PDA

View Full Version : Αντρες και περιποίηση

simboy
29-08-2008, 23:48
Μη με πάρετε με τις ντομάτες , είπα να βάλω και ένα θέμα που να αφορά και λίγο την περιποίηση
Θέλω τη γνώμη σας για το εξής
Σκέφτομαι να πάρω ξυριστική μηχανή ( ηλεκτρική )
Βαρέθηκα με τους αφρούς και τα ξυραφάκια που παίρνω έχουν πάει 8μιση ευρώ τα 5
Είναι αλήθεια ότι οι ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές δεν ξυρίζουν καλά ;
Εχει κανείς εδώ ξυριστική ηλεκτρική ;
Αν ναι τι πρέπει να προσέξω ;
Mε την ηλεκτρική ξυριστική , κάνει να ξυριζόμαστε κόντρα ;
Είναι αλήθεια ότι προκαλεί ξηροδερμία και γυρίζουν τα γένια προς τα μέσα ή φήμες ;

DidicolA
30-08-2008, 00:33
αδερφε παρε μια καλη ΚΟΥΡΕΥΤΙΚΗ μηχανη που κανει πο0λυ καλη δουλεια και αφηνει μιας μερας περιπου γενι

john_dr
30-08-2008, 00:46
Πάρε ποιο φτηνά ξυραφάκια. Και δεν εννοώ τα πεταμένα, υπάρχουν αρκετά καλά Gillette στα 2-3€ περίπου.

PS. Είσαι για ντομάτες :p

xabikos
30-08-2008, 00:46
Το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ. Μια καλά κουρευτική μηχανή και είσαι οκ.

KTM
30-08-2008, 07:58
Μια απο τα ιδια, κι εγω μια κουρευτικη εχω για οταν βαριεμαι το ξυραφακι.

Greek
30-08-2008, 08:59
Όσες φορές δοκίμασα μηχανές μππου έβγαζαν και το δέρμα. Έχω πολύ σκληρά γένια και δεν έκαναν τίποτα. Αυτό που κάνω είναι Gillete Max τα οποία επειδη είναι πολύ καλά βαστάνε τουλάχιστον 2, 2μιση μηνες με ένα πακέτο οπότε το κόστος είναι αρκετά χαμηλό και δεν έχω πλεόν ερεθισμούς...

tacticalcube138
30-08-2008, 09:17
Μη με πάρετε με τις ντομάτες , είπα να βάλω και ένα θέμα που να αφορά και λίγο την περιποίηση
Είναι αλήθεια ότι προκαλεί ξηροδερμία και γυρίζουν τα γένια προς τα μέσα ή φήμες ;

Δυστυχώς έτσι είναι. Έχω την εντύπωση ότι οι ξυριστικές είναι για χοντράνθρωπους μόνο.
Δοκίμασε bic sensitive με την διπλή λάμα σε συνδυασμό με αφρό ξυρίσματος nivea gel.

stavpal
30-08-2008, 11:19
τις ξυριστικές μηχανές δεν τις μπορώ. Έχω βολευτεί με την gillette fusion που ξυρίζει τέλεια (σε συνδιασμό με gel nivea ή mach 3/ fusion κτλ)

simboy
30-08-2008, 11:40
PS. Είσαι για ντομάτες :p

Eυχαριστώ παίδες,απ'ότι κατάλαβα η πλειοψηφία λέει ΟΧΙ στις ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές
Πολλές φορές όταν ξυρίζομαι γεμίζω κοκκινίλες σε κάποια σημεία και γενικά την επομένη μέρα μοιάζει να θέλω πάλι ξύρισμα
Για υπόλοιπα θέματα περιποίησης απ'ότι κατάλαβα από τον jogn_dr πρέπει να ρωτήσω σε άλλα φόρουμς :p:040:

Linos80
30-08-2008, 12:52
Eυχαριστώ παίδες,απ'ότι κατάλαβα η πλειοψηφία λέει ΟΧΙ στις ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές
Πολλές φορές όταν ξυρίζομαι γεμίζω κοκκινίλες σε κάποια σημεία και γενικά την επομένη μέρα μοιάζει να θέλω πάλι ξύρισμα
Για υπόλοιπα θέματα περιποίησης απ'ότι κατάλαβα από τον jogn_dr πρέπει να ρωτήσω σε άλλα φόρουμς :p:040:

Κι εγω θα συμφωνησω πως σαν το ξυραφι τιποτα.

Οσο για το συμπερασμα σου, ειναι εντελως λανθασμενο.:)

str8salonika
30-08-2008, 13:00
bic με 3 λεπηδεσ και εισαι αρχοντασ ξυριζει υπεροχα κανονικα και κοντρα.ενα καλο αυτερ σεηβ και εισαι κομπλε.πολυ καλο αν ερεθηζετε το δερμα σου ειναι το nivea balsam ολοι στο στρατο αυτο χρησιμοποιουν που ψυριζονται καθε μερα

Greek
30-08-2008, 13:32
Δοκίμασα και την Fusion και μάλλον είναι χειρότερη από την Mach3 . Δεν κάνει το ίδιο βαθύ ξύρισμα.. Με την Mach3 κάνω μια φορά και είμαι εντάξει , ούτε ερεθισμούς όυτε κοψίματα σε σπυριάκια ή άλλες ανωμαλίες. Μάλιστα με τον gel αφρο της ίδια σειράς κάνει θάυματα...

manolis
30-08-2008, 14:14
Tι fusion και mach3.. Τα αφήνεις τερμα να μπλέξουν με τις μπετοτριχες και ΟΤΑΝ πας για κουρεμα βαράς και μια εκει. Εκτος βέβαια και αν δουλεύεις σε τράπεζα :p :p

john_dr
30-08-2008, 15:51

Με ξύρισες :p

Λοιπόν, έλα να βλέπω flame war μεταξύ bic, gillette,wilkinson και τα ρέστα fan(atic)s :033:

alexandrosss
30-08-2008, 16:20
mach3 και εγώ, αλλά λόγο των ερεθισμών, ξυρίζομαι το πολύ μια φορά το μήνα, ευτυχώς δεν μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά λέω να πάρω μια κουρευτική και να τα παίρνω με εκείνη αρκετά άτομα το κάνουν

soulclaimer
30-08-2008, 16:29
Απο αφρούς και ξυραφάκια οσα και να δοκιμασα κανενα δε με βολευει. Ασε που μια φορα παραλίγο να κοψω το λαίμο μου με ενα Wilikinson quadro...
(Είμαι επιρρεπής σε ατυχήματα)

Αλλά και επειδή δε γινεται να κυκλοφοράω σαν το Μανωλιό :p χρησιμποιώ κουρευτική philips.

tacticalcube138
30-08-2008, 16:41
Απο αφρούς και ξυραφάκια οσα και να δοκιμασα κανενα δε με βολευει. Ασε που μια φορα παραλίγο να κοψω το λαίμο μου με ενα Wilikinson quadro...
(Είμαι επιρρεπής σε ατυχήματα)

Αλλά και επειδή δε γινεται να κυκλοφοράω σαν το Μανωλιό :p χρησιμποιώ κουρευτική philips.

bic sensitive + nivea sensitive gel

Chris Kaf
30-08-2008, 18:18
Πινέλο ξυρίσματος + Κρέμα ξυρίσματος και ΠΑΝΤΑ ξύρισμα μετά το μπάνιο. Αν δείς κοκκινίλες και μετά απο αυτό τότε δοκίμασε να ξυρίζεσαι απαλότερα :D :D :D

Ο συνδυασμός πινέλου + κρέμας ξυρίσματος είναι κλάσης ανώτερος από το gel (που είναι κλάσης ανώτερο από τον αφρό κατ'εμέ). Το πινέλο σηκώνει τις τρίχες και τις κάνει να ξυρίζονται ευκολότερα, καθώς επίσης καθαρίζει τους πόρους και τα νεκρά κύτταρα και ενυδατώνει καλύτερα το δέρμα.

Ένα καλό πινέλο ξυρίσματος κάνει γύρω στα 15 euro. Πές και +5 για μια κρέμα. Αν σου περισσεύουν 20 euro τότε δοκίμασέ το. Από τότε που το έκανα δε γύρισα σε αφρό/gel.

Από ξυράφια δοκίμασα τα: Gillette Sensor Excel, Gillette Mach 3 και ένα "ξυράφι ασφαλείας" με Bic Astor λεπίδες. Από αυτά κατέληξα στο Gillette Sensor Excel, το 2λέπιδο. Αν έχεις ευαίσθητο δέρμα ΠΟΤΕ μη δοκιμάσεις Astor.

stavpal
30-08-2008, 19:11
συμφωνώ με το ξύρισμα μετά το ντούς. Το δέρμα & οι τρίχες έχουν μαλακώσει και δεν σκαλώνει.

άσε τώρα με τα ξυριστικά θυμήθηκα το ξύρισμα στον στρατό...

Εvo8-By-m-diox
31-08-2008, 16:10
συμφωνώ με το ξύρισμα μετά το ντούς. Το δέρμα & οι τρίχες έχουν μαλακώσει και δεν σκαλώνει.

άσε τώρα με τα ξυριστικά θυμήθηκα το ξύρισμα στον στρατό...

Αυτο μπορείς να το πετύχεις με λίγο νεράκι...
Εγω πρίν ξυριστώ βάζω ζεστό νερό να τρέχει το παίρνω και το ρίχνω στο προσωπό μου και κάνω σαν να πλένω τα γένια το κάνω για 1-2 λεπτα...και μετα ξυτρίζομαι και μάλιστα χωρις αφρό...Δεν βγάζω ουτε σπυράκια ουτε τίποτα..
Mach 3 Power...

simboy
31-08-2008, 17:16
Η αλήθεια είναι ότι μετά το μπάνιο είναι πιο εύκολο το ξύρισμα
Είχα δοκιμάσει καυτή πετσέτα βρεγμένη στο πρόσωπο πριν , και είναι καλύτερα , αλλά με αυτή τη ζέστη δε λέει ....

Dejan
31-08-2008, 19:35
Είχα δοκιμάσει καυτή πετσέτα βρεγμένη στο πρόσωπο πριν , και είναι καλύτερα , αλλά με αυτή τη ζέστη δε λέει ....
Ναι. οι υδρατμοί ανοίγουν τους πόρους, μαλακώνουν τις τρίχες και το δέρμα και το ξύρισμα γίνεται πιο εύκολο και πιο βαθύ!

GoldenApe
31-08-2008, 20:37
Eγω παντως προτιμω μπανιο μετά το ξυρισμα.

Οσο για τους πόρους ε, ενα βρεξιματακι πριν και εισαι ενταξει.

Υπαρχουν και οι ξυριστικες μηχανες:001:

alexandrosss
31-08-2008, 20:55
δλδ μόνο εγώ ξυρίζομαι πριν το μπάνιο

GoldenApe
31-08-2008, 21:10
oxι ρε μεγαλε, κι εγω πριν ειπα:)

Για ποιο λογο να ξυριζεσαι κοντρα?? Oι ειδικοι θα σου πουν οτι απαγορευεται... Αν ξυριζεσαι κοντρα τοτε ειναι που θα γυρισουν τα γενεια προς τα μεσα.

Κατα τα αλλα, εγω που εχω ξυριστικη να σου πω οτι σαφως δε συγκρινεται με το κλασικο ξυραφακι διοτι αυτο κανει βαθυτερο ξυρισμα.

Και μια υποδειξη στους χρηστες ξυριστικων μηχανων, αν δεν το γνωριζουν ηδη: Πρεπει το προσωπο να ειναι οσο γινεται πιο στεγνο. Καταλληλοτερη ωρα ειναι μετα το ξυπνημα(εφοσον δεν ειστε ιδρωμενοι).

Dejan
31-08-2008, 23:25
Αυτό που προτιμώ πάντως είναι πρώτα να τα περνάω με το trimmer της μηχανής ώστε να κόβονται οι μεγάλες τρίχες και να μη μπουκώνει το ξυραφάκι και μετά πέρασμα με gel και ξυράφι. :)

GoldenApe
01-09-2008, 00:10
Xμμ, εγω συνηθως κανω το αντιθετο!! :001:

Με το ξυραφακι τους αφρους και τα νερα μπορει να σου ξεφυγουν καποιες τριχες. Σε αλλες τριχες παλι, αν επιμενεις μπορει να ματωσεις. Εξαλλου για να κανεις την επιθυμητη γραμμη στη φαβοριτα, ειναι κομματακι δυσκολο με το ξυραφι.

Οποτε, οταν εισαι στεγνος παιρνεις το μηχανακι και καθαριζεις;)

Εvo8-By-m-diox
01-09-2008, 03:29

Αυτό το είχα δεί σε μια εκπομπή στο ΣΚΑΙ που ε΄χε για το σωστό ξύρισμα...Και έδειχνε την πετσέτα ξύριζε με 1 λεπίδα(οχι ξυράφι εκεί που είχαν παλιά αλλα βγάζουν και καινούργια τέτοια)..και μετά έλεγε όχι οινόπνευμα αλλα κατι με μαστίχα νομιζω μέσα..κατι φυτικό....

simboy
01-09-2008, 18:15
Kαι που να αρχίσω να ρωτάω για τα πόδια δηλαδή ...........

GoldenApe
01-09-2008, 18:47
Φορα σκουρα καλσον για να μη φαινονται οι τριχες τους.

simboy
01-09-2008, 19:06
Εξεπίτηδες το ανέφερα για να δω "αντιδράσεις" ....

Dejan
02-09-2008, 17:20
Kαι που να αρχίσω να ρωτάω για τα πόδια δηλαδή ...........
Η ίδια μέθοδος, δηλ. μηχανή και μετά ξυραφάκι διαφορετικά αποτριχοτικές ταινίες..... διαφορετικά.... πολύ χρόνος :011:

gfk
02-09-2008, 17:52
στο στρατό τα ξύριζα κόντρα επειδή μετά από μερικές ώρες φαινόμουν αξύριστος, από τότε που απολύθηκα , εδώ και 4 χρόνια ,
χρησιμοποιώ κουρευτική μηχανή .

GoldenApe
03-09-2008, 15:50
Εξεπίτηδες το ανέφερα για να δω "αντιδράσεις" ....

Yποψιν οτι εκανα χιουμορ:001:

Ρε Dejan, εσυ αυτο το ειπες στα σοβαρα? :087:

stratakisggiioo
03-09-2008, 16:24
Παιδιά, πολύ καλή η κίνηση για να λύσουμε όλοι μας πλέον αυτό το πρόβλημα με το ξύρισμα και τις κοκκινήλες. Κατ' αρχάς, οι κοκκινήλες εμφανίζονται γιατί μερικές τρίχες βγαίνουν σχετικά οριζόντια με αποτέλεσμα να καρφώνουν στο δέρμα και να δημιουργούν μικροφλεγμονές (θυλακίτηδες). Μετά από πολύ προσπάθεια και δοκιμές κατέληξα ότι για να μειωθούν (γιατί πρακτικά ποτέ δε φεύγουν) οι κοκκινήλες πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια βήματα.
Αρχικά το ξύρισμα πρέπει να γίνεται αργά και με απαλές κινήσεις και περίπου κάθε 3 με 4 μέρες (να είναι λίγο μεγάλα τα γένεια δηλαδή για να έχει κάτι να μαλακώσει ο αφρός και να μην προλάβουν να μεγαλώσουν τόσο ώστε να καρφώσουν πάλι). Μετά, είναι αναγκαίο το ξυραφάκι να ακολουθεί την κλίση των τριχών (άμα με δείτε να ξυρίζομαι, θα βάλετε τα γέλεια... σα να ζωγραφίζω είναι...) όχι κόντρα δηλαδή, έτσι κατά το ξύρισμα, το ξυραφάκι δε θα ερεθίζει το θύλακα της κάθε τρίχας, οπότε λιγότεροι ερεθισμοί. Επίσης, προτιμούμε τα gel και όχι τους αφρούς και ακόμα καλύτερα τις κρέμες ξυρίσματος γιατί όσο πιο πυχτό είναι τόσο πιο πολύ πάει στη βάση της τρίχας. Βασικό είναι να αφήνουμε τον αφρό (κρέμα ή gel) να μαλακώσει τα γένεια για κανα 5 λεπτο τουλάχιστον κάνοντας πολύ απαλό μασάζ έτσι ώστε να μαλακώσουν πολύ και να γίνει το ξύρισμα πολύ εύκολο. Τέλος, είναι καλύτερα να ξυριζόμαστε το βράδυ, γιατί η επιδερμίδα μας το πρωί είναι πιο ευαίσθητη και βγάζει πιο εύκολα ερεθισμούς (θυμηθήτε, όταν ξυπνάμε το βράδυ και κουτουλίσει το δάκτυλο μας κάπου πονάει πολύ περισσότερο απ΄ότι το απόγευμα ή το μεσημέρι)

δεν προτίνετε η χρήση ξυριστικής μηχανής καθώς χειρωτερεύει τους ερεθισμούς και δεν αντέχεται από τους πόνους...

Τέλος είναι ανάγκη ένα balsam after shave με όσο το δυνατόν λιγότερο αρωμα έτσι ώστε να καταπραύνει τους ερεθισμούς και να φυτρώνουν πιο αργά τα γένεια.

Αυτά μετά από 10 χρόνια δοκιμών... Ελπίζω να μη σας κούρασα!!!

simboy
04-09-2008, 00:57
Αμα δεν ξυριστώ κόντρα την άλλη μέρα θέλω πάλι ξύρισμα
Και αν αφήσω τον αφρό ώρα τότε είναι που θα με πιάσει αλλεργία , φαγούρα , κοκκινίλες

tacticalcube138
04-09-2008, 01:02
Άλλαξε αφρό -> nivea sensitive gel

Reptile64
04-09-2008, 11:27
Για να αποφυγεις τα σπυρια ποτε κοντρα το ξυραφακι, καλυτερη κρεμα για ξυρισμα ειναι στο σωληναριο, Nivea Kolynos οτιδηποτε χρησιμοποιουν οι παππουδες και μπαμπαδες μας, απαλες κυκλικες κινησεις για να την απλωσουμε και με ζεστο νερο για να μαλακωσει το δερμα και η τριχα ωστε να αποφυγουμε ερεθισμους και σπυρια. Παντα συνοδευεται απο ενα καλο aftershave, παιζει τον ρολο του και αυτο. Αν οι τριχες ειναι μακρυες συνισταται κουρευτικη μηχανη για κοντεμα πρωτα, εγω παντως προτιμω το αξυριστο λουκ οποτε δεν χρησιμοποιω ξυραφι αλλα μονο κουρευτικη. Οι ξυριστικες μηχανες, που ειναι υποτειθεται μονο για προσωπο, ειναι απαραδεκτες, μακρια. Οι τριχες γυρνανε απο την φυση τους, παιζει ρολο ο τυπος τους καθως και ο τυπος του δερματος, αυτοι που εχουν προβλημα δυσκολο να το αποφυγουν, καλο ειναι να ξυριζονται καθημερινα.

ACHIEVEIT
16-09-2008, 14:45
Παλια χρησιμποιουσα μονο ξυραφακια, αργοτερα πηρα μια phillips με πολλες κεφαλες κτλ κουρευτικη και βρηκα την υγεια μου. Τερμα τα κοψιματα και οι ερεθισμοι. Τερμα και το φλωρικο λουκ!:) Πλακα κανω

GoldenApe
16-09-2008, 17:42
Παλια χρησιμποιουσα μονο ξυραφακια, αργοτερα πηρα μια phillips με πολλες κεφαλες κτλ κουρευτικη και βρηκα την υγεια μου. Τερμα τα κοψιματα και οι ερεθισμοι. Τερμα και το φλωρικο λουκ!:) Πλακα κανω

Φλωρικο λουκ εγω θεωρω καποιους που μενουν αξυριστοι ή ημιαξυριστοι γιατι νομιζουν οτι ετσι ειναι πιο κουλ. Στη πραγματικοτητα αυτοι ειναι γκευ...Για να μη πουμε και για οσους αφηνουν μουστακι για φερετζε...
Αλλα και εντελως να τα παρεις παλι κρυφη θα θεωρησε οποτε...
(καλα μη βαρατε, πλακα κανουμε:001:)

Dejan
16-09-2008, 18:19
Yποψιν οτι εκανα χιουμορ:001:

Ρε Dejan, εσυ αυτο το ειπες στα σοβαρα? :087:

Παρατηρείς κάτι στο avatar μου μήπως :115:

Reptile64
16-09-2008, 20:38
Φλωρικο λουκ εγω θεωρω καποιους που μενουν αξυριστοι ή ημιαξυριστοι γιατι νομιζουν οτι ετσι ειναι πιο κουλ. Στη πραγματικοτητα αυτοι ειναι γκευ...Για να μη πουμε και για οσους αφηνουν μουστακι για φερετζε...
Αλλα και εντελως να τα παρεις παλι κρυφη θα θεωρησε οποτε...
(καλα μη βαρατε, πλακα κανουμε:001:)

Αχ αυτα τα αστειακια σας με τους γκευ, φτανει αηδια καταντησε στο 2008 ζουμε.

GoldenApe
17-09-2008, 22:36
Αχ αυτα τα αστειακια σας με τους γκευ, φτανει αηδια καταντησε στο 2008 ζουμε.

Και τι εγινε που ζουμε στο 2008, τα αστεια ειναι διαχρονικα. Εισαι γκει και θιχτηκες? με την ιδια λογικη θα θιγονται και οι ποντιοι για τα ποντιακα ανεκδοτα.

Παρατηρείς κάτι στο avatar μου μήπως :115:
Οχι, τι ειναι? τζοκινγκ?

Dejan
17-09-2008, 23:17
Και τι εγινε που ζουμε στο 2008, τα αστεια ειναι διαχρονικα. Εισαι γκει και θιχτηκες? με την ιδια λογικη θα θιγονται και οι ποντιοι για τα ποντιακα ανεκδοτα.

Οχι, τι ειναι? τζοκινγκ?
Αυτό είναι από αγώνα 21.1 km. Το κύριο αγώνισμά μου όμως είναι 10km και μαραθώνιος :)

GoldenApe
18-09-2008, 19:11
Και ειναι απαραιτητο να ξυριζεις τα ποδια σου?

stavpal
18-09-2008, 19:43
....για αεροδυναμική:072:

Dejan
19-09-2008, 02:24
....για αεροδυναμική:072:
Όχι :P. Είναι ελάχιστη η αντίσταση του αέρα εξ'αιτίας των τριχών. Όταν ιδρώνεις τα σταγονίδια ιδρώτα μένουν πάνω στις τρίχες, πρώτον δεν απομακρύνεται εύκολα ο ιδρώτας με αποτέλεσμα ο αέρας που δημιουργείται είτε λόγο της παθητικής ψύξης είτε λόγο ανέμου κυριολεκτικά σε ψύχει. Δεύτερον ακόμα και σε υψηλότερες θερμοκρασίες ο άνεμος ψύχει τοπικά μόνο τη περιοχή της τρίχας με αποτέλεσμα να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στις διάφορες περιοχές. Αυτό από μόνο του δημιουργεί ανωμαλία στη σύσπαση της μυικής γαστέρας λόγω των πολλαπλών διαφορετικών ερεθισμάτων που λαμβάνει με αποτέλεσμα κάποιες μικροκράμπες οι οποίες σε αγωνίσματα παρατεταμένεις διάρκειας ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα. Τρίτον η τρίχα είναι για να σε προστατεύει από τη χαμηλή θερμοκρασία. Τώρα πλέον όμως δημιουργεί ίσως και το μεγαλύτερο πρόβλημα σε δρομείς, ποδηλάτες ακόμα και σε κολυμβητές. Ανάλογα με το μέγεθος της τριχοφυίας το σώμα ζεστένεται περισσότερο σε σχέση εάν δεν υπήρχε το ανωτέρο πρόβλημα. Αυτό δημιουργεί εφίδρωση που έχει σαν αποτέλεσμα της απώλειας υγρών και μαζί με αυτά πολύτιμους ηλεκτρολύτες. Ως εκ τούτου δημιουργεί καταστάσεις αυξημένης ζήτησης υδατανθράκων + ηλεκτρολητών κάτι που στα ανωτέρω αγωνίσματα είναι κύρια παράμετρος απόδοσης!

simboy
19-09-2008, 09:42
Για όσους θέλουν να ξυρίσουν τα πόδια τους μια καλή μέθοδος είναι το treaming αν το λέω σωστά
Δεν είναι ολοκληρωτικό ξύρισμα ,αλλά κόψιμο των μεγάλων τριχών σε κοντές
Αυτό για όσους φοβούνται μη τους πει κανείς gay ( που προσωπικά σκασίλα μου τι θα πει ο κάθε άγνωστος )

stavpal
19-09-2008, 10:50
πέραν της πλάκας ξέρω για κουρσάδες (ποδηλάτες δρόμου) που ξυρίζουν τα πόδια τους κυρίως για 3 λόγους:
-"καθαρό" πόδι - μείωση μικροκραμπών
-στις σούπες που τρώνε να καθαρίζεται εύκολα το τυχόν τραύμα
-το αντηλιακό να φεύγει πιο εύκολα στο ντους

simboy
19-09-2008, 15:12
πέραν της πλάκας ξέρω για κουρσάδες (ποδηλάτες δρόμου) που ξυρίζουν τα πόδια τους κυρίως για 3 λόγους:
-"καθαρό" πόδι - μείωση μικροκραμπών
-στις σούπες που τρώνε να καθαρίζεται εύκολα το τυχόν τραύμα
-το αντηλιακό να φεύγει πιο εύκολα στο ντους

Δηλαδή ΜΟΝΟ αν είναι ποδηλάτης μπορεί κάποιος να ξυρίσει πόδι ? αλλιώς δεν μπορεί ?

stavpal
19-09-2008, 18:02
εγώ λέω για τους ποδηλάτες γιατί είμαι ποδηλάτης (αν και βουνίσιος - χωματερός)
και για άλλους προφανώς αλλά δεν ξέρω παραπέρα

simboy
19-09-2008, 23:20
εγώ λέω για τους ποδηλάτες γιατί είμαι ποδηλάτης (αν και βουνίσιος - χωματερός)
και για άλλους προφανώς αλλά δεν ξέρω παραπέρα

Θα είναι τέλεια εμπειρία ε ?
Πολύ ωραία θα είναι , μέσα στο οξυγόνο και στη φύση ( αν εξαιρέσεις τη σκόνη από το χωματόδρομο φυσικά :p )
Το ποδήλατο είναι η καλύτερη γυμναστική αλλά στην Αθήνα το μόνο μέρος που μπορείς να κάνεις ποδήλατο είναι η Διονυσίου Αεροπαγίτου μιας και οι δρόμοι δεν το επιτρέπουν

stavpal
19-09-2008, 23:27
super είναι
Βασικά βοηθάει το ότι μένω Πεντέλη... (βλέπε άβαταρ)

simboy
19-09-2008, 23:29
Πεντέλη ε ? υπέροχα θα είναι
Μου έδωσες ιδέα για θέμα , πάω να το βάλω με τίτλο "Κέντρο ή εκτός" :)

Dejan
20-09-2008, 13:35
Για όσους θέλουν να ξυρίσουν τα πόδια τους μια καλή μέθοδος είναι το treaming αν το λέω σωστά
Δεν είναι ολοκληρωτικό ξύρισμα ,αλλά κόψιμο των μεγάλων τριχών σε κοντές
Αυτό για όσους φοβούνται μη τους πει κανείς gay ( που προσωπικά σκασίλα μου τι θα πει ο κάθε άγνωστος )
Με το trimming όμως δεν έχεις τα αποτελέσματα που έγραψα παραπάνω, επίσης τι είναι καλύτερα, να βλέπεις κάποιον με ξυρισμένο στήθος/ποδί ή το μοντέλο "αρκούδα" στη παραλία? Δεύτερον ας πάει κάποιος που θεωρεί όποιον είναι ξυρισμένος, gay να το πει σε κάποιον bodybuilder ή σε κάποιον sprinter :087:

melissa_virus
20-09-2008, 16:21
Κοιτάξτε να δείτε, διαβάζω τι λέτε, και είπα να κάνω σχόλιο.
Λοιπόν ας παραθέσω μια γυναικεία άποψη...
Γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω κάποιον – αρκούδα - στην παραλία. Αρκούδα εννοώντας να έχει 1kg τρίχα στην πλάτη, στους ώμους, στον αυχένα, ή μπροστά μέχρι τον λαιμό. Γενικά κάτι τόσο έντονο είναι άσχημο.
Αλλά από την άλλη το ίδιο άσκημο είναι να βλέπεις τον άλλον στην παραλία, που έχει ξυριστεί παντού. Εντάξει άμα κάνει bodybuilding ή κάποιο άλλο σπορ πες άντε οκ λες, δεν γίνετε αλλιώς. Και αν κάνει κάποιο σπορ αυτό φαίνετε. Αν βλέπεις τώρα τον άλλον εντελώς αγύμναστο ή λίγο γυμνασμένο με ξυρισμένα τα πάντα (ακόμα και την μασχάλη!) τότε είναι άσκημο.

Γενικά δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ότι θέλει. Δεν μπορώ εγώ να βάζω ταμπέλες, άλλα όσο να ‘ναι ένα σχόλιο θα το κάνω. Και εγώ και η κάθε κουτσομπόλα της παραλίας :) . Αν και εδώ που τα λέμε τα χειρότερα σχόλια πάντα τα κάνει στα σίγουρα κάποιος άντρας της παρέας.

GoldenApe
20-09-2008, 17:04
Δηλαδή ΜΟΝΟ αν είναι ποδηλάτης μπορεί κάποιος να ξυρίσει πόδι ? αλλιώς δεν μπορεί ?

Πως.... Μπορει να ειναι και τραβεστι που κανει πιατσα στη Συγγρου:033:

simboy
21-09-2008, 12:52
Πως.... Μπορει να ειναι και τραβεστι που κανει πιατσα στη Συγγρου:033:

Αν είσαι της άποψης πως ο αντρισμός μετριέται με τη τρίχα πάω πάσο :017:

GoldenApe
21-09-2008, 16:27
Kι αν εσυ εισαι της αποψης οτι πρεπει να ξυριζουμε τα ποδια, να φοραμε καλσον και ζαρτιερες, κι εγω παω πασο :104:

simboy
22-09-2008, 16:43
Kι αν εσυ εισαι της αποψης οτι πρεπει να ξυριζουμε τα ποδια, να φοραμε καλσον και ζαρτιερες, κι εγω παω πασο :104:

Είμαι της άποψης πως ο καθένας ξέρει τι πρέπει και τι δεν πρέπει για την προσωπική του υγιεινή και φροντίδα
Προσωπικά προτιμώ καθαρά και περιποιημένα πόδια χωρίς μικρόβια από πόδια πνιγμένα στη τρίχα και στη μπούκλα
Εσύ φτάνεις στο άλλο άκρο προκειμένου να δημιουργήσεις "ένταση" στη συζήτηση αλλά δεν

GoldenApe
22-09-2008, 23:36
Kαμμια σχεση. Εσυ προσπαθησες να δημιουργησεις ενταση λεγοντας οτι "οτι ειμαι της άποψης πως ο αντρισμός μετριέται με τη τρίχα".

Σαφως και ολοι προτιμουμε καθαρά και περιποιημένα πόδια χωρίς μικρόβια αλλα το ξυρισμα το κανουν οι γυναικες, οχι οι αντρες. Σιγα μη βαλουμε και κραγιον...
Τωρα αν εσυ εισαι "πνιγμένος στη τρίχα και στη μπούκλα" και "ξέρεις τι πρέπει και τι δεν πρέπει για την προσωπική σου υγιεινή και φροντίδα" ε ενταξει, ξυρισε τα, τι να πω. Αλλωστε δεν σου το απαγορευσα:001:

schumifer
23-09-2008, 01:09
Ατάκα γυναίκας.
"Εγώ έχω φτάσει να πιστεύω ότι άντρας που δεν έχει λίγη φαλάκρα, τρίχα ή κοιλίτσα δεν είναι και τόσο άντρας."
Τι μου λέτε τώρα εσείς .......

simboy
23-09-2008, 01:26
Ατάκα γυναίκας.
"Εγώ έχω φτάσει να πιστεύω ότι άντρας που δεν έχει λίγη φαλάκρα, τρίχα ή κοιλίτσα δεν είναι και τόσο άντρας."
Τι μου λέτε τώρα εσείς .......

Δηλαδή δεν υπάρχουν φαλακροί gay με κοιλίτσα , αλλά όσοι δεν έχουν φαλάκρα και δεν έχουν κοιλίτσα είναι gay κατά την άποψη της συγκεκριμένης γυναίκας ;
Καλά οι γυναίκες είναι λίγο στο κόσμο τους έτσι κι αλλιώς όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα
Αυτές ευνουχίσαν τους άντρες και ξαφνικά αποφάσισαν σήμερα πως δεν τους αρέσει

melissa_virus
23-09-2008, 02:15
η tv “χάλασε” τους πάντες.

simboy
23-09-2008, 02:46
το ξυρισμα το κανουν οι γυναικες, οχι οι αντρες. Σιγα μη βαλουμε και κραγιον...

Να σε δω ρε φίλε να το λες αυτό σε τίποτα μποντυμπιλνταράδες με ξυρισμένα πόδια ....

GoldenApe
24-09-2008, 06:03
E καλα, αλλο αυτοι. Μιλαμε για τους απλους ανθρωπους.

Οι μποντιμπιλντεραδες οπως ισως ξερεις και συζητηθηκε τελευταια, παιρνουν βλαβερα φαρμακα/αναβολικα και αυτοκαταστρεφουν την υγεια τους, στην αποτριχωση θα κολησουν??....:087:

tacticalcube138
24-09-2008, 09:59
Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν είναι όλοι οι μποντυμπιλνταράδες στρέιτ.

simboy
24-09-2008, 11:44
Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν είναι όλοι οι μποντυμπιλνταράδες στρέιτ.

Ούτε όλοι οι τριχωτοί με κοιλίτσα και καραφλίτσα straight επίσης
Ούτε όλοι οι περιποιημένοι χωρίς κοιλίτσα και χωρίς τρίχες gay
Ούτε όλοι με μουστάκι straight
Ούτε όλοι χωρίς μουστάκι gay
Και γενικώς καλά θα κάνουμε να ξεκολήσουμε από τέτοιες νοοτροπίες του να κρίνουμε τους ανθρώπους από την εξωτερική τους εμφάνιση

Dejan
24-09-2008, 19:05
Να σε δω ρε φίλε να το λες αυτό σε τίποτα μποντυμπιλνταράδες με ξυρισμένα πόδια ....

Κάπου νομίζω το έγραψα κι εγώ αυτό :087:

Γενικότερα η αντρική περιποίηση είναι ένα taboo που αρχίζει να σβύνει κι αυτό στην Ελλάδα. Παλαιότερα δεν διανοούταν να το κάνει κανείς ενώ τώρα χρόνο με το χρόνο μάλλον γίνεται και για λόγους lifestyle εκτός από πρακτικούς και θέμα υγιεινής. Επειδή είμαι σε οικογένεια με 7 αθλητές-τριες εκ των οποίων οι 6 του στίβου δεν είχα ποτέ τέτοια κολλήματα. Αν μη τι άλλο δεν θα μπορούσα να πω ποτέ πατέρες, θείους, συναθλητές gay επειδή πράτουν τα λογικά επειδή στην Ελλάδα θεωρείται ότι γίνεται μόνο από gay.

H εποχή της βαρβατήλας πέθανε ανεπιστρεπτεί :046:

simboy
24-09-2008, 21:29
H εποχή της βαρβατήλας πέθανε ανεπιστρεπτεί :046:

Μα γιατί το λες αυτό ? δεν είναι ωραίο το τελευταίο νυχάκι να μένει μεγάλο και να μη το κόβουμε ;
:046: