγγλικό.

viper
14-07-2008, 09:56
Bγήκε νέα έκδοση για το Garmin XT
Eίναι η 4.20.00

paris1
19-08-2008, 08:59
Καλημέρα σας!
Είμαι νέος user και θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου λύσετε μερικές απορίες
1)Ενώ βάζω το garmin στη memory card, όταν κάνω install μου λέει οτι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή. Παρ' όλα αυτά εγώ συνεχίζω και όταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα, τότε η συσκευή μου κολλάει. Κάνω επανεκίνηση αλλά όταν πάω στις εφαρμογές, το Garmin λείπει. Ξέρει κανείς τι φταίει
2)Θέλω να κάνω Update στο firmware αλλά όταν πάω στο nokia updater μου λέει οτι δεν χρειάζεται γιατί έχω ήδη εγκατεστημένη την v12, παρότι υπάρχει η n21. (έχω κάνει update στο nokia updater). Ξέρει κανείς κανέναν άλλο τρόπο.
3)Για να σερφάρω στο Internet μέσω wlan, χρειάζεται broswer;

viper
19-08-2008, 09:40
Καλημέρα σας!
Είμαι νέος user και θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου λύσετε μερικές απορίες
1)Ενώ βάζω το garmin στη memory card, όταν κάνω install μου λέει οτι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή. Παρ' όλα αυτά εγώ συνεχίζω και όταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα, τότε η συσκευή μου κολλάει. Κάνω επανεκίνηση αλλά όταν πάω στις εφαρμογές, το Garmin λείπει. Ξέρει κανείς τι φταίει
2)Θέλω να κάνω Update στο firmware αλλά όταν πάω στο nokia updater μου λέει οτι δεν χρειάζεται γιατί έχω ήδη εγκατεστημένη την v12, παρότι υπάρχει η n21. (έχω κάνει update στο nokia updater). Ξέρει κανείς κανέναν άλλο τρόπο.
3)Για να σερφάρω στο Internet μέσω wlan, χρειάζεται broswer;

1)Ποια ακριβώς έκδοση του GARMIN πας να περάσεις?
2)Πιστεύω ότι χρησιμοποιείς το ελληνικό Updater?Θα πας στη σελίδα της ΝΟΚΙΑ και θα κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του Software Updater αλλά στα αγγλικά.Λογικά θα σου βρει την 21.
3)Το κινητό έχει ήδη ενσωματωμένο δικό του browser.Για τα βέλτιστα όμως αποτελέσματα, θα σου πρότενεινα να βάλεις τον Opera ή Opera Mini.

paris1
19-08-2008, 10:15
Έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις του Garmin. Ξέρεις ποια δουλεύει με Ν95;
Και κάτι άλλο. Κάνω αναζήτηση wlan. Βρίσκω μερίκα ξεκλείδωτα. Συνδέομαι αλλά όταν βάζω μια διεύθυνση, δεν μου κατεβαίνει

paris1 added 27 Minutes and 10 Seconds later...

Δοκίμασα και τον αγγλικό nokia updater αλλά πάλι την v12 μου βγάζει

viper
20-08-2008, 11:30
Έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις του Garmin. Ξέρεις ποια δουλεύει με Ν95;
Και κάτι άλλο. Κάνω αναζήτηση wlan. Βρίσκω μερίκα ξεκλείδωτα. Συνδέομαι αλλά όταν βάζω μια διεύθυνση, δεν μου κατεβαίνει

paris1 added 27 Minutes and 10 Seconds later...

Δοκίμασα και τον αγγλικό nokia updater αλλά πάλι την v12 μου βγάζει

Όλες δουλεούν με το GARMIN.Η τελευταία είναι η 4.20 πάντως.Και όταν ρωτούσα ποια ακριβώς έκδοση έχεις, εννοούσα να μου πεις τον πλήρη τίτλο όλου του φακέλου που έχεις κατεβάσει.

Για το θέμα του Wi-fi είναι αρκετά ευαίσθητο.Πρέπει να έχει αρκετά δυνατό σήμα για να κάνει καλή σύνδεση.

Για το Updater σκέφτομαι κάτι άλλο.Μήπως το κινητό σου είναι Vodafone Live ή κάποιας άλλης εταιρείας κινητής?Αν ναι τότε δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση, αλλιώς θα χάσεις την εγγύηση της εταιρείας.

paris1
21-08-2008, 13:09
Ναι έχεις δίκιο. Έχω Vodafone live. Πάντως, έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις του Garmin αλλά καμμιά δεν μου δούλεψε.

viper
21-08-2008, 15:29
Ναι έχεις δίκιο. Έχω Vodafone live. Πάντως, έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις του Garmin αλλά καμμιά δεν μου δούλεψε.

Εμ ,είδες..
Κλασικό λάθος.
Τώρα για το GARMIN κάτι κάνεις λάθος στάνταρ στην εγκατάσταση.
Αν θες περιέγραψε τη διαδικασία που κάνεις, τι σου βγάζει κλπ..

manolis
03-09-2008, 11:42
Αναβάθμισα στην 21.0.016 και απο οτι βλέπω η gallery πήρε λίγο τα πάνω της σε θέμα ταχύτητας.
Εβαλα επίσης και το nokia maps 2.0.

stavpal
03-09-2008, 11:49
Αναβάθμισα στην 21.0.016 και απο οτι βλέπω η gallery πήρε λίγο τα πάνω της σε θέμα ταχύτητας.

τώωωρα? Υπάρχει εδώ και μήνες

manolis
03-09-2008, 11:58
Ειχα καιρό να πιάσω κουμπάκια και καλωδιάκια :p :p

viper
03-09-2008, 16:58
Το μαμά ή το "καλό"??:033: :033:
Πάντως αυτό που πραγματικά αξίζει είναι η ταχύτητα που φορτώνει το πρόγραμμα του nokia maps (όχι ότι το χρησιμοποιώ, αλλά πραγματικά ξεχωρίζει).

Εμένα με την 21, 1η φορά που κόλλησε άσχημα το κινητό κατά την αναβάθμιση και πήγε στη ΝΟΚΙΑ για φλασάρισμα.Δεν το έχω ξαναπάθει..
Ευτυχώς είχα κάνει backup τα πάντα πριν.
Τώρα περιμένω και την 8αρα.Και είμαι κομπλέ.

viper
05-09-2008, 10:24
Βγήκε νέο Firmware.
Είναι η έκδοση 30.
Δεν έχει σημαντικές αλλαγές και εγώ προσωπικά δε θα το βάλω.

stavpal
05-09-2008, 11:30
λίγο χαζή ερώτηση μεν, αλλά τι να κάνουμε...πως κάνουμε backup τα περιεχόμενα ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ (ΌΧΙ SD) π.χ. από προγράμματα που έχουμε εγκαταστήσει και γράφουν στοιχεία μόνο στην εσωτερική μνήμη, bookmarks του internet κλπ? Γιατί με το sync δεν τα κάνει copy αυτά.

viper
05-09-2008, 14:39
λίγο χαζή ερώτηση μεν, αλλά τι να κάνουμε...πως κάνουμε backup τα περιεχόμενα ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ (ΌΧΙ SD) π.χ. από προγράμματα που έχουμε εγκαταστήσει και γράφουν στοιχεία μόνο στην εσωτερική μνήμη, bookmarks του internet κλπ? Γιατί με το sync δεν τα κάνει copy αυτά.

Access Point settings? Piece of cake:
To back up your access point settings navigate to C:\Private\10202be9\persists. Scroll down until you find a file called cccccc00.cre and copy it to your memory card. When you need to move your access points to a new phone, just send over the .cre file, paste it into the appropriate directory and restart.

Profiles? As easy as 1-2-3:
To back up Profile settings navigate to C:\Private\10202be9\persists. Scroll down until you find 101f8798.cre and copy it to your memory card. When you need to move your profile settings, just move the .cre file to the appropriate folder and restart.

Web Cookies? Here you are:
To back up your web cookies, navigate to C:\Private\101f8530. Copy the file called cookies.dat to your memory card. Whenever you need to restore your cookies, just copy them to the above location and restart.

Notes? pfft, give me a challenge:
Notes are stored in a file named as DBS_101F8878_Notepad.dat. This file can be found in C:\Private\100012a5. Copy the file to your memory card and your notes will forever be safe. Tip: If you can't delete the original file, this is because the system is using it. To get past this just go to Tools>Utilities>Memory and from the options choose to make a backup of the phone memory. While this is being done, you can delete and replace files as you wish!

Ngage data? Sure thing:
Backing up Ngage saves is slightly more difficult. To back up your Ngage saves, go to C:\private\20007b39. Here you will see a bunch of other folders. Copy the folders that start with 200 to your memory card as these contain the game data for each game you've downloaded. Whenever you need to restore your saves, just copy these files back over!

Bluetooth? Oh come on!:
For Bluetooth settings, there's two files. In C:\Private\10202be9\persists, you'll find 10204dac.cre. This file contains your bluetooth name. If you want to save your paired bluetooth devices, copy over DBS_100069CC_btregistry which is in C:\Private\100012a5.

Browser Bookmarks? *Yawn*:
Browser bookmarks are saved in a file called DBS_101FD685_BrowserBookmarks.db. It can be found in C:\Private\100012a5.

Menu Layout? I'm falling asleep here, guys:
The settings for your menu layout(for FP1) are stored inside appshelldata.xml which is located in C:\Private\101F4CD2\Content. If you have a pre-FP1 device for example the N73 or N80, your file is located in the same folder but it's called Applications.dat.

Text Messages stored on memory card? *Zzzzzzzz*:
If you backup the mail2 folder that can be found in E:\Private\1000484b you'll never need to worry about the safety of your text messages again.

stavpal
05-09-2008, 14:50
ωραία ευχαριστώ πάρα πολύ!

manolis
06-09-2008, 00:41
Βγήκε νέο Firmware.
Είναι η έκδοση 30.
Δεν έχει σημαντικές αλλαγές και εγώ προσωπικά δε θα το βάλω.

Την έβαλα και αυτή (μιας που πήρα φόρα).
Λοιπον το "Share online' βγαίνει στην αρχική οθόνη και χάνεται απο το menu.
Δεν μου παιζει ο core player και το screenshot.
Κατα τα άλλα μια χαρα. Ομορφα και γρήγορα. :)

viper
06-09-2008, 16:04
Την έβαλα και αυτή (μιας που πήρα φόρα).
Λοιπον το "Share online' βγαίνει στην αρχική οθόνη και χάνεται απο το menu.
Δεν μου παιζει ο core player και το screenshot.
Κατα τα άλλα μια χαρα. Ομορφα και γρήγορα. :)

Δε λες καλά που παίζουνε τα HACKs.
Εγώ πάντως δεν ασχολούμαι με αυτήν.
Ας βγάλουν καμιά "πραγματική" αναβάθμιση σαν την 20 και βλέπουμε..

viper
15-09-2008, 11:34
Πέρασα στο Ν95 τα Monkey island 1, Ιndiana Jones and the Fate of Atlantis και το Legend of Kyrandia 1 και έχω πάθει πλάκα!!:lol:Θυμήθηκα τα νιάτα μου!!

manolis
15-09-2008, 11:55
Λοιπόν εχω ενα μπερδεμα.Κάθε που το ανοιγω παει κατι να στηθεί και μετα βγάζει οτι βρέθηκε ανασφαλες υλικο. Πήγα στο prog manager και εβγαλα κοντά τα πάντα αλλα δεν βρήσκω τι ειναι! Καμια ιδέα;

maddoctor
15-09-2008, 12:23
Βάλε το πρόγραμμα Task Manager (http://nokia-n95-software.epocware.com/Handy_Taskman.html) και δες τι τρέχει στην αρχή

manolis
15-09-2008, 14:58
Καλή ιδέα ;)
Θενξ Ντοκ

viper
16-09-2008, 09:58
http://www.symbian-guru.com/welcome/2008/09/handy-shell-replaces-everything.html

Λοιπόν χτες το δοκίμασα και εγώ.
Αν και beta στο Ν95 παίζει τέλεια.Πολύ χρήσιμο Utility που αντικαθιστά την αρχική οθόνη.
Να ξέρετε πάντως ότι δεν έχει απενεργοποίηση, παρά μόνο αν το απεγκαταστήσετε.Αλλά και με το κόκκινο κουμπί, πάει στο παρασκήνιο και βγαίνει η κλασική οθόνη, αν θέλετε κάποια στιγμή να δείτε κάτι στην κλασική οθόνη.

viper
22-09-2008, 13:58
http://www.symbian-guru.com/welcome/2008/09/handy-shell-replaces-everything.html

Λοιπόν χτες το δοκίμασα και εγώ.
Αν και beta στο Ν95 παίζει τέλεια.Πολύ χρήσιμο Utility που αντικαθιστά την αρχική οθόνη.
Να ξέρετε πάντως ότι δεν έχει απενεργοποίηση, παρά μόνο αν το απεγκαταστήσετε.Αλλά και με το κόκκινο κουμπί, πάει στο παρασκήνιο και βγαίνει η κλασική οθόνη, αν θέλετε κάποια στιγμή να δείτε κάτι στην κλασική οθόνη.

Πλέον έχουμε και RC οπότε μπορείτε να το κατεβάσετε άφοβα από τα σχετικά μαγαζάκια.
Παίζει perfect και μου αρέσει τρελά ειδικά το απίστευτα γρήγορο Preview των SMS.

manolis
22-09-2008, 14:32
Με το τελευταίο update δεν μου τα δέχεται αυτα... τα unsigned μου μεσα!

viper
22-09-2008, 15:21
Με το τελευταίο update δεν μου τα δέχεται αυτα... τα unsigned μου μεσα!

Δεν το ξαναχάκαρες το κινητό μετά την αναβάθμιση??

Mersey7
22-09-2008, 17:28
Χαιρετώ όλα τα παιδιά της παρέας! Είμαι καινούριος στο φόρουμ, και προσεχώς καινούριος χρήστης ενός Ν95. Ξέρω, οτι γίνομαι με κάποια καθυστέρηση, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.
Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματακια, γιατί ομολογώ οτι διάβασα όλο το θέμα, αλλά λίγα κατάλαβα (Λογικό θα μου πείτε). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Κατα την γνώμη σας, ποιά προγράμματα ΠΡΕΠΕΙ να περάσω για να εκμεταλευτώ πλήρως το Ν95; Δεύτερον απο πού μπορώ να τα κατεβάσω;
Και πάμε τώρα σε ένα θέμα που προέκυψε σήμερα το πρωί. Λοιπόοοον, έχω αποφασίσει να πάρω το Ν95, πάω σε ενα κατάστημα "Γερμανός", και αν και έχω καταλάβει οτι το GPS δεν χρεώνει, ρωτάω την γνώμη του πωλητή : Ν95 ή Ε66, του λέω. Ν95;;;;!!!!!! Μου λέει, αυτό είναι παλιό ( μέσα σε 1 χρόνο έγινε παλιό;;; ) , πολλά προβλήματα (στην ερώτηση για την κατάσταση μετα την αναβαθμηση υπήρχε άγνοια), μπαταρία χάλια ( σε όλα τα Νοκια, είπε) και επιπλέον όσο θα σου κοστίσει να περάσεις τους χάρτες πέρνεις ένα κανονικό GPS. Πάρε λέει ενα Sony Ericsson ( και φυσικά δεν έχω πρόβλημα με την Ericsson). Επιπλέον, μου είπε οτι το GPS του Νοκια θα με χρεώνει κανονικά ( ενώ στην μέχρι τώρα μίνι έρευνα που έκανα δεν προκύπτει απο πουθενά κατι τέτοιο).
Ξέρω ότι σας κούρασα, αλλά τελικά τι πραγματικά συμβαίνει, και επιτέλους, μετά απο τόσο καιρό που πολλοί από εσάς έχετε το κινητό, ποιά είναι η δική σας γνώμη;
Συγνώμη και πάλι για το τοσο μακροσκελές μήνυμα, αλλά φαντάζομαι οτι τους ίδιους προβληματισμούς μπορεί να τους έχουν και άλλοι πιθανοί νέοι αγοραστές του Ν95.

Υ.γ Και κάτι ακόμα, μήπως έχετε καμία ενημέρωση για την πιθανότητα να πέσει η τιμή στο Ν95 8Gb;....Αυτά τα ολίγα για αρχή! :)

viper
22-09-2008, 23:16
Χαιρετώ όλα τα παιδιά της παρέας! Είμαι καινούριος στο φόρουμ, και προσεχώς καινούριος χρήστης ενός Ν95. Ξέρω, οτι γίνομαι με κάποια καθυστέρηση, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.
Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματακια, γιατί ομολογώ οτι διάβασα όλο το θέμα, αλλά λίγα κατάλαβα (Λογικό θα μου πείτε). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Κατα την γνώμη σας, ποιά προγράμματα ΠΡΕΠΕΙ να περάσω για να εκμεταλευτώ πλήρως το Ν95; Δεύτερον απο πού μπορώ να τα κατεβάσω;
Και πάμε τώρα σε ένα θέμα που προέκυψε σήμερα το πρωί. Λοιπόοοον, έχω αποφασίσει να πάρω το Ν95, πάω σε ενα κατάστημα "Γερμανός", και αν και έχω καταλάβει οτι το GPS δεν χρεώνει, ρωτάω την γνώμη του πωλητή : Ν95 ή Ε66, του λέω. Ν95;;;;!!!!!! Μου λέει, αυτό είναι παλιό ( μέσα σε 1 χρόνο έγινε παλιό;;; ) , πολλά προβλήματα (στην ερώτηση για την κατάσταση μετα την αναβαθμηση υπήρχε άγνοια), μπαταρία χάλια ( σε όλα τα Νοκια, είπε) και επιπλέον όσο θα σου κοστίσει να περάσεις τους χάρτες πέρνεις ένα κανονικό GPS. Πάρε λέει ενα Sony Ericsson ( και φυσικά δεν έχω πρόβλημα με την Ericsson). Επιπλέον, μου είπε οτι το GPS του Νοκια θα με χρεώνει κανονικά ( ενώ στην μέχρι τώρα μίνι έρευνα που έκανα δεν προκύπτει απο πουθενά κατι τέτοιο).
Ξέρω ότι σας κούρασα, αλλά τελικά τι πραγματικά συμβαίνει, και επιτέλους, μετά απο τόσο καιρό που πολλοί από εσάς έχετε το κινητό, ποιά είναι η δική σας γνώμη;
Συγνώμη και πάλι για το τοσο μακροσκελές μήνυμα, αλλά φαντάζομαι οτι τους ίδιους προβληματισμούς μπορεί να τους έχουν και άλλοι πιθανοί νέοι αγοραστές του Ν95.

Υ.γ Και κάτι ακόμα, μήπως έχετε καμία ενημέρωση για την πιθανότητα να πέσει η τιμή στο Ν95 8Gb;....Αυτά τα ολίγα για αρχή! :)

Kαλά έκανες και έγραψες τελικά!:001:
Δε θα σου πω ποιο κινητό είναι καλύτερο, αλλά σχετικά με το Ν95 μπορώ να σου πω ότι ο πωλητής είναι άσχετος και να πάει να πουλήσει τα ERICSON αλλού.
Το GPS ΔΕ χρεώνεται, εφόσον βάλεις τα πειραγμένα προγράμματα που κυκλοφορούν, με καλύτερο το GARMIN.
Προβλήματα δεν υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό και με τις αναβαθμίσεις το καλό είναι απλά καλύτερο.
Το κινητό το έχω πάνω από 1 χρόνο και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του.
Έχει πραγματικά τόσες εφαρμογές που υποστηρίζει, που είναι πολύ δύσκολο να το βαρεθώ.
Ίσως όταν βγούνε κινητά symbian με οθόνη αφής.

Mersey7
23-09-2008, 16:48
Είπα να ακολουθήσω την συμβουλή του παλιου ;)
Να σου πω την αλήθεια ΗΔΗ έχω κατεβάσει το Garmin. Να ρωτήσω κάτι άλλο, το Ν95 8gb έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά, εκτός απο την οθόνη;....Μιλάω δηλαδή για λογισμικό και τέτοια...Να πάω για το 8gb;;;
Κανενα link για να βρίσκω τίποτα εφαρμογές υπάρχει;;;

stavpal
23-09-2008, 18:11
η κύρια διαφορά του 8gb είναι ότι έχει 8gb κύρια μνήμη. Βέβαια και το απλό μπορεί να πάρει 8gb sdhc αλλά δεν είναι το ίδιο γρήγορη και "μένει" πιο εύκολα από κύρια μνήμη (έχει περίπου 30mb free). Το n95 8gb βέβαια δεν μπορεί να πάρει sdhc κάρτα. Εσύ αποφασίζεις. Εγώ έχω το απλό (+8gb κάρτα) και είμαι υπερευχαριστημένος.

viper
23-09-2008, 19:31
Είπα να ακολουθήσω την συμβουλή του παλιου ;)
Να σου πω την αλήθεια ΗΔΗ έχω κατεβάσει το Garmin. Να ρωτήσω κάτι άλλο, το Ν95 8gb έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά, εκτός απο την οθόνη;....Μιλάω δηλαδή για λογισμικό και τέτοια...Να πάω για το 8gb;;;
Κανενα link για να βρίσκω τίποτα εφαρμογές υπάρχει;;;

Λοιπόν οι κύριες διαφορές μεταξύ Ν95 και Ν958g είναι
-0,2 της ίντσας μεγαλύτερη οθόνη του 8G
-Περισσότερη RAM για το 8G
-Μεγαλύτερη μπαταρία για το 8G
-Χειρότερη κάμερα για το 8G

Εγώ πάντως και τώρα να με ρωτούσες ανάμεσα στα 2, το απλό Ν95 θα πρότεινα.Δεν κωλώνει πουθενά.

spiderdim
24-09-2008, 20:23
Ρε παιδια συγνωμη που πεταγομαι αλλα μου "δινουν" ενα N95 σε τιμη wow, το κινητο ομως ειναι στην αγγλικη γλωσσα...

Αυτο θα μπορω να το αλλαξω ευκολα?

ευχαριστω

stavpal
24-09-2008, 20:24
αναβάθμιση στην 30.0.15 και χακάρισμα εννοείται
για το garmin πρέπει να βάλεις χάρτες. Δες ποστς στο myphone.gr & ipmart-forum.com

spiderdim
24-09-2008, 20:32
χακαρισμα τι εννοεις?
ενας με γνωσεις περιπου μηδενικες το κανει ευκολα?

stavpal
24-09-2008, 20:41
υπάρχει οδηγός στο παραπάνω forum. Βασικά για να μπορεί να εγκατιστά κανείς unsigned εφαρμογές. Ναι εύκολο είναι.

spiderdim
24-09-2008, 20:42
ευχαριστω φιλε.... Θα τσεκαρω αυτο που λες

Mersey7
24-09-2008, 21:40
αναβάθμιση στην 30.0.15 και χακάρισμα εννοείται
για το garmin πρέπει να βάλεις χάρτες. Δες ποστς στο myphone.gr & ipmart-forum.com

Ευχαριστώ stavpal, θα το τσεκάρω αμέσως.... ;)

manolis
24-09-2008, 23:04
Ρε παιδια συγνωμη που πεταγομαι αλλα μου "δινουν" ενα N95 σε τιμη wow, το κινητο ομως ειναι στην αγγλικη γλωσσα...

ευχαριστω

Παρτο. Εγώ στα αγγλικά το εχω γιατι οι μεταφράσεις ειναι για... πονοκέφαλο. Γλώσσα γραφής παίρνει ξεχωριστά Ελληνικά άρα δεν εχω προβλημα.
Χαλαρά Δημητρό.
Αν κολλήσεις το κανουμε μαζι.

viper
24-09-2008, 23:32
Λοιπόν έχουμε και λέμε, αύριο θα έχω στα χέρια μου το Ν95 8gb...συγνώμη Viper αλλά τα 8gb είναι μεγάλος πειρασμός....Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Με την παραλαβή να κάνω αναβάθμηση αμέσως, ετσι; Πρίν περάσω οποιοδήποτε πρόγραμμα, εννοώ. Και δεύτερον, αν καταφέρω να περάσω το Garmin, το οποίο έχω κατέβασει εδώ και μέρες, χρειάζεται να περάσω και χάρτες ή έχει απο μόνο του? Πάντως για την ιστορία έχω ήδη κατεβάσει τους χάρτες απο Auto Drive Hellas την έκδοση 1.40....Παιδιά ξέρω οτι σας ζαλίζω με της ηλίθιες ερωτήσεις, αλλά ας είμαι έτοιμος να δω τι θα αντιμετωπίσω και μετα τα βλέπουμε όλα τα άλλα! :p ;)
Τα 8gb είναι απλά καμιά 20€ σε 1 κάρτα μνήμης.
Αφού σε έτρωγε πάρτο.GARMIN κατέβασε το τελευταίο.

ευχαριστω
Και εγώ αγγλικό το πήρα και το άλλαξα σε ελληνικό μενού με το πρόγραμμα NEMESIS.Δεν είναι τίποτα.

Το GARMIN 5 είναι όντως πιο γρήγορο στο μενού και είναι αρκετά πιο όμορφο σα διαχείρηση.

Mersey7
25-09-2008, 20:37
Να 'μαστε πάλι εδώ. Λοιπόν, ερώτηση, έκανα την αναβάθμηση και όλα πήγαν καλά. Υποχρεωτικά πρέπει να το χακάρω αν θέλω να βάλω και κάποια εφαρμογή; Το Garmin, για παράδειγμα. Γιατί αν δεν χρειάζεται για κάτι τέτοιο, ποιός ο λόγος να το κάνω;;

spiderdim
25-09-2008, 22:15
Παρτο. Εγώ στα αγγλικά το εχω γιατι οι μεταφράσεις ειναι για... πονοκέφαλο. Γλώσσα γραφής παίρνει ξεχωριστά Ελληνικά άρα δεν εχω προβλημα.
Χαλαρά Δημητρό.
Αν κολλήσεις το κανουμε μαζι.

ok Μανο...
αν το παρω σε παιρνω τηλεφωνο να μιλησουμε:001:

stavpal
25-09-2008, 22:22
@mersey7 επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να βάλεις και άλλες εφαρμογές αργότερα και δεν θα μπορείς χωρίς να το έχεις χακάρει (μπορείς να τις αγοράσεις κανονικά βέβαια)
Γενικά προτιμώ να το κάνω από την αρχή γιατί είναι πιο εύκολο μετά

spiderdim
25-09-2008, 22:47
Παιδια το αγορασε τελικα ο αδερφος μου...
Πρεπει να πω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου (οσο αφορα τα κινητα).
Θα παρακολουθω το θρεντ για να του το φτιαξω

viper
26-09-2008, 00:09
Να 'μαστε πάλι εδώ. Λοιπόν, ερώτηση, έκανα την αναβάθμηση και όλα πήγαν καλά. Υποχρεωτικά πρέπει να το χακάρω αν θέλω να βάλω και κάποια εφαρμογή; Το Garmin, για παράδειγμα. Γιατί αν δεν χρειάζεται για κάτι τέτοιο, ποιός ο λόγος να το κάνω;;

Το GARMIN μπαίνει και έτσι..

Mersey7
26-09-2008, 16:58
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την ανοχή στις άσχετες ερωτήσεις μου....Μετα το πρώτο 24ωρο λοιπόν που πέρασα με το κινητό ένα έχω να πω.....το κινητό ΤΑ ΣΠΑΕΙ....Ειλικρινά, νομιζω οτι αυτό που είπε ο Viper σε προηγούμενο post ισχύει....Μονο όταν βγει αφής θα μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι καλύτερο. :)

pfg
27-09-2008, 16:48
Μήπως γνωρίζει κάποιος από πού μπορώ να κατεβάσω το Garmin GREEK ver.5?
Ευχαριστώ.

viper
28-09-2008, 00:04
Μήπως γνωρίζει κάποιος από πού μπορώ να κατεβάσω το Garmin GREEK ver.5?
Ευχαριστώ.
Από το Ipmart forum.
Ψάξτο, κάτι θα βρεις.Links εδώ δεν μπορούμε να δώοουμε.

Mersey7
30-09-2008, 13:32
Και συνεχίζουμε με τις ερωτήσεις. Περάσαμε το Garmin, με αρκετή δυσκολία ομολογώ, το θέμα είναι αλλού. Οι χάρτες απο το Auto Hellas πώς περνιούντε; Και κάτι ακόμα, για να περάσω την 5 έκδοση, κάνω απλώς overwrite τα αρχεία, ή ξανά απο την αρχή την διαδικασία (Ξεκλείδωμα GPS κλπ κλπ);

viper
30-09-2008, 14:16
Και συνεχίζουμε με τις ερωτήσεις. Περάσαμε το Garmin, με αρκετή δυσκολία ομολογώ, το θέμα είναι αλλού. Οι χάρτες απο το Auto Hellas πώς περνιούντε; Και κάτι ακόμα, για να περάσω την 5 έκδοση, κάνω απλώς overwrite τα αρχεία, ή ξανά απο την αρχή την διαδικασία (Ξεκλείδωμα GPS κλπ κλπ);
ΠΑΙΔΙΑ ΒΓΗΚΕ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 5.
Kαλύτερα να μην τη βάλετε και να μείνετε με προηγούμενες εκδόσεις μέχρι την 4.20.Στην πλήγηση η 5 έχει τρελά προβλήματα.
Οι χάρτες δεν είναι τίποτα, αρκεί να έχεις διαβάσει τις οδηγίες.Δε σου είχα στείλει κάποιο link?Βάζεις το αρχείο που έχεις κατεβάσει στον φάκελο GARMIN και πρέπει να φτιάξεις και 1 αρχείο .unl με ίδιο όνομα με βάση το generator.

Mersey7
30-09-2008, 17:14
Καλά που με πρόλαβες για την 5, γιατί έλεγα σήμερα να την περάσω.
Να σου πώ, έχω κατεβάσει ενα αρχείο .exe για την έκδοση 1.4. Πάντως στο ipmart-forum βρήκα ένα αρχείο .img για την 1.4 που λέει απλώς να το βάλουμε στον φάκελο του Garmin. Θα δοκιμάσω και θα σου πώ. Σε ευχαριστώ και παλι μεντορά μου!!!! :p

viper
01-10-2008, 15:19
Καλά που με πρόλαβες για την 5, γιατί έλεγα σήμερα να την περάσω.
Να σου πώ, έχω κατεβάσει ενα αρχείο .exe για την έκδοση 1.4. Πάντως στο ipmart-forum βρήκα ένα αρχείο .img για την 1.4 που λέει απλώς να το βάλουμε στον φάκελο του Garmin. Θα δοκιμάσω και θα σου πώ. Σε ευχαριστώ και παλι μεντορά μου!!!! :p
Για ενημέρωση και των υπολοίπων, το πιο εύκολο είναι να πετάξεις το αρχείο .img που αφορά τον χάρτη μέσα στον φάκελο GARMIN και να το ξεκλειδώσεις με τον γνωστό τρόπο.

Simon
18-10-2008, 13:40
Δεν υποστηρίζει ελληνικά ονόματα τραγουδιών ο media player; Όταν πάω να τα παίξω μου τα βγάζει κινέζικα ενώ στη διαχείριση αρχείων φαίνονται κανονικά οι χαρακτήρες.

dellman
18-10-2008, 14:57
Δεν υποστηρίζει ελληνικά ονόματα τραγουδιών ο media player; Όταν πάω να τα παίξω μου τα βγάζει κινέζικα ενώ στη διαχείριση αρχείων φαίνονται κανονικά οι χαρακτήρες.
Από Rasta
Οχι δεν παίρνει ελληνικά

Simon
18-10-2008, 15:47
Κάτι κατάφερα να κάνω αλλά θα το δείξω μετά. Τώρα θα κατέβω στο Γκάζι, έχει μια έκθεση υπολογιστών :033:

matersci
18-10-2008, 18:21
υπάρχει καμία εφαρμογή για radio streaming μέσω wifi;

viper
23-10-2008, 09:13
Ξεχαστήκαμε λίγο..

Εδώ και 1 βδομάδα έχει κυκλοφορήσει ο νέος χάρτης για Ελλάδα: AUTODRIVE 1,5.
Για κατέβασμα στα γνωστά "site"

viper
13-11-2008, 13:06
ΟΚ, τα ξαναπέρασα τα POIs και ΟΚ.
Ήθελε να τσεκάρω το advanced options.

Βγήκε και νέα έκδοση Garmin 5.00.10
Ελπίζω να είναι διορθωμένη γιατί η 5 είχε προβλήματα...

Αμα δε βγει 5.10.00, δε βαζω τιποτα.

viper
27-11-2008, 11:18
Λοιπόν μετά από 2 updates της σειράς 5, είπα να ξαναδοκιμάσω να δω τι κάνει η τελευταία έκδοση 5.00.20 .
Σήμερα πήγα 1 μικρή διαδρομή από το σπίτι στη δουλειά και παρατήρησα ότι ακόμα τρώει κάποια μικρά κολλήματα, αλλά δουλεύει λίγο καλύτερα.Επίσης σίγουρα το Interface είναι πολύ καλύτερο από της 4.Σε landscape mode είναι πολύ χρήσιμο.

Mersey7
11-12-2008, 17:34
Γειά σας και απο μένα, μετα απο καιρό πάλι μαζί..... :p

Όπως είπε και πρίν ο Viper, αν δεν βγεί η 5.20.00 δεν περνάω τίποτα..... ;)

Κατά τα άλλα έχω μια απλή ερώτηση, παίζει να βρεθούν φωνές για το Garmin;;;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι υπάρχουν αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.... Αν έχετε κάτι υπόψην σας ενημερώστε με σχετικώς...

Ευχαριστώ!!!!

viper
11-12-2008, 21:04
Γειά σας και απο μένα, μετα απο καιρό πάλι μαζί..... :p

Όπως είπε και πρίν ο Viper, αν δεν βγεί η 5.20.00 δεν περνάω τίποτα..... ;)

Κατά τα άλλα έχω μια απλή ερώτηση, παίζει να βρεθούν φωνές για το Garmin;;;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι υπάρχουν αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.... Αν έχετε κάτι υπόψην σας ενημερώστε με σχετικώς...

Ευχαριστώ!!!!

Και όμως δουλεύει καλά αυτή η έκδοση με το Ν95.
Την έχω χρησομοποιήσει και άλλες φορές και φαίνεται να μην τρώει ιδαιίτερα κολλήματα πια.
Σου συνιστώ να την βάλεις.
Επίσης να ενημερώσω βγήκε και ο νέος
AUTODRIVE HELLAS 1.60

apotsi
12-12-2008, 10:32
Επίσης να ενημερώσω βγήκε και ο νέος
AUTODRIVE HELLAS 1.60Το οποίο είναι τί;

viper
12-12-2008, 11:06
Το οποίο είναι τί;

Τολη δε διαβασες καλα το θεμα +θα σε μαλωσω!:)Ειναι ο οδικος χαρτης ολης της Ελλαδος

apotsi
12-12-2008, 11:23
Τολη δε διαβασες καλα το θεμα +θα σε μαλωσω!:)Ειναι ο οδικος χαρτης ολης της ΕλλαδοςΤιμώρησέ με.... :046:
Σε ευχαριστώ πολύ.

viper
15-12-2008, 12:48
Destinator για Symbian
Σας ενημερωνω οτι ξεκινησε ηδη η εμπορικη διαθεση του γνωστου προγραμματος.Μολις βγει +η "καλη" εκδοση,θα σας ενημερωσω.

maddoctor
15-12-2008, 13:03
Και ήθελα να ρωτήσω εάν μπαίνει και τίποτα άλλο από το Nokia maps 2, γιατί σκέφτομαι να πάρω το Ν96 μέσα στους επόμενους μήνες....

rye3503
03-01-2009, 14:29
Γεια σε όλους.Διάβασα τόσα πολλά που έγινε το κεφάλι μου καζάνι(σαν νέος)
Ηθελα κάποιο pm. ας μου στείλει κάποιος για το gps αν δεν σας γίνομαι βάρος!
(εντάξει δεν είμαι και άσχετος). Σας ευχαριστώ όλους.

matersci
06-01-2009, 01:40
Ακόμα το destinator...

viper
06-01-2009, 17:57
Ακόμα το destinator...

Δυστυχώς ακόμα..

matersci
07-01-2009, 03:15
Με το Garmin5 τι γίνεται; Το δοκίμασες; έστρωσε καθόλου μετά το update;
Εγώ μένω ακόμα στην 4

rye3503
11-01-2009, 09:00
Παιδιά βοήθεια.
Ν95 με version 30.0.015
Autodrive 1.4 geodata
garmin mobile xt version5.00.00
Δεν λοκάρει καθόλου.
Πεστε μου σας παρακαλώ μια version που είναι δοκιμασμένη και
δουλεύει σωστά, Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Trabakoulas
11-01-2009, 09:51
εντάξει παιδιά το έβαλα, έβαλα και τους χάρτες ακόμα και για τα βάθη και υψόμετρα εκτός των pio. Κάνα καλό link για free games σε .sys έχουμε? έχω βρεί κάτι .exe αλλά έχει μανούρα για να παίξουν, κυρίως θέλω κάνα tetris. :p

viper
12-01-2009, 10:38
εντάξει παιδιά το έβαλα, έβαλα και τους χάρτες ακόμα και για τα βάθη και υψόμετρα εκτός των pio. Κάνα καλό link για free games σε .sys έχουμε? έχω βρεί κάτι .exe αλλά έχει μανούρα για να παίξουν, κυρίως θέλω κάνα tetris. :p
Καλά και free δεν παίζει.
Οπότε για υπόλοιπες προτάσεις κοιτάς προς τα γνωστά "μέρη".
Τα καλύτερα πάντως από πλευράς γραφικών κλπ θα τα βρεις σε NGAGE ή σε emulators όπως το ScumVM όπου εγώ παίζω παλιά adventures όπως Indiana Jones, Monkey Island κλπ!!:033:

manolis
18-01-2009, 00:36
Eχω την 30,0,015 και ειδα οτι βγήκε η 31,0,017.
Αν κάνω update θα χάσω προγράμματα αν μετά κανω restore απο το backup που τράβηξα τώρα; Βασικα με ενδιαφερουν garmin, rom patcher και οτι άλλο ήθελε τοτε για να μπορεί να παιζει (που τώρα ειναι στημένα).

Υ.Γ: Διαπιστωσα οτι ειναι πληρως αδιάβροχο. Εφαγα μια μπορα με την μηχανη και εγινε μεσα στα νερα, αφου οταν χτύπησε μετα αντι για το τραγουδι που του εχω εβγαζε μπουρμπουλίθρες. Η οθονη εχει ακομα κατι σημαδάκια αλλα κατα τα αλλα παίζει καλα. :p :p

viper
18-01-2009, 12:03
Eχω την 30,0,015 και ειδα οτι βγήκε η 31,0,017.
Αν κάνω update θα χάσω προγράμματα αν μετά κανω restore απο το backup που τράβηξα τώρα; Βασικα με ενδιαφερουν garmin, rom patcher και οτι άλλο ήθελε τοτε για να μπορεί να παιζει (που τώρα ειναι στημένα).

Υ.Γ: Διαπιστωσα οτι ειναι πληρως αδιάβροχο. Εφαγα μια μπορα με την μηχανη και εγινε μεσα στα νερα, αφου οταν χτύπησε μετα αντι για το τραγουδι που του εχω εβγαζε μπουρμπουλίθρες. Η οθονη εχει ακομα κατι σημαδάκια αλλα κατα τα αλλα παίζει καλα. :p :p

Δεν αξίζει με την καμία να πας στην 31.Δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό και δεν αξίζει τη φασαρία να τα καναπερνάς όλα.
Με την 30 δουλεύει το rompatcher?
Me thn 31 αμφιβάλλω.

manolis
18-01-2009, 13:08
Δεν κρατήθηκα...
Ναι παίζει το rompatcher και με τις 2 εκδόσεις.
Viper μου ζητάει να βάλω ώρα-ημερομηνία καθε που θα το ανοίξω. Ξέρεις τι φταίει;

viper
18-01-2009, 17:28
Δεν κρατήθηκα...
Ναι παίζει το rompatcher και με τις 2 εκδόσεις.
Viper μου ζητάει να βάλω ώρα-ημερομηνία καθε που θα το ανοίξω. Ξέρεις τι φταίει;
Ας πρόσεχες...
Πειράχτηκε το εσωτερικό ρολόι.
Hard format 1-2 φορές και αν δεν πιάσει το πας σε Nokia Shop..

manolis
19-01-2009, 05:02
Το εσωτερικο ρολοι πως πειράχτηκε; Απο μονο του; Εγώ δεν εκαμα τιποτα.
Αυτο τα παιξε στα καλα καθουμενα.

stavpal
19-01-2009, 09:00
μήπως απ'την μπόρα που έφαγες με την μηχανή?

viper
19-01-2009, 10:21
Το εσωτερικο ρολοι πως πειράχτηκε; Απο μονο του; Εγώ δεν εκαμα τιποτα.
Αυτο τα παιξε στα καλα καθουμενα.
Το εσωτερικό ρολόι δεν πειράζεται από σένα.Άμα χαλάσει χάλασε.
Αλλά μπορεί να είναι και αυτό που λέει ο stavpal.

manolis
19-01-2009, 16:12
Ευχαριστώ για την ενημερωση,
τοτε θα του κανω κανα 2 hard reset και μετα αμα ειναι το παω σε ενα καταστημα.

rye3503
21-01-2009, 22:27
Γεια σας
Μήπως ξέρει κανένας για Ν95 πως γίνεται να έχουμε πρόσβαση σε φάκελο
με προσωπικά μου στοιχεία ο οποίος να ανοίγει με κωδικό?
( να μην μπορεί να τα δει οποιοσδήποτε)
Ευχαριστώ !